PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με UPS



GMN
09-01-11, 18:38
Καλησπέρφα σε όλα τα μέλη και καλή χρονιά!
Αντιμετωπίζω το παρακατω πρόβλημα με το UPS του PC μου,οταν τροφοδοτείτε με τάση απο το δίκτυο 230 V δουλεύει κανονικά και λειτουργεί ο υπολογιστής, όταν "κοπεί'' το ρεύμα ,απο το δίκτυο της ΔΕΗ 230 V, ο υπολογιστής κλείνει δεν παραμενένει ανοιχτός οπως θα επρεπε για μερικά λεπτά!!Στην οθόνη που έχει το UPS φένεται ότι όλα λειτουργούν κανονικά,μέτρησα την έξοδο του Ups με ένα βολτόμετρο και όταν δεν υπάρχει τάση της ΔΕΗ η έξοδο έιναι 178 V!!!Νομίζω οτι αυτό δεν είναι λογικό...δεν θα έπρεπε να έχει έξοδο 230 V???Μέτρησα και τις μπαταρίες με βολτόμετρο και αυτές δείνουν 13 V η καθεμιά.
Το Ups είναι το TURBOX 1000SD !!!!
Τι μπορεί να συμβένει αν γνωρίζει κάποιος?
ευχαριστώ!

ultra
09-01-11, 19:15
Η εξοδος του inverter του ups δεν ειναι ημιτονο, και χρειαζεσαι πολυμερτο true rms για σωστη μετρηση.
Δεν γραφεις αν μετρησες τις μπαταριες οταν το ups ηταν στην πριζα...
Για βαλε ενα μικροτερο φορτιο στο ups (πχ μια λαμπα), και τοτε μετρησε την ταση των μπαταριων.
Βγαλε και μια φωτογραφια να μας δειξεις...

makisnas
09-01-11, 19:36
εχω κι εγω περίπου το ίδιο προβλημα...

GMN
09-01-11, 19:41
Τις μπαταρίες τις μέτρησα και με το UPS στην πρίζα κι εκτός και στις δυο περιπτώσεις η τάση ήταν 12-13 Volt σ εκάθε μπαταρία!
Θα δοκιμάσω και την περίπτωση με μικρό φορτίο!

tasosmos
09-01-11, 19:43
Πρωτα απ'ολα μαλλον πρεπει να διαλεξεις ονομα, μερος και λογαριασμο...

Δευτερον το 12 εχει διαφορα απο το 13.

Οταν εχεις το ups στην πριζα κανονικα τις φορτιζει οποτε δεν μπορεις να δεις τιποτα.
Θα πρεπει να βγαλεις τα βυσματα απο τις μπαταριες και να δεις αν δινει φορτιση απο την μερια του ups.
Κατοπιν μετρας τις μπαταριες σε κενο και με φορτιο καμια λαμπα αυτοκινητου.

GeorgeT
09-01-11, 20:04
Καλησπέρα σε όλους
Θύμιο το 99% των βλαβών στα ups είναι από τις μπαταρίες.
Αν είναι πάνω από 3 χρόνια σε λειτουργία είναι σίγουρα οι μπαταρίες (μου έχει τύχει και στα 2 χρόνια).
Τα 13v που μετράς χωρίς φορτίο είναι πλασματικά, όπως και η έξοδος, συμφωνώ με το φίλο Κώστα.
Για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος μέτρα κάθε μπαταρία ξεχωριστά (αφού τις αποσυνδέσεις βέβαια) έχοντας συνδέσει ένα φορτίο- μια λάμπα 12v, κατα προτίμηση 25w ή και 40-55 (αυτοκινήτου). Οι μπαταρίες σου πρέπει να είναι 12v 7,2 Ah. Αν δείς να πέφτει η τάση πολύ γρήγορα τότε θέλουν άλλαγμα. Αν είναι μόνο η μία χαλασμένη άλλαξέ τις όλες γιατί σε λίγο θα έχεις τα ίδια.
Και μία μόνο μπαταρία να έχει πρόβλημα το ups δεν λειτουργεί σωστά.
Αν δείς να είναι κάποια φουσκωμένη ή να έχουν τρέξει τίποτα υγρά, δεν το συζητάμε καθόλου!

Καλή επιτυχία.

KOKAR
09-01-11, 20:13
πρόσεχε, μην ξεχάσεις να τις βγάλεις απο το UPS και να κάνεις την δοκιμή που σου είπε ο GeorgeT .