PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με κυκλωμα



stinger
10-01-11, 16:49
γεια σε ολους και καλη χρονια με πολλες κατασκευες...αντιμετωπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας...εχω εντοπισει αυτο το κυκλωμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47026 το οποιο μου αρεσει....τωρα ομως θελω να φτιαξω το αντιστροφο..δηλαδη οταν πεφτει η δεσμη laser επανω στην φωτοαντισταση τοτε να ηχει το μπαζερ για 2-3 δευτερολεπτα η και στιγμιαια και να αναβει ενα κοκκινο λεντακι....εχω κολλησει και δεν μου βγαινει το ατιμο....λιγο βοηθεια και με ενα σχηματικο αν ειναι δυνατον βρε παιδια θα με υποχρεωσετε..ευχαριστω

herctrap
10-01-11, 19:01
για δοκιμασε να βαλεις τον πυκνωτη του buzzer σε σειρα με το Buzzer Και οχι παραλληλα

demkat1
10-01-11, 20:05
Απλό. Βάλε το cell στη θέση του ροοστάτη και το ροοστάτη στη θέση του cell. Σε κάθε περίπτωση βάλε μια αντίσταση 1κ σε σειρά με το cell και άλλη μία 1κ σε σειρά με το ροοστάτη. (αν δεν τις βάλεις υπάρχει περίπτωση σε 0 αντίσταση ροοστάτη να κάψεις το cell ή το τρανζίστορ ή και τα δύο).

herctrap
10-01-11, 20:25
ναι εγω διαβασα τα μισα

πρεπει να κανεις αυτο που ειπε ο demkat1 για να λειτουργει αναποδα

και να αλλαξεις τον πυκνωτη για να λειτουργει μονο για δυο τρια δευτερολεπτα ( αυτο αν κρατας το laser στο cell παραπανω απο οτι θες να ακουγετε ο ηχος )

αν το κανεις στιγμιαια τοτε αστο ετσι

stinger
10-01-11, 21:40
παραθετω το σχηματικο που εχω φτιαξει μεχρι τωρα διοτι θελω κι ενα λεντ κοκκινο...η ερωτηση μου ειναι σε αυτο που μπορω να βαλω ενα πυκνωτη κι ενα buzer??? η εστω κι ενα μπαζερακι μονο να χτυπα στιγμιαια...διορθωστε με αν το εχω κανει λαθος....

herctrap
10-01-11, 21:57
εσυ για ποσο χρονο θα χτυπας με το Laser την φωτοαντισταση?

stinger
10-01-11, 22:12
απο 2 εω5 δευτερολεπτα περιπου

herctrap
10-01-11, 22:25
λοιπον αν θες να φαινετε για οσο το χτυπας τοτε δεν βαζεις πυκνωτη
αν θες να φαινετε και λιγο ακομα αφου σβησεις το laser τοτε βαζεις τον πυκνωτη παραλληλα
και σε σειρα ο πυκνωτης θα κλεινει το led μετα απο καποιο χρονο

stinger
10-01-11, 22:37
το μπαζερακι σε ποιο σημειο να το στριμωξω...μετα απο την φωτοδιοδο και πριν την αντισταση ειναι καλα???
αν ειναι δυνατον πες μου με βασει το σχεδιο που θα μπουν..

stinger
14-01-11, 21:42
παραθετω το σχηματικο που εχω φτιαξει μεχρι τωρα διοτι θελω κι ενα λεντ κοκκινο...η ερωτηση μου ειναι σε αυτο που μπορω να βαλω ενα πυκνωτη κι ενα buzer??? η εστω κι ενα μπαζερακι μονο να χτυπα στιγμιαια...διορθωστε με αν το εχω κανει λαθος....
τελικα αυτο το κυκλωμα δεν μου δουλευει με τιποτα.....
εχει καποιος να προτεινει καποιο παρομοιο???
αυτο που χρειαζομαι ειναι το εξης....ενα κυκλωμα που να αναβει ενα κοκκινο λεντακι μολις πεφτει φως-λειζερ πανω σε μια φωτοαντισταση

stinger
19-01-11, 21:03
τελικα το κυκλωμα δουλεψε αν και με παιδεψε αρκετα....χρειαστηκε να αλλαξω το ΝPN τραντζιστορ με PNP και να αλλαξω και τις θεσεις φωτοαντιστασης με τριμερ...οποιος φιλος θελει να το φτιαξει ευχαριστως να τον βοηθησω

maouna
12-03-12, 16:51
αντι του buzzer εβαλες απλα το λεντ?αντισταση περιορισμου στο λεντ εβαλες?

pol465
12-03-12, 17:06
Κανονικα επρεπε να δουλεψει το κυκλωμα με npn τρατζιστορ. Μαλον εκανες κατι λαθος. Η αντισταση R1 1Κ ειναι μεγαλη για ταση 3 εως 9V. Για 9V δοκιμασε 680Ω
Εσυ αλλαξες τρατζιστορ και εβαλες PNP οποτε επρεπε να γινει τραμπα με το ποντεσιομετρο και την φωτοαντισταση. Επισης ο συλεκτης του του pnp πρεπει να παει στο πλην της τροφοδοσιας. Στην ουσια το ιδιο ειναι.