PDA

Επιστροφή στο Forum : Η δυσλεξία μαστίζει τους ηλεκτρονικούς;



Acinonyx
11-01-11, 12:25
Διαβάζοντας τα posts του forum έχω παρατηρήσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών δυσκολεύονται να γράψουν σωστά. Φυσικά, δεν εννοώ τα ορθογραφικά ή τυπογραφικά λάθη που δικαιολογούνται σε λογικά πλαίσια, αλλά τον τρόπο που γράφονται και συντάσσονται οι προτάσεις.

Έλλειψη τόνων, σημείων στίξης, χρήση κεφαλαίων, greeklish, έλλειψη κενών ανάμεσα σε λέξεις ή πολλά κενά, λάθος χρήση παραγράφων, κόψιμο λέξεων κάνουν την ανάγνωση του κειμένου πολύ δυσάρεστη.

Επειδή αυτό το forum είναι μία κοινότητα (κυρίως) ηλεκτρονικών, όλη αυτή η κατάσταση με κάνει να αναρωτιέμαι: Μήπως τελικά οι ηλεκτρονικοί είναι επιρρεπείς στη δυσλεξία;

GeorgeVita
11-01-11, 12:46
[off topic]Με όνομα χρήστη 'Acinonyx' και υπογραφή: 'jhsadkkj lkjsadlkj as;lkdlkasd kasjd aslkdjlaksd lksakjhgfuyrf kahfkjhrf' είσαι σίγουρος ότι δεν ξέρεις την απάντηση; [/off topic]

Από άρθρο της εφημερίδας "Το Βήμα":

Τα γονίδια της δυσλεξίας (Γενετική, Σ. Ν. Αλαχιώτης)
Εχει ονομαστεί και νόσος των χαρισματικών παιδιών, καθώς τα παιδιά με δυσλεξία συχνά εμφανίζουν μεγαλύτερη δημιουργικότητα και ευρηματικότητα από τα υπόλοιπα. Ποια είναι όμως η - δυσδιάκριτη - γενετική βάση αυτής της τόσο διαδεδομένης μαθησιακής δυσκολίας;
Η δυσλεξία, μια μαθησιακή δυσκολία της ανάγνωσης και της ορθογραφημένης γραφής, είναι η πιο συχνή νευροσυμπεριφοριστική ανωμαλία. Το ποσοστό εμφάνισής της ποικίλλει ...
...Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι οι εγκέφαλοι των δυσλεκτικών παιδιών είναι συνήθως ευφυέστεροι, δημιουργικότεροι και εφευρετικότεροι· παραδείγματα δυσλεκτικών που διέπρεψαν έχουμε πολλά, όπως λ.χ. ο Εντισον. Γι΄ αυτό η δυσλεξία μπορεί να θεωρηθεί και «θείο δώρο», η «νόσος των χαρισματικών παιδιών», μια «παθολογία της ανωτερότητας» αν διαγνωστεί εγκαίρως και ...
Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=287024&ct=33&dt=06/09/2009

G

navar
11-01-11, 16:07
και πάλι δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος !
δεν έχει σχέση με τους ηλεκτρονικούς η με οποιονδήποτε κλάδο !
έχω κονταροχτυπηθεί σε θέματα που έχουν γίνει εδώ μέσα περι ορθογραφίας και έχω φωνάξει για την αδυναμία μερικών ανθρώπων να γράψουν με σωστή ορθογραφία !

δεν είναι ταμπού , δεν είναι κακό , είναι μια μικρή ιδιαιτερότητα !
προσωπικά τα τελευταία δυο χρόνια πίεσα τον εαυτό μου να καταφέρει να βάζει τόνους , και ακόμα η ορθογραφία μου είναι τραγική !
ας είναι καλά το λεξικό του firefox , αλλιώς κλάφτα !

Πετρος Πετριδης
11-01-11, 18:09
και πάλι δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος !
δεν έχει σχέση με τους ηλεκτρονικούς η με οποιονδήποτε κλάδο !
έχω κονταροχτυπηθεί σε θέματα που έχουν γίνει εδώ μέσα περι ορθογραφίας και έχω φωνάξει για την αδυναμία μερικών ανθρώπων να γράψουν με σωστή ορθογραφία !

δεν είναι ταμπού , δεν είναι κακό , είναι μια μικρή ιδιαιτερότητα !
προσωπικά τα τελευταία δυο χρόνια πίεσα τον εαυτό μου να καταφέρει να βάζει τόνους , και ακόμα η ορθογραφία μου είναι τραγική !
ας είναι καλά το λεξικό του firefox , αλλιώς κλάφτα !
Είναι συνηθισμένο.
Στο σχολείο με μονοτονικά κλπ. δεν έκανα κανένα λάθος.
Με την πάροδο των χρόνων ξέχασα την ορθογραφία.
Το γράψιμο με λατινικά γράμματα στο κομπιούτερ έδωσε την χαριστική βολή.
Ευτυχώς γράφω ελληνικά σε φόρουμ και θυμάμαι μερικά.
Πάντως πιστεύω ότι η ανορθογραφία δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά.
Να προσθέσω ότι ενώ εγώ έμαθα τραίνο και αυγό, τώρα είναι τρένο και αβγό.
Πήγα σχολείο και είμαι αγράμματος. :lool:

leosedf
11-01-11, 18:20
Μα Δαιν καταλαβενο που βλαιπεται το πρωβλιμα βραι πεδοια. Αιγο ωλα καλα τα βλαιπο

button
11-01-11, 18:24
Είναι συνηθισμένο.
Στο σχολείο με μονοτονικά κλπ. δεν έκανα κανένα λάθος.
Με την πάροδο των χρόνων ξέχασα την ορθογραφία.
Το γράψιμο με λατινικά γράμματα στο κομπιούτερ έδωσε την χαριστική βολή.
Ευτυχώς γράφω ελληνικά σε φόρουμ και θυμάμαι μερικά.
Πάντως πιστεύω ότι η ανορθογραφία δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά.
Να προσθέσω ότι ενώ εγώ έμαθα τραίνο και αυγό, τώρα είναι τρένο και αβγό.
Πήγα σχολείο και είμαι αγράμματος. :lool:

3 years greeklish :bored:

Nemmesis
11-01-11, 19:40
εγω δεν βαζω τονους τελειες κλπ κλπ καθαρα και μονο γιατι βαριεμαι να παταω αυτο το χαζο κουμπι καθε φορα... εκει ομως που πραγματικα χρειαζεται βαζω.. πχ αν γραψω "βαριεμαι" δεν βαζω γιατι απλα υπαρχει μονο ενας τροπος να διαβαστει η λεξη, δλδ κανενας δεν θα διαβασει "βάριεμαι" ενω πχ οταν θελω να γραψω "πτολεμαιδα" τοτε ειναι σημαντικο να γραψω "πτολεμαΐδα". ορθογραφικα εχω αλλα δεν γραψω και " αυτη ι ανθρωποι ηνε πολλοι εξυπνη"

panayiotis1
11-01-11, 21:26
Acinonyx, λογω της ιδιότητάς μου ως εκπαιδευτικος (σε τεχνικα σχολεια περισσοτερο) θα σου εγγυηθω οτι για να διαγνωσεις δυσλεξια σε καποιον πρεπει να κάνεις μια πολυ αυστηρη και υπευθυνη εξεταση (απο ειδικο γιατρο) και παλι κανείς δεν σου λεει οτι η θετικη διαγνωση ειναι και σωστη, Δευτερον, συνηθιζουμε να βαπτιζουμε "δυσλεκτικο" οποιον εχει οποιαδηποτε μαθησιακη δυσκολια ( κακο και αυτο). Τι θελω να πω? πως η παρατηρηση σου ειναι σωστη, η διαγνωση ομως ή η λεξη ειναι πιθανως λαθος. Εγω , για παραδειγμα, ειμαι οντως δυσλεξικος, οσο κιαν δεν ειναι αυτο προφανες. Καποιος που γραφει χωρις συνταξη εδω (ή οπουδηποτε) θα εχει προφανως καποιους λογους (για να "δικαιολογηθει"), οπως π.χ. βιασυνη, αδιαφορια, καλυπτεται απο την απροσωπια του net, μπορει να ειναι σαδιστης και να θελει να μας βασανιζει να καταλαβουμε τι πραγματικα θελει να πει, μπορει να μην ειναι χρηστης του υπολογιστη και να του ειναι επιπονο να γραψει αυτο που πραγματικα σκεπτεται και τελος, να μην ξερει τι πραγματικα θελει, ποιο ειναι το πρόβλημά του. Ελαχιστοποιουνται λοιπον οι πιθανοτητες να ισχυει η γενικοτητα οτι οι ηλεκτρονικοι ειναι δυσλεκτικοι.

Αλλα... εκεινη την πουτ@@ν@@ την "ισχυ"... της εχουν αλλαξει την πιστη. "Να ελεξεις την ισχυς του μηχανηματος", "τι ισχυς ειναι αυτο?" , "η ενδειξη της ισχυς" και δεν συμμαζευεται...

moutoulos
11-01-11, 22:22
Διαβάζοντας τα posts του forum έχω παρατηρήσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών δυσκολεύονται να γράψουν σωστά.
... Μήπως τελικά οι ηλεκτρονικοί είναι επιρρεπείς στη δυσλεξία;

:laugh::laugh::laugh:
Καλό ...

Acinonyx στο συγκεκριμένο Forum, επιβάλλεται απο τους κανόνες να γράφουμε ελληνικά.
Σωστά μέχρι εδώ ..., στα υπόλοιπα Forums, σε πάρα πολλά τουλάχιστον, γράφουν με greeklish.

Αυτό σημαίνει οτι εκεί δεν μπορείς να δείς τις αδυναμίες γραφής του καθενός επειδή ας πούμε
"κρύβεται" πίσω απο τα greeklish. Εδώ επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει, λόγω οπως είπα της
απαγόρευσης αυτών (greeklish), βγαίνουν οι αδυναμίες γραφής στην επιφάνεια.

Άρα αυτό δεν σημαίνει οτι οι ηλεκτρονικοί, είναι και δυσλεκτικοί ..., γιατί πολύ απλά αν γράφαμε
και εδώ με greeklish, δεν θα είχες αυτή την εντύπωση :wiink:.

plouf
11-01-11, 22:39
το πρόβλημα δεν περιορίζεται στους ηλεκτρονικούς αλλα στο σύνολο των νεοελλήνων.
προσωπικα διαπιστώνω το πρόβλημα και το αποδίδω στα εξής/τροφή σκέψης για το πρόβλημα
- ελλιπής εκπαίδευση (μάλλον όχι ελλιπής αλλα κακοστημένη) -
- έλλειψη χρήσης ,δηλάδη τα αγγλικά παντού(ενχειρίδια),η χρήση greeklish
- ξενολατρία, πόσοι βάζουν αγγλικά windows παρόλο που η ελληνική είναι απο τις καλύτερες μεταφορές που υπάρχουν - τάση χρήσης αγγλικών ακόμα και όταν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ελληνικές λέξεις - υποσυνείδητα και χωρίς να είναι σωστό αμέσως αναιρούν ΚΑΘΕ ελληνική μετάφραση με την δικαιολογία οτι δεν είναι σωστή.. ενώ σχεδόν πάντα απλά τους φαίνονται λάθος γιατί οι ίδιοι δεν έχουν επαρκή λεξιλόγιο...
- ως απόρροια του ελλιπούς λεξιλογίου κοροϊδεύουν όποιον χρησιμοποιεί "παράξενες" λέξεις
- τάση προς τη μετριότητα, βλέπεις ένα λάθος σε νέα παιδιά, τους λες το σωστό, αναγνωρίζουν ότι έκανα λάθος ΠΑΡΟΛΑ αυτά ΔΕΝ βελτιώνονται... γιατί η κοινωνία επαρκείτε στην μετριότητα

και σε όλα αυτά οι γονείς που "παροτρύνουν" το παιδί να πεί βρισιές και "μάγκικες λέξεις" - αργκό για να "γελάσει" η παρέα

KOKAR
11-01-11, 22:41
θυμίζω οτι ο Acinonyx δεν αναφέρθηκε τόσο στην ορθογραφία η στον τονισμό
αλλα στην αδυναμία αρκετών μελών να γράψουν ενα κείμενο που να είναι συντακτικά σωστό

Πετρος Πετριδης
12-01-11, 01:36
Η αναπτυξιακή δυσλεξία (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF% 85%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE_%CE%B4%CF%85%CF%8 3%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1&action=edit&redlink=1) είναι μια νευροβιολογικά βασισμένη έλλειψη στην απόκτηση των δεξιοτήτων ανάγνωσης και ορθογραφίας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CE%B8%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%C E%AF%CE%B1), σε σχέση πάντα με τις γενικές διανοητικές δυνατότητες του ατόμου.

Προειδοποιητικές ενδείξεις της Δυσλεξίας

Στα περισσότερα δυσλεκτικά άτομα εμφανίζονται:


Δυσκολίες στο γραπτό λόγo
Δυσκολίες στη γραφή
Σοβαρά προβλήματα στην ορθογραφία
Αργοπορία στη μάθηση της ανάγνωσης


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1

Nemmesis
12-01-11, 02:45
ε δεν μπορω να δεχτω οτι καποιο παιδι που στελνει ενα μηνυμα σαν αυτο "τ κνς ρ παιδι? θ πμ κμια βλτα?" ειναι δυσλεκτικο απλα και μονο επειδη καποιοι δεν βγαζουν ακρη τι εννοει... εγω προσωπικα δεν στελνω τετοια μνμτα (χαχα...) αλλα καταλαβαινω οτι γινεται για διαφορετικους λογους απο την δυσλεξια. τα ελληνικα πεθαινουν λογο ηλικιας και καποιοι ακομα μιλαμε για το ποσο ωραια ηταν με το πολυτονικο συστημα... δεν λεω για την εποχη του καλο ηταν, τοτε που δεν υπηρχε αλλο μεσο αποθηκευσης πχ για τα θεατρικα τους εργα, ηταν αναγκαιο να μπορει να αποδοθει καθε χροια της φωνης στο χαρτι... σιγα σιγα ομως φτασαμε στην εποχη του ηχου, της εικονας και του βιντεο που αυτοματος αυτο σημαινει οτι το κειμενο εχασε την δυναμη του.. 10 σελιδες κειμενο περιεχουν λιγοτερες λεπτομεριες απο μια και μονο εικονα... δειτε το και αλλιως... σκεφτειτε ποτε αρχισε να φθειρεται ο γραπτος μας λογος? μηπως οταν ηρθε σε επαφη ο λαος μας και με ξενες γλωσες? καποιος αλλος λαος που δεν ειχε ποτε στην γλωσσα του τονους σημαινει οτι ειναι δυσλεκτικος λαος? ο τονος εμποδιζει καποιον απο τους "βαρβαρους" να εκφραστει σωστα? αυτο ποιος το λεει? καποιος που για να διαβασει σωστα την λεξη "νερο" θελει να βλεπει και τονο γιατι αλλιως μπορει να το διαβασει σαν "νέρο"? καποιος που για παρει ανασα περιμενει να δει τελεία (εδω πρεπει να βαλω τονο γιατι υπαρχει και το τέλεια) σαν να απαγγειλει φωναχτα? η γλωσσα μας δειχνει το μεγαλειο των προγονων μας που την κανα τοσο ωραια... αυτο σημαινει οτι εμεις δεν μπορουμε να αλλαξουμε κατι? εγω θυμαμε τον εαυτο μου να μαλωνω με την δασκαλα μου στην πρωτη δημοτικου γιατι δεν βαζω τονους στην λεξη νερο εξηγωντας της οτι αφου δεν υπαρχει πουθενα αλλου στην ελληνικη γλωσσα λεξη με τα γραμματα "ν" "ε" "ρ" και "ο" βαλμενα με αυτη την σειρα και να εχει διαφορετικο νοημα τοτε εγω απλα βλεπω τον τονο αχρηστο γιατι δεν μου δινει καμια πληροφορια αφου ξερω και χωρις αυτον πως να προφερω σωστα τη λεξη... απο εκει και περα επειδη ζουμε στην εποχη που οταν ψαχνεις για δουλεια πρεπει να εισαι καλοντυμενος για να μην σε παρουν με στραβο ματι, ετσι και εγώ όταν θέλω να φτιάξω ένα επίσημο έγγραφο γράφω ορθογραφημένα γιατί έτσι τους δημιουργώ την αυταπάτη ότι είμαι μορφωμένος (αφού όλοι ξεχνάν πλέον πόσο εύκολο είναι να γράφεις ορθογραφημένα στην εποχή μας) , και όλα αυτά πάντα σε χαρτί τυπωμένο από τον ηλεκτρονικό υπολογιστή με θέση για υπογραφή για να δώσω και καλύτερη εικόνα μιας και το χειρόγραφο είναι πλέον μπανάλ... λες τελικά να μετράει περισσότερο το πως γράφουμε από το τι γράφουμε?

πάρτε και τις τελείες που θα λέτε ότι λείπουν άρα το κείμενο μου δεν σας κάνει............. οχι τπτ αλλο, μν με πειτε και δυσλεκτικο

HFProject
12-01-11, 08:04
Το έτος 2010 ακούς καλύτερα Ελληνικά από Κυπρίους παρά από Έλληνες.

Λυκιδευς
12-01-11, 12:42
Το έτος 2010 ακούς καλύτερα Ελληνικά από Κυπρίους παρά από Έλληνες.

γιατι οι κυπριοι τι ειναι;

KOKAR
12-01-11, 15:25
γιατι οι κυπριοι τι ειναι;

δικό τους νόμισμα.... έχουν !
Δική τους σημαία ...έχουν !
Δική τους κυβέρνηση ....έχουν !
δικό τους εθνικό ύμνο ....έχουν !
αν τους ρωτήσεις σου λένε "κυπριος ειμαι"......
και εαν μου τα έχουν πει σωστά τα "γράμματα" στην κατοχή μας είχαν γραμμένους στα @@ τους !

τώρα δώσε μας και την απάντηση.....

Πετρος Πετριδης
12-01-11, 17:45
γιατι οι κυπριοι τι ειναι;
Ότι αισθάνονται, ρώτα τους.

Λυκιδευς
12-01-11, 19:10
εγω δεν θα ασχοληθω με τις πολιτικες ηγεσιες γιατι αν το 74 ειχαν εμπλακει τα 2 υποβρυχια που ειχαμε εκει κοντα τα αποτελεσματα θα ηταν διαφορετικα!
η κυπρος ειναι ελληνικη

GeorgeVita
12-01-11, 20:07
Δυσλεξία -> Κύπρος
Προσέξτε γιατί ο γιατρός θα διαγνώσει και "διάσπαση προσοχής" ...
G

Πετρος Πετριδης
12-01-11, 20:55
Acinonyx, λογω της ιδιότητάς μου ως εκπαιδευτικος (σε τεχνικα σχολεια περισσοτερο) θα σου εγγυηθω οτι για να διαγνωσεις δυσλεξια σε καποιον πρεπει να κάνεις μια πολυ αυστηρη και υπευθυνη εξεταση (απο ειδικο γιατρο) και παλι κανείς δεν σου λεει οτι η θετικη διαγνωση ειναι και σωστη, Δευτερον, συνηθιζουμε να βαπτιζουμε "δυσλεκτικο" οποιον εχει οποιαδηποτε μαθησιακη δυσκολια ( κακο και αυτο). Τι θελω να πω? πως η παρατηρηση σου ειναι σωστη, η διαγνωση ομως ή η λεξη ειναι πιθανως λαθος. Εγω , για παραδειγμα, ειμαι οντως δυσλεξικος, οσο κιαν δεν ειναι αυτο προφανες. Καποιος που γραφει χωρις συνταξη εδω (ή οπουδηποτε) θα εχει προφανως καποιους λογους (για να "δικαιολογηθει"), οπως π.χ. βιασυνη, αδιαφορια, καλυπτεται απο την απροσωπια του net, μπορει να ειναι σαδιστης και να θελει να μας βασανιζει να καταλαβουμε τι πραγματικα θελει να πει, μπορει να μην ειναι χρηστης του υπολογιστη και να του ειναι επιπονο να γραψει αυτο που πραγματικα σκεπτεται και τελος, να μην ξερει τι πραγματικα θελει, ποιο ειναι το πρόβλημά του. Ελαχιστοποιουνται λοιπον οι πιθανοτητες να ισχυει η γενικοτητα οτι οι ηλεκτρονικοι ειναι δυσλεκτικοι.

Αλλα... εκεινη την πουτ@@ν@@ την "ισχυ"... της εχουν αλλαξει την πιστη. "Να ελεξεις την ισχυς του μηχανηματος", "τι ισχυς ειναι αυτο?" , "η ενδειξη της ισχυς" και δεν συμμαζευεται...
Άν έχεις βατικό μηχάνημα δεν έχει σχέση πώς γράφεις την ''ισχύς''.
Αληθεύει ότι τα δυσλεκξτικά άτομα γράφουν το έψιλον ανάποδα σαν τρία?

KOKAR
12-01-11, 21:18
εγω δεν θα ασχοληθω με τις πολιτικες ηγεσιες γιατι αν το 74 ειχαν εμπλακει τα 2 υποβρυχια που ειχαμε εκει κοντα τα αποτελεσματα θα ηταν διαφορετικα!
η κυπρος ειναι ελληνικη

φιλε πρόσεχε τι λες, αν σε ακούσει κανένας ΚΥΠΡΙΟΣ θα σε καταγγείλει για επεκτατισμό !!!!!

Hary Dee
13-01-11, 01:52
ενω πχ οταν θελω να γραψω "πτολεμαιδα" τοτε ειναι σημαντικο να γραψω "πτολεμαΐδα". Ναι αλλά στο πεδίο "Περιοχή" έχεις γράψει "Πτολεμαιδα" και όχι "Πτολεμαΐδα" ! :001_tt2:

Nemmesis
13-01-11, 11:33
Ναι αλλά στο πεδίο "Περιοχή" έχεις γράψει "Πτολεμαιδα" και όχι "Πτολεμαΐδα" ! :001_tt2:

σωστα και επιτηδες εγραψα αυτη την λεξη... αλλα δεν το αλλαζω γιατι αυτο μια φορα εκανε να μου ερθει ενα μνμ που ελεγε καποιος την πολη μου "πτολεμεδα" εκεινη την ημερα το προσεξα αλλα δεν το αλλαξα επιτηδες... νομιζω το ειχα πει και σε καποιο τοπικ.. σε αλλο φορουμ σαν πολη εχω γραμενο "καιλαρια" και με ενα ατομο που μιλησα τηλεφωνικα αφου τα ειπαμε που λεει μια "κατα που πεφτουν τα κελαρια?"

Acinonyx
13-01-11, 23:23
Οπότε δεν είναι δυσλεξία αλλά τεμπελιά... Αυτό όμως είναι ακόμη χειρότερο. Ο δυσλεκτικός τουλάχιστον αδυνατεί να γράψει σωστά. Δεν είναι επιλογή του..

Όσο για το επιχείρημα ότι μπορούμε να απαλείψουμε τους τόνους σε λέξεις με μοναδική γραφή, δε πείθομαι. Κάποιες λέξεις, τους χρειάζονται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να έχει νόημα το κείμενο. Θα δημιουργήσουμε επιπλέον εξαιρέσεις για λέξεις με τόνους και λέξεις χωρίς; Άσε που υπάρχουν τόσες πολλές λέξεις στην ελληνική γλώσσα που ποτέ δε ξέρεις αν υπάρχει ίδια, με άλλο τονισμό και νόημα.

Χωρίς να είμαι γλωσσολόγος, τα σημεία στίξης μεταφέρουν επιπλέον πληροφορίες (πνευματική κατάσταση; ) στον αναγνώστη που δε μπορεί να μεταφέρει ένα στεγνό κείμενο.

Όλες αυτές οι ελλείψεις κουράζουν κατά την ανάγνωση. Προσωπικά, όταν βλέπω τέτοια κείμενα, δε τα διαβάζω καν πέρα από τις 2 πρώτες γραμμές. Από την άλλη, ένα όμορφα γραμμένο κείμενο χαίρεσαι να το διαβάζεις. Είναι σαν να συγκρίνεις ένα ηλεκτρονικό κυκλώματα υλοποιημένο σε breadboard με εναέρια καλωδιάκια, με ένα υλοποιημένο σε τυπωμένο με μεταξοτυπία τα εξαρτήματα κλπ.

Πετρος Πετριδης
14-01-11, 00:08
Μπορεί να μην χρησιμοποιούν ελληνικά γράμματα κι όταν γράφουν μ' αυτά να πέφτουν σε ανορθογραφίες.
Εγώ κάνω συντακτικά λάθη όταν κάνω διορθώσεις σε κάποιες λέξεις του κειμένου.
Επίσης όταν βιάζομαι.

waverunner
14-01-11, 10:11
δικό τους νόμισμα.... έχουν !
Δική τους σημαία ...έχουν !
Δική τους κυβέρνηση ....έχουν !
δικό τους εθνικό ύμνο ....έχουν !
αν τους ρωτήσεις σου λένε "κυπριος ειμαι"......
και εαν μου τα έχουν πει σωστά τα "γράμματα" στην κατοχή μας είχαν γραμμένους στα @@ τους !

τώρα δώσε μας και την απάντηση.....

Φίλε KOKAR, με τις μ@λ@κίες κάποιων ¨ηγετών¨ του παρελθόντος, και των τότε μεγάλων δυνάμεων είμαστε στην σημερινή κατάσταση. Καλώς ή κακώς.
Τωρά αν στην κατοχή σε είχαν γραμμένο όπως λες, μάθε από άλλα, καλύτερα γράμματα πόσοι Κύπριοι-ΕΛΛΗΝΕΣ πέθαναν και το ΄21 και το΄40 δίπλα στους Ελληνες αδελφούς τους.
Επίσης, όπως πλήγηκε η Ελλάδα από την χούντα, το ίδιο έπληξε και την Κύπρο, με τις ζημίες να είναι εμφανείς ακόμα και τώρα που μιλάμε.

Με το να έχουμε δική μας κυβέρνηση, δεν σημαίνει ότι παύουμε να είμαστε Έλληνες.
Η κυπριακή σημαία κυματίζει σε όλα τα δημόσια κτήρια, σχολεία, στρατόπεδα, δίπλα με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ.
Η γλώσσα μας είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ.
Η ιστορία και ο πολιτισμός μας είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ.
Τα ονόματα μας είναι ελληνικά.
Είμαστε ορθόδοξοι χριστιανοί.

ΑΑΑΑ, ΚΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΥΜΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ.


Όλα τα πιο πάνω, τα λέω εντελώς φιλικά, απλά και μόνο για αποφυγή παρεξηγήσεων. Δεν φταίμε ούτε εγώ, ούτε εσύ, παρά μόνο τα λάθος βιβλία, η λάθος γραφή της ιστορίας από κάποιους και οι λάθος εκπαιδευτικοί.

Φιλικά Αντρέας (Κύπριος) Ιωάννου

Nemmesis
14-01-11, 10:29
Είναι σαν να συγκρίνεις ένα ηλεκτρονικό κυκλώματα υλοποιημένο σε breadboard με εναέρια καλωδιάκια, με ένα υλοποιημένο σε τυπωμένο με μεταξοτυπία τα εξαρτήματα κλπ.

δηλαδη μου απαντας σε αυτο που ρωτησα πριν "... λες τελικά να μετράει περισσότερο το πως γράφουμε από το τι γράφουμε?"
αποψη μου ειναι οτι πριν δω τι κυκλωμα ειναι το καθενα... πχ στο breadboard μπορει να ειναι ενας pic-συχνομετρο και φανταστικη πλακετα με μεταξοτυπιες να ειναι ενα κιτακι της smartkit που ουτε καινουργιο δεν δουλευει σωστα...

Nemmesis
14-01-11, 11:00
Οπότε δεν είναι δυσλεξία αλλά τεμπελιά... Αυτό όμως είναι ακόμη χειρότερο. Ο δυσλεκτικός τουλάχιστον αδυνατεί να γράψει σωστά. Δεν είναι επιλογή του..
το εχω ηδη πει... " εγω δεν βαζω τονους τελειες κλπ κλπ καθαρα και μονο γιατι βαριεμαι να παταω αυτο το χαζο κουμπι καθε φορα... " δεν με επιασες στα πρασα...




Άσε που υπάρχουν τόσες πολλές λέξεις στην ελληνική γλώσσα που ποτέ δε ξέρεις αν υπάρχει ίδια, με άλλο τονισμό και νόημα.
οι λεξεις ὑμεῖς και ἡμεῖς μπορεις να μου πεις πως ακουγονται προφορικα?? γιατι εγω πιστευω φτιαχτικαν ετσι για να εξαπατουν τον αμορφοτο κοσμο.. μηπως και ο παγκαλος τωρα λεει ολοι μαζι ἡμεῖς τα φαγαμε, ολοι μαζι ὑμεῖς θα τα πληρωσετε????


Χωρίς να είμαι γλωσσολόγος, τα σημεία στίξης μεταφέρουν επιπλέον πληροφορίες (πνευματική κατάσταση; ) στον αναγνώστη που δε μπορεί να μεταφέρει ένα στεγνό κείμενο.

εχω ηδη πει "δεν λεω για την εποχη του καλο ηταν, τοτε που δεν υπηρχε αλλο μεσο αποθηκευσης πχ για τα θεατρικα τους εργα, ηταν αναγκαιο να μπορει να αποδοθει καθε χροια της φωνης στο χαρτι... σιγα σιγα ομως φτασαμε στην εποχη του ηχου, της εικονας και του βιντεο που αυτοματος αυτο σημαινει οτι το κειμενο εχασε την δυναμη του.. 10 σελιδες κειμενο περιεχουν λιγοτερες λεπτομεριες απο μια και μονο εικονα..."

δεν λεω κατι αντιθετο... απλα ξεχνας οτι ειμαστε σε φορουμ ηλεκτρονικων που δεν κανουμε ποιηση προσπαθοντας να περασουμε στον αλλο αισθηματα... ταλαντωση βγαζουμε.. και οσο νανε και χωρις το μεγαλειο της ελληνικης γλωσσας μια χαρα νοημα βγαζουμε...

επειδη οπως καταλαβα δεν διαβασες αυτα που γραφω
ελπιζω τωρα που στο χωρισα σε τμηματα των 2-3 γραμμων να μην βαρεθεις να το διαβασεις επειδη δεν εχω τονους...

Acinonyx
14-01-11, 12:22
το εχω ηδη πει... " εγω δεν βαζω τονους τελειες κλπ κλπ καθαρα και μονο γιατι βαριεμαι να παταω αυτο το χαζο κουμπι καθε φορα... " δεν με επιασες στα πρασα...

Γιατί μόνο τον τόνο λοιπόν; Γιατί δε γράφεις και με κεφαλαία; Μπορείς να παραλείψεις πολύ περισσότερα «χαζά κουμπιά». Δε το κάνεις όμως γιατί αν παραλείψεις πολλά η ανάγνωση γίνεται αδύνατη. Όσα περισσότερα αφαιρείς, τόσο περισσότερο «ταλαιπωρείς» τον αναγνώστη..



δηλαδη μου απαντας σε αυτο που ρωτησα πριν "... λες τελικά να μετράει περισσότερο το πως γράφουμε από το τι γράφουμε?"
αποψη μου ειναι οτι πριν δω τι κυκλωμα ειναι το καθενα... πχ στο breadboard μπορει να ειναι ενας pic-συχνομετρο και φανταστικη πλακετα με μεταξοτυπιες να ειναι ενα κιτακι της smartkit που ουτε καινουργιο δεν δουλευει σωστα...


Μιλάμε για δεδομένο περιεχόμενο... Αν κάποιος γράφει μπαρούφες, όπως και να τις γράψει μπαρούφες θα είναι. Η απόδοση του περιεχομένου επηρεάζεται από τον τρόπο που γράφει κάποιος.

Αντίστοιχα, ένα δεδομένο κύκλωμα σε τυπωμένο δουλεύει πολύ καλύτερα από ότι σε breadboard. Το θεωρητικό σχέδιο δεν αλλάζει..



δεν λεω κατι αντιθετο... απλα ξεχνας οτι ειμαστε σε φορουμ ηλεκτρονικων που δεν κανουμε ποιηση προσπαθοντας να περασουμε στον αλλο αισθηματα... ταλαντωση βγαζουμε.. και οσο νανε και χωρις το μεγαλειο της ελληνικης γλωσσας μια χαρα νοημα βγαζουμε..
Κι όμως.. Εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς «ποίηση» για να περνάς αισθήματα «ρυθμίζοντας» τη σύνταξη και προσθέτοντας άχρηστες λέξεις στις προτάσεις.

Παράδειγμα:

πχ στο breadboard μπορει να ειναι ενας pic-συχνομετρο και φανταστικη πλακετα με μεταξοτυπιες να ειναι ενα κιτακι της smartkit που ουτε καινουργιο δεν δουλευει σωστα...

Πρόσθεσες τη λέξη «ούτε» για να δώσεις έμφαση..

Εφόσον ο γραπτός λόγος είναι «παρωχημένος» όπως λες, ανέβασε μερικές εικόνες που περιγράφουν αυτά που μου έγραψες παραπάνω.


αλλα δεν το αλλαζω γιατι αυτο μια φορα εκανε να μου ερθει ενα μνμ που ελεγε καποιος την πολη μου "πτολεμεδα" εκεινη την ημερα το προσεξα αλλα δεν το αλλαξα επιτηδες...

Μετά θα λες ότι σε σνομπάρω και δε διαβάζω αυτά που γράφεις. Πες μου, τι νόημα να βγάλω από την παραπάνω πρόταση; Τι έκανε να σου έρθει; Κάποιος είπε την πόλη σου πτολεμαίδα εκείνη τη μέρα ή εκείνη την ημέρα το πρόσεξες;

Nemmesis
14-01-11, 20:57
Γιατί μόνο τον τόνο λοιπόν; Γιατί δε γράφεις και με κεφαλαία; Μπορείς να παραλείψεις πολύ περισσότερα «χαζά κουμπιά». Δε το κάνεις όμως γιατί αν παραλείψεις πολλά η ανάγνωση γίνεται αδύνατη. Όσα περισσότερα αφαιρείς, τόσο περισσότερο «ταλαιπωρείς» τον αναγνώστη..

Γιατί τα κεφαλαία δείχνουν οτι φωνάζεις στο ίντερνετ και επίσης δεν επιτρέπετε στο site να γράφουμε μόνο με κεφαλαία.


Μιλάμε για δεδομένο περιεχόμενο... Αν κάποιος γράφει μπαρούφες, όπως και να τις γράψει μπαρούφες θα είναι. Η απόδοση του περιεχομένου επηρεάζεται από τον τρόπο που γράφει κάποιος.
Αντίστοιχα, ένα δεδομένο κύκλωμα σε τυπωμένο δουλεύει πολύ καλύτερα από ότι σε breadboard. Το θεωρητικό σχέδιο δεν αλλάζει..
κάποια κυκλώματα δεν δουλεύουν καν στο breadboard... στον γραπτό λόγο αυτά τα "κυκλώματα" είναι η ποίηση και τα αισθήματα που χωρίς πλακέτα δεν "δουλεύουν"... απλά εγώ δεν γράφω ποίηση εδώ... ηλεκτρονικά σχολιάζω οπότε γράφω σε breadboard... αν χρειαστεί να κάνω ποίηση δεν τα κάνω στο breadboard άλλα σε τυπωμένο κύκλωμα γιατί απλά μόνο εκεί δουλεύει... εγώ βαριέμαι για κάθε κύκλωμα που θέλω να κάνω να τυπώνω πλακέτα... αυτό ήταν όλο το νόημα στα αρχικά μου λογία ".. εκεί όμως που πραγματικά χρειάζεται βάζω.."

Κι όμως.. Εσύ ο ίδιος χρησιμοποιείς «ποίηση» για να περνάς αισθήματα «ρυθμίζοντας» τη σύνταξη και προσθέτοντας άχρηστες λέξεις στις προτάσεις.
Παράδειγμα:Πρόσθεσες τη λέξη «ούτε» για να δώσεις έμφαση..
δηλαδή όταν λέω ότι δεν βάζω τόνους αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να δίνω και έμφαση σε πράγματα που θέλω στο κείμενο μου?


Εφόσον ο γραπτός λόγος είναι «παρωχημένος» όπως λες, ανέβασε μερικές εικόνες που περιγράφουν αυτά που μου έγραψες παραπάνω.
Μετά θα λες ότι σε σνομπάρω και δε διαβάζω αυτά που γράφεις. Πες μου, τι νόημα να βγάλω από την παραπάνω πρόταση; Τι έκανε να σου έρθει; Κάποιος είπε την πόλη σου πτολεμαίδα εκείνη τη μέρα ή εκείνη την ημέρα το πρόσεξες;
παρωχημένος εννοώ ότι πλέον έχουμε άλλα πολύ πιο εκφραστικά μέσα και ότι άπλα εκεί εκφράζονται πιο εύκολα τα συναισθήματα κλπ κλπ, δεν είπα ότι δεν μπορεί να τα εκφράσει και ο γραπτός λόγος. Αυτό που μου λες να στο δώσω με εικόνες το λες απλά για να σου πω ότι δεν γίνεται?γίνεται αλλά είναι πιο παραγωγικό με 10λεξεις από ότι με εικόνες... δεν γινόταν να στο πω με ήχο? και εγώ σου λέω γράψε μου σε ένα κείμενο με κάθε λεπτομέρεια τι γίνεται σε μια ταινία. Θέλω όμως ακόμα και τα πιο ασήμαντα πράγματα, πράγματα άσχετα με την ταινία τα οποία όμως μπορεί να προσέξει κάποιος βλέποντας την ταινία. Πιο το νόημα? θα βγάλεις 500 σελίδες και πάλι θα λείπουν πράγματα.
Για το πτολεμαιδα τώρα... εννοώ ότι αυτό το τυπογραφικό λάθος ήταν ο λόγος που κάποιος μου έστειλε μήνυμα για να με ρωτήσει που κοντά είναι η πτολεμαίδα και ναι εκείνη την ημέρα το πρόσεξα γιατί πάντα σε όσα φόρουμ γράφω είναι χωρίς τόνους... σε κάποια είναι και greeklish... και δεν το άλλαξα απλά και μόνο για να δω πόσοι είναι αυτοί που πραγματικά δεν έχουν ακούσει την λέξη Πτολεμαΐδα στην ζωή τους.

Δεν σε ξέρω καθόλου οπότε σου τονίζω ότι όσα λέω είναι φιλική κουβεντούλα και χωρίς καμία όρεξη για προσωπικές αντιπαλότητες μιας και πραγματικά έχω βαρεθεί τους καβγάδες εδώ τελευταία.
Επίσης σου τόνισα και πιο πριν ότι αυτά που λέω είναι για το πως γράφω σε φόρουμ. Αν θέλω να γράψω κανένα βιβλίο θα το κάνω με τρόπο που θα σου αρέσει. Εδώ μέσα σορρυ αλλά δεν έχω χρόνο για τόνους.
Μάλιστα έκανα μια δοκιμή. Στην αρχή έγραψα το μήνυμα με τον κλασικό μου τρόπο και μου πήρε 11λεπτα μαζί με τον χρόνο που χρειάστηκα για να δω τι θα σου γράψω, μετά πήρα το κείμενο όλο σε έναν κειμενογράφο και άπλα βλέποντας από εκεί μου πήρε 8λεπτα να το αντιγράψω με τόνους, μπορεί μόνο και μόνο επειδή δεν το έχω συνηθίσει... μπορεί όταν πάω 40χρονων να γράφω μόνο με τόνους.

ξέχασα να σου πω από την αρχή οτι εγώ μιλάω μόνο για τον τρόπο που γράφω εγώ. το λέω γιατί έχω δει και εγώ άτομα που πραγματικά δεν έχουν νοηματική σειρά αυτά που λένε αλλά τέτοια κείμενα δεν μαστίζουν και το site...

aquasonic
23-01-11, 01:27
Mε καλαι μεθαμε, contact cleaner μαστουρωνουμε και με flux off ταβλιαζομαστε. Ε δεν θα σκασκουν και 3-4 πυκνωτες την βδομαδα? κανα IC? δεν θα αρπαξει λιγο και ενα pcb? Λιιιιγο το κολλητηρι επεσε πανω στο σασι της tv διπλα και το λιωσε? Τι περιμενετε δηλαδη 1 εγκεφαλο εχουμε ποσα να αντεξει ο ρημαδης? :) Καπου θα αρχησουν και τα error... :lool:

vaggelisz
23-01-11, 10:30
Πάντως παιδιά και ο firefox και ο Chrome έχουν ορθογράφο που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει. Στον chrome νομίζω έρχεται προεγκατεστημένος. Και κάτι ακόμα, ας μην είμαστε αυστηροί με τον τρόπο γραφής στο forum. Πιστεύω ότι αν ξεφύγουμε λίγο από τους τύπους του γραπτού λόγου δεν είναι κακό γιατί εδώ συζητάμε δεν συγγράφουμε.

moutoulos
23-01-11, 22:52
Και κάτι ακόμα, ας μην είμαστε αυστηροί με τον τρόπο γραφής στο forum. Πιστεύω ότι αν ξεφύγουμε λίγο από τους τύπους του γραπτού λόγου δεν είναι κακό γιατί εδώ συζητάμε δεν συγγράφουμε.
Άσχετο, μιας και το ανέφερες Βαγγέλη.

Σωστά, το έχουμε δηλώσει ..., δεν "κυνηγάμε" την απόλυτη ορθογραφία, κυνηγάω, "απόλυτα" τα GreekLish :laugh:.
Έχω τρομερό μίσος πρός αυτά :cursing:. Το επιβεβαιώνω και εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45424), πρώτη παράγραφο, αναφορά για GreekLish, σε σχέση
με την ορθογραφία.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-01-11, 01:05
Διαβάζοντας τα posts του forum έχω παρατηρήσει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των μελών δυσκολεύονται να γράψουν σωστά.

Λίγο οτι πατήσαμε τα 42 ... λίγο οτι τα νεύρα μας είναι τσατάλια απο τα προβλήματα μας ... και το φαινόμενο παίρνει διαστάσεις,
αλλά εχουμε και αυτούς που γράφουν με τα ποτήρια γεμάτα ουίσκι, δίπλα στο πληκτρολόγιο ..

Τι να πεις ... Υπεμονή :001_smile:

KOKAR
24-01-11, 01:13
και τι το κακό έχει το "νερό της φωτιάς " ???

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
24-01-11, 07:59
και τι το κακό έχει το "νερό της φωτιάς " ???

Τώρα που θα σου βάλει η κυβέρνηση νεροφωτιόσημο ... θα σου πω εγώ !! :laugh:

KOKAR
24-01-11, 09:42
Λίγο οτι πατήσαμε τα 42 ... λίγο οτι τα νεύρα μας είναι τσατάλια απο τα προβλήματα μας ... και το φαινόμενο παίρνει διαστάσεις,
αλλά εχουμε και αυτούς που γράφουν με τα ποτήρια γεμάτα ουίσκι, δίπλα στο πληκτρολόγιο ..

Τι να πεις ... Υπεμονή :001_smile:


Τώρα που θα σου βάλει η κυβέρνηση νεροφωτιόσημο ... θα σου πω εγώ !! :laugh:

τώρα το τι σχέση μπορεί να έχουν τα 2 ποστ σου μονο εσυ μπορείς να μας απαντήσεις

υ.γ
θα άλλαζε εαν αντί του νερού της φωτιάς ηταν κανένα ουζάκι ??

navar
24-01-11, 12:24
και τι το κακό έχει το "νερό της φωτιάς " ???
στην κολυμπήθρα ρίξανε νερό αλκοολούχο.........λαλλαλαλαλαλα :)

antonis_p
24-01-11, 15:56
εγω δεν θα ασχοληθω με τις πολιτικες ηγεσιες γιατι αν το 74 ειχαν εμπλακει τα 2 υποβρυχια που ειχαμε εκει κοντα τα αποτελεσματα θα ηταν διαφορετικα!
η κυπρος ειναι ελληνικη

Κατά το "η Μακεδονία είναι Ελληνική;" Ή αυτό με την Κωσταντινούπολη και την Ισταμπούλ;


οι λεξεις ὑμεῖς και ἡμεῖς μπορεις να μου πεις πως ακουγονται προφορικα?? γιατι εγω πιστευω φτιαχτικαν ετσι για να εξαπατουν τον αμορφοτο κοσμο..

Βάλε στο τέλος και ένα "Hi" ή ένα :lool: για να είναι ευκρινές πως κάνεις πλάκα!!! Μπορεί κάποιος να το πάρει στα σοβαρά!!!

Καλά έκανε ο Acinonyx και άνοιξε την συζήτηση. Η δυσλεξία δεν μπορεί εύκολα από τον οποιονδήποτε να διαγνωσθεί. Μπορεί κάποιος που γράφει έτσι όπως παρατήρησε ο Acinonyx να μην είναι δυσλεκτικός αλλά απλά αγράμματος. Άρα τέτοιες συζητήσεις κάνουν καλό γιατί κάποιος που γραφει και εκφράζεται έτσι ίσως προσπαθήσει να βελτιωθεί. Οπότε θα χρωστάει χάρη στον Acinonyx που τον ώθησε προς αυτή την κατεύθυνση.

Αν υπάρχει κάτι για το οποίο ο καημένος νεοέλληνας αισθάνεται όμορφα σε σύγκριση με τον υπόλοιπο κόσμο, αυτό είναι μόνο η πνευματική κληρονομιά. Δεν ζητάω να μελετήσουμε τον Αριστοτέλη αλλά τουλάχιστον ας προσπαθούμε να εκφραζόμαστε σωστά.

Και επειδή αναμφίβολα το διάβασμα κακού και ανορθόγραφου κειμένου κάνει πολύ κακό, προτείνω μία επίσκεψη στην παρακάτω εκδήλωση, απίστευτα χαμηλές τιμές και τεράστιο θεματικό εύρος :

Παζάρι Βιβλίου στην πλατεία Κλαυθμώνος (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=379514&dt=21/01/2011)

Nemmesis
24-01-11, 19:17
Βάλε στο τέλος και ένα "Hi" ή ένα :lool: για να είναι ευκρινές πως κάνεις πλάκα!!! Μπορεί κάποιος να το πάρει στα σοβαρά!!!


δεχομαι αυτο που εγραψες σαν το μοναδικο που μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που λεω και σε αφηνω στην ησυχια σου... επισης εσενα οταν καποιος σου λεει "Hi" νομιζεις σου κανει πλακα?

antonis_p
24-01-11, 21:17
δεχομαι αυτο που εγραψες σαν το μοναδικο που μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που λεω και σε αφηνω στην ησυχια σου... επισης εσενα οταν καποιος σου λεει "Hi" νομιζεις σου κανει πλακα?

1. δέξου το όπως θέλεις και όπως μπορείς.

2. http://hamchatforum.lefora.com/2009/11/16/cw-common-abbreviations/ Παρακάλεσε κάποιον ραδιοερασιτέχνη να σου εξηγήσει τί εστί "hi"

Πάμε παρακάτω και σε κάτι πιο εποικοδομητικό:

Διακήρυξη της Ακαδημίας Αθηνών για το πρόβλημα των Greeklish

January 20, 2011

Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να εκδηλώνεται μία τάση να αντικατασταθεί το ελληνικό αλφάβητο από το λατινικό. Η τάση αυτή γίνεται φανερή κυρίως σε κείμενα παραγόμενα από ηλεκτρονικούς υπολογιστές – με χρήστες κρατικές υπηρεσίες ακόμη και Α.Ε.Ι. – σε κείμενα προβαλλόμενα από την τηλεόραση αλλά και από σχετικές προτροπές ξένων ραδιοφωνικών σταθμών.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η προσπάθεια αυτή, η οποία θα καταφέρη καίριο πλήγμα κατά της ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του ελληνικού πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα, αλλά και των γένει ανθρωπιστικών σπουδών, έφτασε μέχρι ν’ απασχολήση τον Τύπο και ν’ αποτελέση αντικείμενο ερωτήσεων βουλευτών προς τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η γλώσσα μας η αρχαιότατη αλλά πάντα σύγχρονη και ζώσα, αυτή η γλώσσα που εμπλούτισε όχι μόνο τη λατινική, αλλά και τις κυριώτερες ευρωπαϊκές γλώσσες, που έχει και οπτικά συνδεθή άρρηκτα με το αλφάβητό της, δεν είναι δυνατό να υποστή μείωση με την κατάργησή του από εμάς τους ίδιους. Είναι αδιανόητο να δεχθούμε ως Έλληνες την μεταμφίεση της γραφής μας με την κατάργηση πολλών γραμμάτων της, που δεν πέρασαν στο λατινικό αλφάβητο, και με την αντικατάστασή τους από άλλα υποτίθεται ηχητικώς παραπλήσια γράμματά του.

Όταν άλλοι λαοί, όπως π.χ. Γάλλοι και Ισπανοί μάχονται ως σήμερα να διατηρήσουν μέχρι τη τελευταία τους λεπτομέρεια τον τρόπο γραφής των κειμένων τους με το δικό τους αλφάβητο, εδώ, με την δικαιολογία της δήθεν διευκόλυνσής μας στην παγκόσμια επικοινωνία, επιχειρείται η αντικατάσταση του ελληνικού αλφαβήτου των 2.500 και πλέον χρόνων με το λατινικό. Ως λαός, που μέσα από το ίδιο αλφάβητο της γλώσσας του μετέδωσε τον πολιτισμό σε όλο των κόσμο, εμείς οι Έλληνες δεν είναι δυνατόν παρά να αρνούμεθα να εγκαταλείψουμε την ιστορική μας γραφή. Όχι μόνο γιατί αχρηστεύεται ένα από τα θεμελιακά στοιχεία του πολιτισμού μας, αποκόβοντάς μας από τις μέχρι σήμερα εκδηλώσεις του, αλλά και γιατί έτσι αγνοείται η σχέση αλφαβήτου και γλώσσας. Μιας γλώσσας, που ο τρόπος της γραπτής της απόδοσης έμεινε αναλλοίωτος επί ολόκληρες χιλιετίες ως σήμερα.

Θεωρούμε α ν ό σ ι α αλλά και α ν ό η τ η κάθε προσπάθεια να αντικατασταθή η ελληνική γραφή στο λίκνο της, εφ’ όσον μάλιστα σε άλλες χώρες ανάλογες απόπειρες μεταβολής του τρόπου γραφής – σε μερικές περιπτώσεις πολύ δυσχερέστερης της ελληνικής – προσέκρουσαν στην καθολική και οργισμένη αντίδραση των λαών των χωρών αυτών. Όπως και επί Ενετών, όταν αυτοί στα μέρη που κυριαρχούσαν προσπάθησαν να αντικαταστήσουν στα ελληνικά κείμενα τους ελληνικούς χαρακτήρες με λατινικούς, έτσι και τώρα θα αντισταθούμε, καλώντας όλους τους συνέλληνες ν’ αντιδράσουν για την πρόρριζα εξαφάνιση των ανίερων αυτών σχεδίων.

Οι υπογράφοντες:

1. Αθανασιάδης Τάσος
2. Αλεξόπουλος Καίσαρ
3. Αρτεμιάδης Νικόλαος
4. Βλάχος Άγγελος
5. Βοκοτόπουλος Παναγιώτης
6. Γεωργιάδης Απόστολος
7. Γρόλλιος Κωνσταντίνος
8. Δεσποτόπουλος Κωνσταντίνος
9. Δρακάτος Κωνσταντίνος
10. Ζηζιούλας Ιωάννης Μητροπολίτης Περγάμου
11. Ιακωβίδης Σπυρίδων
12. Καμπανέλλης Ιάκωβος
13. Καμπίτογλου Αλέξανδρος
14. Καμπύλης Αθανάσιος
15. Κονομής Νικόλαος
16. Κοντόπουλος Γεώργιος
17. Κουνάδης Αντώνιος
18. Λαΐου Αγγελική
19. Λιγομενίδης Πάνος
20. Μανούσος Μανούσακας
21. Ματσανιώτης Νικόλος
22. Μητσόπουλος Γεώργιος
23. Μουτσόπουλος Ευάγγελος
24. Μυλωνάς Παύλος
25. Νανόπουλος Δημήτριος
26. Παλλάντιος Μενέλαος
27. Παππάς Ιωάννης
28. Παρισάκης Γεώργιος
29. Πεσαμαζόγλου Ιωάννης
30. Πετράκος Βασίλειος
31. Ρούκουνας Εμμανουήλ
32. Σακελλαρίου Μιχαήλ
33. Σαράντη Γαλάτεια
34. Σκαλκέας Γρηγόριος
35. Στεφανής Κωνσταντίνος
36. Τέτσης Παναγιώτης
37. Τούντας Κωνσταντίνος
38. Τριχόπουλος Δημήτριος
39. Χατζηϊωάννου Θεμιστοκλής
40. Χρήστου Χρύσανθος”

πηγή:Ακαδημία Αθηνών

Nemmesis
24-01-11, 22:22
ναι.. μηπως πρεπει να τον εκλιπαρισω κιολας? και γιατι δηλαδη εγω θα πρεπει να ξερω οτι το hi στα ραδιοερασιτεχνηκα? (ωραια λεξη... χαχα) σου ζητησα εγω να ξερεις το "rolf"? ή θα σου πω κατι αν δεν το ξερεις???
επισης ολο το υπολοιπο για τα greeklish δεν βλεπω που κολαει με εμενα.. εγω πουθενα δεν ειπα οτι θελω να τα δουλευω... αλλα να σου πω και το αλλο.. γιατι οι ραδιοερασιτεχνες δουλευουν με "hi" και δεν στελνουν "γελια και χαρες"? γιατι απλα τους ειναι πιο ευκολο... και στους υπολογιστες απο την στιγμη που δεν γραφω καπου επισημα και ουτε γραφω σε ενα site θεοποιησης της ελληνικης γλωσσας αλλα σε site με ηλεκτρονικα θα γραφω οπως με βολευει χωρις τονους... δεν με ενδιαφερει οποιος ψαχνει για τονους εδω μεσα ... και κατι τελευταιο δεν σου ειπα να γραφεις χωρις τονους εσυ γιατι το κανεις?...

antonis_p
24-01-11, 23:10
ναι.. μηπως πρεπει να τον εκλιπαρισω κιολας? και γιατι δηλαδη εγω θα πρεπει να ξερω οτι το hi στα ραδιοερασιτεχνηκα? (ωραια λεξη... χαχα) σου ζητησα εγω να ξερεις το "rolf"? ή θα σου πω κατι αν δεν το ξερεις???
Πάρε την γνώση και την πληροφορία με όποιο τρόπο θέλεις. Δεν θυμάμαι να εξέφρασα άποψη για το "rolf". Στις ασύρματες επικοινωνίες υπάρχουν συντμήσεις, είτε ο κώδικας Q, είτε άλλοι κώδικες. Για τον απλούστατο λόγο πως με 2-3 γράμματα στην τηλεγραφία λες ολόκληρη πρόταση, και ειδικά εκεί ο κάθε χαρακτήρας είναι "χρόνος".


επισης ολο το υπολοιπο για τα greeklish δεν βλεπω που κολαει με εμενα.. εγω πουθενα δεν ειπα οτι θελω να τα δουλευω...
Σε σένα απάντησα με τις 2 πρώτες γραμμές, το υπόλοιπο κείμενο αφορούσε το θέμα που πραγματευόμαστε.


αλλα να σου πω και το αλλο.. γιατι οι ραδιοερασιτεχνες δουλευουν με "hi" και δεν στελνουν "γελια και χαρες"? γιατι απλα τους ειναι πιο ευκολο... και στους υπολογιστες απο την στιγμη που δεν γραφω καπου επισημα και ουτε γραφω σε ενα site θεοποιησης της ελληνικης γλωσσας αλλα σε site με ηλεκτρονικα θα γραφω οπως με βολευει χωρις τονους... δεν με ενδιαφερει οποιος ψαχνει για τονους εδω μεσα ... site θεοποίησης της Ελληνικής γλώσσας; For God's Sake!


και κατι τελευταιο δεν σου ειπα να γραφεις χωρις τονους εσυ γιατι το κανεις?...Σου είπα κάτι τέτοιο; Γράψε όπως θέλεις. Όλοι λίγο πολύ αν μη τί άλλο τελειώσαμε την υποχρεωτική εκπαίδευση και μπορούμε να επικοινωνήσουμε, γραπτά και προφορικά. Συμφωνώ με τον φίλο που ξεκίνησε την συζήτηση, πως δεν χρησιμοποιούμε σωστά την γλώσσα μόνο όταν αναλύουμε τον Καβάφη αλλά και όταν παραγγέλουμε σουβλάκια ή μιλάμε για αντιστάσεις. Η σωστή χρήση της γλώσσας δεν είναι προνόμιο των ακαδημαϊκών αλλά όλων αυτών που έβγαλαν ένα γυμνάσιο ή ένα λύκειο. Υποτίθεται πως για αυτό πήγαμε στο σχολείο. Και πως αποκομίσαμε μία στοιχειώδη μόρφωση και καλλιέργεια. Αυτό δεν σημαίνει πως θα χλευάσω τον αγράμματο, μπορεί να είχε άλλα σοβαρότερα προβλήματα στη ζωή του. Ή και να έκανε σοβαρότερα πράγματα από μένα. Καθόλου απίθανο. Αλλά δεν θα κρύψω πως δυσανασχετώ με νέους ανθρώπους που πέρασαν περισσότερο χρόνο από μένα στο σχολείο και δεν είναι σε θέση να εκφράσουν κάτι που σκέπτονται (αν είναι σε θέση να σκέπτονται)

johnny56k
08-02-11, 14:18
παιδια ευχαριστω για τα καλα σας λογια λαλα δεν περιμενα τετια λογια ειμαι εδω στιν ελλαδα 2 χρονια κε δεν εμαθα ελλινικα καλα

Pefres
12-02-11, 21:01
εγω γενικα εχω προβλημα με τους τονους
και μεγαλο θα ελεγα
ουτε στα γραπτα βαζω....

navar
13-02-11, 04:09
ουτε στα γραπτα βαζω....
στα προφορικά ελπίζω να βάζεις , αλλιώς θα ακούγεσαι σαν να μιλάς σουαχίλι ! οχχοοχοχοχοχοχχο

Pefres
13-02-11, 13:24
κρυοκωλε....

:hammer::hammer::hammer::hammer::hammer:

Pefres
13-02-11, 13:25
ή μάλλον

κρύοκωλε
κρύοκωλε
κρυοκώλε
κρυοκωλέ

jimnaf
13-02-11, 21:43
εγω γενικα εχω προβλημα με τους τονους
και μεγαλο θα ελεγα
ουτε στα γραπτα βαζω....

Και έγω αν θελώ να διάβασω κατί γράμμενο άπο εσενά τι θα κατάλαβω;

Nemmesis
13-02-11, 21:58
Και έγω αν θελώ να διάβασω κατί γράμμενο άπο εσενά τι θα κατάλαβω;

εσυ ομως για να μας κανεις να διαβασουμε λαθος εβαλες τονους... αν δεν εβαζες καθολου κανενας δεν θα διαβαζε το το γραμμενο γράμμενο... ουτε το εγω σαν έγω...

antonis_p
13-02-11, 21:58
Και έγω αν θελώ να διάβασω κατί γράμμενο άπο εσενά τι θα κατάλαβω;

:thumbup1:

Pefres
14-02-11, 15:30
εσυ ομως για να μας κανεις να διαβασουμε λαθος εβαλες τονους... αν δεν εβαζες καθολου κανενας δεν θα διαβαζε το το γραμμενο γράμμενο... ουτε το εγω σαν έγω...
Ωχ!!:blink::blink:
αν δεν το εγραφες, δεν θα το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχε βαλει λαθος τους τονους.....

jimnaf
15-02-11, 22:01
εσυ ομως για να μας κανεις να διαβασουμε λαθος εβαλες τονους... αν δεν εβαζες καθολου κανενας δεν θα διαβαζε το το γραμμενο γράμμενο... ουτε το εγω σαν έγω...

Έτσι γίνετε πάντα σιγά σιγά κάνεις αυτό που θέλεις ……πρώτα αφαιρείς τους τόνους ( σιγά μην ξέρεις τον λόγο ύπαρξης τους ) μετά αλλάζεις το ελληνικό αλφάβητο με το λατινικό και τέλος γίνεσαι ………..
Η ελληνική γλώσσα είναι από μόνη της γνώσι ακόμα και σήμερα όπως την κατάντησαν …..
Γράψτε όπως θέλετε λίγο με νοιάζει ….μπορώ να πω και καλύτερα θα είναι για να σας εξουσιάζουν ευκολότερα.-

Ο Nemmesis είπε , ο Pefres είναι μεγάλος μάστορας
Ο Νemmesis είπε ο Pefres , είναι μεγάλος μάστορας

nikknikk4
15-02-11, 22:07
εγω γενικα εχω προβλημα με τους τονους
και μεγαλο θα ελεγα
ουτε στα γραπτα βαζω....

Ωχ!!:blink::blink:
αν δεν το εγραφες, δεν θα το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχε βαλει λαθος τους τονους.....

Είδες πόσο εύκολα μπορούν να σε εξαπατήσουν ?

nikknikk4
15-02-11, 23:07
Ο Nemmesis είπε , ο Pefres είναι μεγάλος μάστορας
Ο Νemmesis είπε ο Pefres, είναι μεγάλος μάστορας




Τελικά είδες που ένα κόμμα κάνει τη διαφορά στο ποιος είναι ο μάστορας από τους δυο (2)


Άλλο κόμμα και άλλο κώμα το ίδιο ακούγονται πάντως
Ρε jimnaf πας να μας κουζουλάνεις ?
ε ρε γλέντια....

Nemmesis
15-02-11, 23:43
εαν γραψω κομμα και κωμα χρειαζονται οι τονοι για να καταλεβετε ποιο εννοω?
πρεπει οποσδηποτε να γραψω Ο Nemmesis ειπε, ο Perfes ειναι μεγαλος μαστορας? ή Ο Nemmesis ειπε ο Perfes, ειναι μεγαλος μαστορας? δεν μπορω να πω "Ο Nemmesis ειπε οτι ο Perfes ειναι μεγαλος μαστορας" δεν μπορω να πω οτι ο "Perfes ειπε πως ο Nemmesis ειναι μεγαλος μαστορας"?
εσεις περιγραφετε την δυναμη της ελληνικης γλωσσας... δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο... απλα δεν εχω το κουραγιο και την ορεξη να γραφω σωστα ελληνικα... βαριεμαι... για μενα δεν εχει κανενα νοημα απο την στιγμη που δεν γραφω για αισθηματα με ομορφες μαλαγανιες την ελληνικης γλωσσας σε ενα site ποιησης, δεν με νοιαζει, κομπλαρετε οσο θελετε απεναντη στα ατονα μου μηνυματα... επισης jimnaf επιτηδες εγραψες την γνωση με γιωτα για να δεις αν θα το προσεξουμε εμεις οι αγραμματοι???
σε λιγο θα μας βαλετε να λεμε το mosfet τρανζιστορ επιδρασης πεδιου...

Nemmesis
15-02-11, 23:47
Γράψτε όπως θέλετε λίγο με νοιάζει ….μπορώ να πω και καλύτερα θα είναι για να σας εξουσιάζουν ευκολότερα.


δηλαδη τα ελληνικα που δεν ξερουν εμποδιζουν τους ξενους λαους να ειναι κυριοι του εαυτου τους , επισης ο ληθαργος του λαου μας οφειλεται στο οτι ξεχναμε τα ελληνικα μας!!! πολυ σωστα βλεπω τα λες...

antonis_p
16-02-11, 00:02
δηλαδη τα ελληνα που δεν ξερουν εμποδιζουν τους ξενους λαους να ειναι κυριοι του εαυτου τους , επισης ο ληθαργος του λαου μας οφειλεται στο οτι ξεχναμε τα ελληνικα μας!!! πολυ σωστα βλεπω τα λες...

ο λήθαργος του λαού οφείλεται στο οτι πολιτιστικά ο Έλληνας έχει αποκοπεί από τις ρίζες του. Εδώ βρίσκεται ο ρόλος της γλώσσας.

Nemmesis
16-02-11, 00:24
ο λήθαργος του λαού οφείλεται στο οτι πολιτιστικά ο Έλληνας έχει αποκοπεί από τις ρίζες του. Εδώ βρίσκεται ο ρόλος της γλώσσας.

οπως λες και εσυ με πληθυντικο "ριζες" και οχι "ριζα" η απομακρινση απο την γλωσσα δεν ειναι το μοναδικο για αυτη την καταντια... μαλιστα για εμενα υπαρχουν αλλα σημαντικοτερα...πχ εγω περισσοτερο σκεφτομαι που πλεον με καθε κοπλιμεντο προς την χωρα μας, κινδυνευεις να σε πουν εθνικιστη, περισσοτερο σκεφτομαι την απαξιωση απο τους ελληνες σε οτιδηποτε made in greece... πιο πολυ φοβαμαι που οι γονεις θελουν να βολευτουν καπου τα παιδια τους και οχι να τους δειξουν να δουλευουν σκληρα για να δειξουν στο κοσμο πως αξιζουν να ζουν...

jimnaf
16-02-11, 00:53
δηλαδη τα ελληνικα που δεν ξερουν εμποδιζουν τους ξενους λαους να ειναι κυριοι του εαυτου τους , επισης ο ληθαργος του λαου μας οφειλεται στο οτι ξεχναμε τα ελληνικα μας!!! πολυ σωστα βλεπω τα λες...

Ρε Παναγιώτη καλά τα λες αλλά όλα αυτά τα ασήμαντα πράγματα, μαζί, κάνουν ένα μεγάλο πρόβλημα .
Έχω πει και άλλη φορά, ότι αν κάποιος χρησιμοποίηση το Word και του κάνει μια διόρθωση δεν χάθηκε ο κόσμος .
Γιατί αν γράψεις στον άγγλο, tratzistor και όχι transistor τι θα αλλάξει ;
Άσε που οι ξένοι χρησιμοποιούν σωστά την γλώσσα τους (μεγάλο μέρος δική μας) ……… άσε που οι άγγλοι μαθαίνουν ελληνικά γιατί καθώς λένε διευρύνει την αντιληπτική ικανότητα .

antonis_p
16-02-11, 06:52
οπως λες και εσυ με πληθυντικο "ριζες" και οχι "ριζα" η απομακρινση απο την γλωσσα δεν ειναι το μοναδικο για αυτη την καταντια... μαλιστα για εμενα υπαρχουν αλλα σημαντικοτερα...πχ εγω περισσοτερο σκεφτομαι που πλεον με καθε κοπλιμεντο προς την χωρα μας, κινδυνευεις να σε πουν εθνικιστη, περισσοτερο σκεφτομαι την απαξιωση απο τους ελληνες σε οτιδηποτε made in greece... πιο πολυ φοβαμαι που οι γονεις θελουν να βολευτουν καπου τα παιδια τους και οχι να τους δειξουν να δουλευουν σκληρα για να δειξουν στο κοσμο πως αξιζουν να ζουν...

Δεν κινδυνεύεις να σε πουν "εθνικιστή", τιμή σου κάνουν:

Εθνικισμός είναι η αγάπη προς το έθνος (το γένος) που εκδηλώνεται ενεργητικά, πχ υποστηρίζω τους Έλληνες αγοράζοντας τα προϊόντα τους ή προσπαθώ να τεκμηριώσω γιατί η σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας προάγει τον Ελληνισμό. Φυσικά για να δηλώνεις εθνικιστής προϋποθέτει πως ξέρεις πως έχει κόστος και θα δεχτείς τις επιθέσεις, άρα ασκείς και κριτική σε κάθε ελληνικό που έχει πάρει λάθος δρόμο. [Το έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθινό, είχε πει ο ποιητής]

Υπάρχει και και η παθητική έννοια του όρου "αγαπώ" όπως αγαπώ τα λουλούδια ή το μπριάμ.

Οι γονείς πάντα προσπαθούν για το καλύτερο των παιδιών τους, φυσικά όπως το αντιλαμβάνονται. Δεν μπορούμε να ρίχνουμε πάντα το φταίξιμο στους άλλους, σημασία έχει να κάνουμε εμείς το σωστό.

Ρίζες φυσικά και όχι ρίζα. Απαραίτητη προϋπόθεση για την δημιουργία ζωής είναι η σύμπραξη (συν+πράξη, ενέργεια) δύο οργανισμών που και αυτοί προέρχονται από δύο ο καθένας τους κλπ. Ακόμα και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον όρο "ρίζα" αυτός έχει νόημα περιεκτικό όπως το δάσος. Η ρίζα δεν είναι ένα συμπαγές πράγμα όπως ο κορμός αλλά αποτελείται από πολλά μικρότερα κομμάτια (η οικογένεια, η γενιά)

Nemmesis
16-02-11, 09:57
Δεν κινδυνεύεις να σε πουν "εθνικιστή", τιμή σου κάνουν:

Εθνικισμός είναι η αγάπη προς το έθνος (το γένος) που εκδηλώνεται ενεργητικά, πχ υποστηρίζω τους Έλληνες αγοράζοντας τα προϊόντα τους ή προσπαθώ να τεκμηριώσω γιατί η σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας προάγει τον Ελληνισμό. Φυσικά για να δηλώνεις εθνικιστής προϋποθέτει πως ξέρεις πως έχει κόστος και θα δεχτείς τις επιθέσεις, άρα ασκείς και κριτική σε κάθε ελληνικό που έχει πάρει λάθος δρόμο. [Το έθνος πρέπει να μάθει να θεωρεί εθνικό ό,τι είναι αληθινό, είχε πει ο ποιητής]

Υπάρχει και και η παθητική έννοια του όρου "αγαπώ" όπως αγαπώ τα λουλούδια ή το μπριάμ.

Οι γονείς πάντα προσπαθούν για το καλύτερο των παιδιών τους, φυσικά όπως το αντιλαμβάνονται. Δεν μπορούμε να ρίχνουμε πάντα το φταίξιμο στους άλλους, σημασία έχει να κάνουμε εμείς το σωστό.

Ρίζες φυσικά και όχι ρίζα. Απαραίτητη προϋπόθεση για την δημιουργία ζωής είναι η σύμπραξη (συν+πράξη, ενέργεια) δύο οργανισμών που και αυτοί προέρχονται από δύο ο καθένας τους κλπ. Ακόμα και αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον όρο "ρίζα" αυτός έχει νόημα περιεκτικό όπως το δάσος. Η ρίζα δεν είναι ένα συμπαγές πράγμα όπως ο κορμός αλλά αποτελείται από πολλά μικρότερα κομμάτια (η οικογένεια, η γενιά)

συμφωνω απολυτα μαζι σου... αλλα αν πεις σε 100 ατομα οτι ειναι εθνικιστες ποσοι πιστευεις θα το παρουν σαν κοπλιμεντο? σαφως και εδω παιζει ρολο η παιδεια αλλα ακομα και να μαθει καποιος μια λεξη να την γραφει σωστα, να γνωριζει την σωστη εννοια της για ποσο πιστευεις θα την δουλευει σωστα οταν παρα πολλοι γυρω του πιστευουν κατι αλλο? δεν θα παψει να την δουλευει απλα και μονο επειδη δεν θα καταλαβαινουν αυτο που θελει να πει... επισης οπως πιστευω εχω τονισει και σε αλλα ποστ μου δεν μιλαω γενικα για το πως γραφω... μιλαω για το πως με βολευει να γραφω εδω... δεν λεω οτι ο δικος μου τροπος ειναι ο σωστος... στο χαρτι οι τονοι μια χαρα μου βγαινουν... εδω δεν μπορω... εδω μπορει να δεις και καποιες φορες να λοιπουν γραμματα η να ειναι και περισσοτερα λογο του οτι καθομαι με 2-3pc και laptop με αρκετα μεγαλες διαφορες στο μεγεθος του πληκτρολογιου οποτε αλλες φορες παταω λαθος κουμπια... μπορει ακομα καποιες φορες να δεις οτι το "δηλαδη" να το γραφω "δλδ" αυτο σημαινει οτι και στο χαρτι ετσι το γραφω? επισης πραγματικα εγω συνεχιζω να βλεπω οτι εδω μεσα δεν εχει τοσο σημασια να γραφουμε με τονους αλλα να γραφουμε κατι που εχει αξια... υπαρχουν ατομα που ενω γραφουν με σωστη γραμματικη λενε του κοσμου τις βλακιες και επιμενουν, και μολις τους δειξεις το λαθος το γυρναν στα ορθογραφικα που μπορει να εχει καποιος... ας το κανουν... εμενα με βολευει... οποιο τα διαβαζεις βλεπει ποσο λιγος ειναι ο καθενας οταν αντιδρα ετσι...
βεβαια το ξερεις οτι εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο τοπικ εδω και πολα ποστ... ο λογος? η αρχικη αντιδραση μου ηταν στο οτι ειπωθηκε οτι οποιος δεν βαζει τονους ειναι δυσλεκτικος, και φτασαμε στο σημειο να μιλαμε για το τι κατεστρεψε την κοινονια μας...

akis1497
16-02-11, 12:49
Να πω και γω τα δικα μου εχω κινεζικο πληκτρολογιο μονο κινεζικα γραμματα εχι επανο λογο δουλειας και το αναθεματισμενο για να γραψο σοστα ελληνικα κανο μια ορα αφτα οποτε μην παρεξηγηθο. Ο κομπιουτερομπάτσος administrator δεν μας αφινι ουτε να βιξουμε ολα κλιδομενα ειναι.
Εγραφα τορα 3-4 λεπτα για αφτα που εγραψα.
Υπαρχι προγραμα αφτοματις διορθοσις να μιν πεδεβομε.

KOKAR
16-02-11, 12:56
βάλε ενα USB πληκτρολόγιο.....

antonis_p
16-02-11, 13:05
συμφωνω απολυτα μαζι σου... αλλα αν πεις σε 100 ατομα οτι ειναι εθνικιστες ποσοι πιστευεις θα το παρουν σαν κοπλιμεντο?Και είναι κάτι που θα σε επηρεάσει; Οι 99 ας δηλώνουν αντι-εθνικιστές!!! Εγώ αντίθετα δεν θεωρώ κοπλιμέντο (φιλοφρόνηση) το να ανήκω στην μάζα.



σαφως και εδω παιζει ρολο η παιδεια αλλα ακομα και να μαθει καποιος μια λεξη να την γραφει σωστα, να γνωριζει την σωστη εννοια της για ποσο πιστευεις θα την δουλευει σωστα οταν παρα πολλοι γυρω του πιστευουν κατι αλλο? δεν θα παψει να την δουλευει απλα και μονο επειδη δεν θα καταλαβαινουν αυτο που θελει να πει... αντί να αισθανθείς την ανάγκη να βοηθήσεις τους οικείους σου να ξεστραβωθούν και να βγουν από η γλωσσική πενία στην οποία βρίσκονται, θα μειώσεις και εσύ το δικό σου λεξιλόγιο;



επισης οπως πιστευω εχω τονισει και σε αλλα ποστ μου δεν μιλαω γενικα για το πως γραφω... μιλαω για το πως με βολευει να γραφω εδω... δεν λεω οτι ο δικος μου τροπος ειναι ο σωστος... στο χαρτι οι τονοι μια χαρα μου βγαινουν... εδω δεν μπορω... εδω μπορει να δεις και καποιες φορες να λοιπουν γραμματα η να ειναι και περισσοτερα λογο του οτι καθομαι με 2-3pc και laptop με αρκετα μεγαλες διαφορες στο μεγεθος του πληκτρολογιου οποτε αλλες φορες παταω λαθος κουμπια... μπορει ακομα καποιες φορες να δεις οτι το "δηλαδη" να το γραφω "δλδ" αυτο σημαινει οτι και στο χαρτι ετσι το γραφω? επισης πραγματικα εγω συνεχιζω να βλεπω οτι εδω μεσα δεν εχει τοσο σημασια να γραφουμε με τονους αλλα να γραφουμε κατι που εχει αξια... υπαρχουν ατομα που ενω γραφουν με σωστη γραμματικη λενε του κοσμου τις βλακιες και επιμενουν, και μολις τους δειξεις το λαθος το γυρναν στα ορθογραφικα που μπορει να εχει καποιος... ας το κανουν... εμενα με βολευει... οποιο τα διαβαζεις βλεπει ποσο λιγος ειναι ο καθενας οταν αντιδρα ετσι... Αν γράφεις δέκα σελίδες γραπτό κείμενο και πληκτρολογείς μία, την μέρα, δεν κάνεις κακό στον εαυτό σου. Αν όμως το μόνο που γράφεις με μολύβι είναι το προπο και όλη σου η δραστηριότητα είναι στο πληκτρολόγιο, τότε τα πράγματα είναι αλλιώς.



βεβαια το ξερεις οτι εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο τοπικ εδω και πολα ποστ... ο λογος? η αρχικη αντιδραση μου ηταν στο οτι ειπωθηκε οτι οποιος δεν βαζει τονους ειναι δυσλεκτικος, και φτασαμε στο σημειο να μιλαμε για το τι κατεστρεψε την κοινονια μας...Για να κρίνεις κάποιον αν είναι δυσλεκτικός ή όχι χρειάζεται συγκεκριμένη εκπαίδευση. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.

lepouras
16-02-11, 13:12
βεβαια το ξερεις οτι εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο τοπικ εδω και πολα ποστ... και φτασαμε στο σημειο να μιλαμε για το τι κατεστρεψε την κοινονια μας...

άλλη μια απόδειξη ότι ήμαστε Έλληνες.

akis1497
16-02-11, 13:18
βάλε ενα USB πληκτρολόγιο.....

Φχασιστο το κανα ειναι κλιδομενες οι usb δεν πεζουν.

KOKAR
16-02-11, 13:57
ωραία, τότε όταν το κάνεις shutdown βγάλε το keyboard που εχεις και βάλε ενα PS/2 με το σωστό layout

akis1497
16-02-11, 14:27
ωραία, τότε όταν το κάνεις shutdown βγάλε το keyboard που εχεις και βάλε ενα PS/2 με το σωστό layout

Και μετα παο σπιτι μου αφου περασο απο το λογιστιριο για πικρο καφε φιλε.
Διορθοση κιμενου απο μπραουζερ δεν πεζι exo mozilla και chrome και τρεχι ubuntu;

Nemmesis
16-02-11, 14:55
Και είναι κάτι που θα σε επηρεάσει; Οι 99 ας δηλώνουν αντι-εθνικιστές!!! Εγώ αντίθετα δεν θεωρώ κοπλιμέντο (φιλοφρόνηση) το να ανήκω στην μάζα.
ειπα οτι θα με επηρεασει? και πιστευω οποιος σκεφτεται εστω και λιγο θελει να ειναι διαφορετικος απο την μαζα..


αντί να αισθανθείς την ανάγκη να βοηθήσεις τους οικείους σου να ξεστραβωθούν και να βγουν από η γλωσσική πενία στην οποία βρίσκονται, θα μειώσεις και εσύ το δικό σου λεξιλόγιο;
και αν δεν εχω την ορεξη να τους ξεστραβοσω? εμενα ας πουμε με ξετραβωσε κανενας? και στο τελος ειμαι ανωτερος τους ωστε να χρειαζονται την βοηθεια μου??? ο καθενας ψαχνεται οσο θελει... δεν θα τον πιεσω εγω...



Αν γράφεις δέκα σελίδες γραπτό κείμενο και πληκτρολογείς μία, την μέρα, δεν κάνεις κακό στον εαυτό σου. Αν όμως το μόνο που γράφεις με μολύβι είναι το προπο και όλη σου η δραστηριότητα είναι στο πληκτρολόγιο, τότε τα πράγματα είναι αλλιώς.
δυστυχως προπο δεν παιζω.. μονο κανα λαχειο την πρωτοχρονια παιρνω σαν παραδοση...


Για να κρίνεις κάποιον αν είναι δυσλεκτικός ή όχι χρειάζεται συγκεκριμένη εκπαίδευση. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.
ακριβως... δυστηχως ομως αν δεις πιο πανω ηδη με ειπαν δυσλεκτικο που κριβεται πισω απο την λεξη "βαριεμαι", εγω σε αυτους προσπαθουσα να πω για ποιον ακριβως λογο γραφω ετσι... και με τα οσα λες εσυ στην ουσια συμφωνω απλα δεν τα τηρω για τους λογους που αναφερω πιο πανω οταν γραφω σε φορουμ... δεν εχει κανενα νοημα να προσπαθω να δειξω οτι ειμαι κατι γραφοντας σωστα... και αφου με βολευει πολυ περισσοτερο ετσι αυτο κανω... εδω δεν θελω να με κρινουν για το πως γραφω κατι... θελω να με κρινουν για το τι γραφω.

KOKAR
16-02-11, 14:56
o Μοζιλλα εχει διορθωτή στα plugins https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/language-tools/

antonis_p
05-02-12, 14:15
Ο Εβαγκελισμός τις Θεωτόκου!!!!

Ο λουκάς εβαγκελίστικε ότι θα γενιθή ο χριστός. τότε ο θεός πέζη μια τ ανγκέλου κε λέει του. γλάκα μωρέ στη γη να βρίς το μαριό κε να του ιπής πως θα γενήσι το χριστό. κράθιε του και τούτονε το κρινο. θα δεχτεί πιο εύκολα.. κε ετσά γλακά ο άνγκελος στη γη επίγε κι ίβρικεν το μαριό και ίπε του. μαρία εσι δε το κατές μα είσαι βαρεμένο γιατι θα γενήσις το χριστό.

...κε το μαριό τότε λεει. όφου! όφου! ίντα παθα! Κε ίντα νε τανά απού μου μιλίς. ας ειναι όμως. θα τονε γενήσο το χριστό... ποιος άντρας όμως θα με παντρευτί; και ίπετζι ο άνγκελος. μι στενοχοράσε συ μαριό κε επίε ο άγκελος στον Ιωσηφ κε του λεει.

...ιωσιφ το μαριό ειναι βαρεμένο απο το θεο κε θα γενήσι το χριστό. συ ομως θα το παντρευτίς κε δε θα σε νειάζι πράμα. τότε ο ιωσίφ που δεν επίστεψε λέξι απο τα λόγια του ανγκέλου επαντρεύτικε το μαριό.

... κε όντενε γενούσε έδωκε τιν εντολί να σφάξουνε όλα τα μορά του κόσμου.

[Το παρακάτω κείμενο το έγραψε μαθητής της ΣΤ΄ τάξης κάπου στην Μεσσαρά του Νομού Ηρακλείου. Η ορθογραφία των λέξεων μην σας παραξενέψει. Είναι αποτυπωμένη ακριβώς όπως στο προτότυπο χειρόγραφο κείμενο.]

ts0gl1s
05-02-12, 16:38
Τι είναι τα greeklish; http://24wro.blogspot.com/2012/02/greeklish.html

sakis
10-02-12, 11:07
Γενικα εκεινο που θα επρεπε να απασχολει ειναι η πεινα που θα πεσει και οχι η δυσλεξια ...

antonis_p
10-02-12, 12:19
Γενικα εκεινο που θα επρεπε να απασχολει ειναι η πεινα που θα πεσει και οχι η δυσλεξια ...

Δεν μπορείς να απασχολείσαι με περισσότερα από ένα θέμα; (όχι ταυτόχρονα)

lynx
12-02-12, 14:10
καλησπέρα

είχα και έχω πρόβλημα με την ορθογραφία και με την σωστή σύνταξη των κειμένων μου..
όμως το πρόβλημα ανορθογραφίας και κακής σύνταξης δεν ειναι το ίδιο σε
όλους οπότε θέλει προσοχή με τα συμπεράσματα που βγαίνουν και κρίνεται κάποιος.

αν οχι όλα..τουλάχιστον αρκετά πράγματα βελτιώνονται με προσπάθεια. :001_smile:

antonis_p
04-04-13, 23:43
Μου στέλνει ο άλλος μήνυμα:

"Τη κανις; πώτε θα τα πούμαι;"

"Όταν τελειώσεις τη Α' δημοτικού" του απάντησα και παρεξηγήθηκε ..............!!

και δύο ακόμα άσχετα:

Τί το θελα το red bull πριν πέσω για ύπνο, μου λες;;;
άντε τώρα να βολευτώ με τα φτερά...

Η μάνα μου όταν θέλει να μας πει κάτι κλείνει το ρούτερ. Έτσι μαζευόμαστε
όλοι πανικόβλητοι στο σαλόνι.