Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Μείωση στροφών σε ανεμιστηράκι λαπτοπ..



JLEE
13-01-11, 10:55
Γεία σας... Άλλαξα κάρτα γραφικών στο λάπτοπ και επειδή δεν δούλευε το ανεμιστηράκι το σύνδεσα σε ένα πυκνωτή που βγάζει 5 volt. Τώρα το ανεμιστηράκι παίζει στο full και μου σπάει τα νεύρα.. Θέλω να βάλω αντιστάσεις για να μειώσω τισ στροφές και να παίζει στο 80%. επειδή δεν έχω ιδέα πώς να υπολογίσω τι αντιστάσεις χρείαζομαι, θέλω τα φώτα σας... Το ανεμιστηράκι είναι 5V 0,15A.

GeorgeVita
13-01-11, 12:55
Γειά σου Γιάννη,
θεωρώντας ότι ξέρεις τι κάνεις ("σκάλισμα") η αντίσταση του μοτέρ στην κανονική λειτουργία είναι περίπου Rm=5V/0.15A=33Ω και για να μειωθεί το ρεύμα στο 0.15Αx80%=0.12A χρειάζεται αντίσταση Rnew=5V/0.12A=42Ω. Αν και η λειτουργία του μοτέρ δεν είναι γραμμική, με μια αντίσταση 10Ω σε σειρά θα πετύχεις αυτό που θέλεις. Η ισχύς στην αντίσταση θα είναι Pres=I²xR=0.12A²x10Ω=0.144W (144mW) άρα κάθε αντίσταση κάνει.
G

-nikos-
13-01-11, 13:03
μπορεις να βαλεις ενα τριμερ 10κ και να ριθμησεις τις στροφες αλλα δεν καταλαβα ακριβως απο που
περνεις ρευμα αν οχι απο τα πρωτα σταδια της τροφοδοσιας,ελενξε το λιγο γιατι μπορει να επιρεαζεις την
σταθεροποιημενη ταση και να χαλασει κανενας μικροεπεξεργαστης.

GeorgeVita
13-01-11, 13:12
μπορείς να βάλεις ένα τρίμερ ...
Νίκο επειδή το τρίμερ έχει 3 πόδια, δεν δείχνεις και πως θα το συνδέσει;
Είσαι σίγουρος για το 10Κ;
G

xifis
13-01-11, 13:18
σκετο τριμερ....

γυρνας γυρνας κ δε δουλευει...φτανεις στο τερμα κ ξαφνικα περνει μπρος το ανεμιστηρακι.."Α ωραια!" λες...οπ γρηγορα παει..βαλτο εδω..οκ...κ μετα απο λιγο το τριμερ βγαζει καπνο κ ζεματαει..η σταματαει ξαφνικα το ανεμιστηρακι κ λες "μα τι επαθε?"

η λυση ειναι με τρανζιστορ..κ ολιγον ισχυρο.. να γλυτωσεις την ψυκτρα..πχ ενα απο ενισχυτες χρωματος τηλεορασης. αυτα με την τρυπα στη μεση..

GeorgeVita
13-01-11, 13:26
... η λύση είναι με τρανζίστορ και ολίγον ισχυρό να γλυτώσεις την ψήκτρα
Γειά σου xifis, το ανεμιστηράκι έχει ισχύ 5V*0.15A=0.6W και προτείνεις τρανζίστορ ισχύος χωρίς να δείχνεις κύκλωμα.
Είσαι σίγουρος ότι με μια αντίσταση (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54373&p=408912&viewfull=1#post408912) μόνο δεν θα λειτουργήσει;

Μήπως είναι προτιμότερο ένα από τα κυκλώματα που αναφέρονται στο παραπλήσιο θέμα:
Ρυθμιστής στροφών για ανεμιστηράκι υπολογιστή(Case fan) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41518)
G

xifis
13-01-11, 13:39
για 5βολτο ανεμιστηρακι δεν εχω κανει δοκιμες.αλλα με 12βολτα που εχω ασχοληθει ισχυει το παραπανω..τα τριμερ μονα τους ψηνονται,μαζι με τρανζιστορ κανεις δουλεια.αρκει φυσικα να μπορει να κουνη8ει ευκολα κ να μην ειναι γαιδουρι ασυγκινητο..κυκλωμα το πλεον απλο που φανταζεσαι..
τωρα για την 10ωμη αντισταση δεν ειπα τπτ,το μονο που πρεπει να προσεξει ειναι η ισχυς της.

-nikos-
13-01-11, 13:44
Νίκο επειδή το τρίμερ έχει 3 πόδια, δεν δείχνεις και πως θα το συνδέσει;
Είσαι σίγουρος για το 10Κ;
G

εδω ανιξε λαπτοπ και πηρε ρευμα[τελικα μαλον απο σταθεροποιημενη ταση για να ειναι 5v ] απο εναν πυκνοτη[λογικα μετρισε την ταση] στο τριμερ θα κολισει που εχει βασικα δυο
ποδια για απλες κατασκευες[το τριτο μπορει να το γεφυροσει με το προτο αν τα 10κ ειναι πολλα η να το
αφησει χρεισιμοποιωντας ολη την κλιμακα απο10κ εως 0,1κ] το προβλημα μπορει να παρουσιαστει στο ανεμιστιρακι
που ισως με λιγοτερη ταση να παραδοσει το πνευμα ,αλλα και με τρανζιστορ μπορει να δωθει λυση ,αλλα νομιζω οτι
το τελειο ειναι με χρηση ζενερ απλα και συγουρα

-nikos-
13-01-11, 14:01
Γεία σας... Άλλαξα κάρτα γραφικών στο λάπτοπ και επειδή δεν δούλευε το ανεμιστηράκι το σύνδεσα σε ένα πυκνωτή που βγάζει 5 volt. Τώρα το ανεμιστηράκι παίζει στο full και μου σπάει τα νεύρα.. Θέλω να βάλω αντιστάσεις για να μειώσω τισ στροφές και να παίζει στο 80%. επειδή δεν έχω ιδέα πώς να υπολογίσω τι αντιστάσεις χρείαζομαι, θέλω τα φώτα σας... Το ανεμιστηράκι είναι 5V 0,15A.

να αποσινδεσεις το ανεμιστιρακι απο εκει που το εχεις σινδεσει και να το συνδεσεις μετα την ανορθοση της τροφοδοσιας
με μια η δυο ζενερ εν συρα ετσι θα εκμεταλευτης και την αντισταση της ζενερ ριχνοντας τις στροφες,
αντιθετα αν το αφησεις εκει που το εχεις τωρα μπορει να καει μικροεπεξεργαστης επειδη επιρεαζεις την
τροφοδοσια του.

JLEE
13-01-11, 14:06
Επειδή δεν είμαι ηλεκτρονικός και ότι έκανα το "αντεγραψα" απο μια παρόμοια περίπτωση σε άλλο λαπτοπ... μπορείτε να μου πείτε τι είναι το zener...? Άν είναι μεγάλο δεν θα χωράει μέσα στο λαπτοπ... αν βγάζει πολύ θερμότητα πάλι θα ύπαρχει πρόβλημα... Βέβαια ότι κάνω θα το κάνω με ένα φίλο μου ηλεκτρονικό που έχει τα εργαλεία για τέτοιες δουλείες....

GeorgeVita
13-01-11, 14:32
[off topic]

σκέτο τρίμερ ... γυρνάς γυρνάς και δε δουλεύει ... φτάνεις στο τέρμα και ξαφνικά παίρνει μπρος το ανεμιστηράκι."Α ωραία!" λες ... και μετά από λίγο το τρίμερ βγάζει καπνό ...
Ο λόγος που βγάζει καπνό είναι από το ΜΗ υπολογισμό!
Το ρεύμα στο κύκλωμα που φτιάχνεις είναι κοινό για όλα τα εξαρτήματα. Η ρύθμιση του τρίμερ σε ένα σημείο δημιουργεί μια αντίσταση μικρότερη της ονομαστικής την R(A-B) δηλαδή την αντίσταση από την επαφή Α έως το σημείο Β που βρίσκεται ο δρομέας (βλέπε το σχήμα παρακάτω):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/Rfan.jpg

Η ισχύς πάνω στην αντίσταση R(A-B) είναι ίση με: I²xR(Α-Β)
Αυτή η ισχύς πρέπει να είναι μικρότερη από αυτή που αντέχει το τρίμερ. Τις περισσότερες φορές (ανεμιστήρες 12V) η ισχύς αυτή είναι υπερβολική για χρήση τρίμερ, όχι όμως για χρήση αντίστασης όπου αν χρειαστεί (από τους υπολογισμούς) μπορείς να βάλεις δύο αντιστάσεις παράλληλα.
[/off topic]

Στη περίπτωση του θέματος αρκεί μια αντίσταση 10Ω 1/4W με την προϋπόθεση η τροφοδότησή του να γίνει από κεντρικό σημείο +5VDC για να μην επιβαρυνθεί κάποια πίστα στο τυπωμένο.
G

JLEE
16-01-11, 14:32
Ωραία θα το ψάξω λίγο αυτο με την επιβάρυνση.... επίσης αντιστάσεις τέτοιες απο τι καταστήματα αγοράζεις?

GeorgeVita
16-01-11, 15:03
... επίσης αντιστάσεις τέτοιες από τι καταστήματα αγοράζεις;
Από καταστήματα που πουλάνε ανταλλακτικά ηλεκτρονικών.
Πρέπει όμως να πάρεις βοήθεια και από το φίλο σου που ασχολείται με ηλεκτρονικά (κολλήσεις/συνδέσεις) για να μη γίνει κάποια άλλη ζημιά στην προσπάθεια "βελτίωσης".
G

xifis
16-01-11, 16:18
σωστα george.τα απλα ποτενσιομετρα δεν αντεχουν τετοια ισχυ σε τοσο μικρη τιμη δρομεα.οποτε η που παιρνεις ισχυρο ποτ (πραγμα κουτο για μενα) η που βαζεις το τρανζιστορ να τρωει το ξυλο :P φυσικα αυτη η πρακτικη ειναι για υλικα που εχουμε σκορπια σπιτι μας.καπου θα βρεθουν σε καμια γωνια.

JLEE
16-01-11, 17:27
τελικά να πάρω μια αντίσταση 10Ω 1/4W ? Εννοείτε ότι τις συνδέσεις θα τις κάνει φίλος ηλεκτρονικός...

GeorgeVita
16-01-11, 22:07
τελικά να πάρω μια αντίσταση 10Ω 1/4W ? Εννοείται ότι τις συνδέσεις θα τις κάνει φίλος ηλεκτρονικός...
Για μείωση στροφών κατά 20% (περίπου) σε ανεμιστήρα 5V/150mA θα βάλεις αντίσταση 10Ω 1/4W σε σειρά (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54373&p=408912&viewfull=1#post408912). Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις εναλλακτικά με 8.2Ω και 12Ω έτσι ώστε να επιλέξεις το βέλτιστο. Προσοχή στα βραχυκυκλώματα, βάλτε θερμοσυστελλώμενο μονωτικό πάνω από τις συνδέσεις και την αντίσταση. Το σημείο σύνδεσης 5V να είναι κεντρικό για να μην επιβαρυνθεί κάποια πίστα του τυπωμένου.
G

JLEE
17-01-11, 12:29
Τώρα με μπέρδεψες... Θέλω να πάει απο το 100% που είναι τώρα στο 80%. Όχι να το μειώσω 80%.

GeorgeVita
17-01-11, 15:05
Τώρα με μπέρδεψες... Θέλω να πάει απο το 100% που είναι τώρα στο 80%. Όχι να το μειώσω 80%.
Το διόρθωσα ... (χάσαμε τα λογικά μας)!
G

JLEE
17-01-11, 15:23
Λοιπόν μόλις έβαλα την αντίσταση και μπορώ να πώ οτι έχει ελαττωθεί κάπως ο θόρυβος αλλά όχι όσο θα ήθελα... μπορείτε να μου πείτε τι αντίσταση θέλει για να πάει περίπου στο 50%? καλα σκέφτηκα αν γίνεται να βάλω ένα διακοπτάκι και να παίρνει ρεύμα είτε απο την μία αντίσταση είτε από την άλλη (αυτή που θα το πάει στα 50%)... γινεται αυτό?

GeorgeVita
17-01-11, 15:41
Αν πήρες 2η αντίσταση βάλε τη σε σειρά για δοκιμή (σύνολο 20Ω) ή και 3η (σύνολο 30Ω).
Ελεγξε ότι θα ξεκινάει πάντα ο ανεμιστήρας.
G

JLEE
17-01-11, 15:50
πωώω... δεν το σκέφτηκα αμέσως και είχα αλλη μια μαζί μου... τώρα πρέπει να πηγαίνω στου φίλου μου... αυριο πάλι... αυτό με το διακοπτάκι γίνεται? ένας μικρός διακόπτης που να δίνει ρεύμα στη μια αντίσταση η στην άλλη/ες ...

GeorgeVita
17-01-11, 16:01
Ναι γίνεται, βάζεις τις 2 αντιστάσεις σε σειρά και ο διακόπτης παρακάμπτει τη μία ή και τις δύο δίνοντας τάση κατευθείαν στο + του ανεμιστήρα.


[off topic]Αλλη λύση είναι να δοκιμάσεις τα +3.3V (αλλά δεν είναι πολύ ασφαλές). Σε desktop οι ανεμιστήρες είναι 12V και το "κόλπο" είναι να τροφοδοτείς από +5V ή από 12V-5V=7V (δηλαδή το + από τα +12V και το - από το +5V) [/off topic]

G