PDA

Επιστροφή στο Forum : Τερματικοι διακόπτες σε υδραυλικό σύστημα



nikolaras
17-01-11, 23:52
Θέλω να αυτοματοποιήσω μία υδραυλική μπουκάλα.
Δηλαδή να υπάρχουν τερματικοί διακόπτες οι οποίοι θα δίνουν εντολή σε 2 ηλεκτροβαλβίδες που θα ανοιγοκλείνουν και έτσι το πιστόνι της μπουκάλας θα πηγαινοέρχεται συνέχεια.
Οι ηλεκτροβαλβίδες προέρχονται από μιζαντλία υδραυλικής πόρτας φορτηγού, γράφουν πάνω 8 - 24 volt.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
Υπάρχει τρόπος με την κατάλληλη επιλογή τερματικών ,να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς ρελέ;
Αν χρησιμοποιήσω 12 volt θα δουλέψουν σωστά οι ηλεκτροβαλβίδες, μιας και τα φορτηγά χρησιμοποιούν 24 volt ;

Ηλιας Α
18-01-11, 00:27
Θέλω να αυτοματοποιήσω μία υδραυλική μπουκάλα.
Δηλαδή να υπάρχουν τερματικοί διακόπτες οι οποίοι θα δίνουν εντολή σε 2 ηλεκτροβαλβίδες που θα ανοιγοκλείνουν και έτσι το πιστόνι της μπουκάλας θα πηγαινοέρχεται συνέχεια.
Οι ηλεκτροβαλβίδες προέρχονται από μιζαντλία υδραυλικής πόρτας φορτηγού, γράφουν πάνω 8 - 24 volt.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :
Υπάρχει τρόπος με την κατάλληλη επιλογή τερματικών ,να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς ρελέ;
Αν χρησιμοποιήσω 12 volt θα δουλέψουν σωστά οι ηλεκτροβαλβίδες, μιας και τα φορτηγά χρησιμοποιούν 24 volt ;


<< Αν χρησιμοποιήσω 12 volt θα δουλέψουν σωστά οι ηλεκτροβαλβίδες, μιας και τα φορτηγά χρησιμοποιούν 24 volt ;>> .

Ναι αφού << γράφουν πάνω 8 - 24 volt.>>

<< Υπάρχει τρόπος με την κατάλληλη επιλογή τερματικών ,να λειτουργήσει το σύστημα χωρίς ρελέ;>> .
Υπάρχει αν, το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι κινητήρα αλλά, όμως σε συμφέρει;

nikolaras
18-01-11, 11:11
Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.
Οι τερματικοί διακόπτες θα τροφοδοτούν μόνο τις ηλεκτροβαλβίδες, η υδραυλική μονάδα δεν έχει καμία σχέση (δουλεύει συνέχεια με τριφασικό ρεύμα) με το ρεύμα που θα πρέπει να διαχειριστώ....
Εγώ απλώς χρειάζομαι τερματικούς ώστε να ανοιγοκλείνω μόνο τις ηεκτροβαλβίδες.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
18-01-11, 14:20
Δεν έχεις πρόβλημα. Φαντάζομαι τα πηνία των ηλεκτροβαλβίδων δεν είναι πάνω από 20watts. Θεωρητικά τέτοιου είδους τερματικοί διακόπτες βιομηχανικού τύπου αντέχουν το ελλάχιστο 5 Amps.
Ομως καλό θα είναι να βάλεις και μια ανάστροφη δίοδο στα ακρα του πηνίου για να μειωθεί το φαινόμενο arc κατά την διακοπή.

Ηλιας Α
18-01-11, 15:16
<< Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου.
Οι τερματικοί διακόπτες θα τροφοδοτούν μόνο τις ηλεκτροβαλβίδες, η υδραυλική μονάδα δεν έχει καμία σχέση (δουλεύει συνέχεια με τριφασικό ρεύμα) με το ρεύμα που θα πρέπει να διαχειριστώ....
Εγώ απλώς χρειάζομαι τερματικούς ώστε να ανοιγοκλείνω μόνο τις ηεκτροβαλβίδες.>>.
<< Οι τερματικοί διακόπτες θα τροφοδοτούν μόνο τις ηλεκτροβαλβίδες >>
Ακόμη καλλίτερα τότε στο 2 post, διαγράφεις αυτό:
<< το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι κινητήρα >> .
Και βάλεις αυτό: << το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι ηλεκτρ/δων>>.
Τι βαράς;

nikolaras
18-01-11, 15:31
Δηλαδή, τι τύπο τερματικούς χρειάζομαι και πως θα γίνει η συνδεσμολογία, έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, ψάχνοντας για τερματικούς στο διαδύκτιο πελάγωσα....
Ηλία και Πέτρο, θέλω λεπτομέρειες, επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με τερματικούς και όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι κάποιο διάγραμμα και πως θα συνδεθούν οι δίοδοι.

tomka
18-01-11, 17:42
Καλησπερα...

Πριν λιγες μερες εφτιαξα εναν παρομοιο αυτοματισμο. Το πιθανοτερο ειναι να χρειαστεις ρελε γιατι η ηλεκτροβαλβιδα σου θα χρειαζεται μονιμη ταση για οση ωρα χρειαζεται να γινει η καθε κινηση. Αν μπορεις δωσε λεπτομερειες για το τι θες να κανεις

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
18-01-11, 19:46
Δηλαδή, τι τύπο τερματικούς χρειάζομαι και πως θα γίνει η συνδεσμολογία, έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, ψάχνοντας για τερματικούς στο διαδύκτιο πελάγωσα....
Ηλία και Πέτρο, θέλω λεπτομέρειες, επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με τερματικούς και όπως καταλαβαίνετε χρειάζομαι κάποιο διάγραμμα και πως θα συνδεθούν οι δίοδοι.
Σε ένα κατάστημα βιομηχανικού ηλεκτρολογικού υλικού υπάρχουν τερματικοί διακόπτες βιομηχανικού τύπου, με ροδάκι, ωστήριο, ή "κεραία". Εξαρτ'αται τι προσαρμογή θα κάνεις επάνω στον κύλινδρο.
Δωσε μας λεπτομέρειες και εδώ είμαστε εμείς.

nikolaras
18-01-11, 21:22
Χμμμ.... έχετε δίκαιο !!!
Αυτό το μηχάνημα θέλω να φτιάξω: http://www.youtube.com/watch?v=XA3hPXIf5Mw&feature=related είναι μηχανή που συμπιέζει πριονίδι και γενικότερα βιομάζα, αλλά με μια υδραυλική μπουκάλα, η δεύτερη που κάνει την προπίεση θα γίνει μηχανικά.
Οπως βλέπετε, η μπουκάλα κάνει επαναλαμβανόμενη κίνηση και μέσω τερματικών οδηγεί 2 ηλεκτροβαλβίδες.
Αυτόν τον αυτοματισμό θέλω, αλλά με απλό τρόπο χρησιμοποιώντας τερματικά χωρίς ρελέ.
Σκέφτηκα κάποιο τρόπο, με ένα διακόπτη αεροπορικού τύπου 3 επαφών ON - COM - ON, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει σαν τερματικός.

Ηλιας Α
19-01-11, 13:59
Χμμμ.... έχετε δίκαιο !!!
Αυτό το μηχάνημα θέλω να φτιάξω: http://www.youtube.com/watch?v=XA3hPXIf5Mw&feature=related είναι ... .. τερματικός.
Για κοίτα το υδραυλικό κύκλωμα του συνημμένου, και αν σε βολεύει τα ηλεκτρολογικά τα βρίσκομε, αν δε σε βολεύει κάνε και ανάρτησε το υδραυλικό κύκλωμα που θα προτιμούσες.
18030

nikolaras
20-01-11, 02:39
Αυτό είναι το υδραυλικό κύκλωμα που θέλω να κάνω... αν υπάρχει κάποιο σχέδιο τερματικών είναι το ζητούμενό μου. Ευχαριστώ Ηλία !!!

Ηλιας Α
20-01-11, 03:42
Αυτό.... ......!!!
<< Αυτό είναι το υδραυλικό κύκλωμα που θέλω να κάνω >>.
Ίσε σίγουρος ; .
<< αν υπάρχει κάποιο σχέδιο τερματικών είναι το ζητούμενό μου >>.
Το ζητούμενό σου δεν είναι μόνο οι τερματικοί αλλά και άλλα πολλά.
Για πες μου πως θα αντιμετωπίσεις το θέμα της υπερπίεσης του λαδιού, υπάρχει μηχανική διάταξη ή θέλεις ηλεκτρική;

nikolaras
20-01-11, 10:26
Η πηγή μου είναι μια υδραυλική μονάδα 3 ίππων.
Το θέμα υπερπίεσης δεν το καταλαβαίνω έτσι όπως το θέτεις.
Η αντλία δίνει πίεση μόνο αν ζητηθεί από τις ηλεκτροβαλβίδες, σε κατάσταση off των ηλεκτροβαλβίδων η αντλία δουλεύει σαν ανακύκλωση του λαδιού, χωρίς να δίνει πίεση κάπου.
Το σκεπτικό μου είναι να διαχειριστώ σωστά τις ηλεκτροβαλβίδες με τερματικούς-κο, ώστε να ανοιγοκλείνει η μπουκάλα συνεχόμενα.

Ηλιας Α
20-01-11, 11:18
Η πηγή μου είναι μια υδραυλική μονάδα 3 ίππων.
Το θέμα υπερπίεσης δεν το καταλαβαίνω έτσι όπως το θέτεις.
Η αντλία δίνει πίεση μόνο αν ζητηθεί από τις ηλεκτροβαλβίδες, σε κατάσταση off των ηλεκτροβαλβίδων η αντλία δουλεύει σαν ανακύκλωση του λαδιού, χωρίς να δίνει πίεση κάπου.
Το σκεπτικό μου είναι να διαχειριστώ σωστά τις ηλεκτροβαλβίδες με τερματικούς-κο, ώστε να ανοιγοκλείνει η μπουκάλα συνεχόμενα.

<<Η αντλία δίνει πίεση μόνο αν ζητηθεί από τις ηλεκτροβαλβίδες, σε κατάσταση off των ηλεκτροβαλβίδων η αντλία δουλεύει σαν ανακύκλωση του λαδιού, χωρίς να δίνει πίεση κάπου.>> .
Μπορείς να διακρίνεις τι είδους αντλία είναι: φυγοκεντρική, εμβολοφόρα, γραναζωτή κτλ.
Ανεξάρτητα τι είδους αντλία είναι θα προσπαθήσω να σου φτιάξω (*) σχέδιο συνδεσμολογίας , το οποίο έχει χρονοβόρες διαδικασίες, αλλά και εσύ πρέπει να κοιτάξεις με τι τρόπο θα αποβάλεις τη θερμοκρασία από το λάδι (αν δουλεύει τακτικά).
(*) Αν κάποιο άλλο μέλος έχει χρόνο ας το αναρτήσει, επίσης έστω έχεις το σχέδιο, έχεις τις γνώσεις να το υλοποιήσεις; δηλ μπορείς να διαβάζεις σχέδιο και αν ναι τι είδους σχέδιο (α) μπορείς να διαβάζεις

nikolaras
20-01-11, 14:54
Φυσιολογικά φυγοκεντρική είναι.
Τη θερμοκρασία λαδιού, θα την ελέγχει ένας θερμοστάτης και η ψύξη του λαδιού θα γίνεται με εξωτερικό ψυγείο λαδιού.
Σήμερα μάλλον θα γίνει η πρώτη δοκιμή (χειροκίνητα) , μόνο η μπουκάλα μου έμεινε να "δέσω".
Επίσης θα προσπαθήσω να δουλέψω τις ηλεκτροβαλβίδες με ένα διακόπτη τύπου λεβιέ, on com on , χρησιμοποιώντας τον σαν κεντρικό τερματικό διακόπτη.
Θα γράψω λεπτομέρειες το βράδυ.

Ηλιας Α
20-01-11, 15:36
Φυσιολογικά φυγοκεντρική είναι.
Τη θερμοκρασία λαδιού, θα την ελέγχει ένας θερμοστάτης και η ψύξη του λαδιού θα γίνεται με εξωτερικό ψυγείο λαδιού.
Σήμερα μάλλον θα γίνει η πρώτη δοκιμή (χειροκίνητα) , μόνο η μπουκάλα μου έμεινε να "δέσω".
Επίσης θα προσπαθήσω να δουλέψω τις ηλεκτροβαλβίδες με ένα διακόπτη τύπου λεβιέ, on com on , χρησιμοποιώντας τον σαν κεντρικό τερματικό διακόπτη.
Θα γράψω λεπτομέρειες το βράδυ.
<< Φυσιολογικά φυγοκεντρική είναι. >> ίσως ναι γιατί αν ήταν παλιδρομική θα ήθελες διάταξη αποφυγής υπερπίεσης (ανακουφιστική βαλβίδα) – αν δεν την έχει -

<< Επίσης θα προσπαθήσω να δουλέψω τις ηλεκτροβαλβίδες με ένα διακόπτη τύπου λεβιέ, on com on >> Για χειροκίνητα είσαι Ο.Κ αρκεί να καλήπτεσε από αυτά που έγραψα δηλ αυτά << Και βάλεις αυτό: << το Ι (σε DC ) των τερματικών είναι μεγαλύτερο του Ι ηλεκτρ/δων>>.
<< Σήμερα μάλλον θα γίνει η πρώτη δοκιμή (χειροκίνητα) , μόνο η μπουκάλα μου έμεινε να "δέσω">> .Για εξέτασε και την περίπτωση να αντικαταστήσεις και τις 24 V DC βάνες με 220V AC είναι ποιο συνεργάσιμες στην περίπτωση που αυτομαποιήσεις το έμβολο ( για ½ της ίντσας 20 € το κομάτι.)


<< Τη θερμοκρασία λαδιού, θα την ελέγχει ένας θερμοστάτης και η ψύξη του λαδιού θα γίνεται με εξωτερικό ψυγείο λαδιού.>> πολύ καλά!

nikolaras
20-01-11, 19:59
Δεν έγινε σήμερα η δοκιμή, γιατί πριν δέσω τη μπουκάλα θα πρέπει να προσαρμόσω το έμβολο που θα κάνει τη συμπίεση των υλικών.

Ηλιας Α
21-01-11, 01:29
Δεν έγινε σήμερα η δοκιμή, γιατί πριν δέσω τη μπουκάλα θα πρέπει να προσαρμόσω το έμβολο που θα κάνει τη συμπίεση των υλικών.
Αμπρομέτρησε και μια μαγν/να θα χρειαστεί –αν αφήσεις αυτές-, ένα φίλτρο λαδιού καλό θα έκανε, τι πίεση έχεις;.
Κάνε χειροκίνητα της δοκιμές ίσως εντοπίσεις ατέλειες και βλέπομε.