PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμη για σχηματικό.



georgz
19-01-11, 00:59
Καλησπέρα έφτιαξα το παρακάτω σχηματικό. Επειδή είναι το πρώτο που φτιάχνω
δεν ξέρω αν έχω κάνει κάποιο λάθος, έχω ξεχάσει κάτι κτλπ... Όποιος γνωρίζει ας πει την γνώμη του.

18027

Το μεγάλο IC είναι ένας pic.

billtech
19-01-11, 01:12
αυτο δεν ειναι σχηματικο αλλα PCB νομιζω.
μην δωσεις σημασια στη γνωμη μου αλλα εγω θα το εκανα με SMD αφου οπως βλεπω ειναι και διπλης οψης.(ετσι δεν ειναι?). ισως επειδη μαρεσει και προτιμο τα SMD. κατα τα αλλα μια χαρα φαινετε. αμα ηθελες για να μην κανεις λαθος καλο θα ηταν να βαλεις ενα στρινγκακι :lool::lool: που να γραψεις πανω κατι για να μην μπερδευτεις οπως θα βαζεις τις διαφανεις πανω στη πλακετα.αυτο δεν ειναι τπτ σημαντικο αμα εισαι προσεχτικος.

καλη αρχη.


ΥΓ: τι ειναι το κυκλωμα? τι κανει?

georgz
19-01-11, 01:59
Όντως pcb είναι. :biggrin: Δεν είναι διπλής όψης. Ποιες διαφάνεις?? Σε pcb milling μηχάνημα θα γίνει δεν θα την φτιάξω μόνος μου. Το συγκεκριμένο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αρκετά αλλά προορίζεται για solar tracker, θα παίρνει 3 εισόδους από φωτοαισθητήρες, θα γυρνάει 2 βηματικούς και θα στέλνει στο pc την τάση του panel σε γράφημα. Επίσης θα γυρνάει τους κινητήρες μέσω πληκτρολογίου και πάλι θα μετράει απόδοση.

pet
19-01-11, 02:26
Δυο πραγματάκια:

1) Τα pad των αντιστάσεων και led είναι πολύ μικρό, μεγάλυσε τα σε περίπου 1,4mm+ διάμετρο το καθένα. Εκτός και αν έχεις και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρυπανάκι 0,6mm για (inner) hole των pads (και πάλι κακό δεν κάνει να τα μεγαλώσεις)

2) Επιβεβαίωσε ξανά και ξανά την συνδεσμολογία μεταξύ DB9 connector <-> max232 <-> uC

3) Αφού έχεις χωρο κάτω αριστερά, και με την προυπόθεση ότι δεν έχεις πολύ μεγάλη τάση τροφοδοσίας
μπορείς να ξαπλώσεις τον 7805

κάτι όχι σημαντικό: στα led μπορείς να βάλεις DIL τρύπες (ίδιες με μικροεπεξεργαστη 2,54mm απόσταση) γιάτι
άμα θελήσεις να το βάλεις σε κουτί θα μπορείς να τραβήξεις καλώδιο πιο εύκολα (δηλαδή με γνωστό
jumper connector), τα μικρά σε διάμετρο pads φεύγουνε εύκολα απο τα pcb (χωρίς μάσκα) με το κόλα ξεκόλα

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείος για PCB Milling?

georgz
19-01-11, 02:58
Δυο πραγματάκια:

1) Τα pad των αντιστάσεων και led είναι πολύ μικρό, μεγάλυσε τα σε περίπου 1,4mm+ διάμετρο το καθένα. Εκτός και αν έχεις και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρυπανάκι 0,6mm για (inner) hole των pads (και πάλι κακό δεν κάνει να τα μεγαλώσεις)


Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείος για PCB Milling?

Δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα είναι γιατί δεν το χειρίζομαι εγώ το μηχάνημα, μόλις μάθω θα σου πω. Τα led είναι των 3mm, πως μεγαλώνω την διάμετρο??
Επίσης στα πιν 2 με 4 του pic θα συνδεθούνε οι φωτοαντιστάσεις, μήπως θα ήταν καλό να προσθέσω και εκεί από έναν πυκνωτή όπως έγινε και στο πιν 5??

pet
19-01-11, 10:22
Δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα είναι γιατί δεν το χειρίζομαι εγώ το μηχάνημα, μόλις μάθω θα σου πω. Τα led είναι των 3mm, πως μεγαλώνω την διάμετρο??
Επίσης στα πιν 2 με 4 του pic θα συνδεθούνε οι φωτοαντιστάσεις, μήπως θα ήταν καλό να προσθέσω και εκεί από έναν πυκνωτή όπως έγινε και στο πιν 5??

Μιλάω για το pad (κάθε αντίσταση έχει 2 pad)

georgz
19-01-11, 10:28
Μιλάω για το pad (κάθε αντίσταση έχει 2 pad)

Μέχρι εδώ σε πιάνω, την διάμετρω των pads πως την μεγαλώνω??

mariosm
19-01-11, 10:50
Πες μου απο ποια βιβλιοθηκη εχεις παρει το led για να σου πω με τι μπορεις να αλλαξεις τα pad.
Παντως αν και η πλακετα σου εγινε με eagle μου φαινεται πολυ περιεργη σχεδιαση για πλακετα με μονη οψη. Θα υπαρχει σιγουρα προβλημα κατα την επεξεργασια της εκτυπωσης γιατι απο οτι βλεπω το σχεδιο σου ειναι σε top side

georgz
19-01-11, 10:57
Ναι η πλακέτα είναι ανάποδα τώρα αλλά θα διορθωθεί. Τα led τα πήρα την από την βιβλιοθήκη LED και έχουν όνομα LED3MM.

mariosm
19-01-11, 11:15
Επειδη το πιο πιθανο ειναι οτι δεν εχεις εμπειρια να κανεις αλλαγες μεσα σε βιβλιοθηκη και σε ενδιαφερει μονο η αλλαγη των pad αντικατεστησε το led με το Q62902-B152 απο την ιδια βιβλιοθηκη. Το ποιο σημαντικο βεβαια ειναι να αλλαξεις οπωσδηποτε τις αντιστασεις γιατι εκει θα εχεις σιγουρα προβλημα. Βαλε λοιπον την 0207/10C απο την βιβλιοθηκη rc-master

georgz
19-01-11, 12:23
Ok τα διόρθωσα!