Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με συμβολα κυκλωματων



stinger
19-01-11, 20:59
σε διαφορα κυκλωματα που βλεπω υπαρχουν καποια συμβολα που θα ηθελα λιγο βοηθεια τι σημαινουν...επειδη ειμαι στο σταδιο της διμιουργιας παραθετω 2 κυκλωματα που εχω βαλει σε κοκκινο κυκλο αυτο που θελω να μου εξηγησετε....ξερω οτι ισως ειναι τοσο προφανης η απαντηση για τους πιο πολλους αλλα οι πιο εμπειροι ας βοηθησουν τους πιο αρχαριους...ευχαριστω

somone
19-01-11, 21:04
Γείωση συμβολίζουν και τα δύο.

georgz
19-01-11, 21:06
Γείωση......

stinger
19-01-11, 21:07
ναι γειωση αλλα που συνδεονται στο κυκλωμα????

navar
19-01-11, 21:09
ναι γειωση αλλα που συνδεονται στο κυκλωμα????
η γείωση στο κύκλωμα ισούτε με το αρνητικό της τροφοδοσίας ! δηλαδή το (-)

stinger
19-01-11, 21:12
στην ηλεκτρολογια οταν εχουμε γειωση την συνδεουμε στην γη...στο κυκλωμα μπορω να το συνδεσω σε οποιο σημειο θελω στο κυκλωμα που εχω αρνητικη τροφοδοσια?????συγνωμη που ρωταω κατι τοσο απλο αλλα εχω κολλησει τωρα
πχ στο πρωτο κυκλωμα ποια ειναι η συνεχεια του C5???που συνδεεται?

georgz
19-01-11, 21:16
η γείωση στο κύκλωμα ισούτε με το αρνητικό της τροφοδοσίας ! δηλαδή το (-)


This common reference point is called "ground" and considered to have zero voltage.

Wikipedia. (http://en.wikipedia.org/wiki/Ground_(electricity))

stinger
20-01-11, 14:22
στην ηλεκτρολογια οταν εχουμε γειωση την συνδεουμε στην γη...στο κυκλωμα μπορω να το συνδεσω σε οποιο σημειο θελω στο κυκλωμα που εχω αρνητικη τροφοδοσια?????συγνωμη που ρωταω κατι τοσο απλο αλλα εχω κολλησει τωρα
πχ στο πρωτο κυκλωμα ποια ειναι η συνεχεια του C5???που συνδεεται?
σε αυτο το ερωτημα υπαρχει απαντηση??? ο C5 δηλαδη δυνδεεται οπουδηποτε υπαρχει μηδενικη ταση???μπορει να μου δειξει καποιος επανω στο σχημα που συνεχιζει???
στο δευτερο κυκλωμα αν καταλαβα καλα θα συνδεθει οπουδηποτε επανω στην πλακετα που δεν υπαρχει ταση....

ΘΥΜΙΟΣ
20-01-11, 15:03
18049
σε αυτο το ερωτημα υπαρχει απαντηση??? ο C5 δηλαδη δυνδεεται οπουδηποτε υπαρχει μηδενικη ταση???μπορει να μου δειξει καποιος επανω στο σχημα που συνεχιζει???
στο δευτερο κυκλωμα αν καταλαβα καλα θα συνδεθει οπουδηποτε επανω στην πλακετα που δεν υπαρχει ταση....
Δες εδω18048

waverunner
20-01-11, 15:07
Εάν χρησιμοποιήσεις μπαταρία, όλες οι γειώσεις θα συνδεθούν μαζί στον αρνητικό πόλο (-) της μπαταρίας, αν χτησιμοποιήσεις τροφοδοτικό, όλες στον αρνητικο ακροδέκτη.

shoco
20-01-11, 15:20
στην ηλεκτρολογια οταν εχουμε γειωση την συνδεουμε στην γη...στο κυκλωμα μπορω να το συνδεσω σε οποιο σημειο θελω στο κυκλωμα που εχω αρνητικη τροφοδοσια?????συγνωμη που ρωταω κατι τοσο απλο αλλα εχω κολλησει τωρα
πχ στο πρωτο κυκλωμα ποια ειναι η συνεχεια του C5???που συνδεεται?

H αντιστοιχια της γειωσης στα ηλεκτρονικα ειναι με τον ουδετερο στην ηλεκτρολογια. Η επιστροφη μεσα σε πολυ γενικα πλαισια. Ελπιζω να σε βοηθησα να το ξεκαθαρισεις λιγο.

lastid
20-01-11, 16:59
Μπορείς να το δεις κι έτσι:
Στο 1ο σχήμα π.χ. έχεις 3 γειώσεις. Είναι 3 σημεία που θα πρέπει να ενωθούν μεταξύ τους. Το σχέδιο γίνεται πιο απλό, πιο κατανοητό και τραβάμε λιγότερες γραμμές. Τίποτε περισσότερο.

stinger
20-01-11, 17:51
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις και για την βοηθεια...αν και απο ηλεκτρολογικα τα κατεχω στα ηλεκτρονικα νοιωθω ακομα σαν τον ναυαγο που παλευει με τα κυματα ...ελπιζω να με καταλαβαινετε...ευχαριστω και παλι

-nikos-
20-01-11, 17:53
ειναι γειωση σε σασι αυτοκινιτου η η κατασκευη πρεπει να μπει σε μεταλικο κουτι και να
συνδεθη με το πλην [σε μερικους σχεδιασμους μπενει το συν σαν γειωση αλλα πολυ σπανια]

stinger
21-01-11, 20:07
τελευταια ερωτηση..φτιαχνω αυτο το κυκλωμα http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Alarm/thy.htm το οποιοι προσφερει στανταρ χρονους εισοδου εξοδου απο κτιριο κτλ...μπορει να μπει καποιο τριμερ ωστε να ρυθμιζονται οι χρονοι αυτοι?? και αν ναι σε ποιο σημειο???