PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για αρμονικές



manki25
19-01-11, 22:26
Πάνω σε δοκιμές εκπομπής που κάνω, είμαι συντονισμένος στους 94,9MHz κι έχω ένα δέκτη με dbμετρο μόνο που μετρά ποσοστά.
Στη συχνότητά μου δείχνει 100 (ανώτατο) και μετά αρχίζουν οι απορίες μου!
Μου βγάζει μια αρμονική στους 89MHz με ποσοστό 60, στους 99,2MHz με ποσοστό 40, και στους 100,8MHz με ποσοστό 80.
Παρακάτω και παραπάνω από τη μπάντα fm δεν γνωρίζω!
Γιατί δεν είναι πολλαπλάσιες της βασικής;

Υποτίθεται ο πομπός έχει φίλτρο αρμονικών και δίνει εργοστασιακά 5W, αλλά στη γέφυρα μου δείχνει 3,5w και στάσιμα 1,1.

Κώστας71
19-01-11, 22:52
Μπορείς να μας πεις την εταιρεία του πομπού; Κατά την μέτρηση σε τι απόσταση είναι αυτός από το όργανο; Και το όργανο από την κεραία;

manki25
19-01-11, 23:21
Ο πομπός είναι αυτός. http://www.hllyelectronics.com/fm-transmitter/5w-fm-transmitter/5w-tx-99a-high-end-fm-transmitter-ant-power-supply.html
Ποιο όργανο εννοείς; Αν λες το στασιμόμετρο, είναι δίπλα στο πομπό και ανάμεσα σε πομπό και κεραία.
Αν εννοείς το ντεσιμπελόμετρο που δεν είναι τέτοιο, απλά είναι πάνω στο ραδιόφωνο δίπλα στις ενδείξεις της συχνότητας και δείχνει σε ποσοστό επί τοις 100 με γραμμούλες τη δύναμη του σταθμού.
Είναι σε απόσταση 1,5 μέτρο από το πομπό.
Όμως και με το τρανζίστοράκι, αλλά και με το δέκτη του αυτοκινήτου, έχω αυτές τις αρμονικές.