PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη ηχειων βαση ενησχιτη..



Peristerofolias
21-01-11, 01:22
Γεια χαρα σε ολου παιδια ειναι η πρωτη φορα που κανω το βημα να αγωρασω κατι σχετικα καλο εχτες παραγγηλα ενα τελικο ενισχυτι RELOOP Dominance 2002 (http://www.echosynthesis.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=848&category_id=116&option=com_virtuemart&Itemid=1) Αν διτε στα 8Ωμ βγαζει ανα καναλι 310watt, και η ερωτηση μου ειναι η εξης σκευτομαι να αγορασω 2 ηχια τα οποια ειναι το κατηενα 300Watt RMS και 600max. η επιλογι των ηχιων ειναι ι σωστη το ροταω αυτο γιατι εγω ηξερα οτι τα watt του ενισχυτη σε σχεση με των ηχειων πρεπει να ειναι λιγο ποιο λιγα για την προστασια των ηχειων π.χ αν αν ο ενισχυτης ειναι 2χ300 τοτε τα ηχεια να ειναι πανω απο 300 (350watt)για να μιν μου τα καψει..Οταν μιλισα για να παραγγιλω ομως ενα ενισχιτι 2χ2500 Watt μου ειπαν οτι ειναι μικροσ και οτι πρεπει να ο ενισχυτης να ωγαζι λιγο παραπανω απο τα RMS του ηχειου για να δουλευε καλα και να μπορει να σου δωσει το ηχειο τιν μεγιστη αποδοσι του...Λοιπον εσεισ τι λετε μπριτε να με βοηθησετε να τα κσεκατηαρισω στο μυαλο μου ετσι ωστε να κανω σωστη επιλογη στα ηχεια γαι να αποφηγω τυχων απωλυες...Ευχαριστω πολυ...

leosedf
21-01-11, 01:53
300 είναι καλά για 300 βάττ ηχεία.
Τα ηχεία συνήθως δεν καίγονται απο την ισχύ, μάλιστα είναι καλά να έχεις δυνατό ενισχυτή. Συνήθως καίγονται απο τα σήματα που τους δίνεις, αν τους δίνεις σήματα που δεν μπορούν να αναπαράγουν και η μεμβράνη κινείται εκτός προδιαγραφών τόσε σίγουρα θα κάψεις ηχείο.
Ενας ενισχυτής π.χ. 400 βάττ όταν δουλεύει στα 200-300 βάττ το σήμα που βγάζει είναι αποδεκτό, ανάλογα και με την ποιότητα του ενισχυτή βέβαια όταν τον δουλεύεις φούλ στα 400 τότε το σήμα στην έξοδο μπορεί μεν να είναι ενισχυμένο αλλα σίγουρα το σήμα δεν είναι και ότι καλύτερο με αποτέλεσμα να κουράζει τα ηχεία (ή να τα καταστρέφει).
Η επιλογή του να βάλεις και λίγο μεγαλύτερο ενισχυτή είναι σίγουρα καλύτερη για να δουλεύει χαλαρά ο ενισχυτής και τα ηχεία να αποδίδουν τα μέγιστα χωρίς να εμφανιστούν προβλήματα. Παραπάνω στοιχεία δυστηχώς δεν έχει στο site που δίνεις (ταχύτητες ανόδου, THD κλπ κλπ)
Γενικός κανόνας είναι αν μπορείς να δώσεις παραπάνω χρήματα για ενισχυτή τότε προχώρα (Crest Audio, Crown, HK Audio, Cerwin Vega κλπ).
Τώρα για τον ενισχυτή που σου είπαν οτι 2χ2500 είναι μικρός....... Τί ηχεία είχες? 2000W?

markisi13
21-01-11, 02:13
μαλλον ηθελε να γραψει 2χ250 και οχι 2χ2500:biggrin:

Peristerofolias
21-01-11, 02:20
Ευχαριστω για την απαντιση σου να σου πω οτι δεν ειναι 2500 ειναι λαθος δικο μου 250 ηθελα να γραψω..τα ηχεια δεν τα εχω ακομα αλλα αφου μου ξεκαθαρισες το τοπιο μπορω να προχορισω στην αγωρα τους που ειναι 300Watt 105db το καθε ηχιο.Τωρα οι ενισχυτες που μου προτινεις ειναι πολυ καλη αλλα και πολυ ακριβοι για μενα.. του ξερω γιατι εκτος των αλλων ειμαι και DJ εξου και η τρελα μου με τον ηχο και το βημα της αγωρας..τωρα αν εχεις αν μου πεις καποιες αλλες παρατιρισεισ σχετικα με τον ενισχυτη περιμενω ετσι και αλλοις θα ειναι για προσοπικη χριση στο σπιτι αντε και κανα παρτυ με του φιλους μου..Ευχαριστω και παλη.

leosedf
21-01-11, 02:27
Ε εντάξει για σπίτι μια χαρά είναι αρκετός.
Γενικά όι ενισχυτές που αποδίδουν καλά όταν είναι τέρμα κοστίζουν αρκετά.
Αν μπορέσεις να πάρεις και ίδιας μάρκας αλλα με λίγα περισσότερα βάττ θα είναι καλύτερα.

Peristerofolias
21-01-11, 02:34
Ειναι πλεων αργα αλλα και παλη μετα οι τιμες ανεβενουν αποτομα απο οτι ωλεπω θα ειμαι οκ με αυτον σε ενα δωματιο 20 τετραγωνικων με 600watt RMS. αν δω οτι δεν καλιπτομαι την κανω για μεγαλητερα πραγματα..ευχαριστω και παλη...

Peristerofolias
21-01-11, 02:36
αα και κατι τελευτεω δεν ηπαρχει θεμα να καει κατι? φυσικα χωρις να παιζω στα κοκκινα..

leosedf
21-01-11, 02:39
Όχι δεν πιστεύω να έχεις προβλήματα αρκεί να φέρεις το σύστημα έτσι ωστε να έχει όσο πιό πολύ flat απόκριση στην έξοδο. Ότι δίνεις αυτό να παίρνεις δηλαδή.
Αυτό το πετυχαίνεις με equalizer, ρόζ ή λευκό θόρυβο και αναλυτή φάσματος (μπορείς και με την κάρτα ήχου του υπολογιστή). Αν η ρύθμιση γίνει σωστά (όχι ρύθμίζοντας απλά με το αυτί το equalizer) τότε δεν πρόκειτε ποτέ να έχεις πρόβλημα.

Peristerofolias
21-01-11, 02:43
Ενταξη σε ευχαριστω πολη...