PDA

Επιστροφή στο Forum : Registry optimization,defrag κλπ.Αξίζει;Προγράμματα;



Hary Dee
27-01-11, 12:47
Καλημέρα. Διαβάζω κατά καιρούς καλές εντυπώσεις για προγράμματα βελτιστοποίησης, συμπίεσης κλπ της registry. Γνωρίζω επιγραμματικά μόνο τη χρησιμότητά τους (μπορεί και λανθασμένα), αλλά με ενδιαφέρει το αν όντως κάνουν δουλειά.
1. Ποια είναι η γνώμη σας;
2. Έχετε μείνει ευχαριστημένοι από κάποιο και σε τι λειτουργικό;

ΥΓ: Βάζω και μία δημοσκόπηση (να δω κι εγώ πως δουλεύει αυτό το πράγμα :lool:) έτσι για πλάκα, δεν είναι και πολύ "στέρεα" μάλλον τα πεδία.

edgar
27-01-11, 13:59
ολα αυτα σε windows παντα (http://geekblog.oneandoneis2.org/index.php/2006/08/17/why_doesn_t_linux_need_defragmenting)
Βεβαια θα μου πεις οτι δεν φταει το εκαστοτε λειτουργικο , αλλα οι χρηστες του :) και με το δικιο σου.

Προσωπικα στα win xp μου τραβαω defrag σε κανα δισκο μονο αν του εχω βαλει/βγαλει πολυ υλικο (προγραμματα, data) με λογικο αποτελεσμα να υπαρχουν διασκορπισμενα τμηματα αρχειων και πολλα κενα αναμεσα τους.Δουλευω μονο με οτι εργαλειο υπαρχει μεσα στο λειτουργικο. Για κατι εργαλεια που ταζουν optimization και δεν ξερω τι αλλο απλα τα αγνοω και αυτα κανουν το ιδιο και σε μενα. :001_tt2:

navar
27-01-11, 14:10
όλως περιέργος και εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη !

leosedf
27-01-11, 19:57
Και το tune up utilities είναι καλούτσικο, το χρησιμοποιώ καιρό.

electron
27-01-11, 20:11
Επικουρικά και γω χρησιμοποιώ το ccleaner και το wise registry cleaner. Θα συμφωνήσω όμως με τον Δημήτρη ότι ο απόλυτος καθαρισμός ενός συστήματος δεν μπορεί ποτέ να επιτευχθεί. Επιπλέον ένα σύστημα γίνεται όλο και περισσότερο <δυσκίνητο> με την πάροδο του χρόνου ανάλογα με το πόσες εγκαταστάσεις και απεγκαταστάσεις προγραμμάτων γίνονται.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
27-01-11, 20:14
Μετά από πάνω από δεκαπέντε χρόνια ενασχόληση με τα Windows ,
το συμπέρασμα μου είναι οτι τα προγράμματα Registry Cleaner είναι ανάπηρα.

Απομακρύνουν εγγραφές που είναι άχρηστες , αλλά απο την άλλη δεν διορθώνουν , τις εγγραφές που τα Windows χρειάζονται ,
εάν κάποιο πρόγραμμα κακόβουλα η όχι, αλλάξει ή διαγράψει.

Τέλος , θα προτιμούσα ένα πρόγραμμα με την ονομασία και ιδιότητα " Windows registry restorer ",
εάν ποτέ κάποιος το κατασκευάσει.

Και είναι βεβαία εμπορικό κόλπο , οτι η συνεχής χρήση τέτοιων προγραμμάτων εξασφαλίζει την υγειά του συστήματος.

Συμπέρασμα .... δεν μπορώ να ψηφίσω .

JOUN
27-01-11, 20:20
Και εγω χρησιμοποιω διαφορα τετοια προγραματακια αλλα δεν νομιζω να μου προσφερουν τιποτα το ιδιαιτερο.Μαλλον σαν placebo λειτουργουν..

nassosxlvbros
28-01-11, 07:43
Καλημέρα .
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω,τίποτα το σοβαρό ακόμα...μετά από τόσα χρόνια χρήσης διάφορων "σκευασμάτων":ccleaner,Regedit,regcleaner και ούτω καθ'εξής,με όλα αυτα τα registrο-καθαριστικά στη πιάτσα,αυτό που συμπέρανα είναι πως μετά το καθάρισμα απλά αντί να σέρνεται,ψίλο-σέρνεται....Πιθανόν ή κάτι δεν αφαιρείται τελείως,ή κάτι παρα-αφαιρείται... ε,και κάνει ζημια...αν το μηχάνημα αρχίσει και σέρνεται....
...το καλύτερο φάρμακο είναι το FORMAT...:wiink:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
28-01-11, 08:07
Καλημέρα .

...το καλύτερο φάρμακο

Το καλύτερο φάρμακο είναι αυτό ...

(Και βέβαια η χρήση Firefox.)





http://img255.imageshack.us/img255/6165/softwareo.jpg



http://img255.imageshack.us/f/softwareo.jpg/

Hary Dee
28-01-11, 10:43
Το καλύτερο φάρμακο είναι αυτό ...

(Και βέβαια η χρήση Firefox.) Εε...:001_unsure: Είσαι σίγουρος ότι εσύ φρεσκάρεις το pc σου με αυτά τα προγράμματα; Έβαλες λάθος φωτό ή απλά λες ότι δεν πρέπει να βάζουμε σπασμένα;
Γιααα καθάρισε τα τζάμια Κυριάκο, μήπως και καταλάβουμε... :laugh:

BESTCHRISS
04-02-11, 14:03
εγω στο μοναδικο προγραμμα που εμεινε ευχαριστημενος χρησιμοιησα πολλα αλλα στο μοναδικο που εμεινα ευχαριστημενος
ειναι το REGISTER MACHANIC 9.0