PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκρίνουμε τα Pll Suono & R.V.R.



Teomas
27-01-11, 19:38
Πείτε μας τη γνώμη σας για τα νέα μοντέλα των παραπάνω εταιριών.....Τι θα προτείνατε σ' έναν που θέλει να επενδύσει?

leosedf
27-01-11, 20:39
Να πάρει ELENOS....
Ιδίως αυτά τα καινούρια Indium Series.

silver
27-01-11, 21:58
Κατ αρχας θα πρεπει να μας πεις αν υποχρεωτικα πρεπει να συγκρινουμε μονο αυτα τα δυο η εχουμε και αλλες εναλλακτικες λυσεις.Δευτερον θα πρεπει να μας εξηγησεις τι ακριβως εννοεις με το να επενδυσει.Αν απλως εννοεις να κανεις την δουλεια σου καλα ειναι και τα δυο αλλα και αυτο που σου προτεινε ο leosedf.Τωρα αν θες να κυριολεκτισεις με την εννοια της λεξης επενδυση δεν πας σε κανενα απο αυτα αλλα σε αλλη κλαση του τυπου BE,HARRIS,NAUTEL,RHODE & SWARTZ και αλλα του ειδους.Γιατι ως γνωστον οτι πληρωνεις παιρνεις.Η διαφορα βεβαια της ποιοτητας των μεν με τα δε ειναι αναλογη και της διαφορας τιμης.

Teomas
27-01-11, 22:56
σ' αυτή την τιμή πιο είναι πιο ποιοτικό μηχάνημα,πάντα μιλάμε για τις συγκεκριμένες εταιρείες.εγώ είμαι τοπικιστής,ψωνίζω απο την ΗΛΕΚΤΡΟΝ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,παίζω με το καινούργιο mosfet 5kw και με το καινούργιο τους pll 20 watt απο το οποίο χρειάζομαι 7watt για να πάρω 4,8kw,δεν έχει stereo το pll αλλά δε με χαλάει,παίζω με omnia 6.θέλω να μάθω κι άλλα γι αυτό απευθύνομαι εδώ,σας ευχαριστώ.

silver
27-01-11, 23:53
Αφου λοιπον εχουμε να διαλεξουμε σε αυτα τα πλαισια τιμων εγω θα προτιμουσα το SUONO ESVA 20W και θα σου εξηγησω το γιατι.Εχουν περασει και τα SUONO απο τα χερια μου και σχεδον ολη η σειρα της RVR.Η πειρα μου εδειξε οτι οσο περναει ο καιρος ο κος RVR μεγαλοπιαστηκε απο τοτε που μπηκε στην Αμερικανικη αγορα η εξυπηρετηση του μετα την πωληση κρινεται επιοικως απαραδεκτη.Ειναι αδιανοητο να του ζητας ενα display για το linear 2,5kw να κανει 2 μηνες να στο στειλει και να σου ζηταει και τα δανεια της Αγγλιας.Του εστειλα e-mail με παραπονα για την πολιτικη του και δεν μπηκε στον κοπο να μου απαντησει παρολο που εχω περιπου 10 πομπους της συγκεκριμενης εταιρειας και εχω δουλεψει για την συγκεκριμενη εταιρεια αρκετα χρονια.Σημειοτεον οτι δεν φταιει ο εδω αντιπροσωπος της τοσο στην αθηνα οσο και στην Θεσ/νικη.Εχω στα χερια μου και τα SUONO τα ESVA 20W τα οποια ειναι αξιοπιστα εχουν καλο ηχο θελουν ομως συχνο καθαρισμα απο την σκονη και το κυριοτερο ειναι ευαισθητα στις υψηλες θερμοκρασιες.Κατα τ αλλα για την τιμη τους ειναι καλα.Για το ELENOS που προτεινε ο LEOSEDFεχω χρονια να δουλεψω και δεν εχω προσωπικη αποψη.Ισως ο φιλος να ξερει κατι παραπανω απο μενα και να το προτεινει.Παντως αφου εχεις τον OMNIA 6 για επεξεργαστη ηχου πιστευω οτι τον αδικεις τον κακομοιρη αξιζει καποιο καλυτερο απο αυτο που σκεπτεσαι να παρεις.Παντως καλο θα ειναι να ριξεις καμμια ματια και σε κανενα μεταχειρισμενο σε καλυτερη ποιοτητα κυκλοφορανε αρκετα και σε ελκυστικες τιμες.Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες αποψεις και εμπειριες και δεν θα μπορουσαν να αποτελεσουν δεσμευση γιατι ειδικα το θεμα ηχου στα exciter ειναι και λιγο προσωπικο θεμα για τον καθεναν.Σου ειπα τις αποψεις μου καθαρα απο θεμα λειτουργικοτητας και αξιοπιστιας.

Teomas
28-01-11, 00:37
θα σ' ευχαριστήσω γι' άλλη μια φορά,τι θα μου προτείνεις εσύ?

amiga
28-01-11, 00:41
Σε σχέση με την RVR ... suono και πάλι suono!
Μου έχων δώσει 4-5 RVR με πρόβληματα στην πλακέτα του controller το τελευταίο 3μηνο!
Αν και αφού έχεις omnia6 απο θέμα ήχου ότι exciter και να βάλεις θα τον φτιάξεις όπως τον θέλεις!!!......

Γιώργος 231
30-01-11, 01:01
Αγαπητε φιλε, μιας κι εχεις τετοια μηχανηματα, ειναι κριμα να κοιτας τις σειρες esva & blues, Μεταξυ των οποιων ο ηχος ειναι σχετικα καλος και των 2.
Βεβαια η σειρα blues εχει και στερεο και κλιπερ και μετραει τασεις θερμ/σιες και εχει και ψηφιακες εισοδος - χαρακτηριστικα που δεν τα εχει το esva.

Τελος παντων, αυτες οι σειρες δεν ειναι για εσας, αλλα ειναι για να παιζουμς εμεις.

Στην θεση σου οι επιλογες μου θα ηταν

1 EXCITER DDS sigmacom (& stereo & DDS ! ! ! ! & service & θα εχεις dds )
http://www.youtube.com/watch?v=jynddnxgbi0

2 RVR PTX LCD DSP

3 RVR PTX LCD