PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με R2R Ladder !



johntrk
30-01-11, 20:10
Να κάνω μια ερώτηση. Σε μιά R2R ladder οι είσοδοι που είναι 0 πρέπει να γειωθούν ή απλώς να μην πάρουν τάση ? Ευχαριστώ.

Damiano
30-01-11, 21:02
Το λογικό '0' πρέπει να έχει δυναμικό 0V (ή γείωση, όπως το ονομάζουν κάποιοι).
Με αναζήτηση για "R2R ladder", στο διαδίκτυο, μπορείς να βρεις αρκετές λεπτομέρειες.

johntrk
31-01-11, 12:31
Απλά το ρωτάω γιατί όταν ένας μικροελεγκτής δεν βγάζει τάση σε ένα ποδαράκι του αυτό δεν σημαίνει ότι είναι γειωμένο και θέλω να βάλω R2R σε έναν 8051 να μπορέσω να ελέγξω την τάση εισόδου μια συσκευής. Είπα να αποφύγω pwm γιατί δεν μου δίνει μεγάλο range τάσης. Ευχαριστώ

Damiano
01-02-11, 20:44
Για τον "8051", μάλλον το αντίθετο πρέπει να σε προβληματίζει περισσότερο. Το '0' είναι πιο "ενεργό". Το '1' παράγεται από αντιστάσεις πρόσδεσης (pull-up). Κοίταξε τι λέει το datasheet του συγκεκριμένου που χρησιμοποιείς.

Τι εννοείς με το " range τάσης"; Η τάση που δίνουν και τα δύο εξαρτάται από την τάση αναφοράς.

Συγκρινόμενοι (μεταξύ τους) έχουν και οι δύο τρόποι πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

johntrk
04-02-11, 21:48
Anyway κατάλαβα πως σε μια R2R πρέπει να υπάρχει στην κάθε είσοδο bit και όχι flow variable. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι ένα μεταβλητό τροφοδοτικό 0-5 volts και με ενίσχυση τάσης Χ6 να το κάνω 0-30 volts. Ακόμα ψάχνω να βρώ τον πιο καλό τρόπο χωρίς DAC chip.

GeorgeVita
04-02-11, 23:15
... Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι ένα μεταβλητό τροφοδοτικό 0-5 volts και με ενίσχυση τάσης Χ6 να το κάνω 0-30 volts. Ακόμα ψάχνω να βρώ τον πιο καλό τρόπο χωρίς DAC chip.
Μια ιδέα (δεν το έχω δοκιμάσει): Χρήση 'Digital Potentiometer (http://www.intersil.com/DCPs-DCCs/)' (με ή χωρίς μνήμη).
Θα ανασχεδιάσεις κλασικό κύκλωμα τροφοδοτικού βάζοντας ένα ή δύο ψηφιακά ποτενσιόμετρα στη θέση του απλού. Θα υπολογίσεις βέβαια τι θα γίνεται στο power on reset (μην έχεις μέγιστη τάση ...)
G