PDA

Επιστροφή στο Forum : μετρηση διοδου



dimitris_matsikas
31-01-11, 01:21
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω πως μετραμε τις διοδους και πως ξερουμε τι τιμη πρεπει να παρουμε ....επισης εαν οι διοδοι zener εχοθν καποια αλλη ιδιεταιροτητα,ευχαριστω πολυ...

spirakos
31-01-11, 01:52
Ορθη πολωση = βραχυκυκλωμα κουδουναει το τζιτζικι με ενδειξη 0
Αναστροφη πολωση = δε κουδουναει και εχεις απειρη (θεωρητικα) αντισταση. Υπαρχει κ η περιπτωση να φωναζει αλλα να εχεις μια ενδειξη πχ 500Ω.παλι ειναι οκ
Ζener = http://el.wikipedia.org/wiki/Δίοδος_Ζένερ

dimitris_matsikas
31-01-11, 02:00
πιστευω πως ισως να καταλαβα το 40% απο αυτα που διαβασα..εχω ενα πολυμετρο που στην κλιμακα τον 2κ εχι ενα σηματακι σαν της διοδου προσπαθω να μετρησω μια zener και μου βγαζει 600 απο τη μια και τιποτα απο την αλλη...αυτο σημαινει πως η διοδος ειναι σωστη? η πρεπει να δω κατι αλλο?

spirakos
31-01-11, 02:41
Απο αυτα που ειπα καταλαβες το 40%?Η απο βικιπεδεια?Αν ειναι απο μενα πρεπει να το κοιταξω :confused1:
Σωστη ειναι.Για σιγουρα μετρα αν εχεις μια ιδια

FILMAN
31-01-11, 15:40
Πιθανότατα είναι σωστή, αλλά όχι σίγουρα. Οι χαλασμένες zener συνήθως είναι βραχυκυκλωμένες αλλά όχι πάντα. Έχε υπόψη σου ότι αφού χρησιμοποιείς αναλογικό πολύμετρο, το μαύρο καλώδιο είναι το + και το κόκκινο το -. Θα σου συνιστούσα ένα φθηνό ψηφιακό πολύμετρο για τέτοιες δουλειές με κλίμακα ελέγχου διόδων. Συνήθως δίνουν ρεύμα ελέγχου 1mA και στην οθόνη βλέπεις την τάση στα άκρα της διόδου σε mV. Μια καλή δίοδος θα δείχνει από 250 ως 750 mV περίπου (ανάλογα με τον τύπο της) κατά την ορθή φορά, και άπειρο (συνήθως ένδειξη 1 αριστερά) κατά την ανάστροφη. Το ίδιο ακριβώς θα σου δείξει και μια καλή ζένερ, διότι δεν υπάρχουν πια ζένερ με τάση κάτω από 2V.

Αποστόλης1
01-02-11, 23:51
.....να που ξαναβρεθήκαμε! Πως πας??
Πως κατάλαβες ότι χρησιμοποιεί αναλογικό? από τα 2Κ???

FILMAN
02-02-11, 15:29
.....να που ξαναβρεθήκαμε! Πως πας??
Πως κατάλαβες ότι χρησιμοποιεί αναλογικό? από τα 2Κ???
Είδες; Χάθηκα λόγω τρεξίματος στη δουλειά. Απ' ότι βλέπω χάθηκε και ο κολλητός μας ο Σάκης... Λες να έπαθε τίποτα; Ήτανε και χοντρούλης αυτός... Όσο για το πολύμετρο του φίλου, μάλλον πρέπει να είναι αναλογικό αφού λέει πως στην κλίμακα των 2kΩ έχει και το σύμβολο της διόδου. Στα ψηφιακά πολύμετρα η κλίμακα ελέγχου διόδων είναι είτε μόνη της είτε σε συνδυασμό με beeper (τουλάχιστον σε όσα έχω δει εγώ.)

lastid
02-02-11, 18:56
Το δικό μου (φτηνό) ψηφιακό τη δίοδο την έχει στα 2Κ.

MacGyver
02-02-11, 20:12
Επί της ευκαιρίας:
Το τζιτζίκι είναι εντελώς αναξιόπιστο για μετρήσεις γενικά, αφού χτυπάει σε μεγάλο φάσμα τιμών, από 0 έως και πάνω από 100Ω (εξαρτάται από τον κατασκευαστή του οργάνου).
Κατά τη μέτρηση ημιαγωγών, αν και είμαστε σε κλίμακα αντιστάσεων (Ω η ΚΩ) αυτό που βλέπουμε δεν είναι Ωμ αλλά Volt !!!

Αποστόλης1
02-02-11, 20:17
Ακόμα και καλές οικογένειες (Φλουκε) στα 2Κ και στα 200Κ για μικρές.

Φίλιππε κι'εγώ "απουσίαζα" πάνω από μήνα.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53532&page=3 μάλλον απουσίαζες.

FILMAN
03-02-11, 15:21
Πω πω! 3ος Παγκόσμιος Πόλεμος! Τι να του πεις του ανθρώπου! 50 φορές το δευτερόλεπτο γίνεται αρνητική η τάση στην είσοδο και δεν χαλάει η γέφυρα, η μια φορά στην εκκίνηση τον μάρανε... Ηλεκτρονικοί σου λέει μετά...

dimitris_matsikas
28-02-11, 22:38
paidia entaksi ok psifiako einai to ergaleio , piga kai pira mia zener apo fano vasi toy kodikoy poy moy elege sto sxedio kai mou leei entaksi mia apli zener ton 20volt einai ,ayto me paraksenepse giati den ksero kai polla apo ayta.....thx!!!

robotakias
12-08-12, 23:34
Ορθη πολωση = βραχυκυκλωμα κουδουναει το τζιτζικι με ενδειξη 0
Αναστροφη πολωση = δε κουδουναει και εχεις απειρη (θεωρητικα) αντισταση. Υπαρχει κ η περιπτωση να φωναζει αλλα να εχεις μια ενδειξη πχ 500Ω.παλι ειναι οκ
Ζener = http://el.wikipedia.org/wiki/Δίοδος_Ζένερ

Έχω την εντύπωση οτι στην ορθή πόλωση πρέπει να δούμε πολύ μικρή αντίσταση κάποιων Ohm αλλά όχι βραχυκύκλωμα. Με το βραχυκύκλωμα μπορεί να σημαίνει οτι η δίοδος έχει καταστραφεί.

GeorgeVita
13-08-12, 12:26
Έχω την εντύπωση οτι στην ορθή πόλωση πρέπει να δούμε πολύ μικρή αντίσταση κάποιων Ohm αλλά όχι βραχυκύκλωμα. Με το βραχυκύκλωμα μπορεί να σημαίνει οτι η δίοδος έχει καταστραφεί.

Ενα ψηφιακό πολύμετρο για να μετρήσει αντίσταση την τροφοδοτεί με ένα σταθερό χαμηλό ρεύμα και μετρά την πτώση τάσης που δημιουργείται επάνω της. Αν υποθέσουμε ότι το ρεύμα μέτρησης είναι 1mA και τροφοδοτήσεις μια αντίσταση 100Ω, η πτώση τάσης επάνω της θα είναι V=IxR=100mV. To ωμόμετρο (στην ουσία μιλιβολτόμετρο) θα δείξει 100.

Στη μέτρηση διόδων, το σταθερό ρεύμα μέτρησης θα δημιουργήσει την πτώση τάσης "ορθής πόλωσης" (στην επαφή PN της διόδου) και αυτή θα δείξει το πολύμετρο. Δηλαδή, η ένδειξη που έχουμε κατά τη μέτρηση διόδων είναι η τάση Vf και όχι κάποια ωμική αντίσταση. Στην ανάστροφη πόλωση η ένδειξη είναι "ανοικτό κύκλωμα" και σε βραχυκυκλωμένη δίοδο η ένδειξη είναι 0.

Οσα πολύμετρα δείχνουν την μονάδα μέτρησης, στην κλίμακα "δίοδος" ανάβουν την ένδειξη mV. Υπάρχει διαφορά στη μέτρηση Vf διόδων μεταξύ πολυμέτρων και οφείλεται κυρίως στη διαφορά ρεύματος μέτρησης. Μερικά πολύμετρα μπορούν να μετρήσουν Vf μεγαλύτερη από 1V οπότε "δείχνουν" και την Vf αρκετών LED.
gV

robotakias
14-08-12, 00:35
Γειά σου Γιώργο
Κατ'αρχάς δεν έχω καταλάβει αν συμφωνείς με αυτό που έγραψα ή όχι. :001_rolleyes:
Μιλάω για μέτρηση των διόδων με την ένδειξη "ωμόμετρο" του πολυμέτρου και όχι με την ένδειξη της "διόδου".
Για την ένδειξη της διόδου φυσικά και αυτό που δείχνει δεν Ohm αλλά είναι τάση.
Αυτή τη στιγμή έχω μπροστά μου κουτάτες διόδους, κάνω τον έλεγχο με το ωμόμετρο και παίρνω για την ορθή πόλωση:
1N4001: 293K
1N4002: 283K
1Ν4007: 281K
Θα ήθελα την γνώμη σου σε παρακαλώ για την ορθότητα των αποτελεσμάτων...:confused:


:help:Επίσης, τα Ohm που βλέπουμε στην ορθή πόλωση μιας διόδου στην ένδειξη του beeper, τι είναι?
Μήπως είναι η αντίσταση που θα εμφανίσει η δίοδος όταν στα άκρα της εφαρμοστεί η τάση γονάτου (της διόδου) και θα διαρρέται από ρεύμα
Ι = Vγονάτου / Rbeeper ??

Το λέω αυτό διότι για την 1N4002 πήρα μέτρηση 573 Ω στο beeper (δηλ. την Rbeeper) και στην ένδειξη της "διόδου" πήρα 0,575 V (Vγονάτου).
Οπότε το ρεύμα είναι 1mA.

GeorgeVita
14-08-12, 09:32
Γειά σου Γιώργο
Κατ'αρχάς δεν έχω καταλάβει αν συμφωνείς με αυτό που έγραψα ή όχι. :001_rolleyes:
Μιλάω για μέτρηση των διόδων με την ένδειξη "ωμόμετρο" του πολυμέτρου και όχι με την ένδειξη της "διόδου".
Για την ένδειξη της διόδου φυσικά και αυτό που δείχνει δεν Ohm αλλά είναι τάση.
Μετρώντας τη δίοδο στο "ωμόμετρο" θα πάρεις διαφορετικές ενδείξεις για κάθε κλίμακα (ακόμη και "ανοικτό κύκλωμα") ενώ ένδειξη "0" θα έχεις μόνο σε βραχυκυκλωμένη δίοδο, δηλαδή συμφωνώ λίγο. Αυτό όμως που βλέπεις δεν είναι η "αντίσταση της διόδου" αλλά η τάση ορθής πόλωσης μεταφρασμένη σε Ωμ για τη συγκεκριμένη κλίμακα. Αν η δίοδος είχε "αντίσταση" θα ίσχυε ο νόμος του Ωμ, δηλαδή η πτώση τάσης ορθής πόλωσης θα ήταν ευθέως ανάλογη με το ρεύμα, κάτι που δεν συμβαίνει.


Επίσης, τα Ohm που βλέπουμε στην ορθή πόλωση μιας διόδου στην ένδειξη του beeper, τι είναι?
Σε κάθε πολύμετρο η ένδειξη θα είναι διαφορετική και εξαρτάται από το εσωτερικό του κύκλωμα. Το αποτέλεσμα στην οθόνη έχει σχέση με την τάση/ρεύμα μέτρησης μείον την τάση ορθής πόλωσης στη δίοδο. Στο δικό σου πολύμετρο μπορεί απλά να "ταίριαξε" το αποτέλεσμα με τα 575mV της διόδου και το 1mA ρεύμα μέτρησης.

Συμπέρασμα (άχρηστο σήμερα μιας και όλα τα πολύμετρα έχουν κλίμακα διόδου):
Στη μέτρηση διόδου στο ωμόμετρο αν δούμε "0" σημαίνει βραχυκυκλωμένη δίοδος, όταν έχουμε ένδειξη "άπειρο" (ανοικτό κύκλωμα) την έχουμε πολώσει ανάστροφα ή πρέπει να αλλάξουμε κλίμακα και αν έχουμε κάποια ένδειξη μόνο από τη μια φορά σύνδεσης τότε η δίοδος είναι καλή.
gV