PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκρότηση MultiMedia PC για TV...



Γιώργος Ανώνυμος
31-01-11, 09:30
Καλή βδομάδα,

θέλω να δημιουργήσω ένα Media PC για games, Blue Ray και web browsing στην TV (απέκλεισα τη λύση XBOX, PS3 κλπ.) λόγω περιορισμών...

H TV έχει υποδοχές για VGA και HDMI, είναι Full HD 1080p/60Hz. Υποστηρίζει ανάλυση 1280x αλλά αναφέρει πως το mode αυτό είναι μόνο για High Definition (τι σημαίνει πρακτικά αυτό?). Ποιός είναι ο προτιμητέος τρόπος διασύνδεσης? Μέσω VGA ή μέσω HDMI με χρήση αντάπτορα από την έξοδο DVI της κάρτας γραφικών?

Σκεφτόμουν ένα απλό PC με χρήση WinXP Pro, λίγο ενισχυμένο στα γραφικά (διαθέτω αρκετούς τίτλους games για PC).

1/ Όσον αφορά τα games τί κάρτα γραφικών προτείενται να επιλέξω (με έξοδο DVI)? Η συχνότητα που θα ρυθμιστή στην κάρτα θα είναι τα 60Hz για να είναι συμβατή με της TV.

2/ Όσον αφορά το Blue Ray τί Player να επιλέξω (ανάγνωσης, εγγραφής?). Είναι συμβατό με DVD εγγραφής/ανάγνωσης ώστε να αποφύγω να αγοράσω και DVD Player?

3/ Όσον αφορά τον χειρισμό αντί για κονσόλα των games σκεφτόμουν την λύση ασύρματων keyboard, mouse και (αν υπάρχει) joystick για gamers (αν το λέω σωστά) ώστε άνετα από τον καναπέ να κάνω διάφορες δουλίτσες. Προτείνεται κάποια?

4/ Τυχόν άλλα στοιχεία: θα προτιμήσω mini-tower μαύρου (ασορτί με τη λοιπή σύνθεση της TV).

Ακούω τα σχόλια σας, ώστε να φτιάξω μία σύνθεση που να αξίζει τον κόπο!

Ευχαριστώ ως πάντα!
Γιώργος

navar
31-01-11, 13:42
θα απαντήσω σε αυτά που ξέρω και είναι σχετικά και προσωπικές προτάσεις !


Καλή βδομάδα,

θέλω να δημιουργήσω ένα Media PC για games, Blue Ray και web browsing στην TV (απέκλεισα τη λύση XBOX, PS3 κλπ.) λόγω περιορισμών...

και καλά έκανες !!! :lool::lool:

H TV έχει υποδοχές για VGA και HDMI, είναι Full HD 1080p/60Hz. Υποστηρίζει ανάλυση 1280x αλλά αναφέρει πως το mode αυτό είναι μόνο για High Definition (τι σημαίνει πρακτικά αυτό?). Ποιός είναι ο προτιμητέος τρόπος διασύνδεσης? Μέσω VGA ή μέσω HDMI με χρήση αντάπτορα από την έξοδο DVI της κάρτας γραφικών?

και βέβαια ΟΧΙ , οι περισσότερες σύγχρονες κάρτες μεσαίας κατηγορίας και υψηλής .βγάζουν κατευθείαν HDMI και είσαι κύριος !
ειδικά η σύνδεση μέσο VGA κρίνεται απογοητευτική ως ποιότητα εικόνας !

Σκεφτόμουν ένα απλό PC με χρήση WinXP Pro, λίγο ενισχυμένο στα γραφικά (διαθέτω αρκετούς τίτλους games για PC).

ενναλακτικά θα σου πρότινα να κοιτάξεις και τα windows 7 που έχουν το λεγόμενο MEDIA CENTER , είναι ενα πρόγραμμα σε full screen με φιλικο περιβάλον και απο εκεί μέσα, μπορείς να δείς DVD , ταινίες , βιντεο , να ακούσεις μουσική , να ανοίξεις ραδιόφωνα είτε δικτυακά είτε FM (αν έχεις την ανάλογη κάρτα)..
είναι σαν να λέμε "ολα σε ένα συμμαζεμένα" (στο περιέγραψα όσο πιο απλά μπορούσα )

1/ Όσον αφορά τα games τί κάρτα γραφικών προτείενται να επιλέξω (με έξοδο DVI)? Η συχνότητα που θα ρυθμιστή στην κάρτα θα είναι τα 60Hz για να είναι συμβατή με της TV.

είμαι υπέρμαχος και ήμουν των AMD/ATI αν θέλεις εκεί μπορώ να σου προτείνω με κλειστά τα μάτια την σειρά ΑΤΙ5770 ΑΤΙ5790 , αλλα πρέπει να θέσεις εσύ τον πύχη στα λεφτά που σκοπέυεις να διαθέσεις , και φυσικά αυτήν η γενία που προτείνω έχει HDMI

2/ Όσον αφορά το Blue Ray τί Player να επιλέξω (ανάγνωσης, εγγραφής?). Είναι συμβατό με DVD εγγραφής/ανάγνωσης ώστε να αποφύγω να αγοράσω και DVD Player?

δεν είναι λίγο νωρίς για αγορά και χρήση αντιγραφικού σε αυτήν την γενιά δίσκων ? δικιά σου επιλογή , εγώ βέβαια θα έπαιρνα απλά έναν player ώσπου να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να γίνουν οι τιμές λίγο πιο λογικές !

3/ Όσον αφορά τον χειρισμό αντί για κονσόλα των games σκεφτόμουν την λύση ασύρματων keyboard, mouse και (αν υπάρχει) joystick για gamers (αν το λέω σωστά) ώστε άνετα από τον καναπέ να κάνω διάφορες δουλίτσες. Προτείνεται κάποια?

καλά τα σκέφτεσαι , απλά να ξέρεις πως αν τελικά ακολουθήσεις την ιδέα μου στο λειτουργικό , τότε υπάρχει και ενα control της MICROSOFT που συνδέεται άψογα με υπέρυθρες και δουλέυει σαν κανονικό κοντρόλ τηλεόρασης με τα Media center !

4/ Τυχόν άλλα στοιχεία: θα προτιμήσω mini-tower μαύρου (ασορτί με τη λοιπή σύνθεση της TV).

ναί υπάρχουν ειδικά κουτάκια για αυτήν την δουλειά

Ακούω τα σχόλια σας, ώστε να φτιάξω μία σύνθεση που να αξίζει τον κόπο!

Ευχαριστώ ως πάντα!
Γιώργος

λοιπόν σου δίνω εδώ και μερικά λίνκς με προιόντα για να ξέρεις σε τί να ψαχτείς περίπου !
τα λίνκς που δίνω είναι συμβολικά και όχι προσωπικές προτάσεις μιας και δεν ξέρω το Budget !

1) κουτί λέγονται και "media center towers"
http://www.pc-store.gr/product_details.php?category_id=2&item_id=1264

2)κάρτα γραφικών με HDMI και αρκετά καλή ώστε να σε καλύψει σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια !
http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=17310&catid=108

3) remote control (βγάζουν πολλές εταιρίες , απλά αυτό είναι και καλά το επίσημο )
http://www.letsautomate.com/11992.cfm


ελπίζω να βοήθησα κάπως !

Γιώργος Ανώνυμος
01-02-11, 12:57
Κώστα ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση. Απλά ήθελα να ρωτήσω δύο ακόμα πράγματα:

Προσανατολίζομαι σε αυτή τη μητρική: http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=N68C-GS%20UCC&cat=Specifications
που έχει μεν ενσωματωμένη VGA αλλά 1. δεν διαθέτει έξοδο HDMI και 2. δεν διαθέτει έξοδο DVI αλλά "Supports D-Sub with max. resolution up to 1920x1440 @ 60Hz". Οπότε θα πρέπει, αν καταλαβαίνω καλά, να οδηγηθεί στην είσοδο VGA της TV. Γι΄΄αυτή τη σύνδεση όμως θεωρείς ότι δεν υπάρχει καλή απεικόνιση! Και δεν γίνεται λόγος καν για HD!

Και μία παρατήρηση όσον αφορά την χρήση του MS Media Center τηλεκοντρόλ: Αναφέρει ότι είναι συμβατό με τo media center 2005 για XP και επομένως η χρηστικότητα του media center των Win7 υπάρχει και στα XP!

Χαιρετώ

navar
01-02-11, 14:53
ωραία μητρικούλα Γιώργο !

σίγουρα όμως με αυτήν την onboard καρτα γραφικών
- Integrated NVIDIA® GeForce 7025 graphics
- DX9.0 VGA, Pixel Shader 3.0
- Max. shared memory 256MB
- Supports D-Sub with max. resolution up to 1920x1440 @ 60Hz

δεν νομίζω να περιμένεις να παίξεις παιχνιδάκια ???
επιμένω στην χρήση επιπλέον κάρτας γραφικών με έξοδο HDMI , και αν είναι θέμα budget , έστω κάτι τέτοιο ! http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-4650-PCI-Express-GDDR2-512MB-11140-37-20R.htm

ναι αν σαρέσει το λειτουργικό θα το καταφέρεις το media center και στα XP , απλά στα vista/7 στις καλές εκδόσεις υπάρχει έτοιμο επάνω , αν θέλεις κάποια βοήθεια με την έυρεση καλών εκδόσεων ,έχω έναν θείο αλλα για αυτά στείλε PM

φιλικά κωνσταντίνος !

k_palios
02-02-11, 14:40
Απο αποψη μητρικης μακρια απο Asrock!!! Τοσα λεφτα θα δωσεις, δωσε 40 ευρω παραπανω και παρε μια MSI η GIGABYTE να εισαι υσηχος απο εκεινη την πλευρα. Οσο για καρτα, μια 6850 η gts 450 η gtx 460 θα ηταν οτι καλυτερο για τετοιες περιπτωσεις, εχουν και οι 2 εξοδο hdmi apo oti ξερω, και για gaming δε κωλονουν πουθενα! Και για πα παιζεις και blu ray νομιζω ενα blu ray player για το PC εχει γυρω στα 80 ευρω

navar
02-02-11, 23:58
Απο αποψη μητρικης μακρια απο Asrock!!! Τοσα λεφτα θα δωσεις, δωσε 40 ευρω παραπανω και παρε μια MSI η GIGABYTE να εισαι υσηχος απο εκεινη την πλευρα. Οσο για καρτα, μια 6850 η gts 450 η gtx 460 θα ηταν οτι καλυτερο για τετοιες περιπτωσεις, εχουν και οι 2 εξοδο hdmi apo oti ξερω, και για gaming δε κωλονουν πουθενα! Και για πα παιζεις και blu ray νομιζω ενα blu ray player για το PC εχει γυρω στα 80 ευρω
κυριάκο καλησπέρα !
εχει γίνει πολλές φορές θέμα , και η αλήθεια είναι οτι η σημερινή Asrock δεν έχει καμία σχέση με την Asrock προ αμνημονεύτων χρόνων , κάνει καλές υλοποιήσεις και σε πολύ λογικές τιμές , οι Gigabyte εμένα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα και έχω δεί άπειρες μπαρουτιασμένες , ειδικά σε θέματα Bios !
οφείλω να συμφωνήσω και να προσυπογράψω όμως μία επιλογή σε MSI !
ωραίες οι κάρτες που προτείνεις απλά μάλλον σύμφωνα με όσο κατάλαβα (απο αυτά που διάβασα) ως τώρα οι δυο απο αυτές είναι εκτός budget ,
γιαυτό και αν είδες πρότεινα ότι καλύτερο μπορεί να πάρει κάτω απο το ψυχολογικό φράγμα των 100¤

Φιλικά Κωνσταντίνος !

PS: όντως η GTS450 είναι σε πολύ καλή αναλογία τιμής/απόδοσης , αν και δεν συμπάθησα ποτέ την NVIDIA η συγκεκριμένη κάρτα έχει απίστευτα καλή τιμή για αυτά που προσφέρει ! (άποψη μετά απο ψάξιμο σε αρκετά συγκριτικά )

Γιώργος Ανώνυμος
11-03-11, 12:36
Καλησπέρα,

τελικά όλα καλά με το PC με εξαίρεση ένα περίεργο πρόβλημα: έχω επιλέξει για τροφοδοτικό ένα Thermaltake 450W, το οποίο όταν το ανοίγω από τον κεντρικό διακόπτη του (δεν το έχω δηλ. μονίμως σε κατάσταση standby) πολύ συχνά κατεβάζει την ασφάλεια του πίνακα, η οποία είναι μία 10-άρα Siemens. Δεν μπορώ να πω πως η συγκεκριμένη ασφάλεια είναι ιδιαίτερα φορτισμένη χειμωνιάτικα καθότι είναι κλειστο το Air Condition και έχει μόνο την TV και τα φώτα του χώρου. Επίσης επειδή πέφτει κατά το άνοιγμα του διακόπτη καί όχι κάποια ώρα μετά υποθέτω πως το πρόβλημα είναι το στιγμιαίο ρεύμα που τραβάει το (switching) τροφοδοτικό κατά την εκκίνηση. Την περίπτωση να είναι χαλασμένο σχεδόν την έχω αποκλείσει διότι δεν παρουσιάζει το πρόβλημα με 20-άρα ασφάλεια. Από την άλλη μου φαίνεται λίγο παράξενο να τραβάει τόσο ρεύμα που να 'ξεγελάει' την ασφάλεια! Είναι δε κάτι που δεν έχω ξανασυναντήσει. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την ασφάλεια με μία 16άρα ή καλύτερα με 20άρα? Έχει αντιμετωπίσει κανένας σας παρόμοιο πρόβλημα ? Μήπως τελικά πρόκειται και για βλάβη του τροφοδοτικού, γιατί βλάβες του τροφοδοτικού δεν είναι μόνο δουλεύει/δεν δουλεύει αλλά και το πως δουλεύει??

Χαιρετώ
Γιώργος

JOHNY+
11-03-11, 13:29
να κανω μια προταση , γιατι δεν παιρνεις ενα σετακι μινι pc , me επεξεργαστη ατοm που εχει και χαμηλη καταναλωση ρευματος .

Υπαρχουν και σετ μητρικες με επεξεργαστη ατοm , για καμια ταινια και για ιντερνετ , δεν νομιζω να εχει προβλημα .
Στην τελικη του βαζεις και linux και παει πιο γρηγορα .

lepouras
13-03-11, 17:01
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την ασφάλεια με μία 16άρα ή καλύτερα με 20άρα?

Γιώργος
απαγορεύετε αυστηρός και δια ροπάλου. η εγκατάσταση είναι για 10ρα, αν θέλεις να αλλάξεις βάλε 10ρα κίνησης . έτσι θα λύσεις το πρόβλημα της απότομης εκκίνησης .

Γιώργος Ανώνυμος
14-03-11, 13:45
Σωστά Γιάννη,

είδαμε με τον ηλεκτρολόγο ότι για τη συγκεκριμένη διατομή δεν σηκώνει ούτε 16-άρα. Το κακό είναι ότι για το συγκεκριμένο χώρο δεν υπάρχει 2ος κλάδος στον πίνακα ώστε να κάναμε το split με μία πρόσθετη 10-άρα. η 10-άρα κίνησης τι ακριβώς είναι?

Χρήστο,
το PC το έχω ήδη πάρει! Επί της αρχής πάντως είμαι κατά των mini λύσεων παρά τα όποια πλεονεκτήματά τους διότι σταθμίζω περισσότερα τα μειονεκτήματά τους....!

Χαιρετώ!

lepouras
17-03-11, 01:04
Σωστά Γιάννη,

είδαμε με τον ηλεκτρολόγο ότι για τη συγκεκριμένη διατομή δεν σηκώνει ούτε 16-άρα. Το κακό είναι ότι για το συγκεκριμένο χώρο δεν υπάρχει 2ος κλάδος στον πίνακα ώστε να κάναμε το split με μία πρόσθετη 10-άρα. η 10-άρα κίνησης τι ακριβώς είναι?



θα έπρεπε να ξέρει ο ηλεκτρολόγος σου. είναι ασφάλειες σχεδιασμένες να αντιστέκονται παραπάνω στις απότομες αυξήσεις έντασης ρεύματος ( καμπύλης C η D) που συνήθως συναντάμε κατά την εκκίνηση τον μοτέρ. εσύ επειδή έχεις πολλά ηλεκτρονικά μηχανήματα και μερικά είναι μεγάλης ισχύος όταν ανάβουν προκαλούν το ίδιο πρόβλημα . οπότε ενώ δεν έχεις ηλεκτρικό πρόβλημα, αποτέλεσμα είναι να πέφτει η ασφάλεια.

navar
17-03-11, 03:45
προσωπικά να ζητήσω μια συγνώμη απο τον Γιώργο ,
του έταξα κάτι καλούδια και λόγο αυξημένων υποχρεώσεων δεν βρήκα χρόνο να αντιγράψω ούτε ένα δισκάκι !

ααααααα και όσοι χαρήκατε που δεν με βλέπατε να ποστάρο εδώ και κανα 15μερο !σας την έφερα και επέστρεψα ! όχι καλά ακόμα αλλα θα γίνει και αυτό !

savvaske35
18-03-11, 21:17
κυριάκο καλησπέρα !
εχει γίνει πολλές φορές θέμα , και η αλήθεια είναι οτι η σημερινή Asrock δεν έχει καμία σχέση με την Asrock προ αμνημονεύτων χρόνων , κάνει καλές υλοποιήσεις και σε πολύ λογικές τιμές , οι Gigabyte εμένα προσωπικά δεν μου λένε τίποτα και έχω δεί άπειρες μπαρουτιασμένες , ειδικά σε θέματα Bios !
οφείλω να συμφωνήσω και να προσυπογράψω όμως μία επιλογή σε MSI !
ωραίες οι κάρτες που προτείνεις απλά μάλλον σύμφωνα με όσο κατάλαβα (απο αυτά που διάβασα) ως τώρα οι δυο απο αυτές είναι εκτός budget ,
γιαυτό και αν είδες πρότεινα ότι καλύτερο μπορεί να πάρει κάτω απο το ψυχολογικό φράγμα των 100¤

Φιλικά Κωνσταντίνος !

PS: όντως η GTS450 είναι σε πολύ καλή αναλογία τιμής/απόδοσης , αν και δεν συμπάθησα ποτέ την NVIDIA η συγκεκριμένη κάρτα έχει απίστευτα καλή τιμή για αυτά που προσφέρει ! (άποψη μετά απο ψάξιμο σε αρκετά συγκριτικά )

Nα ρωτησω γιατι η ASROCK δεν ειναι καλες? οταν λετε προ αμνημονεύτων χρόνων? με ενδιαφερει γιατι ισα-ισα εδω κ 10 ετη οποτε κανω κανα PC, προτιμω ASROCK. Αμα εβγαζαν κ αλλες καρτες π.χ. γραφικων κ αυτες θα επαιρνα.

Εχει καει η γουνα μου απο GIGABYTE και MSI, οπως και μερικες ASUS. Nα εχω κανει internet-cafe με GIGABYTE και να αλλαζω με εγγυηση ολες μα ολες τις μητρικες.

και οχι μια φορα!

Οπως ολος ο κοσμος ξερει οτι η PHILIPS ειναι μονο για λαμπες. Θυμαμαι τις πρωτες ελληνικες εγχρωμες PHILIPS τηλεορασεις 26" αθανατα εργαλεια 12 καναλια.

ετσι κ αλλιως κ σημερα μονο 12 καναλια βλεπω, κ αν τα βλεπω.

Αλλα ολες οι οθονες PHILIPS για H/Y ηταν απλα τραγωδια, και αυτες τις σιχαθηκα.

Ειναι σαν να λεμε, καλα που υπαρχουν και τα BMW και τα γαλλικα και εχουν καμια δουλεια τα συνεργεια.

Αν εβαλα 300 asrock, και λιγες ειπα, 3 ειχαν προβλημα που ουτε με flashαρισμα δεν εγινε.

Αν παμε σε καρτες γραφικων σε MSI και GIGABYTE, εχουν τα καλυτερα παρελκομενα, βυσματα, καλωδια κ.τ.λ. αλλα δεν εχουν χρονο ζωης.

Ουτε 1 καρτα απο αυτες δεν μου εμεινε. ποσο? 3 ετη? 5 ετη?

Για μενα η ASROCK ειναι κορυφη, οχι σε επιδοσεις αλλα σε αξιοπιστια και σε δυνατοτητα να παιξει με πολλα υλικα χωρις κολληματα.

Γιώργος Ανώνυμος
13-05-11, 15:16
προσωπικά να ζητήσω μια συγνώμη απο τον Γιώργο ,
του έταξα κάτι καλούδια και λόγο αυξημένων υποχρεώσεων δεν βρήκα χρόνο να αντιγράψω ούτε ένα δισκάκι !


Καταρχήν Κωνσταντίνε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εξοπλίστηκα με πράγματα που ήδη είχα! Αλλιώς το φόρτωμα θα έπαιρνε και στους δύο περισσότερο!!

Σκοπεύω να μετακομίσω τον ΗΥ σε άλλο δωμάτιο και μάλλον θα προμηθευτώ μία νέα οθόνη. Για να είμαι ειλικρινής η απεικόνιση στην 37-άρα TV δεν με ενθουσίασε. Μάλλον η κατακόρυφη διάσταση μου φαινόταν λίγη για να απεικονίσει οθόνες από το διαδίκτυο και επιπλέον σε ανάλυση μεγαλύτερη από 800χ600 είχα πρόβλημα να διαβάσω κείμενο π.χ. στο ψαχτήρι (google) από μία απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων!

Η ερώτησή μου είναι τι οθόνη να επιλέξω μεταξύ της pure οθόνης για ΗΥ και αυτής TV και οθόνης ΗΥ αν εξαιρέσουμε το επιπλέον κόστος της δεύτερης λόγω tuner, που δεν θα με χάλαγε αν είχε. Ένα λοιπόν θέμα είναι η σχέση διάστασης μεταξύ των δύο (ώστε να απεικονίζει ικανοποιητικά οθόνες από κλασικές εφαρμογές ΗΥ, όπως MS-Office, browsers κλπ.) και ένα δεύτερο η καθεαυτή διάσταση σε σχέση με την απόσταση θέασης. Π.χ. δεν μπορώ να φανταστώ πόσο λειτουργική θα ήταν μία 24" τη στιγμή που αυτή τη στιγμή βρίσκομαι κάπου στους 50 πόντους από μία 17".

Ποιός είναι ο προτεινόμενος τρόπος σύνδεσης μίας οθόνης ΗΥ (xωρίς tuner)?

Τέλος αν έχετε να μου προτείνεται κάποια στη βάση πάντα τιμής προς απόδοση!

Καλό ΣΚ!!

BESTCHRISS
16-05-11, 13:10
Nα ρωτησω γιατι η ASROCK δεν ειναι καλες? οταν λετε προ αμνημονεύτων χρόνων? με ενδιαφερει γιατι ισα-ισα εδω κ 10 ετη οποτε κανω κανα PC, προτιμω ASROCK. Αμα εβγαζαν κ αλλες καρτες π.χ. γραφικων κ αυτες θα επαιρνα.

Εχει καει η γουνα μου απο GIGABYTE και MSI, οπως και μερικες ASUS. Nα εχω κανει internet-cafe με GIGABYTE και να αλλαζω με εγγυηση ολες μα ολες τις μητρικες.

και οχι μια φορα!

Οπως ολος ο κοσμος ξερει οτι η PHILIPS ειναι μονο για λαμπες. Θυμαμαι τις πρωτες ελληνικες εγχρωμες PHILIPS τηλεορασεις 26" αθανατα εργαλεια 12 καναλια.

ετσι κ αλλιως κ σημερα μονο 12 καναλια βλεπω, κ αν τα βλεπω.

Αλλα ολες οι οθονες PHILIPS για H/Y ηταν απλα τραγωδια, και αυτες τις σιχαθηκα.

Ειναι σαν να λεμε, καλα που υπαρχουν και τα BMW και τα γαλλικα και εχουν καμια δουλεια τα συνεργεια.

Αν εβαλα 300 asrock, και λιγες ειπα, 3 ειχαν προβλημα που ουτε με flashαρισμα δεν εγινε.

Αν παμε σε καρτες γραφικων σε MSI και GIGABYTE, εχουν τα καλυτερα παρελκομενα, βυσματα, καλωδια κ.τ.λ. αλλα δεν εχουν χρονο ζωης.

Ουτε 1 καρτα απο αυτες δεν μου εμεινε. ποσο? 3 ετη? 5 ετη?

Για μενα η ASROCK ειναι κορυφη, οχι σε επιδοσεις αλλα σε αξιοπιστια και σε δυνατοτητα να παιξει με πολλα υλικα χωρις κολληματα.

λοιπον εγω εχω 7 υπολογιστες οι 6 εχουν asus και μια gigabyte
δεν εχω κανενα προβλημα και pc που κανω για αλλους παλι asus χρησημοποιω
η assrock ειναι φτωχος συγγενης της asus δηλαδη χαμηλοτερη ποιοτητα κατασκευης υλικων

π.χ. αυτη που ειναι πολυ καλη γιατι την εβαλα σε πελατη
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522854
και αυτη που παρήγγειλα για μενα
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522854
τα κολληματα εξαρταται απο το hardware που χρησημοποιης (ΚΥΡΙΩΣ Η ΜΝΗΜΗ)και την συμβατοτητα με την μητρικη αλλα και τους drivers
γι αυτο οταν κανουμε pc τα βαζουμε ολα καινουργια και οχι συνδιασμους παλια hardware με νεα μητρικη

ΦΙΛΙΚΑ

BESTCHRISS
16-05-11, 13:29
Καταρχήν Κωνσταντίνε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εξοπλίστηκα με πράγματα που ήδη είχα! Αλλιώς το φόρτωμα θα έπαιρνε και στους δύο περισσότερο!!

Σκοπεύω να μετακομίσω τον ΗΥ σε άλλο δωμάτιο και μάλλον θα προμηθευτώ μία νέα οθόνη. Για να είμαι ειλικρινής η απεικόνιση στην 37-άρα TV δεν με ενθουσίασε. Μάλλον η κατακόρυφη διάσταση μου φαινόταν λίγη για να απεικονίσει οθόνες από το διαδίκτυο και επιπλέον σε ανάλυση μεγαλύτερη από 800χ600 είχα πρόβλημα να διαβάσω κείμενο π.χ. στο ψαχτήρι (google) από μία απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων!

Η ερώτησή μου είναι τι οθόνη να επιλέξω μεταξύ της pure οθόνης για ΗΥ και αυτής TV και οθόνης ΗΥ αν εξαιρέσουμε το επιπλέον κόστος της δεύτερης λόγω tuner, που δεν θα με χάλαγε αν είχε. Ένα λοιπόν θέμα είναι η σχέση διάστασης μεταξύ των δύο (ώστε να απεικονίζει ικανοποιητικά οθόνες από κλασικές εφαρμογές ΗΥ, όπως MS-Office, browsers κλπ.) και ένα δεύτερο η καθεαυτή διάσταση σε σχέση με την απόσταση θέασης. Π.χ. δεν μπορώ να φανταστώ πόσο λειτουργική θα ήταν μία 24" τη στιγμή που αυτή τη στιγμή βρίσκομαι κάπου στους 50 πόντους από μία 17".

Ποιός είναι ο προτεινόμενος τρόπος σύνδεσης μίας οθόνης ΗΥ (xωρίς tuner)?

Τέλος αν έχετε να μου προτείνεται κάποια στη βάση πάντα τιμής προς απόδοση!

Καλό ΣΚ!!

συνδεση pc με υπολογιστη
D-Sub(VGA)ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ
DVI-D(ΨΗΦΙΑΚΗ) (εφοσον εχει αυτη την εξοδο το monitor)
συνδεση pc με υπολογιστη
D-Sub(VGA)ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ
DVI-D(ΨΗΦΙΚΗ)
HDMI(1980 X 1024)
DP(DISPLAY PORT 2560 X 1600 60HZ)

συνδεση pc με tv
D-Sub(VGA)ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ
HDMI
συνδεση pc με tv
D-Sub(VGA)ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ
HDMI


σιγουρα μια τηλεοραση δεν μπορει να απεικονησει καλα τα γραμματα και ειναι πιο κουραστικη απο μια οθονη υπολoγιστη αν το θελεις για office η internet κ.λ.π
τωρα ενα ψηφικο tuner κανει 20Ε δεν ειναι και ακριβο
υπαρχουν βεβαια mοnitor με ενσωματομενη ψηφικη τηλεοραση αλλα ειναι ακριβοτερα
ΦΙΛΙΚΑ

Γιώργος Ανώνυμος
18-05-11, 13:33
Αλλα ολες οι οθονες PHILIPS για H/Y ηταν απλα τραγωδια, και αυτες τις σιχαθηκα.


Ισχύει ακόμα αυτό? Έχω μία 170Β, αν θυμάμαι καλά τον τύπο και είχε κολλήσει το πανελάκι με τα κουμπιά (σεσημασμένο πρόβλημα). Επανήρθε μόνη της... Πάντως η ποιότητα της οθόνης στα δικά μου μάτια πολύ καλή συγκρινόμενη με dell 17-άρα, αλλά καταλαβαίνω ότι αυτό είναι υποκειμενικό...

Και επειδή γλυκοκοιτάζω την παρακάτω με ενδιαφέρει:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156667

Τέλος σε σχέση με την Asrock νομίζω ότι προσπάθησε να ΄χτυπήσει' ορισμένα συνδυαστικά χαρακατηριστικά σε low end και άρα χαμηλού κόστους λύσεις. Π.χ. αυτή που επέλεξα υποστηρίζει RAM ddr2 και ddr3 (όχι ταυτόχρονα) και UCC δηλ. ξεκλείδωμα των AMD που ήταν κάτι που μου έτρεξε αβίαστα. Κάποιοι πάντως εξειδικευμένοι drivers ήταν λίγο άστοχοι και έτσι τους απεγκατέστησα. Overall πολύ καλή σχέση χαρακτηριστικών/τιμής. Για την ποιότητα ο χρόνος θα δείξει!

AKHS
18-05-11, 18:44
Δες και αυτό ετοιμη λύση και οικονομικη http://www.xtreamer.net/ultra/