PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα τηλεχειρισμού αυλόπορτας



evethess
31-01-11, 11:29
Καλημέρα σε όλους του forum. Συγχαρητηρια σε ολους συμμετέχουν και βοηθούν. Εχω πρόβλημα με την λειτουργία της αυλόπορτας. Εχω τοποθετήσει μοτερ με τηλεχειριστηριο για να ανοίγει η αυλόπορτα. Από την πρώτη φορά δεν λειτουργούσε. Το χειριστήριο πότε λειτουργεί και πότε όχι, είτε στο άνοιγμα είτε στο κλείσιμο. Ο προμηθευτής (δεν ήρθε επί τόπου αλλα το πηγαίναμε στο κατάστημα και εκεί λειτουργούσε) το απέδωσε στο ότι είμαστε κάτω από κεραίες και επιρεάζουν την συχνότητα λειτουργίας του. Εχει κάποιος εμπειρία στο θέμα? μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο? γιατί περίεργο μου ακούγετε, ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει? Δεν μπορώ να σκεφτώ ποιες πληροφορίες μπορεί να χρειάζεστε, οπότε ότι θέλετε μπορείτε να ρωτήσετε. Ευχαριστώ πολύ.

navar
31-01-11, 13:45
αμα πάς πολύ κοντά δουλεύει ?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
01-02-11, 08:41
Να επεκτείνεις την κεραία του δέκτη σου. Συνήθως είναι ένα καλωδιάκι.

evethess
01-02-11, 11:51
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! navar ούτε αμα πάω κοντά δουλεύει (δηλαδή, πότε υπακούει και πότε όχι χωρίς εμφανή λόγο), Πέτρο θα το δώ αυτό με την κεραία και θα ενημερώσω.

thm
01-02-11, 12:54
Μπορεί να μην λειτουργεί λόγω παρεμβολών. Σε αυτή την περίπτωση, μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις δέκτη και τηλεχειριστήρια που να λειτουργούν σε διαφορετική συχνότητα (πχ 868.3 MHz , 40.685 MHz , 433.92 MHz ), χωρίς βέβαια να υπάρχει εγγύηση για το αποτέλεσμα. Μπορείς επίσης να εγκαταστήσεις μία εξωτερική κεραία, δηλαδή μία ειδική κεραία με αρκετό καλώδιο επέκτασης (συνήθως 5 μέτρα) με την οποία μπορείς να δεις εάν θα πετύχεις καλύτερη λήψη μεταφέροντάς την σε διάφορα σημεία. Αυτό μερικές φορές δουλεύει εάν η πήγή παρεμβολών δεν είναι ισχυρή αλλά είναι κοντά στον υπάρχοντα δέκτη του μηχανισμού. Σημειωτέων ότι τέτοια πηγή παρεμβολών μπορεί να είναι και το ίδιο το μοτέρ του αυτοματισμού εάν πρόκειται για συγκεκριμένους τύπους μοτέρ συνεχούς ρεύματος.

Η λύση με την επέκταση του καλωδίου, εάν δεν υπάρχουν παρεμβολές, θα δουλέψει καλύτερα μόνο από τύχη (μεταξύ άλλων, το σωστό μήκος της κεραίας εξαρτάται από το μήκος κύματος πομπού & δέκτη, ενώ και η γεωμετρία της κεραίας παίζει μεγάλο ρόλο στα χαρακτηριστικά λήψης).

evethess
01-02-11, 13:20
Συγνώμη αλλά ειναι ποτέ δυνατόν να πουλούν μοτέρ που παρεμβάλλει τον ίδιο του τον αυτοματισμό? έλεος! Αλλα θα μου πείς μου πουλήσανε αυτο το μηχανακι χωρίς να με ρωτήσουν κάποια πράγματα ξέροντας τις ευαισθησίες του? Οταν λές ειδική κεραία? θα πάω και θα ζητήσω μιά ειδική κεραία, αναφέροντας την περίπτωση και θα καταλάβουν? Για να δοκιμάσω τώρα ενα άλλον δέκτη-τηλεχειριστήριο πόσο περίπου θα μου κοστίσει η δικιμή?ξέρεις?

aris285
01-02-11, 13:44
καταρχας πρεπει να ξεκαθαρησεις που ειναι το προβλημα δηλαδη στον πομπο η στον δεκτη.
πιθανον να θελει λιγο ρυθμισμα η συχνοτητα του τηλεχειριστηριου.
το εχω παθει και εγω το ιδιο προβλημα και αφου επεξα λιγο με εναν μεταβλητο πυκνωτη μεσα στο τηλεκοντρολ μετα δουλευε ρολοι.

evethess
01-02-11, 13:58
το τηλεκοντρολ μου ειναι ενα μπρελοκακι, να υποθέσω οτι ανοιγοντας το θα βρω και ενα μεταβλητο πυκνωτη?

thm
01-02-11, 14:32
Θα μπορούσε να έχει ξερυθμιστεί ο δέκτης ή το τηλεχειριστήριο αλλά αυτό δεν ταιριάζει με το "το πηγαίναμε στο κατάστημα και εκεί λειτουργούσε", πέρα βέβαια από το ότι τέτοιου τύπου τηλεχειριστήρια με ρυθμίσεις για την συχνότητα πλέον είναι πολύ σπάνια.

Μία δοκιμαστική εξωτερική κεραία μπορεί κανείς να φτιάξει με ομοαξονικό καλώδιο όπως αυτό για την κεραία της τηλεόρασης. Ξεγυμνώνεις την εξωτερική μόνωση και το μπλεντάζ (το μεταλλικό πλέγμα ή φύλλο) για μήκος όσο έχει και η κεραία που διαθέτει τώρα ο αυτοματισμός. Πρέπει να μείνει η εσωτερική μόνωση και ο κεντρικός αγωγός (αυτή θα είναι η νέα κεραία). Το μπλεντάζ πρέπει να ακουμπά σε "γη" (κατά προτίμηση σε κάποια μεταλλική μάζα που να είναι σε επαφή με την γη - κάποιοι πίνακες έχουν ειδική επαφή για αυτή την δουλειά) είτε στο ένα είτε στο άλλο άκρο είτε και στα δύο. Στο άλλο άκρο γυμνώνεις εξωτερική μόνωση, μπλεντάζ και εξωτερική μόνωση ώστε να μείνουν από τον κεντρικό αγωγό τα λίγα χιλιοστά που χρειάζεται για να σφιχτεί στην θέση της υπάρχουσας κεραίας. Είναι σημαντικό το μπλεντάζ να μην κάνει επαφή με τον κεντρικό αγωγό και να κάνει επαφή με γη. Έπειτα, αρχίζεις και δοκιμάζεις διάφορες θέσεις για την κεραία με την ελπίδα κάπου να έχεις καλό σήμα.

Υπάρχει και μία ακόμη επιλογή, εάν ο δέκτης τηλεχειρισμού είναι ξεχωριστό εξάρτημα. Τότε, αντί να μεταφέρεις την κεραία, μεταφέρεις όλον τον δέκτη (τον συνδέεις με μακρύτερο καλώδιο αφού πρώτα έχεις βέβαια κόψει το ρεύμα στον αυτοματισμό). Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι έτσι αποφεύγεις και παρεμβολές που ίσως επηρεάζουν άμεσα τον δέκτη αλλά ο δέκτης και το καλώδιο του θα πρέπει να προστατευτούν (από καιρό, βανδαλισμό κλπ).

Σχετικά με τις παρεμβολές από τα μοτέρ συνεχούς, αυτές συμβαίνουν όταν το μοτέρ είναι σε λειτουργία με σύμπτωμα το να μην αποκρίνεται στο τηλεχειριστήριο μέχρι να σταματήσει (μέχρι η πόρτα να ανοίξει ή να κλείσει τελείως). Βέβαια οι πηγές παρεμβολών μπορεί να είναι πολλές και το φαινόμενο δεν είναι τόσο σπάνιο.

aris285
01-02-11, 15:04
το τηλεκοντρολ μου ειναι ενα μπρελοκακι, να υποθέσω οτι ανοιγοντας το θα βρω και ενα μεταβλητο πυκνωτη?
πιθανον να ειναι με πυκνωτη.ανοιξε το και θα διξει. αν ειναι ετσι δοκιμασε να τον πηραξεις πατώντας ταυτοχρονα και το κουμπι μεχρι να βρεις την σωστη συχνωτητα και να ανοιξει η πορτα.

navar
01-02-11, 15:17
μήπως ζόρισες κανένα κουμπάκι απο το μπρελόκ και ξεκόλησε ?
σίγουρα ανοιξέ το και κοίτα και για πιθανές σπασμένες/ψυχρές κολλήσεις !

evethess
01-02-11, 16:58
οχι μωρέ, τα μπρελοκάκια είναι δύο και ολοκαίνουρια. Το απόγεμα θα δοκιμάσω όλα όσα προτείνατε. Ευχαριστώ πολύ.