PDA

Επιστροφή στο Forum : εταιρειες με τμημα ερευνας και αναπτυξης



giwrrgoss
02-02-11, 15:22
Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις καποια εταιρεια που θα μπορουσε να κανει καποιος φοιτητης ηλεκτρονικης πρακτικη ασκηση, που να εχει ομως τμημα ερυνας και αναπτυξης (R&D).Εκτος της intracom που απο οτι εμαθα εχει ενα πολυ καλο τμημα στο τμημα defence electronics.Είναι πολυ δύσκολο να είσαι εκεί(τι να σε κάνουν άλλωστε) αλλά ειναι πιθανό να μάθεις και μονο αν ακούς ή βλεπεις τι κανουν. Γενικότερα ομως μια εταιρεια που θα μπορει να δει και να μαθει ενας τελειόφοιτος , στην περίπτωση αυτη, εγω που δεν θέλω να παω και να γίνω πωλητής ή να ειμαι απλα στην γραμμή παραγωγής και για 6 μήνες να τυλίγω μετασχηματιστές ή να μοντάρω πλακέτες χωρίς καν να γνωρίζω σε τι χρησιμεύει στο κύκλωμα το εξάρτημα που τοποθετώ ή ακομα πιο ασχημα να κουβαλαω να σκουπιζω και να κανω εξωτερικες δουλειες εκτος του επαγγέλματος μου.

SV1EDG
02-02-11, 15:55
Γιώργο καλώς ήρθες.

Το τμήμα R&D σε μια εταιρεία είναι από τα πιο κρίσιμα και δαπανηρά.Κρίσιμο όσον αφορά τις ημερομηνίες ολοκλήρωσης ενος project,δαπανηρό γιατί περιλαμβάνει πολλές απρόβλεπτες καταστάσεις δοκιμών που ανεβάζουν το κόστος.Επιλογή λοιπόν της εταιρίας για το συγκεκριμένο τμήμα είναι ένας ηλεκτρονικός με εμπειρία και δεξιότητες,πολλές φορές συγκεκριμένες.Κατα συνέπεια θα πρέπει να ψάξεις αρκετά για να βρεις ένα τμήμα που θα απασχολήσει έναν προπτυχιακό φοιτητή.Από την άλλη ένα εξάμηνο στην παραγωγή μιας εταιρίας θα σου προσφέρει πολλά πράματα,κυρίως πρακτικά που δεν πρόκειται να τα δεις αλλού.Οσο πιο μεγάλη (από θέμα facilities) είναι τόσο πιο πολλά θα μάθεις.Και μόνο τα εργαλεία και τις μηχανές που μπορεί να χειριστείς θα είναι όφελος.Μια εταιρία που έχει R&D αλλά και παραγωγή είναι η Monitor Electronics.Βρες το site επικοινώνησε μαζί τους μήπως και ενδιαφέρονται.Επισης και η Intrakom Defence έχει και τα δύο αλλά αυτή την εποχή έχει δυσκολίες στο προσωπικό.