PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεσμολογια θερμοστατη



gavakas
02-02-11, 15:23
καλησπερα σε ολους. θαθελα μια βοηθεια. θελω να συνδεσω εναν θερμοστατη με ενα θερμαντικο σωμα ετσι ωστε αυτο να ζεσταινει μεχρι μια συγκεκριμενη θερμοκρασια αλλα και να ξεκιναει οταν η θερμοκρασια του δωματιου πεσει κατω απο καποιο οριο. δηλαδη πρακτικα θελω να ζεσταινει μεχρι να φτασει στους 28 οπου θα κοβει και να ξεκιναει παλι αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους 27. λοιπον αγορασα εναν θερμοστατη που εχει τις εξης επαφες: N, L , NO, NC. στο N και στο L συνδεω τα καλωδια της παροχης. για την εξοδο τι συνδεω με τι για να πετυχω αυτο που θελω; ευχαριστω πολυ..

Ηλιας Α
02-02-11, 15:32
καλησπερα σε ολους. θαθελα μια βοηθεια. θελω να συνδεσω εναν θερμοστατη με ενα θερμαντικο σωμα ετσι ωστε αυτο να ζεσταινει μεχρι μια συγκεκριμενη θερμοκρασια αλλα και να ξεκιναει οταν η θερμοκρασια του δωματιου πεσει κατω απο καποιο οριο. δηλαδη πρακτικα θελω να ζεσταινει μεχρι να φτασει στους 28 οπου θα κοβει και να ξεκιναει παλι αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους 27. λοιπον αγορασα εναν θερμοστατη που εχει τις εξης επαφες: N, L , NO, NC. στο N και στο L συνδεω τα καλωδια της παροχης. για την εξοδο τι συνδεω με τι για να πετυχω αυτο που θελω; ευχαριστω πολυ..
<< πρακτικα θελω να ζεσταινει μεχρι να φτασει στους 28 οπου θα κοβει και να ξεκιναει παλι αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους 27. λοιπον αγορασα εναν θερμοστατη >> << στους 28 οπου θα κοβει >> έχει αυτή τη δυνατότητα το θερμαντικό σώμα; τι σώμα είναι;

FILMAN
02-02-11, 15:32
Θα χρησιμοποιήσεις την έξοδο NC. Η έξοδος NO είναι για το χειρισμό ψυκτικών μηχανημάτων. Δηλ. όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη από αυτή που έχεις ορίσει, έχει τάση η έξοδος NC. Αντίθετα, όταν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από αυτή που έχεις ορίσει, έχει τάση η έξοδος NO.

gavakas
02-02-11, 15:47
ενα ηλεκτρικο καλοριφερ αλλα τι σχεσι εχει αυτο ; ο θερμοστατης θα δινει εντολες για σταματιμα και για ξεκινημα. ετσι δεν ειναι;

gavakas
02-02-11, 15:49
Θα χρησιμοποιήσεις την έξοδο NC. Η έξοδος NO είναι για το χειρισμό ψυκτικών μηχανημάτων. Δηλ. όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη από αυτή που έχεις ορίσει, έχει τάση η έξοδος NC. Αντίθετα, όταν η θερμοκρασία είναι μεγαλύτερη από αυτή που έχεις ορίσει, έχει τάση η έξοδος NO.

αρα αν συνδεσω τιν NC τοτε αν η θερμοκρασια χωρου πεσει κατω απο κει που θελω θα δωσει εντολη να δουλεψει το σωμα. σωστα; πως θα σταματισει ομεως; φτανοντας στην επιλεγμενη θερμοκρασια;

FILMAN
02-02-11, 15:51
Φυσικά. Αυτή δεν είναι η δουλειά του; Εννοείται βέβαια ότι το θερμαντικό σώμα πρέπει να είναι στον ίδιο χώρο με το θερμοστάτη, όχι στο διπλανό σπίτι...

gavakas
02-02-11, 15:54
Φυσικά. Αυτή δεν είναι η δουλειά του; Εννοείται βέβαια ότι το θερμαντικό σώμα πρέπει να είναι στον ίδιο χώρο με το θερμοστάτη, όχι στο διπλανό σπίτι...

στο ιδιο δωματιο εννοειται. δοκιμαζω και ποσταρω. ευχαριστω παντως.

gavakas
02-02-11, 16:01
το εβαλα στο nc. ο χωρος που ειμαι εχει 20 βαθμους. εγω θελω να δουλευει το σωμα για να φτασει ο χωρος στους 28. τωρα αυτο που κανει ειναι το εξης: οταν ειναι ρυθμισμενο κατω απο 20 αναβει. αλλα πανω απο 20 σβηνει .. αρα πως θα φτασει τους 28;

panayiotis1
02-02-11, 16:11
Θερμοστατικη κεφαλη και τελειωσες.

gavakas
02-02-11, 16:13
τι ειναι αυτο; με απλο θερμοστατη δεν γινεται;;;

Ηλιας Α
02-02-11, 16:36
ενα ηλεκτρικο καλοριφερ αλλα τι σχεσι εχει αυτο ; ο θερμοστατης θα δινει εντολες για σταματιμα και για ξεκινημα. ετσι δεν ειναι;
<< ενα ηλεκτρικο καλοριφερ αλλα τι σχεσι εχει αυτό >>
Μπορεί να μην έχει σχέση, αλλά θα μπορούσε να έχει

stom
02-02-11, 16:49
Βαλτο στην ΝΟ επαφη.. Ποσα amper ειναι ο θερμοστατης? Ποσα kw το καλοριφερ?

nikolaras
02-02-11, 16:50
το εβαλα στο nc. ο χωρος που ειμαι εχει 20 βαθμους. εγω θελω να δουλευει το σωμα για να φτασει ο χωρος στους 28. τωρα αυτο που κανει ειναι το εξης: οταν ειναι ρυθμισμενο κατω απο 20 αναβει. αλλα πανω απο 20 σβηνει .. αρα πως θα φτασει τους 28;
Θα ρυθμίσεις το θερμοστάτη στους 28 βαθμούς και όταν θα φτάσει 28 θα σβήσει και θα ξαναανάψει όταν πέσει κάτω από 28.
Γιατί θέλεις τοσο μεγάλη θερμοκρασία;

gavakas
02-02-11, 17:05
nicolara να το αφησω στο NC?
stom γιατι να το βαλω στο NO;

stom
02-02-11, 17:07
το εβαλα στο nc. ο χωρος που ειμαι εχει 20 βαθμους. εγω θελω να δουλευει το σωμα για να φτασει ο χωρος στους 28. τωρα αυτο που κανει ειναι το εξης: οταν ειναι ρυθμισμενο κατω απο 20 αναβει. αλλα πανω απο 20 σβηνει .. αρα πως θα φτασει τους 28;

Αρα θες το αναποδο.... να το βαλεις στους 28 και να μεινει αναμενο μεχρι να φτασει.

gavakas
02-02-11, 17:18
Αρα θες το αναποδο.... να το βαλεις στους 28 και να μεινει αναμενο μεχρι να φτασει.

ναι αυτο θελω. αυτο γινεται με το NC η το NO? αυτο ψαχνω..

panayiotis1
02-02-11, 17:46
-----σόρυ για το 9post. Δεν ειχα καταλάβει οτι μιλουσατε για ηλεκτρικό σώμα----

-nikos-
02-02-11, 19:06
τελικα ποσα αμπερ ειναι ο θερμοστατης ,μηπως να βαλεις και ενα ρελε στο κυκλομα??

Αποστόλης1
02-02-11, 19:40
το εβαλα στο nc. ο χωρος που ειμαι εχει 20 βαθμους. εγω θελω να δουλευει το σωμα για να φτασει ο χωρος στους 28. τωρα αυτο που κανει ειναι το εξης: οταν ειναι ρυθμισμενο κατω απο 20 αναβει. αλλα πανω απο 20 σβηνει .. αρα πως θα φτασει τους 28;


Αν το καλοριφέρ (χωρίς εξωτερικό θερμοστάτη) φτάνει μέχρι τους 20 C, πως νομίζεις ότι βάζοντας έναν ακόμα θα φτάσει στους 28???????????? ](*,)](*,)
διόρθωσε τον δικό του ή βάλε μεγαλύτερο σώμα



ΥΓ. ανεξάρτητα αν είναι λάθος οι επαφές.

nikolaras
02-02-11, 20:06
Εγώ άλλο κατάλαβα.
Οτι το θερμαντικό σώμα δεν έχει θερμοστάτη και το σύνδεσε με ένα εξωτερικό θερμοστάτη να ρυθμίζει τη θερμοκρασία του χώρου στους 28 βαθμούς.

gavakas
02-02-11, 20:22
αυτο που λεει ο nicolaras ισχυει. τοσες ωρες ακομα να τα ..αν ενωσω το Nc με το No τι θα γινει;

Αποστόλης1
02-02-11, 20:32
Τότε πάρε έξοδο από την άλλη επαφή, όχι νατις ενώσεις και τις δυο.


όπως είπε και ο stom

sembel
02-02-11, 21:41
Έξοδο απο την N.O. θα πάρεις αλλά άκου και αυτό που είπαν μερικοί για κανένα ρελέ γιατί το σώμα σου θα είναι τουλάχιστον 2 KW δεν θα αντέξει ούτε μια εβδομάδα ο θερμοστάτης σου ούτε φυσικά τα καλώδια ( γιατί δεν νομίζω να έχεις στον θερμοστάτη 2,5 καλώδια δύσκολα να χωρέσουν στίς κλέμες του ! )

autocomp
02-02-11, 22:15
To ΝΟ σημαίνει normal open σε ηρεμία ανοικτή επαφή και το NC σημαίνει normal close , σε ηρεμία κλειστή επαφή .
Για όλα τα άλλα , δεν βγαίνει άκρη . Έχει δικό του θερμοστάτη ή όχι ; θερμοκρασία χώρου ; τι είδος θερμαντικό είναι ;
Πρώτα όλα τα άλλα και μετά τα υπόλοιπα .
Ελπίζω να σε βοήθησα .

Ηλιας Α
03-02-11, 09:22
To ΝΟ σημαίνει normal open σε ηρεμία ανοικτή επαφή και το NC σημαίνει normal close , σε ηρεμία κλειστή επαφή .
Για όλα τα άλλα , δεν βγαίνει άκρη . Έχει δικό του θερμοστάτη ή όχι ; θερμοκρασία χώρου ; τι είδος θερμαντικό είναι ;
Πρώτα όλα τα άλλα και μετά τα υπόλοιπα .
Ελπίζω να σε βοήθησα .

<< τι είδος θερμαντικό είναι ; >> Φτου.ου.ου……..ου, και από την αρχή! γυρνάμε στο 2 post

gavakas
03-02-11, 10:34
ειναι ενα ηλεκτρικο καλοριφερακι με θερμοστατη ο οποιος δε δουλευει. η θερμοκρασια του χωρου δεν ειναι σταθερη τωρα μιας και δεν δουλευει ο θερμοστατης του ηλεκτρικου καλοριφερακιου. αυτο ειναι 2000 watt. o θερμοστατης που εχω γραφει για εξοδο 8 Α 240 V. νομοζω πως το αντεχει. εγω θελω να σταθεροποιησω την θερμοκρασια του χωρου στους 28. το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι σε πια επαφη (Nc ή NO) θα συνδεσω τη μια εξοδο.

andrewsweet4
03-02-11, 10:48
λοιπον συμφωνα με αυτα που λες ο θερμοστατης αντεχει 1920 watt αρα εισαι καλυμμενος απο αυτη την αποψη... Αν υποθεσοουμε οτι ο ενσωματομενος θερμοστατης του καλοριφερακιου ειναι μονιμως βραχυκυκλωμενος (κλειστο κυκλωμα) και το καλοριφερ απο τη στιγμη που θα μπει στην πριζα λειτουργει ασταματητα και δεν κοβει καθολου, τοτε λογικα συνδεεις την παροχη της μπριζας στα L και N, και τα δυο καλωδια του καλοριφερ στα nc και Ν και θα εισαι ενταξει... αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

MacGyver
03-02-11, 11:00
Πρίζα Φάση ------> L Θερμοστάτη, ΝC *** Θερμοστάτη --->L σώματος
Πρίζα Ουδέτερος -----> N Θερμοστάτη και N σώματος
Πρίζα Γή -----> Γή σώματος
Δοκιμή:
***Ο θερμοστάτης τέρμα αριστερά (min) το σώμα σβήνει, θερμοστάτης τέρμα δεξιά (max) το σώμα ανάβει.
***Άν γίνεται το ανάποδο, παίρνουμε από το ΝΟ
***Εφόσον βρεθεί το σωστό, απο τέρμα αριστερά ανεβάζουμε μέχρι να ακούσουμε κλίκ και να ανάψει το σώμα.
***Το αφήνουμε λίγο και περιμένουμε να σβήσει.

*Δεν υπάρχει κίνδυνος ζημίας (στη σύνδεση ΝΟ ΝC), μπορεί με την ανωτέρω δοκιμή να βρεθεί ο 'πίνακας αληθείας'.
*Το ΝΟ και το NC είναι σχετικά, ανάλογα με τον προορισμό του θερμοστάτη.
*Ο ρυθμιζόμενος εσωτερικός θερμοστάτης πρέπει να παρακαμφθεί σε περίπτωση που κόβει νωρίτερα, η γενικά δεν λειτουργεί.
*Τυχόν εσωτερικός σταθερός θερμοστάτης (ασφάλεια υπερθέρμανσης, στον οποίο δεν έχει άμεση πρόσβαση ο χρήστης) να παραμείνει .

Το άν μπορεί να διαχειριστεί την ισχύ σου ο θερμοστάτης, χωρίς relay, είναι άλλο θέμα εξίσου σημαντικό!

Τέλος, το ποιό σωστό είναι : να βρεθεί ανάλογος θερμοστάτης με τον υπάρχοντα χαλασμένο και να τοποθετηθεί πάνω στο σώμα.

gavakas
03-02-11, 11:37
παιδια ευχαριστω πολυ!
macguver αυτο που λες συμβαιμει με το ΝΟ οποτε το συνεδεσα εκει.
εχω μια ακομα ερωτηση..
πανω στη πλακετα διπλα στο ρυθμιστη θερμοκρασιας (εκει που κουμπωνει το κουμπι που επιλεγω θερμοκρασια) εχει αλλο ενα ιδιο εξαρτημα με αυτο αλλα λιγο πιο μικρο που αντι για υποδοχη για κουμπι εχει ενα βελακι το οποιο περιστρεφεται με κατσαβιδι. ξερει κανεις τι ειναι; εχει να κανει μη την ακριβεια στις θερμοκρασιες;

Ηλιας Α
03-02-11, 22:06
Πρίζα Φάση ------> L Θερμοστάτη, ΝC *** Θερμοστάτη -
*Το ΝΟ και το NC είναι σχετικά, ανάλογα με τον προορισμό του θερμοστάτη.
.

<< Το ΝΟ και το NC είναι σχετικά, ανάλογα με τον προορισμό του θερμοστάτη.>>

Τα σβύμολα ΝΟ και το NC, καθώς και ο σχεδιασμός τους αναφέρονται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 20° Κελσίου αλίμονο αν λέμε βάλτες έτσι και αν δε, βάλτες αλλιώς, Θα γινόταν Βαβυλωνία

Ηλιας Α
03-02-11, 22:09
Εξετάσατε την περίπτωση αν το θερμαντικό σώμα έχει αυτές τις δυνατότητες που του ζητάτε; ή λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο.

GeorgeVita
03-02-11, 23:02
...είναι ένα ηλεκτρικό καλοριφεράκι ... 2000 watt.
Ο θερμοστάτης που έχω γράφει για έξοδο 8Α 240V
Ο θερμοστάτης αναφέρει ρεύμα επαφής 8A δηλαδή λιγότερο από 2KW που χρειάζεσαι.

Οι επαφές NO ή NC είναι ανάλογα με τον προορισμό του θερμοστάτη. Αν για την στάση πρέπει να ανεβάσουμε την θερμοκρασία το 'normally' είναι κλειστή επαφή για να ζεστάνουμε έως το όριο. Αν πρέπει να κατεβάσουμε τη θερμοκρασία με ψύξη το 'normally' είναι κλειστό για να δουλέψει το ψυκτικό έως το όριο. Ομως σε σχέση με τη θερμοκρασία στις δυο αυτές περιπτώσεις ο διακόπτης δουλεύει ανάποδα. Για να αποφύγουν οι κατασκευαστές αυτό το 'μπέρδεμα' χρησιμοποιούν όρους όπως:
- Open on Rising Temperature και Close on Rising Temperature (Honeywell (http://sensing.honeywell.com/index.cfm/ci_id/155898/la_id/1/document/1/re_id/0))
- Control Output 'Heating' και Control Output 'Cooling' (Siemens (http://www.hqs.sbt.siemens.com/gip/general/dlc/data/assets/hq/10161_hq-en.pdf))

Αν το 'normally' αναφερόταν σε θερμοκρασία θα είχαμε άνοιγμα (NO) ή κλείσιμο (NC) της επαφής σε ένα παράθυρο θερμοκρασιών λ.χ. από 23°C έως 25°C.
Εδώ επειδή δεν έχουμε στοιχεία για τον 'θερμοστάτη', η λύση ήρθε με τη δοκιμή.

G

MacGyver
03-02-11, 23:11
<< Το ΝΟ και το NC είναι σχετικά, ανάλογα με τον προορισμό του θερμοστάτη.>>

Τα σβύμολα ΝΟ και το NC, καθώς και ο σχεδιασμός τους αναφέρονται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 20° Κελσίου αλίμονο αν λέμε βάλτες έτσι και αν δε, βάλτες αλλιώς, Θα γινόταν Βαβυλωνία
Εξήγησε λοιπόν τι είναι το NC (τι είναι το Normal) σε έναν θερμοστάτη
α: χώρου θέρμανσης
β: χώρου ψύξης
γ: κυκλοφορητή καλοριφέρ
δ: θερμοστάτη καυστήρα

Ηλιας Α
03-02-11, 23:27
Ο θερμοστάτης αναφέρει ρεύμα επαφής 8A δηλαδή λιγότερο από 2KW που χρειάζεται ο Γιάννης.

Οι επαφές NO ή NC είναι ανάλογα με τον προορισμό του θερμοστάτη.
G
<< Ο θερμοστάτης αναφέρει ρεύμα επαφής 8A δηλαδή λιγότερο από 2KW που χρειάζεται ο Γιάννης >>.
Δεν αναφέρθηκα καν στο θερμοστάτη, αλλά στο θερμ σώμα. Για τα υπόλοιπα ισχύουν (για μένα ) τα του 30 post

GeorgeVita
03-02-11, 23:37
... Δεν αναφέρθηκα καν στο θερμοστάτη, αλλά στο θερμ σώμα.
Ηλία ξέχασα την ένθεση του Γιάννη στον οποίο αναφερόμουν (διόρθωσα το προηγούμενο σχόλιό μου).
Για το θερμαντικό σώμα συμφωνώ αλλά φαντάζομαι το έχει ελέγξει. Επίσης θεωρώ και εγώ καλύτερη την λύση με επισκευή (ανταλλακτικό) του ενσωματωμένου θερμοστάτη.
G

sembel
04-02-11, 00:13
Θερμ. χώρου να αντέχει 8Α το ρελεδάκι του ? Δεν νομίζω Τάκη !!! :lool::lool::lool:
Αλλά και να έχει τέτοιο ρελέ δεν φτάνει για τα 2 KW. Ενώ ένας σαν αυτόν που είχε το σώμα (μανίσιο) αντέχει και 16Α και θα σου βγεί και πιο φτηνά απο τον θερμ.χώρου

gavakas
04-02-11, 12:33
λοιπον αυτο ειναι το κυκλωμα του θερμοστατη. http://i761.photobucket.com/albums/xx259/alekosgavakas/IMG_0233.jpg
μπορει κανεις να μου πει :
αν εχει ρελε που λετε
και
τι ειναι αυτο το μπλε τετραγωνακι το μικρο κατω δεξια;

MacGyver
04-02-11, 14:29
Ηλεκτρονικός θερμοστάτης χώρου απο ότι φαίνεται (τι φώτο είναι αυτή!!).
Δεν θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη λύση (πολύ οριακή και άρα επικίνδυνη η κατάσταση).
Και να δουλέψει, γρήγορα θα χαλάσει.....και ίσως όχι μόνο αυτό!!
Το 'μπλε είναι για την 'ευθυγράμμιση' της θερμοκρασίας από τον κατασκευαστή, δεν χρειάζεται να ρυθμιστεί.
Βρες τον κανονικό θερμοστάτη που χάλασε, ζύγισε το αν συμφέρει η αγορά του και βάλτον επάνω στο σώμα!

gavakas
04-02-11, 18:00
Ηλεκτρονικός θερμοστάτης χώρου απο ότι φαίνεται (τι φώτο είναι αυτή!!).
Δεν θα έλεγα ότι είναι η καλύτερη λύση (πολύ οριακή και άρα επικίνδυνη η κατάσταση).
Και να δουλέψει, γρήγορα θα χαλάσει.....και ίσως όχι μόνο αυτό!!
Το 'μπλε είναι για την 'ευθυγράμμιση' της θερμοκρασίας από τον κατασκευαστή, δεν χρειάζεται να ρυθμιστεί.
Βρες τον κανονικό θερμοστάτη που χάλασε, ζύγισε το αν συμφέρει η αγορά του και βάλτον επάνω στο σώμα!

υπαρχει δηλαδη μεγαληπιθανοτητα να αποτυχει. λογο του οτι ειναι πολλα watt το καλοριφερ ε;
ωραια, να ρωτησω κατι; τα 300 watt τα αντεχει ανετα ετσι; ξερει κανεις να μου πει αν πανω στην πλακετα υπαρχει αισθητηρας θερμοτητας και ποιος ειναι; ετσι ωστε να μπορεσω να βαλω ενα καλωδιο καινα χρεισιμοποιησω το θερμοστατη σενα αλλο προτζεκτ;

sembel
06-02-11, 22:21
Ρελέ είναι το άσπρο πάνω απο τις κλέμες σύνδεσης .
Τα μπλέ που λές είναι ποτενσιόμετρα δηλ. μεταβλητές αντιστάσεις τα οποία μπορεί να είναι για την ρύθμιση των ορίων θερμοκρασίας , ρύθμιση διαφορίκου θερμοκρασίας και καλά είναι να μην τα πειράξεις αυτά !
Αισθητήρας θερμότητας σίγουρα υπάρχει αλλά δεν φαίνεται στην φώτο ( αν ανεβάσεις καμιά καλύτερη μπόρει να το βρούμε ) .
Τωρα αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο πρότζεκτ δεν ξέρω ! Δώσε λεπτομέριες να δούμε τι ζητάς ?

Ηλιας Α
07-02-11, 07:09
Ρελέ είναι το άσπρο πάνω απο τις κλέμες σύνδεσης .
Τα μπλέ που λές είναι ποτενσιόμετρα δηλ. μεταβλητές αντιστάσεις τα οποία μπορεί να είναι για την ρύθμιση των ορίων θερμοκρασίας , ρύθμιση διαφορίκου θερμοκρασίας και καλά είναι να μην τα πειράξεις αυτά !
Αισθητήρας θερμότητας σίγουρα υπάρχει αλλά δεν φαίνεται στην φώτο ( αν ανεβάσεις καμιά καλύτερη μπόρει να το βρούμε ) .
Τωρα αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο πρότζεκτ δεν ξέρω ! Δώσε λεπτομέριες να δούμε τι ζητάς ?

<< Ρελέ είναι το άσπρο πάνω απο τις κλέμες σύνδεσης .>>. Δε θα έλεγα όχι
<< ( αν ανεβάσεις καμιά καλύτερη μπόρει να το βρούμε ) .>>.
Έπρεπε ήδη να το έχει κάνει!

gavakas
07-02-11, 10:00
καταρχας ευχαριστω για το ενδιφερον και την βοηθεια. κατα δευτερον μην βαρατε για την φοτο γιατι ποσταρω απο κινητο μιας και εδω πουβρισκομαι δεν εχει ουτε κολωνες του οτε.. ποσο μαλλον 3g για κινητα. οποτε το ανεβασμα μιας καλης φοτο θελει κοπο καο τροπο.λοιπονπαρακτω ειναι οι φωτο. μια ολη η πλακετα και οι υπολοιπες 3 ειναι η πλακετα σε 3 κομματια μεγενθυμενα σχετικα.


http://i761.photobucket.com/albums/xx259/alekosgavakas/image4.jpg
http://i761.photobucket.com/albums/xx259/alekosgavakas/image3.jpg
http://i761.photobucket.com/albums/xx259/alekosgavakas/image2-1.jpg
http://i761.photobucket.com/albums/xx259/alekosgavakas/image1-1.jpg

πρωτον αφου εχει ρελε τοτε δεν χρειαζεται να βαλω εγω οπως μου προτειναν καποια παιδια. σωστα; αρα τα αντεχει τα 2000 w του καλοριφερ;
αυτο που θελω να κανω ειναι να βρω τον αισθητηρα ετσι ωστε να τον βγαλω εξω απο κουτι με ενα καλωδιο για να μπορω ουσιαστικα να μετραω καπου συγκεκριμενα την θερμοκρασια. εκτος απο το καλοριφερ χρεισιμοποιω κατι πλαστικοποιημενες εντιστασεις για τοπικη θερμανση καποιων περιοχων. ολες αυτες μαζι ειναι περιπου 200 w. ελεγχοντε με εναν θερμοστατη proposional ( σορρυ δεν ξερω την ελληνικη μεταφραση). οποτε αφου δεν βγαζω ακρη με το καλοριφερ θελω να τον χρεισιμοποιησω ως ασφαλεια στην περιπτωση που ο βασικος μου παθει κατι ο αισθητηρας του. οποτε θελω να συνδεσω στην πριζα αυτον με μιας ρυθμιση θερμοκρασιας λιγο μεγαλυτερη απο την επιθυμητη για να μην κοβει τον βασικο μου, μετα να συνδεσω τον βασικο και μετα τις αντιστασεις . και τους αισθητησες και των 2 να τους εχω στο ιδιο σημειο . αρα θελω προεκταση του αισθητηρα γιατο ρωταω ποιος ειναι γιατι ειμαι ασχετος!! χαχα. ευχαριστω και συγνωμη γι το τεραστιο ποστ!

stom
07-02-11, 10:11
Αν και η θεωρια λεει οτι το ρελε αντεχει, παρολα αυτα, εγω δεν θα περναγα φορτιο καλοριφερ απο εκει μεσα.
Επισης, μιας και εισαι ασχετος, καλο ειναι να ασχοληθεις με κατι πιο ακινδυνο απο αυτο που πας να κανεις. Κινδυνευεις να σκοτωσεις κανεναν ανθρωπο η να βαλεις καμμια φωτιά.
Οσο για τον αισθητηρα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα για να τον απομακρυνεις, γιατι με το που θα τον απομακρυνεις θα τσιμπισει θορυβο και θα αρχισουν τα "παλαβα" που σιγουρα δεν εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις.
Υπαρχουν ετοιμοι θερμοστατες με απομακρυσμενο αισθητηριο για αυτή τη δουλεια.

FILMAN
07-02-11, 10:18
Κανένα από τα εξαρτήματα που φαίνονται δεν είναι αισθητήρας, εκτός αν χρησιμοποιεί ως αισθητήρα κάποια δίοδο, οπότε εμείς βλέπουμε ...τη δίοδο! Για βγάλε μια φωτο την πλακέτα και από κάτω να δούμε... Επίσης δεν ξέρω αν ο θερμοστάτης λέει "8Α", το ρελέ πάντως που φοράει λέει "12Α"! Αυτό σημαίνει 2640W στα 220V ή 2760W στα 230V. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι τα 12Α δεν έγιναν 8Α λόγω λεπτών γραμμών στο τυπωμένο... Εξωτερικό ρελέ μπαίνει όταν το φορτίο είναι μεγαλύτερης ισχύος από αυτή που μπορεί να διαχειριστεί ο ίδιος ο θερμοστάτης. Βλέπεις, υπάρχουν ρελέ που μπορούν να ελέγξουν 100ντάδες Α!

gavakas
07-02-11, 10:38
γιαυτο ρωαταω εσας ! για μην βαλω καμια φωτια. ο θερμοστατης ειναι εκτος λειτουργιας τωρα απλως ρωταω καποια πραγματα για να μαθω. θα ποσταρω φωτο απο κατω το συντομοτερο.ποιος ξερει που θα βρω θερμοστατη με εξωτερικο αισθητηρα; δεν εχω βρει ποθενα!!!!!! και εχω ψαξει φυσικα. οποιος ξερει τον ευγνωμωνω πραγματικα!!!!

sembel
08-02-11, 00:19
Αν και η θεωρια λεει οτι το ρελε αντεχει, παρολα αυτα, εγω δεν θα περναγα φορτιο καλοριφερ απο εκει μεσα.
Επισης, μιας και εισαι ασχετος, καλο ειναι να ασχοληθεις με κατι πιο ακινδυνο απο αυτο που πας να κανεις. Κινδυνευεις να σκοτωσεις κανεναν ανθρωπο η να βαλεις καμμια φωτιά.
Οσο για τον αισθητηρα, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα για να τον απομακρυνεις, γιατι με το που θα τον απομακρυνεις θα τσιμπισει θορυβο και θα αρχισουν τα "παλαβα" που σιγουρα δεν εισαι σε θεση να αντιμετωπισεις.
Υπαρχουν ετοιμοι θερμοστατες με απομακρυσμενο αισθητηριο για αυτή τη δουλεια.

Εγώ συμφωνώ με όλα αυτά που λέει ο stom !!! Aν και το ρελέ σου γράφει όντος 12Α άρα θεωριτικά αντέχει τα 2 KW (πρακτικά δεν θα τα αντέξει ) τέτοια ρελεδάκια χρησιμοποιούνται σε ανυχνευτές κίνησης και χαλάνε σε ένα χρόνο με φορτίο μόνο μία λάμπα .
Το θερμικό αιθητίριο έιναι το Ζ3 που φαίνεται στην 3η φωτο. βγάζοντάς το έξω όμως θα αλάξει συμπεριφορά λόγου απόστασης αγωγών
και μιάς και το θέλεις για θερμ. ασφαλείας δεν είναι για πειράματα !!! Εγώ έβαλα μια φορά έτσι φωτιά σε μποτάκια εργασίας που μούσκεψαν στην δουλειά βάζοντας μέσα αντίσταση ψυγείου 60W , να στεγνώσουν μέχρι το πρωί και καλά (ευτυχώς ήταν στην αυλή!)
Καλύτερα ψάξε έναν σοβαρό θερμ. με εξωτερικό αισθητίρα , υπάρχουν πολοί : επαφής , χώρου , εμβαπτιζόμενοι κ.λ.π. ανάλογα με τις αντιστάσεις σου . δοκίμασε εδώ : www.thermis-sa.gr

JOUN
08-02-11, 00:29
Κανένα από τα εξαρτήματα που φαίνονται δεν είναι αισθητήρας, εκτός αν χρησιμοποιεί ως αισθητήρα κάποια δίοδο, οπότε εμείς βλέπουμε ...τη δίοδο!
Φιλιππε φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι η Z3..

gavakas
08-02-11, 14:08
sembel ευχαριστω ιδιαιτερος για το site. βρηκα οτι εψαχνα! παιδια επισις ευχαριστω !! δεν θα ασχοληθω αλλο με αυτο το θερμοστατη γιατι βρηκα οτι εψαχνα!!

georgeneromiloi
25-01-12, 07:42
Έχω ένα θερμοστάτη ηλεκτρονικό και θέλω να τον συνδέσω στο λέβητακι του αερίου για θέρμανση.
Στην επαφή N.C θα συνδέσω τον αγωγό που πάει προς το λέβητα ε;;