PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή 12 vdc σε 9 vdc



djmikep
07-02-11, 18:24
Γειά σας.
Εχω ενα συναγερμό σε ένα μέρος που δεν έχει ηλεκτρικο ρευμα.
Ο συναγερμος θέλει 9 vdc, αλλά εγω εχω μπαταρία αυτοκινητου 12 vdc.
Εβαλα ενα 7809 για να ριξω τα 12 σε 9.
Οντως κανει τα 12 σε 9, ο συναγερμος τροφοδοτείται, αλλα δημιουργει προβλημα στο συστημα αυτοματης τηλεφωνικης κλησης του συναγερμου. (!)
Τον τροφοδοτει κανονικα, αλλα κοβεται η τηλ. γραμμη σαν να βραχυκυκλωνει.
Οταν βγαζω το βισμα τροφοδοσιας απο το συναγερμο και τροφοδοτειται απο την μικρη 9βολτη μπαταριουλα που περιέχει ειναι ενταξει.
Η πολικοτητα ειναι ενταξει (ενοειται).
Ομως ενα dc to dc converter μαλον δεν ειναι τοσο απλο πραγμα (μονο με ενα 7809).
Ισως χρειάζονται κάποιοι πυκνωτες, και αλλα επιπλεον υλικα.
Ξερει καποιος καποιο ηλεκτρονικό σχεδιο για αυτη τη δουλεια ?
Μπορειτε να μου εξηγησετε γιατι συμβαίνει αυτο ?
Ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρόνο σας...

cycler
07-02-11, 18:49
O συναγερμός κάνει χρήση ενσύρματου δικτύου φαντάζομαι, όχι GSM...
Πως σύνδεσες το 7809; Που το έβαλες; Έχεις κάποια φωτο ή διάγραμμα;
Ποιά η κατανάλωση στα 9 βολτ; Το γράφει κάπου; Αν όχι πόσο κρατά η 9βολτη;
Ίσως με έναν πυκνωτή στην έξοδο του 7809 να διορθωθεί, ίσως όχι. Βάλε 10μF αν έχεις πρόχειρο.

djmikep
07-02-11, 19:26
O συναγερμός κάνει χρήση ενσύρματου δικτύου φαντάζομαι, όχι GSM...
Πως σύνδεσες το 7809; Που το έβαλες; Έχεις κάποια φωτο ή διάγραμμα;
Ποιά η κατανάλωση στα 9 βολτ; Το γράφει κάπου; Αν όχι πόσο κρατά η 9βολτη;
Ίσως με έναν πυκνωτή στην έξοδο του 7809 να διορθωθεί, ίσως όχι. Βάλε 10μF αν έχεις πρόχειρο.
ναι ενσυρματος ειναι.
η καταναλωση ειναι μικρη σχετικα, αλλα σε 1 εβδομαδα την τελειωνει την μικρη μπαταριουλα ενω η μεγαλη επαναφορτιζεται απο φωτοβοταικα. αλλα οπως ειπα η μεγαλη ειναι 12 vdc.
Το 7809 το εχω βαλει οπως μπαινει, το αριστερο ποδι εισοδος απο το + της μπαταριας, το δεξι εξοδος + και το μεσαιο ποδαρακι στο - της μπαταριας και εξοδος - ταυτοχρονα.
και ενω λειτουργει ο συναγερμος κανονικα, μπλοκαρεται / βραχυκυκλωνει η τηλ γραμμη.
Μαλον καποια υλικα επιπλεον θα χρειαζονται. ειχα βαλει ενα ηλεκτρολυτικο στην εξοδο (παραλληλα με το + και το -) αλλα τιποτα...
ειδα κατι σχεδιακια στο ιντερνετ και δεν ξερω αν θα δωσουν λυση...
αυτο το απλο
18355

και αλλα διαφορα...

18356

και χωρις το 7809

18357

αλλα δεν ξερω αν θα γινει δουλεια και με ποιο απ ολα...
οποιος εχει καποια σχετικη εμπειρια με το συγκεκριμενο θεμα...αν μπορει ας μας δωσει τα φωτα του.
ευχαριστω !.

Αποστόλης1
07-02-11, 22:57
Αν είναι γειωμένη η πλακέτα μέσω του κουτιού δοκίμασε να τη διακόψεις.

cycler
07-02-11, 23:04
Πιθανολογώ ότι τραβάς στιγμιαία ρεύμα που το 7809 δεν μπορεί να δώσει (πάνω από 1,5Α) και κάνει foldback ρεσετάροντας το συναγερμό.
Αν μπορείς να μετρήσεις στιγμιαίο ρεύμα, μέτρα την κατανάλωση από την μπαταρία.
Αν είναι όπως λέω, μόνο το τρίτο κύκλωμα θα σου δουλέψει, με το τρανζίστορ...

Αποστόλης1
07-02-11, 23:18
Μπορει και να μετράει την τάση εξόδου του 7809 ή να βάλει μεγάλο πυκνωτή.

Αποστόλης1
07-02-11, 23:38
..αλλά αφου η 9βολτη του κρατάει 1 βδομάδα

djmikep
08-02-11, 08:59
Αν είναι γειωμένη η πλακέτα μέσω του κουτιού δοκίμασε να τη διακόψεις.

Οχι δεν εχω καν κουτι. πανω σε μονωμενο υλικο εχω προχειρα βαλει το 7809 και οι συνδεσεις γινονται επανω του κατευθειαν. ακομα και τον πυκνωτη τον εχω κολησει πανω στα ποδαρακια του 7809.

djmikep
08-02-11, 09:05
Πιθανολογώ ότι τραβάς στιγμιαία ρεύμα που το 7809 δεν μπορεί να δώσει (πάνω από 1,5Α) και κάνει foldback ρεσετάροντας το συναγερμό.
Αν μπορείς να μετρήσεις στιγμιαίο ρεύμα, μέτρα την κατανάλωση από την μπαταρία.
Αν είναι όπως λέω, μόνο το τρίτο κύκλωμα θα σου δουλέψει, με το τρανζίστορ...
δεν δειχνει να κανει ρεσετ. δεν αναβοσβηνει και οι ρυθμισεις παραμενουν...δεν ξερω.
μηπως φταιει που στην ιδια μπαταρια ειναι συνδεδεμενο ενα inverter που μου φτιαχνει και 220 v ?
μηπως παραγει καποιες παρασιτικες ταλαντωσεις στην εισοδο του και ταυτοχρονα και στην εισοδο της μπαταριας?
παντως οταν βαζω το μετασχηματιστη του συναγερμου στα 220 και τον τροφοδοτω ετσι ειναι οκ.
ομως δεν θελω να αφηνω ανοιχτο το inverter οταν λειπω, και για αυτο αναζητω λυση για τροφοδοσια απευθειας απο την μπαταρια (που εχει και μικροτερη καταναλωση).
ειδα στο εμποριο κατι dc to dc inverters 12 to 9. τα ειδα στο ιντερνετ. θα παω να ρωτησω και στα μαγαζια να παρω αν ειναι, αλλα αφενος θα γινει δουλεια ? και αφετερου αν ειχα ενα σχεδιακι θα εφτιαχνα μονος μου ενα τετοιο πανω σε μια πλακετιτσα γενικων κατασκευων (μια και το κυκλωμα ειναι απλο).
απλα ψαχνω καποιον που η εχει μια σχετικη εμπειρια, η μπορει να φανταστει κατι για το τι μπορει να συμβαινει και πως θα λυθει το προβλημα.

cycler
08-02-11, 12:08
Το δοκίμασες χωρίς να δουλεύει το inverter και πάλι σου εμφανίζει το πρόβλημα, σωστά;
Αν είναι απλώς συνδεδεμένο δεν επηρεάζει.

Ακολούθα τη συμβουλή του Αποστόλη, μέτρα την έξοδο του 7809, βγάζει 9 βολτ; Υπάρχει κάποια βύθιση; Βάλε και κανένα μεγάλο ηλεκτρολυτικό στην έξοδο και ξαναδοκίμασε... Μετά κάνεις το κύκλωμα με το τρανζίστορ. Απλώς κάνε τον πυκνωτή στην έξοδο από 330, 10 ως 100 nF και βάλε και παράλληλα έναν 100 μF ηλεκτρολυτικό. Για τα παράσιτα του inverter.

Αποστόλης1
08-02-11, 23:14
Μέτρησε τάση μεταξύ γείωσης (πραγματικής) και 7809, aν βρεις σωστή τάση, παίρνει γη από ινβέρτερ.

djmikep
09-02-11, 16:51
Ευχαριστώ για την βοήθεια !.
Αγόρασα υλικα και θα κατασκευασω ενα με το 7809, και ενα με τρανζιστορ....και βλεπουμε...
Θα πειραματιστώ και με τους πυκνωτές για την μείωση θορύβου,
αλλα το βασικό ζητούμενο είναι απλα να μην "κολάει" η τηλεφωνική γραμμή,
οταν δινω ρευμα απο την 12 βολτ μπαταρια.
Θα σας ενημερώσω για τα επιμέρους πειράματα και αποτελέσματα οταν τελειώσω.