PDA

Επιστροφή στο Forum : LOGO-SIEMENS



Λυκιδευς
08-02-11, 17:58
Θα ηθελα να μαθω αν εχετε δουλεψει με το logo της siemens.Επισης θα ηθελα να μου πειτε σε τι εφαρμογες το εχετε χρησιμοποιησει.

makis.civ
08-02-11, 19:14
Γειά σου Παναγιώτη, το έχω δουλέψει λίγο σε απλές εφαρμογές όπως ασύμμετρα χρονική ενεργοποίηση φορτίων. απ'ότι ξέρω είναι πολύ αξιόπιστο. σε τι εφαρμογή το θέλεις;

Λυκιδευς
08-02-11, 19:23
Γειά σου Παναγιώτη, το έχω δουλέψει λίγο σε απλές εφαρμογές όπως ασύμμετρα χρονική ενεργοποίηση φορτίων. απ'ότι ξέρω είναι πολύ αξιόπιστο. σε τι εφαρμογή το θέλεις;

σε εφαρμογη ηλεκτροκινητηρα μπορει να χρησιμοποιηθει;

makis.civ
08-02-11, 20:27
σε εφαρμογη ηλεκτροκινητηρα μπορει να χρησιμοποιηθει;
φυσικά, με ρελέ βέβαια!!

Λυκιδευς
08-02-11, 20:29
φυσικά, με ρελέ βέβαια!!

Φτηνο δεν ειναι;ποσο περιπου κοστιζει;

makis.civ
08-02-11, 20:34
γύρω στα 150 ευρώ (με επιφύλαξη), αλλά εξαρτάται απο τις εισόδους-εξόδους που έχει (στην τιμή αυτή νομίζω είναι 4+4)

Λυκιδευς
08-02-11, 20:38
γύρω στα 150 ευρώ (με επιφύλαξη), αλλά εξαρτάται απο τις εισόδους-εξόδους που έχει (στην τιμή αυτή νομίζω είναι 4+4)
εχεις υπ οψιν σου καποιο καταστημα;

makis.civ
08-02-11, 21:18
http://www.electrorama.com.gr/index.php?target=products&product_id=29835

Pefres
08-02-11, 22:40
τι θες να κανει ακριβως???
Αναστροφη?? αστεροτριγωνο???
μηπως τελικα δεν χρειαζεσαι logo???
αν θες εξηγησε μας για να σε βοηθησουμε οσο το δυνατον καλυτερα!!!

Λυκιδευς
08-02-11, 22:44
τι θες να κανει ακριβως???
Αναστροφη?? αστεροτριγωνο???
μηπως τελικα δεν χρειαζεσαι logo???
αν θες εξηγησε μας για να σε βοηθησουμε οσο το δυνατον καλυτερα!!!
εκκινηση και πεδηση, σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω στην πτυχιακη μου...

Pefres
08-02-11, 22:49
παντως αν θες σχεδια εχω
και για τις δυο περιπτωσεις

Λυκιδευς
08-02-11, 22:49
παντως αν θες σχεδια εχω...
και για τις δυο περιπτωσεις

εαν μπορεις ανεβασε τα...

makis.civ
09-02-11, 18:42
Παναγιώτη, ρίξε μια ματιά και εδώ. http://www.acdcshop.gr/plc-c-25_45.html

Pefres
12-02-11, 20:47
αυτο σε ρωταω
για ποια εφαρμογη απο ολες θες σχεδια
εχω πολλα
εχω αναστροφη(σε Υ)
εχω Υ-Δ με μια κατευθυνση στρεψης
εχω και Υ-Δ με αναστροφη
τι απο ολα θες???
εχω και τα προγραμματα στο SoftComfort
πες μου τι θες
να τα ανεβασω

Λυκιδευς
12-02-11, 21:11
αυτο σε ρωταω
για ποια εφαρμογη απο ολες θες σχεδια
εχω πολλα
εχω αναστροφη(σε Υ)
εχω Υ-Δ με μια κατευθυνση στρεψης
εχω και Υ-Δ με αναστροφη
τι απο ολα θες???
εχω και τα προγραμματα στο SoftComfort
πες μου τι θες
να τα ανεβασω
ανεβασε το σχεδιο αστερα τριγωνου με αναστροφη... βασικα σχεδιο πεδησης εχεις;

Pefres
12-02-11, 21:43
οριστε

http://computercorner.terapad.com/resources/22882/assets/anastrofimeyd.lsc

παντως να ξερεις οτι το logo δεν ειναι inverter...
πως θα κανεις πεδηση???

Λυκιδευς
12-02-11, 22:04
οριστε

http://computercorner.terapad.com/resources/22882/assets/anastrofimeyd.lsc

παντως να ξερεις οτι το logo δεν ειναι inverter...
πως θα κανεις πεδηση???
H σελιδα δεν παιζει!ασχετα απο το logo(ξερω τι κανει μην ανησυχεις!) εχεις καποιο σχεδιο για πεδηση;εγω ξερω μια τεχνικη μονο...αυτη με το dc

Pefres
12-02-11, 22:19
αλλο αν βαλεις και dc
εγω νομιζα οτι θα εχεις μονο 3φασικο εναλλασομενο

για πεδηση ειναι κυριως δυο οι τεχνικες
μπορεις αφου του κοψεις ρευμα να κανεις μετα απο 10 sec μια στιγμιαια αναστροφη που θα διαρκεσει >1sec(ετσι φρεναρουν και τα τρενα)
η να του κοψεις την συχνοτητα(δηλαδη να του δωσεις DC)

γιατι δεν κανεις ελευθερη πεδηση ομως???(να το αφησεις μονο του να σταματησει?)

http://computercorner.terapad.com/resources/22882/assets/anastrofimeyd.zip
αυτο που εφταιγε ειναι τα αρχεια του logo soft comfort
δεν τα βλεπει κανενα site δεν ξερω γιατι

Λυκιδευς
12-02-11, 23:07
αλλο αν βαλεις και dc
εγω νομιζα οτι θα εχεις μονο 3φασικο εναλλασομενο

για πεδηση ειναι κυριως δυο οι τεχνικες
μπορεις αφου του κοψεις ρευμα να κανεις μετα απο 10 sec μια στιγμιαια αναστροφη που θα διαρκεσει >1sec(ετσι φρεναρουν και τα τρενα)
η να του κοψεις την συχνοτητα(δηλαδη να του δωσεις DC)

γιατι δεν κανεις ελευθερη πεδηση ομως???(να το αφησεις μονο του να σταματησει?)

http://computercorner.terapad.com/resources/22882/assets/anastrofimeyd.zip
αυτο που εφταιγε ειναι τα αρχεια του logo soft comfort
δεν τα βλεπει κανενα site δεν ξερω γιατι

δεν θελω να εξετασω και να αναλυσω 1 τροπο πεδησης αλλα αρκετους!

Pefres
15-02-11, 14:39
τελικα ξεκινησες να το φτιαχνεις???

Λυκιδευς
15-02-11, 15:08
τελικα ξεκινησες να το φτιαχνεις???

Οχι ακομα...το σκεφτομαστε , ο λογος που το θελω ειναι για την πτυχιακη...

tzem
25-02-11, 11:30
Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει για 3 μοτέρ , για εάν αναβατόρι και για 5-6 εισόδους απο μπουτόν.
Ήθελαν την κατασκευή σε ένα εργοστάσιο με ψυγεία.

vasilllis
09-04-12, 22:09
πειτε μου και εμενα μια λυση στο προβλημα που εχω.
Θελω plc για ελεγχο ρελε πεδιου ισχυος η/ζ.εκκινηση η/ζ μεταγωγη,καθυστερηση επανοδου απο δεη,ψυξη κινητηρα,,,,αντε και εβδομαδιαιο χρονικο για τεστ,τσαμπα ειναι.
το προβλημα μου ειναι πια τροφοδοσια θεωρειται καταλληλη(απο την ηδη υπαρχον)12v απο την μπαταρια του η/ζ?(επιφοβη καθως στην εκκινηση πεφτει στα 9v).
220 απο δεη και η/ζ? αρκετα περιπλοκη με συνεχεις διακοπες για ενναλαγες δεη-η/ζ κλπ.οποτε?το αποκλειουμε?πρεπει να παιξει με καποιο ups?;ή δικη του 12v τροφοδοσια?

cdr
10-04-12, 09:09
πειτε μου και εμενα μια λυση στο προβλημα που εχω.
Θελω plc για ελεγχο ρελε πεδιου ισχυος η/ζ.εκκινηση η/ζ μεταγωγη,καθυστερηση επανοδου απο δεη,ψυξη κινητηρα,,,,αντε και εβδομαδιαιο χρονικο για τεστ,τσαμπα ειναι.
το προβλημα μου ειναι πια τροφοδοσια θεωρειται καταλληλη(απο την ηδη υπαρχον)12v απο την μπαταρια του η/ζ?(επιφοβη καθως στην εκκινηση πεφτει στα 9v).
220 απο δεη και η/ζ? αρκετα περιπλοκη με συνεχεις διακοπες για ενναλαγες δεη-η/ζ κλπ.οποτε?το αποκλειουμε?πρεπει να παιξει με καποιο ups?;ή δικη του 12v τροφοδοσια?

Η καλυτερη λυση κατα την αποψη μου ειναι η χρηση ενος ups .
για ολα τα υπολοιπα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το logo.
λογο μεγεθους δεν μπορω να επισυναψω σχεδια ,οποτε κανε μου αν θες ενα pm να σου τα στειλω.

stom
10-04-12, 09:23
Εναλλακτικα ενα logo 12/24, και τροφοδοσια απο μια μπαταρια συναγερμου πχ 6Ah (και μικροτερη σιγουρα), η οποια θα ειναι παραλληλα με την μπαταρια του ΗΖ με ενα διοδακι
Ετσι δεν θα πεφτει στα 9 στην εκιννηση και θα φορτιζει μαζι με την μεγαλη..

vasilllis
10-04-12, 09:29
Η καλυτερη λυση κατα την αποψη μου ειναι η χρηση ενος ups .
για ολα τα υπολοιπα δεν θα εχεις κανενα προβλημα με το logo.
λογο μεγεθους δεν μπορω να επισυναψω σχεδια ,οποτε κανε μου αν θες ενα pm να σου τα στειλω.

αρα αποκλειεις τελειως να παιξει με αυτες τις πηγες για αποφυγη προβληματων.εφτιαξα ενα προγραμματακι που παιζει τελεια (simulation) ,τελειως εμπειρικα χωρις καμια γνωση.εχεις κανει καποια εφαρμογη σε plc?

cdr
10-04-12, 12:00
http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&objid=27074055&caller=view
δες το λινκ εχει σχεδον τα παντα ,σχεδια υλικα προγραμα .
υπαρχουν ομως περιπτωσεις οπου δεν απαραιτητη η αμμεση εκινιση του η/ζ παντα.
π.χ εχω εφαρμογη σε κεντρο δεξιωσεων ( λειτουργει μονο παρασκευη -σαββατο-κυριακη ) και δεν υπαρχει λογως να μεταγει οταν δεν εχει κοσμο.
παραυτα σε περιπτωση που οι αντλιες που υπαρχουν στο υπογειο ,για λογους πλυμηρας ,αν δοσουν σταθμη θα πρεπει να ξεκινησει το συστημα .
εκει η μεταφορα πληροφοριων δεν ειναι ευκολη με χαμηλες τασης ,η λογω πολυπλοκοτητας ( αλλη ταση ελεγχου ) προτιμω το ups .

vasilllis
10-04-12, 12:40
http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo&lang=en&objid=27074055&caller=view
δες το λινκ εχει σχεδον τα παντα ,σχεδια υλικα προγραμα .
υπαρχουν ομως περιπτωσεις οπου δεν απαραιτητη η αμμεση εκινιση του η/ζ παντα.
π.χ εχω εφαρμογη σε κεντρο δεξιωσεων ( λειτουργει μονο παρασκευη -σαββατο-κυριακη ) και δεν υπαρχει λογως να μεταγει οταν δεν εχει κοσμο.
παραυτα σε περιπτωση που οι αντλιες που υπαρχουν στο υπογειο ,για λογους πλυμηρας ,αν δοσουν σταθμη θα πρεπει να ξεκινησει το συστημα .
εκει η μεταφορα πληροφοριων δεν ειναι ευκολη με χαμηλες τασης ,η λογω πολυπλοκοτητας ( αλλη ταση ελεγχου ) προτιμω το ups .

η σελιδα που μου εδωσες παντως,το λεει καθαρα οτι θελει UPS για τροφοδοσια.Οποτε εχεις δικιο.Αυτη ειναι αλλη μια μαλακ....
Ενημερωτικα σε 220v τροφοδοσια οι εισοδοι περνουν 220?

cdr
10-04-12, 14:50
Nαι 220 τροφοδοσια 220 η 110 στις εισοδους .

steliosmar
27-04-12, 01:41
Ξέρει κανείς που θα βρω το Logo! soft cmfort V7?

vasilllis
27-04-12, 08:51
Ξέρει κανείς που θα βρω το Logo! soft cmfort V7?


μια αναζητηση εδω θα δειξει την ιδια ερωτηση πριν 5 μερες.

http://www.automation.siemens.com/mcms/programmable-logic-controller/en/logic-module-logo/demo-software/Pages/Default.aspx#Demo%20software

ειναι demo χωρις δυνατοτητα επικοινωνιας με plc.αλλιως αγορα γυρω στα 70€ ή ebay.

lepouras
27-04-12, 16:14
μήπως είναι πιο εύκολο να αναβαθμίσει παλιότερη έκδοση σε 7?

vasilllis
27-04-12, 17:02
ευκολο οχι μιας και ειναι το ιδιο.αν εχει αγορασει προηγουμενη εκδοση η αναβαθμιση κοστιζει νομιζω 25€

Samios60
27-04-12, 17:07
Αν εχει παλαια αυθεντικη version μπορει να κανει update ( με λιγη καλη θεληση ) δωρεαν

lepouras
27-04-12, 18:08
είχα την 4 και την έκανα 6 και τώρα 7 δωρεάν.έχω κρατήσει και την 4 διότι με βόλεψε πολύ όταν δεν ήξερα ορολογία και δεν καταλάβαινα αρκετά σύμβολα και τή εξυπηρετούν να τα διαβάζω(την βοήθεια του) στα Ελληνικά(με την αντίστοιχη αναβάθμιση)αλλά ψάχνοντας μέσα στο ίντερνετ μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα και την (γκχγκχοχι)demo 7

Samios60
27-04-12, 19:34
Αντε Γιαννη δειξε μας και κανενα project που εφτιαξες

BESTCHRISS
27-04-12, 19:37
οσοι ενδιαφερονται ας το ψαξουν εδω
http://www.filecrop.com/search.php?w=LOGO+SIEMENS&size_i=0&size_f=100000000&engine_r=1&engine_h=1&engine_m=1
φιλικα

BESTCHRISS
27-04-12, 19:40
η ετσι καλητερα
http://www.filecrop.com/search.php?w=LOGO%20SoftComfort&opt_t=1&opt_d=0&c=30&m=0&size_i=0&size_f=100000000&engine_r=1&engine_m=1&engine_h=1&pos=31&order=score&mod=dec

lepouras
27-04-12, 20:53
δεν έχω φτιάξει τίποτα τρελό αλλά πώς το ανεβάζω?

Samios60
28-04-12, 07:12
Θα πας 'νεο θεμα' και θα δεις το εικονιδιο 'επισυναψη' το αρχειο να τοεχεις κανει zip

lepouras
28-04-12, 15:21
Λοιπόν το θέμα ήταν απλό . Είχαμε ένα κομπρεσέρ αέρος με 2 μοτέρ σε φανοποιείο. Στο κύκλωμα υπάρχουν ο επιτηρητής φάσης και τα 2 ρελε ισχύος με τα θερμικά τους, ένα για κάθε μοτέρ.
Στον ερμαριο που υπήρχε, στην πόρτα του είχε 2 διακόπτες( έναν για κάθε μοτέρ) και ένα γενικό.
Στο κομπρεσέρ θέλαμε να μην δουλεύουν ταυτόχρονα και τα 2 μοτέρ εφόσον δεν υπήρχε ανάγκη όπως και να δουλεύουν εναλλάξ ώστε να έχουν όσο το δυνατόν τις ίδιες ώρες λειτουργίας. Εκμεταλλεύτηκα και τις εισόδους που περισσεύανε και παίρνοντας εντολή από την έξοδο του επιτηρητή, τον θερμικών και το μανόμετρο στο κομπρεσέρ, προσπάθησα να δώσω περισσότερες δυνατότητες και ενδείξεις στον ιδιοκτήτη ώστε να μπορεί να αναγνωρίζει και πιο εύκολα βλάβη. Δεν είχα να ξοδέψω τίποτε περισσότερο από λίγο χρόνο ώστε να εκμεταλλευτώ περισσότερες δυνατότητες από τις λειτουργίες του PLC.

Στην λειτουργία .
Όταν το μανόμετρο πέσει κάτω από το όριο που έχει ρυθμιστεί παίρνει μπροστά το ένα μοτέρ. Η εναλλαγή των μοτέρ γίνετε κάθε φορά που δίνετε εντολή από το μανόμετρο οπότε έχουμε ίδιο χρόνο (σχεδόν) λειτουργίας τους.
Έχοντας υπολογίσει πόσος είναι ο χρόνος που θέλει η δεξαμενή να γεμίσει με ένα μοτέρ χωρίς χρίση αέρα έχουμε ρυθμίσει ένα χρόνο που αν περάσει παίρνει μπροστά και το δεύτερο μοτέρ θεωρώντας ότι η ζήτηση αέρα είναι τέτοια που είναι απαραίτητη η ενεργοποίησή του .
Για κάθε μοτέρ μπορούμε να δούμε και πόσο χρόνο έχει δουλέψει και το βλέπουμε στην οθόνη .
Αν για κάποιο λόγο ο επιτηρητής φάσεις κόψει το βλέπουμε μήνυμα στην οθόνη.
Αν για κάποιο λόγο κόψει κάποιο θερμικό το βλέπουμε μήνυμα στην οθόνη πιο μοτέρ έκοψε από θερμικό και αναλαμβάνει το άλλο μοτέρ ώστε να μην μείνουμε από αέρα.
Αν για κάποιο λόγο κλείσουμε τον διακοπτη από την πόρτα κάποιου μοτέρ τότε βλέπουμε μήνυμα στην οθόνη ότι είναι κλειστό από τον διακοπτη και πιο μοτέρ είναι και αναλαμβάνει το άλλο μοτέρ πάλι.
Έχουμε και δυο εντολές που μηδενίζουν τους χρόνους λειτουργίας τον μοτέρ ώστε μετά από συντήρηση να ξαναρχίζει από την αρχη. η εντολή αυτή δεν είναι σε εύκολα προσβάσιμο σημείο για να μην μπορεί να μηδενιστή ο χρόνος από λάθος.
το λάθος μου είναι (όπως το έχω εντοπίσει εγώ) ότι μέσα στο σχεδιασμό δεν έχω γράψει αναλυτικά τον ρόλο του κάθε μπλοκ οπότε μπορεί να ξέχασα να σας πω και τίποτε άλλο (πάνε και 2 χρόνια που το έκανα).
Σίγουρα τα μπλοκ που έχω χρησιμοποιήσει κάποιος καλύτερος γνώστης θα μπορούσε να το σχεδίαση με λιγότερα και ίσως πιο αποτελεσματικά.
Επίσης θα μπορούσε να προσθέσει και άλλες λειτουργίες οπότε είναι και λίγο θέμα φαντασίας.
το μόνο που έχω να επισημάνω σε όποιους ξεκινάνε τώρα είναι ότι όταν προσπαθήσετε να φορτώσετε το εκάστοτε πρόγραμμα να μην αφήνετε ποτέ ασύνδετες εξόδους από οποιοδήποτε μπλοκ γιατί δεν θα σας το φορτώνει (παρόλο που στην εξομοίωση θα δουλέψει κανονικά)και θα σας βγάζει error. μέσα στα πρόγραμμα θα βρείτε και τερματικά που αποσκοπούν για αυτόν τον λόγο.
Δεκτές όλες η παρατηρήσεις ,διαφωνίες και αντιρρήσεις πάντα σε κόσμιο κλήμα.
Ευχαριστώ.
32335

lepouras
03-05-12, 04:44
κάτι έκανα λάθος μάλλον και έσβησε το ξανάβαλα.


32512

vasilllis
03-05-12, 09:06
θα το τσεκαρω για δοκιμες.μια ερωτηση μονο.πως ανεβαζεις αρχεια???

lepouras
03-05-12, 14:21
αυτό που βρήκα είναι αν πατήσεις<< απάντηση στο θέμα>> και <<επεξεργαστής κειμένου>> πατάς στον συνδετήρα που έχει και εκεί ανεβάζεις αρχείο. ανέβασε το όμως ζιπαρισμενο. αλλιώς την συμβουλή στο 40# του Πλούταρχου.