PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια πρόβλημα με usb PC



pGothor
08-02-11, 23:57
Παΐδια θέλω επείγοντος βοήθεια το pc μου το οποίο έχω περίπου 2 χρόνια έχει παρουσιάσει ένα πρόβλημα με τις usb (αν φταίνε). όταν συνδέσω ένα εξωτερικό hdd με τροφοδοσία από την πρίζα λειτουργεί κανονικά και όποια άλλη συσκευή δεν φορτίζει από το pc. όταν βάλω hdd χωρίς εξωτερική τροφοδοσία η συνδέσω το iphone σβήνει απότομα χωρίς καν blue screen of death. το θέμα είναι ότι δεν έχω και τα τρελά λεφτά για να αλλάζω κομμάτια στο pc αλλά πέρα από αυτό μπορεί να είναι η μητρική η το τροφοδοτικο και πρέπει να ρισκάρω. επίσης πρέπει να πω οτι πιο παλιά λειτουργούσαν όλα κανονικά(τότε είχα xp μετά vista και άρχισε το πρόβλημα όταν έβαλα win 7) οπότε μπορεί να είναι κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ να σημειώσω ότι δεν έχω προσθέσει κάποιο κομμάτι στο pc έχω δοκιμάσει διάφορα λειτουργικά (win xp, win 7, linux ξανά γιατί έλεγα μπορεί να φταίνε)και έχω κάνει αρκετές φορές format χωρίς να μπορώ να ξανά συνδέσω αυτές τις συσκευές αν μπορείτε βοηθήστε έχω φάει τον κόσμο(και για να το πάω σε μαγαζί θέλουνε 40Ε μόνο για να δούνε!!!!!!!!!) Ευχαριστώ που με ακούσατε!!!!! :001_smile::001_smile:

Radiometer
09-02-11, 00:08
καλησπέρα

Δηλαδή μόλις συνδέσεις στη USΒ θύρα ένα αποθηκευτικό μέσο το pc σου κάνει επανεκκίνηση, σε τι λειτουργικό σύστημα σου το κάνει ?
σου το κανει και με απλό φλασακι μνήμης ?
όταν πέρασες τα LINUX σου έκανε τα ίδια ?

pGothor
09-02-11, 00:49
ευχαριστώ που απαντήσες!!!!!
σε ολα λειτουργικα σύστημα το κάνει
σε φλασακι δεν κλείνει, σε hdd που έχει μόνο usb και οχι εξωτερικό τροφοδοτικο και σε iphone.
οταν έβαλα linux πάλι τα ιδια και δεν κανει επανεκκίνησή κλείνει αμέσως και για να τον ανοίξω πάλι πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικο

πιο παλιά δεν ειχε το πρόβλημα!!! οταν έβαλα τα 7 άρχισε το θέμα ενώ εχω προσπαθήσει να ξανά βάλω παλιά λειτουργικά.

μήπως αφήνουν αρχεία τα 7 κάπου??

****ξέχασα να πω γίνετε μόλις αναγνωρίσει την συσκευή το σύστημα

georgz
09-02-11, 01:09
Μήπως τυχαίνει να έχεις logitech κάμερα στο pc??

Tolaras
09-02-11, 01:54
Μήπως για κάποιο λόγο δεν αντέχει το ρεύμα που χρειάζεται να δώσει η μητρική στη usb και κλείνει για προστασία;

pGothor
09-02-11, 12:12
δεν έχω κάμερα καθόλου


Μήπως για κάποιο λόγο δεν αντέχει το ρεύμα που χρειάζεται να δώσει η μητρική στη usb και κλείνει για προστασία;

μπορεί να γίνετε αυτό. αλλά πιο παλιά δεν το έκανε.. να πεις οτι έχω βάλει κάνα νέο κομμάτι στο pc και είναι μικρή η τροφοδοσία ναι αλλα δεν εχω προσθέσει τίποτα.. βοηθειαααααα!!!!
(θέλω να περάσω μουσική στο τηλ μου)

lakafitis
09-02-11, 12:16
Αν μπορούσες να βρείς κάποιο άλλο τροφοδοτικο και να το δοκιμάσεις, θα ηταν καλύτερα. Πολυ πιθανόν να είναι απο αυτο.

spyropap
09-02-11, 12:59
Είναι πολύ πιθανό ένα πρόβλημα όχι στο λογισμικό αλλά στην τροφοδοσία ή τις επαφές της usb.
Θα δοκίμαζα έλεγχο και καθαρισμό επαφών θύρας usb. Μπορείς να το κάνεις?
Από προσωπική εμπειρία τα τροφοδοτικά με τον καιρό χαλάνε και είναι ανεπαρκή.
Αυτό που θα έκανα για να διαπιστώσω εάν η αιτία των προβλημάτων είναι η τροφοδοσία,
θα δανειζόμουν από ένα άλλο η/υ το τροφοδοτικό και θα το δοκίμαζα στο προβληματικό μηχάνημα.

Για καθαρισμό επαφών θύρας usb πρέπει
1) το τροφοδοτικό να είναι κλειστό
2) να αποφορτίσεις τυχόν πυκνωτικά φορτία βάζοντας για λίγο στη θύρα μια usb συσκευή
3) να καθαρίσεις τις επαφές με προσοχή.
Αυτό μπορείς να κάνεις χρησιμοποιώντας μια λεπτή λάμα που να χωρά στη θύρα.
Θα έβαζα μια σταγόνα οινόπνευμα ή ασετόν επάνω στη λάμα και θα καθάριζα με αυτή τις επαφές
με προσοχή μη τις στραβώσω.

Καλή Τύχη

pGothor
09-02-11, 15:15
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

δεν νομίζω να θέλουν καθάρισμα οι usb γιατί το κάνει σε όλες και λογικά δεν (σκονιστικαν) ολες μαζί.
μάλλον πρέπει να είναι αυτο που μου είπες

Από προσωπική εμπειρία τα τροφοδοτικά με τον καιρό χαλάνε και είναι ανεπαρκή.

επειδή δεν έχω και κάνα ακριβό τροφοδοτικο. ήταν μαζί με το κουτί οπότε καταλαβαίνεται
πάντως ευχαριστώ όλους τουλάχιστον έχω επιρρίψει την αλλαγή μητρικής (τουλάχιστον πάνω απο μια γνώμες!!!!)

Falax
11-02-11, 11:41
Άλλαξε τροφοδοτικό!
Καραμπινάτο πρόβλημα τροφοδοτικού έχεις και μάλιστα μην λειτουργείς τον Η/Υ μέχρι να του το αλλάξεις μην σου κάψει τπτ!!!

BESTCHRISS
22-02-11, 19:14
η μητρικη σου υποστηριζει win7 εχει ψαξει στο site της εταιριας μηπως χρειαζεται firmware update

her
22-02-11, 22:58
Άλλαξε τροφοδοτικό!
Καραμπινάτο πρόβλημα τροφοδοτικού έχεις και μάλιστα μην λειτουργείς τον Η/Υ μέχρι να του το αλλάξεις μην σου κάψει τπτ!!!

Δεν νομίζω να είναι τροφοδοτικό. Δηλαδή το τροφοδοτικό έχει την δύναμη να ανοίξει όλο τον υπολογιστή μαζί με σκληρούς δίσκους και όλα αυτά, και δεν έχει 500ma να παρέχει στις usb ;


επίσης όταν κάνει επανεκκίνηση τότε μάλλον είναι η αιτία μπλε οθόνης. Προεπιλεγμένη είναι ρυθμισμένα τα windows να κάνουν επανεκκίνηση και όχι να εμφανίζουν μπλε οθόνη. Αυτή η ρύθμιση φυσικά αλλάζει. Δεν ξέρω να το έχεις ρυθμίσει.

Leonardo
26-02-11, 02:13
Την δουλεια σου την κανει το τροφοδοτικο κατα πασα περιπτωση, αλλαξε και βαλε ενα μεγαλυτερης ισχυος!

savvaske35
26-02-11, 06:49
σε οσα pc μου ετυχε αυτο, ηταν 80% τροφοδοτικο, και 20% το καλωδιο και το θυλυκο USB στην προσοψη του Η/Υ δημιουργουσε προβλημα, λογω φθηνης ποιοτητας.
Οι παλιες MSI μητρικες εχουν εξωτερικο καλωδιο , που το κουμπωνεις στη μητρικη, εκει που λεε USB1 & USB2, και κανεις και αυτη τη δοκιμη.

http://www.hardwarezone.com.ph/img/data/articles/2003/781/usb_bracket.jpg

gregleon
26-02-11, 07:57
σιγουρα τρφοδοτικο. Ενας τροπος να σιγουρευτης ειναι να βγαλεις τα <<περιτα>> περιφερειακα που εχεις π.χ cd dvd αν εχεις κανενα ανεμιστηρακι στο κουτι κ.τ.λ. και να δοκιμασεις τις usb σου.