PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδίαση μεσω pc σε Α4 για την καταγραφή τις κάθε ασφάλειας,αντί να γράφουμε με στυλό



theosou
09-02-11, 21:17
Ρε παλικάρια πως φτιάχνουμε αυτα τα χαρτιά μέσω υπολογιστή ,που έχουν και σχέδιο( π.χ τον θερμοσίφωνα σε σχέδιο, και γράφουμε ασφάλεια θερμοσίφωνα) που τα κολλάμε στην μετώπη του ηλεκτρολογικού πίνακα για να ξέρουμε τι είναι η κάθε ασφάλεια ,αντι να το γράφουμε με στύλο όπως ο κλασικός τρόπος.....???? με ποιό πρόγραμμα η πως γίνεται ????

xrhstosmp
09-02-11, 22:27
ενα πολυ βολικο προγραμμα ειναι το semiolog της hager .ψαξε στο site της και θα το βρεις.ειναι freeware

theosou
10-02-11, 22:07
mporeis na mou steileis akrivws to link pou to katevazeis??? ksereis an yparxei sta ellhnika???

xrhstosmp
11-02-11, 10:59
http://www.hager.gr/files/download/0/501_1/0/Semiolog_Gre.exe

πρεπει ομως να γινεις μελος .δεν ειναι και πολυ χρονοβορα διαδικασια.

-nikos-
11-02-11, 11:50
Ρε παλικάρια πως φτιάχνουμε αυτα τα χαρτιά μέσω υπολογιστή ,που έχουν και σχέδιο( π.χ τον θερμοσίφωνα σε σχέδιο, και γράφουμε ασφάλεια θερμοσίφωνα) που τα κολλάμε στην μετώπη του ηλεκτρολογικού πίνακα για να ξέρουμε τι είναι η κάθε ασφάλεια ,αντι να το γράφουμε με στύλο όπως ο κλασικός τρόπος.....???? με ποιό πρόγραμμα η πως γίνεται ????

με το Microsoft-Office-publisher μπορεις να κανεις τα παντα ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ αρκει να κατεβασεις το προγραμμα.
:001_tongue::001_tongue::001_tongue::001_tongue::0 01_tongue:

theosou
11-02-11, 22:13
φίλε xrhstosmp σε ευχαριστώ πάρα πολύ,ακριβώς αυτό το πρόγραμμα έψαχνα....Να σαι καλά.Η βοηθεια μου ειναι δεδομένη σε ότι και αν θέλεις..

theosou
11-02-11, 22:14
νικο μπορεις να μου πείς περεταιρω πληροφοριες για αυτό το πρόγραμμα???

sembel
12-02-11, 11:16
Δηλ. κάτι τέτοιο σε Word δέν σου κάνει και έυκολο και free :18426 τί τα θές τα σχήματα ? Τα τυπώνεις σε αυτοκόλητο Α4 και τα κόβεις με ένα ψαλιδάκι . Απλός δεν μπορείς να έχεις έτοιμα ,τυπώνεις καθε φορά ανάλογα με τον πίνακα .
Δεν ξέρω πώς είναι σε σάς οι δουλείες ? εμείς εδώ πάντως τον τελευταίο χρόνο έχουμε άυθονο χρόνο να τυπώνουμε αυτοκόλητα (κάνουμε κανένα πίνακα τον μήνα! ) :cry::cry::cry:

theosou
12-02-11, 13:23
Πολύ καλό και αυτό , απο χρόνο αλλο τπτ και εμείς ...Αστα να πάνε τα πράγματα

theosou
12-02-11, 13:27
Χρήστο μια τελευταία ερώτηση ,οταν φτιάχνω κάποιο σχέδιο και πάω να το αποθηκεύσω ,μου το αποθηκευέι σε smg μορφή ....μετά όταν πάω να το ανοίξω αυτο το αρχείο απο εκει που το αποθήκευσα δεν μπορώ να το ανοίξω.... με τι πρόγραμμα το ανοίγω (δηλαδη τα αρχεία smg)???Προσπάθησα με ενα πρόγραμμα που λέγεται 3dvia αλλά και πάλι τπτ .....

xrhstosmp
12-02-11, 14:08
με το ιδιο to semiolog, μαλλο θες να χρησιμοοιησεις το συμβολο σε αλλο προγραμμα ή καταλαβα λαθος?

theosou
12-02-11, 14:16
όχι ,απλά όταν κάνω αποθήκευση το σχέδιο και μετά πάω να το ανοίξω για να το επεξεργαστώ δεν μου το ανοίγει???Οταν λέω δεν μου το ανοίγει δεν εννοώ να μπω στο semiolog και αφού βρώ το αρχείο να το ανοίξω με το semiolog ,εννοώ π.χ το αποθηκεύω στην επιφάνεια εργασίας και εκεί που έχω το αρχείο πάω να το ανοίξω χωρίς να ανοίξω το semiolog.....Γίνεται??? Δηλαδή αμα θέλω να το εκτυπώσω σε κάποιο κατάστημ απρέπι ο pc του καταστήματος να έχει το semiolog για να μου το εκτυπώση??? Γιατί σαν αρχείο μόνο του δεν δείχνει τπτ χωρίς το semiolog δεν δείχνει τπτ ,τουλάχιστον σε εμένα

xrhstosmp
12-02-11, 14:20
νομιζω πως δε γινεται αλλιως, ειναι αρχειο του semiolog οποτε μονο με αυτο ανοιγει.

theosou
12-02-11, 14:23
Αρα μόνο στο pc μου μπορώ να το εκτυπώσω σωστά???

xrhstosmp
12-02-11, 14:26
ε ναι εκτος αμ και το αλλο pc εχει το προγραμμα.

theosou
12-02-11, 14:29
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ χρήστο.....Να σαι καλά

theosou
19-02-11, 18:53
ΧΡΗΣΤΟ ξερεις αν μπορω να βρώ αλλα σχήματα για to semiolog π.χ το ρελε διαροης η την ασφαλεια ?????

xrhstosmp
19-02-11, 19:32
Ετοιμα δε νομιζω να υπαρχουν (χωρις να το εχω ψαξει) παντως μπορεις να φτιαξεις δικα σου σχηματα στο "εργαλεια--> επεξ.εικονογραμματων"

psgiot
02-03-11, 00:09
Καλησπερα σε ολους εχω ενα θεμα με το συγκεκριμενο προγραμματακι semiolog το κατεβασα το εγκατεστισα αλλα αντι για γραμματα μου βγαζει ??????? εχω win 7, θελει καπια ρυθμηση η καπια αλλη γραμματοσειρα εξτρα ? με σεβασμο και εκτιμηση :)

lepouras
02-03-11, 00:43
Καλησπερα σε ολους εχω ενα θεμα με το συγκεκριμενο προγραμματακι semiolog το κατεβασα το εγκατεστισα αλλα αντι για γραμματα μου βγαζει ??????? εχω win 7, θελει καπια ρυθμηση η καπια αλλη γραμματοσειρα εξτρα ? με σεβασμο και εκτιμηση :)

μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να σου λύσουνε όποια απορία έχεις στο τεχνικό τμήμα. είναι πολύ εξυπηρετικοί και θα σε βοηθήσουν.


210-6254191

210-2853830

210-8663711

psgiot
02-03-11, 01:17
Ευχαριστω πολυ να εισαι καλα