PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ



GREMIAN
09-02-11, 23:22
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΤΑΙΖΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ PIC ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΕ C++.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΩΣΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ(ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ):biggrin:

moutoulos
09-02-11, 23:28
Συνονόματε καλώς ήρθες στο Forum μας.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω όμως να γράφεις με μικρά, μιας και στη "γλώσσα" του ίντερνετ,
τα κεφαλαία δείχνουν οτι φωνάζεις.

Κανόνες (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules)

Να'σαι καλά.

xmaze
10-02-11, 00:46
Μπορεί να είναι φωνακλάς ο άνθρωπος:001_smile:.

soulhealer
10-02-11, 22:48
να φανταστώ η έτοιμη λύση δεν σε ενδιαφέρει έτσι???
και την χρήση μέσω τηλεφώνου τι την θες?? εξήγησέ μας αν θες

GREMIAN
11-02-11, 15:13
Η έτοιμη λύση για μένα σαν ηλεκτρονικός είναι η τελευταία.Το τηλέφωνο το θέλω σε περίπτωση που αν κάτι πάει σταβά να το ξέρω.Τι θέλω να πω...Σκέφτικα μια κατασκευή με pic που στους χρόνους που θα ορίσω να κανει τις λειτουργίες(τροφή,φωτισμός) αφού τις ολοκληρώσει, μεσω του κινητού τηλεφώνου να καλεί στο νούμερο μ (θα είναι αποθηκευμένος ο αριθμός μου στην τελευταία κλίση).Αυτό θα γίνει με τρανζίστορ που θα δουλεύουν στο κόρο από τις εντολές του pic και θα "πατιούνται" τα κουμπιά του τηλεφώνου έτσι ώστε να με καλεί.

klik
11-02-11, 15:25
Είπες ότι ξέρεις προγραμματισμό και έχεις εμπειρία με τους PIC. Σε τι ακριβώς ζητάς βοήθεια από το forum;

Τώρα για C++ σε PIC (δεν ξέρω πως τα συνδύασες αυτά): μάλλον πας σε PIC18F ή dsPIC, αλλά η C++ δεν είναι free. Έχει trial για 30 μέρες βέβαια.

GREMIAN
11-02-11, 19:55
Σε Pic 18f628 σκέφτομαι.Το θέμα ειναι αν υπάρχει κάτι (κύκλωμα) έτσι ώστε να μην ''καταστέψω'' ένα κινητό αλλά να το συνδέσω με το σταθερό μου μιας και έχω.