PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυση παλμου



aris285
13-02-11, 10:03
Καλημερα σε ολους.
μου προεκυψε ενα προβληματακι με εναν σενσορα της OMRON (http://www.ia.omron.com/data_pdf/data_sheet/ee-spx-w_dsheet_csm474.pdf)
Ο οποιος λεει οτι δινει 80mA ΟUT
πραγμα που δεν το βλεπω στην πραξη.
επειδη βιαζομαι να λύσω το προβλημα μου που λεγεται συσκευαστικη μηχανη
σκεφτικα να φτιαξω στα γρήγορα αυτο το κυκλωμα για να παρω τουλαχιστον 150 mA στα 24ν
18437
θα ηθελα να μου πειτε τι τρανσιστορ να βαλω και πιες οι τιμες των αντιστασεων?
EDIT : Ο σενσορας δινει παλμους με συχνωτητα εως και 100Hz

paul_k
13-02-11, 10:49
καλημερα Αρη.
για τρανζιστορ μπορεις να βαλεις BD681 με μια αντισταση σε σειρα με την βαση 1κ.
οι αλλες 2 αντιστασεις μπορουν να ειναι 10κ.

aris285
13-02-11, 11:02
Καλημερα Παυλο.το BD681 ειναι γαιδουρι για την δουλεια που το θελω.
Εγω λεω για 2n3904 που το εχω ευκαιρο η κανενα BC.

info@kalarakis.com
13-02-11, 13:20
Αντισταση στη βαση κατα σειρα για να μη κανει το ΤΡ πουφ!!!!! 470Ω τουλαχιστον Τι θα οδηγισεις μετά απο εκει? Για να βρεις το τυπο πρπει να ξερεις το φορτίο δηλαδη πόσο ρευμα τραβα αυτο που θελεις να οδηγίσεις και μετά βρίσεις ενα τρανζιστορ με τετοι ρευμα στο C-E
Πι ευκολο θα ηταν ενα FET αν το φορτιο ειναι ρελε Αν ειναι ρελε γιατι δεν το βαζεις φορτιο στο Ε και να αλλαξεις το τρ σε pnp?

info@kalarakis.com
13-02-11, 13:28
το αισθητηριο θα βγαλει το πολυ 15ma όπως το δείχνει

paul_k
13-02-11, 13:33
καλο ειναι το 2n3904 Αρη.
Οι αντιστασεις μπορουν να ειναι ιδιες.

aris285
13-02-11, 13:37
Αντισταση στη βαση κατα σειρα για να μη κανει το ΤΡ πουφ!!!!! 470Ω τουλαχιστον Τι θα οδηγισεις μετά απο εκει? Για να βρεις το τυπο πρπει να ξερεις το φορτίο δηλαδη πόσο ρευμα τραβα αυτο που θελεις να οδηγίσεις και μετά βρίσεις ενα τρανζιστορ με τετοι ρευμα στο C-E
Πι ευκολο θα ηταν ενα FET αν το φορτιο ειναι ρελε Αν ειναι ρελε γιατι δεν το βαζεις φορτιο στο Ε και να αλλαξεις το τρ σε pnp?

Στην εισοδο του PLC θα παει.

Thansavv
13-02-11, 13:49
Άρη, εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάποιο PLC, αφού φτιάχνεις μηχανή βασισμένη σε αυτοματισμούς. Απ' ότι κατάλαβα, θα οδηγείς άμεσα από τους φωτοσένσορες ρελέ. Ή κάποιο μικροελεγκτή.
Η χρήση PLC με έξοδο ρελέ πιστεύω θα σε διεκόλυνε πολύ. Και με σχετικά χαμηλό κόστος.


Edit:
Άργησα λίγο :biggrin:...
Τώρα είδα ότι χρησιμοποιείς PLC.
Sorry, άκυρα τα παραπάνω.

aris285
13-02-11, 13:54
Θαναση δεν ειναι κατασκευη αλλα επισκευη.
Αλαξα τον σενσορα της μανας της γιατι εσπασε με εναν αντισηχο OMRON γιατι η ιδια μαρκα δεν υπηρχε στο εμποριο.
αλλα αποοτι βλεπω το ρευμα που βγαζει δεν αρκει για να διεγηρει την εισοδο του PLC.

Damiano
14-02-11, 00:16
Φίλε Άρη (aris285 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45589)),
η έξοδος των αισθητήρων είναι ο συλλέκτης του τρανζίστορ εξόδου. Αυτός έχει έξοδο τύπου NPN, άρα το φορτίο συνδέεται μεταξύ εξόδου και θετικής τροφοδοσίας.
Αν μπορείς να κάνεις αυτή τη σύνδεση … τελείωσες.
Το ότι δεν "βλέπεις" τα 80mA, οφείλεται, μάλλον, σε λάθος σύνδεση.
Οι είσοδοι στα PLC, συνήθως, θέλουν ρεύμα < 10 έως το πολύ 20mA.

Αν θέλεις οπωσδήποτε σύνδεση τύπου PNP, κάνε μετατροπή της εξόδου με ένα τρανζίστορ PNP. Τα "κλασσικά" 2N2905, 2N2907Α ή κάποια αντίστοιχα πλαστικά είναι αρκετά, για την είσοδο του PLC.
Αν θέλεις και αναστροφή της λειτουργίας (βλέπε φυλλάδιο) θα χρειαστείς και ένα NPN τρανζίστορ.

Ελπίζω να βοηθάω,
Δαμιανός

aris285
14-02-11, 08:42
Δαμιανε το αισθητηριο το εχω συνδεσει σωστα.
Αυτο βγαζει + εξωδο οταν διακοπει το φως. το μετραω και μου δινει εξωδο 24ν οταν η εξωδος ειναι στον αερα,αμα ειναι συνδεμενο στο PLC τωτε η ταση στην εξωδο πευτει στα 4,9ν και το PLC δεν νιωθει.
Το PLC παντως δεν εχει προβλημα γιατι με μια προσωρινή πατεντα που εχω κανει με εναν αλλο αισθητηρα που δινει 150mA δουλευει.

FILMAN
14-02-11, 16:02
ΠΡΟΦΑΝΩΣ λοιπόν η έξοδος του αισθητήρα είναι ανοιχτού συλλέκτη με ενσωματωμένη pull up αντίσταση. Αφού ο αισθητήρας μπορεί να δώσει 80mA όπως λες (λες να λέει ψέμματα; ) θα τον ενώσεις κατευθείαν στην είσοδο του PLC, μόνο που θα προσθέσεις μια αντίσταση 470Ω 5W μεταξύ της εξόδου του αισθητήρα και των +24V. Επειδή η αντίσταση θα καίει, αφού δεις ότι το μηχάνημα δουλεύει, μπορείς να δοκιμάσεις και μεγαλύτερες τιμές αντίστασης ώστε να μην ζεσταίνονται τόσο πολύ.

Damiano
15-02-11, 02:36
Δαμιανε το αισθητηριο το εχω συνδεσει σωστα.
Αυτο βγαζει + εξωδο οταν διακοπει το φως. το μετραω και μου δινει εξωδο 24ν οταν η εξωδος ειναι στον αερα,αμα ειναι συνδεμενο στο PLC τωτε η ταση στην εξωδο πευτει στα 4,9ν και το PLC δεν νιωθει.
Το PLC παντως δεν εχει προβλημα γιατι με μια προσωρινή πατεντα που εχω κανει με εναν αλλο αισθητηρα που δινει 150mA δουλευει.


Άρα το αισθητήριο το έχεις συνδέσει λάθος!

Στο φυλλάδιο που δίνεις τα εξηγεί. Στη δεύτερη σελίδα, στο "Outputcircuit", το "Load 1" δίνει τα 80mA, το "Load 2" (που κάνεις εσύ την σύνδεση) το εξηγεί με "*" από κάτω "Voltage output (when the sensor is connected toa transistor circuit)".

Αν θέλεις οπωσδήποτε σύνδεση τύπου PNP και δεν θέλεις τη "ζέστη" της λύσης του Φίλιππου, κάνε το παρακάτω:


18484
Με:
Q: 2N2905A, 2N2907A, … ένα τρανζίστορ σήματος PNP με BVce >35V
R1: 400 έως 1000 Ω
R2: 2200 έως 4700 Ω

Αυτά …

FILMAN
15-02-11, 15:53
Να προσθέσω ότι αν χρησιμοποιήσεις το κύκλωμα του Δαμιανού η έξοδος που θα πάρεις τελικά θα είναι αντεστραμμένη σε σχέση με αυτή που σου δίνει ο αισθητήρας.

Damiano
16-02-11, 00:55
Να προσθέσω ότι αν χρησιμοποιήσεις το κύκλωμα του Δαμιανού η έξοδος που θα πάρεις τελικά θα είναι αντεστραμμένη σε σχέση με αυτή που σου δίνει ο αισθητήρας.

Η τάση ναι, αυτό θέλει.
Η "ενέργεια" όχι: όταν είναι ενεργή η έξοδος του αισθητήρα, θα είναι ενεργό και το φορτίο του.

Αν χρειάζεται αναστροφή, προσθέτουμε μόνο ένα τρανζίστορ NPN στην είσοδο (το ρεύμα περιορίζεται από τον αισθητήρα).

aris285
16-02-11, 07:34
Σημερα θα δοκιμαστει το κυκλωμα που εχω στο #1 με μια αντισταση 1Κ στο ΙΝ και θα δουμε.
το εχω φτιαξει απο προχθες.Αμα δεν παιξει παμε στο κυκλωμα του Δαμιανου.
Να προσθεσω οτι δεν με νιαζει να γινει και αναστροφη δηλαδη οταν ειναι ΗΙ ο αισθητηρας να ειναι LOW η εξοδος.

aris285
16-02-11, 09:48
Τελικα δουλεψε ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.:ok:

FILMAN
16-02-11, 16:02
Ποιο δούλεψε;

aris285
17-02-11, 07:32
Ποιο δούλεψε;
Το κυκλωμα που εχω σχεδιασει εγω στην αρχη.
Με τρανσιστορ το 2n3904 και αντηστασεις 10Κ σην μια αντισταση 1Κ στο ΙΝ.