PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με Wake On Lan over Internet!!



nathanas
13-02-11, 16:55
Παιδιά καλημέρα,
θέλω βοήθεια στο παρακάτω θέμα. Θα το αναλύσω λιγάκι μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει κανείς γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να διορθώσω το πρόγραμμα.

Καταρχάς ήθελα να μπορώ να ανοίγω το PC από απόσταση, για να μπορώ μετά να χρησιμοποιώ το PC me to Remote Desktop των Windows.

Να τονίσω πως χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές στο PC μου μέσω Internet από το κινητό αλλά πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει μόνο με το άνοιγμα του PC.

Βρήκα ένα πολύ ωραίο app για το κινητό το οποίο κάνει αυτήν ακριβώς την δουλειά μέσω τοπικού δικτύου ή μεσω Internet.
Έχω φτιάξει δύο προφίλ, ένα για άνοιγμα μέσω WLAN και ένα για μέσω Internet με χρήση του DynDns.com. Το DynDns λειτουργεί κανονικά διότι χρησιμοποιείται και σε άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιώ.

Αν κλείσω το PC μου και συνδεθώ με το κινητό μου μέσω τοπικού δικτύου (WLAN) και χρησιμοποιήσω το προφίλ με την στατική IP μου, τότε το PC ανοίγει κανονικά όση ώρα και αν έχει περάσει από όταν το έκλεισα.
Αν προσπαθήσω όμως να το ανοίξω μέσω Internet, ανοίγει μόνο μερικά δευτερόλεπτα από όταν το κλείσω. Αν περάσει μισό λεπτό περιπου και πάνω δεν μπορώ να το ανοίξω παρα μόνο τοπικά.
Για να μπορεί να ανοίξει όμως και μερικά δευτερόλεπτα αφού το κλείσω μεσω internet, τότε λειτουργούν τα Port Forwarding, dyndns, και το wake on lan για τη σύνδεση μεταξύ pc και κινητού.
Το magic Packet αποστέλλεται σπίτι μου κανονικά, το έχω τεστάρει με ένα προγραμματάκι. Απλώς όταν κλείσει για ώρα το pc δεν ανοίγει.
Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μετά από λίγο δεν μπορεί να "δει" το magic packet που του στέλνω.
Κάτι τρέχει με τις ρυθμίσεις στο router μάλλον αλλά δεν ξέρω τι.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή απλώς ξέρει τι πάει στραβά, ας βοηθήσει.

MacGyver
13-02-11, 17:33
1. Σύνδεση μέσω καλωδίου, σε περίπτωση που συνδέεσαι ασύρματα.
2. Στη διαχείριση ενέργειας της κάρτας δικτύου, δοκίμασε τις τρεις (Win7!) περιπτώσεις!!
3. + Περισσότερα εδώ! (http://forums.thinkbroadband.com/beunlimited/2976895-wol-with-be-speedtouch-780.html)

nathanas
13-02-11, 17:43
ειμαι με καλώδιο και στατική IP.

BESTCHRISS
18-02-11, 00:35
φιλε αν το Pc χανει την συνδεση με ιντερνετ φταιει καθαρα το dns
πηγαινεις πινακα ελενχου συνδεσεις δικτυου
πρωτοκολλο ιντερνετ (tcp/ip)
ιδιοτητες
χρηση των παρακατω διευθυνσεων διακομιστη DNS
και βαζεις
προτιμώμενος διακομιστης 208.67.222.222
εφεδρικος διακομιστης 208.67.220.220

nathanas
18-02-11, 01:06
Το πρόβλημα σχεδόν λύθηκε.

Παραθέτω τί έκανα για να λυθεί μήπως και συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ποτέ.
Τα παρακάτω αφορούν αποκλειστικά το router Linksys Wag200G.

Απλώς το ρούτερ μου δεν μπορούσε να "θυμάται" την πόρτα στην οποία ήταν συνδεδεμένο το PC την τελευταία φορά, και παρόλο που πήγαινε στο ρούτερ το magic packet μετά δεν μπορούσε να το στείλει στο pc. Μόνο για μερικά δευτερόλεπτα αφού κλείσει.
Για να λυθεί το πρόβλημα έπρεπε με κάποιον τρόπο να τρέχω ένα scriptaki στο router έτσι ώστε να στέλνει τα magicpackets σε όλες τις θύρες ανεξάρτητα και απλώς όταν έφθανε σην NIC του PC να επιβεβαιώνει αν είναι για αυτήν την MAC Address και να ανοίγει το pc το οποίο θέλουμε. Τα υπόλοιπα pc δέχονται το magic packet αλλά δεν "ξυπνάνε" διότι δεν είναι σωστό το magic packet που λαμβάνουν αφού είναι για άλλη MAC Address.

Δεν υποστήριζε το router μου τελικά Wake On Lan απο internet και άλλαξα το firmware με ένα πειραγμένο (OpenWag200 V 1.02) και μετα μέσω telnet, η οποία δεν υπήρχε πριν συνδέομαι απο cmd των windows.
Μετα κάνω από telnet login στο router και δίνω την εντολή:
"ip neigh replace 192.168.1.254 lladdr ff:ff:ff:ff:ff:ff nud permanent dev br0"
Την παίρνει αλλά δεν ξέρω πως να κάνω save τις ρυθμίσεις μετά. Όλα δουλεύουν κανονικά αλλά αν κάνεις reboot ή σβήσει από ρεύμα τότε τις χάνει.

Ξερει κανείς πως κάνεις save μέσω telnet σε router???
Η save, saveall, save all δεν λειτουργούν...:cursing:

kpap
18-02-11, 14:15
Χωρίς να έχω δει το OpenWAG200 ..

Ψάξε μέσα στο filesystem του Linux αν υπάρχει ένα αρχείο rc.local και δοκίμασε να βάλεις εκεί την εντολή που αναφέρεις ("ip neigh ..")
Το πιο πιθανό είναι ότι θα θέλει πλήρες path στην εντολή ip, οπότε αν δεν δουλέψει δοκίμασε να βάλεις μπροστά της ένα /sbin/ (οπότε θα γίνει "/sbin/ip neigh .."), ή ένα /bin/ ή /usr/bin/ ή /usr/sbin/ ή /usr/local/bin/ ή /usr/local/sbin/

Αν δεν τα καταφέρεις ξαναμιλάμε. Μπορεί το συγκεκριμένο να είναι πολύ διαφορετικό από αυτά που περιγράφω και να μην γίνεται έτσι.

peiperakos
10-11-13, 19:26
nathanas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38479) Εχω ακρριβως το ιδιο προβλημα μετα απο λιγα δευτερολεπτα δεν το αναγνωριζει.. εγω εχω το HG530 ρουτερ.. υπαρχει καμια λυση ?

nathanas
10-11-13, 19:52
Βάλε Linux Ubuntu Server & etherwake και άγιος ο θεός!!!
Το είχα λύσει με ένα scriptaki στο router το οποίο έκανε post σε όλες τις MAC Addresses (FF:FF:FF:FF:FF:FF) όταν έρχοταν πακέτα για την IP του PC μου. Αλλά επειδή το έκανε για όλα τα δεδομένα και όχι αποκλειστικά για το WOL packet, πάθαινε overload το router... όπότε έβαλα και εγώ μετα serveraki σπίτι μου και ησύχασα.... :D

Μπορείς ακόμα να βάλεις το OpenWRT για το Router σου (αν υπάρχει) αλλά εξασφάλισε πως έχεις και το official firmware, για την περίπτωση που δεν ξέρεις να σετάρεις το πρώτο ή πάει κάτι στραβά.

Αν είναι να ασχοληθείς λίγο, βάλε ένα Ubuntu server και θα με θυμηθείς.

peiperakos
10-11-13, 20:04
εγω θελω να το κανω μονο για το pc μου :/ πως θα μπορουσα μεσω τελνετ να το κανω και εγω στο hg530 ? αφτο το OpenWRT τι κανει ακριβος ? το official εχω :) τι διαφορα θα ειχε αν στο Pc μου ειχα linux αφου το προβλημα ειναι στο router μου ?

klik
10-11-13, 20:35
πρέπει να έχεις ένα από τα παρακάτω:
α) static arp entry στο router (τα openwrt πρέπει να επιτρέπουν τέτοια). Αυτός είναι ο λόγος που μετά από μερικά λεπτα δεν λειτουργεί. Τα αυτόματα arp entries έχουν timeout.
ή
β) η πόρτα που θα χρησιμοποιήσεις να γίνεται broadcast σε όλο το δίκτυο (192.168.1.255)

peiperakos
10-11-13, 20:42
το ρουτερ μου δεν επιτρεπει forward χ.χ.χ.255 αφτο θα μπορουσα να το κανω μονο αν αλλαζα το submask σε 255.255.255.128 και εκανα forward την 192.168.1.127 ??

klik
10-11-13, 21:19
Σε subnet /25 (x.x.x.128 ) ή broadcast address είναι η x.x.x.127. Δοκίμασε το.

peiperakos
10-11-13, 21:34
να σε ρωτισω το subnet πως το αλλαζω? γιατι στο ρουτερ εχει μονο submask αλλαξω !

klik
10-11-13, 21:49
Δεν ξερω τι είναι το submask, ίσως να είναι συντόμευση του subnet mask.

nathanas
10-11-13, 22:09
Eγω θελω να το κανω μονο για το pc μου :/ πως θα μπορουσα μεσω τελνετ να το κανω και εγω στο hg530 ? αφτο το OpenWRT τι κανει ακριβος ? το official εχω :) τι διαφορα θα ειχε αν στο Pc μου ειχα linux αφου το προβλημα ειναι στο router μου ?
Με τον server καταφέρνεις να έχεις επικοινωνία με τον server (SSH) και από εκεί στην ουσία στέλνεις το WOL Packet μέσω LAN. Τον server τον βάζεις, αν τον χρειάζεσαι κ για άλλες λειτουργίες, για να μπορείς να έχεις ένα συστημα ανοιχτό και να έχεις ανοιχτά μόνιμα services. Δεν εννοούσα να αντικαταστήσεις το λειτουργικό σου.
Αν δε το χρειάζεσαι τότε ακολουθείς τις συμβουλές των φίλων παραπάνω. Εγώ είχα κάνει το ίδιο εκπέμποντας στο δίκτυο. Το Interface του κάθε router είναι σχετικά διαφορετικό σε ονομασίες κτλ. Θα παιδευτείς αλλά πρέπει να γίνεται... Εμένα πάντως κολλούσαν όλα και πήγα για άλλους λόγους στην λύση του ubuntu server.

peiperakos
10-11-13, 22:15
klik το εκανα 255.255.255.128 και εκανα forward την 192.168.1.127 τοπικα δουλευει στελνοντας στην .127 αλλα απο ιντερνετ δεν περναει καν απο το ρουτερ δεν φτανει ποτε στο pc μου το πακετο .. το ελεγχο με ενα sniffer !

klik
10-11-13, 22:28
θα πρέπει από το firewall να επιτρέπεις την πόρτα 8 ή 9 ή όποια έχεις βάλει για εξωτερική χρήση ΚΑΙ να έχεις NAT εγγραφή να προωθεί τα πακέτα της πόρτας αυτής στο χ.χ.χ.127.

Από το internet θα στέλνεις το πακέτο στη wan ip σου και συγκεκριμένα στην πόρτα 8 ή 9 (ή ...).
Το firewall θα το επιτρέπει και
το NAT θα το διανέμει σε όλους τους υπολογιστές.

Σε openWRT γίνεται, σε thomson νομίζω ότι είδα εντολές για static arp σε root mode, σε cisco φυσικά και γίνεται. Σε άλλα δεν ξέρω

peiperakos
10-11-13, 22:43
θα πρέπει από το firewall να επιτρέπεις την πόρτα 8 ή 9 ή όποια έχεις βάλει για εξωτερική χρήση ΚΑΙ να έχεις NAT εγγραφή να προωθεί τα πακέτα της πόρτας αυτής στο χ.χ.χ.127.


αφτο εκανα ωπος με καθε αλλο forward αλλα το πακετο δεν φτανει στο pc χ.χ.χ.50 σηγκεκριμενα εχω την 9 πορτα. τοπικα οταν στελνο πακετο στο χ.χ.χ.127 φτανει στο pc μου στο χ.χ.χ.50

klik
10-11-13, 22:50
Τοπικά οι υπολογιστές έχουν το δικαίωμα να κάνουν broadcast (σε όλο το δίκτυο LAN).
Για εξωτερική χρήση, πρέπει να το δέχεται ο router με δικιά σου NAT εγγραφή.
Αυτό δεν δουλεύει σε εσένα, ο router δεν κάνει broadcast το πακέτο.

peiperakos
10-11-13, 22:54
οκ σε ευχαριστω και εγω εκει καταλήγω.. ουτε το openwrt το υποστηρίζει αφτο το ΚΑΛΟ ρουτερ του οτε :)