PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σε κατασκευή - Επείγον



ManosS
14-02-11, 12:01
Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος μπορεί να αναλάβει μια κατασκευή κυκλώματος σε breadboard. Πρόκειται για εργασία και αφορά ραδιόφωνο με τροφοδοτικό, ενισχυτή και vu-meter.
Όλα τα υλικά υπάρχουν καθώς και το σχέδιο (schematic).
Όποιος φίλος μπορεί ας απαντήσει με PM.

Ευχαριστώ

FILMAN
14-02-11, 15:36
Το breadboard είναι ακατάλληλο για συναρμολόγηση κυκλωμάτων RF. Ελπίζω τουλάχιστον το ραδιόφωνο να είναι στα μεσαία. Το πρόβλημά σου δεν καταλαβαίνω.

ManosS
14-02-11, 15:46
Καλησπέρα,
Το ραδιόφωνο είναι στα μεσαία. Το breadboard όπως και τα υπόλοιπα υλικά δόθηκαν από την σχολή για την εργασία.
Αυτό που ζητάω είναι αν μπορεί κάποιος φίλος να αναλάβει την κατασκευή του με αμοιβή.

Ευχαριστώ

FILMAN
14-02-11, 15:48
Εσύ δεν υποτίθεται ότι πρέπει να το φτιάξεις; Το σχέδιο λες το έχεις, τα υλικά το ίδιο. Τι σου λείπει;

ManosS
14-02-11, 15:51
Εγώ απλά κάνω τον μεσάζοντα. Το άτομο που έχει την εργασία δεν μπορεί να το φτιάξει, τον λόγο μην τον ρωτάς:001_huh:

Ευχαριστώ

FILMAN
14-02-11, 15:53
Κατάλαβα..................

Τρελός Επιστήμονας
14-02-11, 16:02
Τότε, μήπως θα ήταν καλύτερο να απορριφθεί από τη σχολή, εφόσον δεν μπορεί να καταφέρει μια στοιχειώδη κατασκευή;

SRF
14-02-11, 16:09
Τότε, μήπως θα ήταν καλύτερο να απορριφθεί από τη σχολή, εφόσον δεν μπορεί να καταφέρει μια στοιχειώδη κατασκευή;

:thumbup::thumbup1:=D>
Μαζί & οι "μεσάζοντες" !

ManosS
14-02-11, 16:12
Η κατεύθυνση που έχει ακολουθήσει δεν είναι τα ηλεκτρονικά, απλά υπάρχει σαν εργαστηριακό μάθημα.
Ζητήθηκε μια βοήθεια και τίποτε παραπάνω, καλό θα ήταν να μην απαξιώνουμε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε χρησιμοποιώντας τέτοιες εκφράσεις. Το άτομο που αναφέρω έχει μπει σε πολυτεχνική σχολή με 19500 μονάδες.

Ευχαριστώ

navar
14-02-11, 16:21
Το άτομο που αναφέρω έχει μπει σε πολυτεχνική σχολή με 19500 μονάδες.

και μετά αναρωτιόμαστε γιατι δεν πάμε μπροστά σαν χώρα και γιατί το εκπαιδευτικό μας σύστημα μπάζει !

jimk
14-02-11, 16:30
να προσπαθησει να το φτιαξει δεν ειναι κατι δυσκολο...και αν κολλησει καπου εδω ειμαστε εμεις,
λογικα πρεπει να ειναι παρεμφερης ειδικοτητα οποτε...

ManosS
14-02-11, 16:33
Ναι φίλε μου μπάζει το σύστημα, έστω και αν σε 5 εξάμηνα δεν έχεις χάσει μάθημα και τα έχεις περάσει όλα από 8 και πάνω.
Παρακαλώ από κάποιον συντονιστή να κλείσει το θέμα.

SRF
14-02-11, 16:36
Συγγνώμη, αλλά θες να πεις δηλαδή ότι πχ μπήκε σε μιά σχολη του Πολυτεχνείου ΑΣΧΕΤΗ με αυτό που αυτή η σχολή έχει ως εργαστηριακό μάλιστα μάθημα? Δηλαδή πχ Πολιτικών μηχανικών, η Τοπογράφων Μηχανικών, & του ζητάν σε εργαστήρια να φτιάξει δέκτη ραδιοφώνου Μεσαίων? Ευτυχώς στην σχολή Ηλεκτρολόγων/Ηλεκτρονικών Μηχανικών που δεν ζητάνε άσκηση στατικότητας γεφυρών, γιατί όλοι θα φτιάχναν τίποτα γέφυρες διόδων!
Μάλιστα!
Έτσι όπως το θέτεις εγώ βλέπω μόνο δύο λογικές καταστάσεις...
Η η σχολή δεν του ταιριάζει, αφού άλλο αντικείμενο μοιάζει να διδάσκει, οπότε ας ρωτήσει τον σκοπό της ασκήσεως...
Η ο ίδιος δεν ταιριάζει στην σχολή αφού άλλο αντικείμενο θέλει να σπουδάσει!

Η σχολή πάντως να ζητάει να πραγματοποιήσει άσκηση ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός του αντικειμένου της, το θεωρώ αν όχι αδιαννόητο, έστω απλά ΑΠΙΘΑΝΟ! Κάποιο λόγο δεν νομίζεις ότι θα έχουν τα εργαστήρια της σχολής που δίνουν αυτήν την "άσχετη" με αυτά άσκηση όπως λες?

Το αν μπήκε με 19500 η με 19999.9999999999^n μονάδες είναι αδιάφορο... αν δεν μπορεί να ικανοποίησει τις απαιτήσεις της σχολής που μπήκε!
Επίσης ένας που μπήκε με 19500 είναι βέβαιο ότι πρέπει να ξέρει να διαβάζει & να μαθαίνει αρκετά γρήγορα/εύκολα...

Λυπάμαι αν δεν είναι ευχάριστα τα παραπάνω σχόλια... αλλά αλήθεια όταν αργότερα θα χρειαστεί να κάνει πτυχιακή θα του την κάνουν & εκεί άλλοι?
Τέλος πάντων, εύχομαι να βρεις κάποιον να τον "βοηθήσει" φτιάχνοντάς του την (και όχι εξηγώντας του ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ), απλά να κρατήσεις & τα τηλέφωνά του αυτού του "σαμαρείτη" γιατί σίγουρα έχει εξάμηνα ακόμα μπροστά που θα δυσκολεύουν τα εργαστήρια & θα τον χρειαστεί!

gcreator
14-02-11, 16:49
Δυστυχώς Ειναι πολλοί οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ που σπίτι τους φωνάζουν ηλεκτρολόγο για να τους αλλάξει μια Λάμπα!:lool::lool:


Μια μέρα περνούσα έξω από ένα εργαστηριο της Ηλεκτρολογίας (τει) και τους έβλεπα πιασμένους χέρι χέρι λες κ χόρευαν!!!!!!!!!
Το γιατί?
Ο πρώτος στο χορό άλλαζε λάμπα και ο τελευταίος κράταγε το καλοριφέρ!!!:lool::lool:
Ααααχαχαχχχαχαχα!!!!!!κάθε φορά που το θυμάμαι πεθαίνω απ τα γέλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!:lool:
Φαντάζεστε χορό που θα κάνανε αν ο πρώτος έκανε τη βλακεία κ το καλοριφερ δεν ήταν γειωμένο?ααχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!

tzitzikas
14-02-11, 16:58
Η κατεύθυνση που έχει ακολουθήσει δεν είναι τα ηλεκτρονικά, απλά υπάρχει σαν εργαστηριακό μάθημα.
Ζητήθηκε μια βοήθεια και τίποτε παραπάνω, καλό θα ήταν να μην απαξιώνουμε ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε χρησιμοποιώντας τέτοιες εκφράσεις. Το άτομο που αναφέρω έχει μπει σε πολυτεχνική σχολή με 19500 μονάδες.

Ευχαριστώ
φαντάζομαι στο τμήμα ηλεκτρολόγων θα σπουδάζει. το οτι έχει έχει μπει σε πολυτεχνική σχολή με 19500 μονάδες δεν λέει και πολλά, χρήσιμο θα είναι να επεκτείνει τις γνώσεις του και πέρα απο αυτά που διδάσκεται, μιας και η πλειοψηφία αυτών θα του είναι άχρηστα στην επαγγελματική πορεία του. εντάξει γνώσεις σε κατασκευές δεν παρέχονται στη σχολή, αλλα καλό ειναι να μάθει να κατασκευάζει. για μένα μην του φτιάξεις την κατασεκυή, δείξε του καποια πράγματα βασικά και ας πεδευτεί μόνος του.

JOUN
14-02-11, 18:16
Μια μέρα περνούσα έξω από ένα εργαστηριο της Ηλεκτρολογίας (τει) και τους έβλεπα πιασμένους χέρι χέρι λες κ χόρευαν!!!!!!!!!
Το γιατί?
Ο πρώτος στο χορό άλλαζε λάμπα και ο τελευταίος κράταγε το καλοριφέρ!!!:lool::lool:
Ααααχαχαχχχαχαχα!!!!!!κάθε φορά που το θυμάμαι πεθαίνω απ τα γέλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!:lool:
Φαντάζεστε χορό που θα κάνανε αν ο πρώτος έκανε τη βλακεία κ το καλοριφερ δεν ήταν γειωμένο?ααχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!
Εγω τωρα αυτο γιατι δεν το καταλαβα;;

makoulis
14-02-11, 18:16
Ο βαθμός δεν παίζει κανέναν ρόλο και σε τπτ(γνώμη μου) ... Η ξέρεις την δουλειά σου η όχι. και αν δεν ξέρεις εύκολα μαθαίνεις. Συμφωνώ με τον φίλο gcreator έχω ακούσει και εγώ περίπτωση μηχανολόγος μηχανικός και να μην ξέρει τι είναι ο τροχός!

KOKAR
14-02-11, 19:03
σήμερα ήρθε ένας φιλος και μου έδειξε ένα σχέδιο από μια εργασία που έχουν βάλει στην ανιψιά του, ήταν ένας δέκτης ΑΜ και ήταν υλοποιημένος με 6 IC 741 και ενα ΙC για το VU που πρέπει να
είναι το LM3915 και ένα τροφοδοτικό με μια γέφυρα ενα ηλεκτρολυτικό και μια zener.....
Μου ζήτησε να του το φτιάξω, φυσικά του αρνήθηκα με τρόπο λέγοντας του ότι δεν έχω χρόνο.

-nikos-
14-02-11, 19:04
Εγώ απλά κάνω τον μεσάζοντα. Το άτομο που έχει την εργασία δεν μπορεί να το φτιάξει, τον λόγο μην τον ρωτάς:001_huh:

Ευχαριστώ

μαλον πρεπει να μας δωσεις περισωτερες εξηγισεις και να μην σου κακοφενεται
που οι πιο πολλοι θυμονουν με την εν λογω κινηση,,εχουν βαρεθει να τους τρωνε
τη δουλεια κατι αχρηστοι με πτιχια ''ανωτατων'' σχωλων γιατι αν αυτος αυριο τελιωσει
τη σχολη του θα εχει περισωτερα μορια απο ενα ΜΑΣΤΟΡΑ που εχει φαει τα νιατα του
πανω απο πλακετες και κατασκευες.

tzitzikas
14-02-11, 19:18
μαλον πρεπει να μας δωσεις περισωτερες εξηγισεις και να μην σου κακοφενεται
που οι πιο πολλοι θυμονουν με την εν λογω κινηση,,εχουν βαρεθει να τους τρωνε
τη δουλεια κατι αχρηστοι με πτιχια ''ανωτατων'' σχωλων γιατι αν αυτος αυριο τελιωσει
τη σχολη του θα εχει περισωτερα μορια απο ενα ΜΑΣΤΟΡΑ που εχει φαει τα νιατα του
πανω απο πλακετες και κατασκευες.
παραπάνω μόρια σχετικά με πιό πραγμα? Αλλή η δουλεια ενός μάστορα και άλλη η δουλειά ενός μηχανικού. Ο 1ος υλοποιεί, ο 2ος σχεδιάζει. Φυσικά και ο 2ος θα έπρεπε να έχει και κατασκευαστικές γνώσεις που δυστυχώς δεν προσφέρονται στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας, ώστε να είναι καλύτερος στην δουλειά του.
Την δουλειά του τεχνικού δεν πρόκειται να την φάει κάποιος μηχανικός, εκτός αν έχει τις απαραίτητες γνώσεις όπότε κανείς δεν του το απαγορεύει, ομοίως και ο τεχνικός δεν μπορεί να φάει την εργασία του μηχανικού. Είναι διακριτοί οι ρόλοι των 2 επαγγελμάτων οπότε μην αγχώνεσαι :001_rolleyes:
Το παράδοξο ειναι βεβαια, σε αυτο που ζητάει ο εν λόγω φοιτητής, ειναι οτι η σχολή του ζητάει να κατασκευάσει κατι στο οποίο δεν του έχει δώσει τις απαραίτητες γνώσεις. Σιγουρα δεν έχει διδαχθεί περι κατασκευών. Βεβαια αν έχει θέληση να μάθει μπορεί να τα καταφέρει και μόνος του, όπως φαντάζομαι κάναμε οι περισσότεροι που γράφουμε σε αυτό το φόρουμ. Το να του το δώσει κάποιος έτοιμο είναι οτι χειρότερο.

SRF
14-02-11, 19:18
μαλον πρεπει να μας δωσεις περισωτερες εξηγισεις και να μην σου κακοφενεται
που οι πιο πολλοι θυμονουν με την εν λογω κινηση,,εχουν βαρεθει να τους τρωνε
τη δουλεια κατι αχρηστοι με πτιχια ''ανωτατων'' σχωλων γιατι αν αυτος αυριο τελιωσει
τη σχολη του θα εχει περισωτερα μορια απο ενα ΜΑΣΤΟΡΑ που εχει φαει τα νιατα του
πανω απο πλακετες και κατασκευες.
Συγγνώμη αλλά αυτό που λες είναι παντελώς άσχετο! Υπάρχουν πιθανώς άτομα με πτυχία ανώτατα & εξωτερικού με παγκόσμια αναγνώριση βαθμίδας που εδώ θεωρείται ή ήταν εως πρόσφατα ένα, ανύπαρκτο για την Ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση, επίπεδο μεταπτυχιακών... Δεν έχει να κάνει με πτυχία & τίτλους! Έχει να κάνει με το αν πρέπει τελικά κάποιος που είναι εν δυνάμη πτυχιούχος να μπορεί να αποφοιτήσει χωρίς κόπο... & βασιζόμενος ουσιαστικά στους άλλους ακόμα & για τα απλά αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πράγματα που απαιτεί η σχολή που θα του δώσει πτυχίο ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ των ΓΝΩΣΕΩΝ του!
Άλλο είναι να βοηθήσεις έναν φοιτητή να καταλάβει πως ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, & άλλο είναι να θέλει αυτός να του φτιάξει εξ'ολοκλήρου την εργασία του άλλος!
Για το τι θα κάνει αύριο ως απόφοιτος με ένα πτυχίο μόνο κατ'ονομα ένας "αριστούχος" κιόλας πρώην μαθητής, είναι εντελώς άσχετο, αφού στον ιδιωτικό τομέα θα βρεθεί σίγουρα προ εκπλήξεων, οπότε μόνο στο δημόσιο θα έχει πιθανότητες να κρύψει την άγνοιά του τελικά, αλλά & εκεί σύντομα δεν θα υπάρχει "θέση" με μαξιλαράκια... μόνο με τίτλους!

tzitzikas
14-02-11, 19:57
Συγγνώμη αλλά αυτό που λες είναι παντελώς άσχετο! Υπάρχουν πιθανώς άτομα με πτυχία ανώτατα & εξωτερικού με παγκόσμια αναγνώριση βαθμίδας που εδώ θεωρείται ή ήταν εως πρόσφατα ένα, ανύπαρκτο για την Ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση, επίπεδο μεταπτυχιακών... Δεν έχει να κάνει με πτυχία & τίτλους! Έχει να κάνει με το αν πρέπει τελικά κάποιος που είναι εν δυνάμη πτυχιούχος να μπορεί να αποφοιτήσει χωρίς κόπο... & βασιζόμενος ουσιαστικά στους άλλους ακόμα & για τα απλά αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πράγματα που απαιτεί η σχολή που θα του δώσει πτυχίο ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ των ΓΝΩΣΕΩΝ του!
Άλλο είναι να βοηθήσεις έναν φοιτητή να καταλάβει πως ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, & άλλο είναι να θέλει αυτός να του φτιάξει εξ'ολοκλήρου την εργασία του άλλος!
Για το τι θα κάνει αύριο ως απόφοιτος με ένα πτυχίο μόνο κατ'ονομα ένας "αριστούχος" κιόλας πρώην μαθητής, είναι εντελώς άσχετο, αφού στον ιδιωτικό τομέα θα βρεθεί σίγουρα προ εκπλήξεων, οπότε μόνο στο δημόσιο θα έχει πιθανότητες να κρύψει την άγνοιά του τελικά, αλλά & εκεί σύντομα δεν θα υπάρχει "θέση" με μαξιλαράκια... μόνο με τίτλους!
Να συμπληρωσω οτι ο εν λογω φοιτητής αν μπει δημόσιο (που βεβαια τοτε που θα εχει αποφοιτησει, μονο με διδακτορικο τουλαχιστον ωστε να εχει τα μορια θα καταφερει να μπει) δεν θα εχει προβλημα. Στον ιδιωτικο τομεα, θα μετρησει τι επιπλεον γνωσεις και εμπειρία εργασιακή εχει, ενω τα πτυχία, μεταπτυχιακά. βαθμούς κτλ θα τα εχει μόνο για την κορνίζα της μαμάς, γιατι μόνο εκεί θα μετράνε. Και εκει δε θα υπάρχει ο φιλος η γνωστος που θα σου βγαλει την δουλεια για σενα.

-nikos-
14-02-11, 20:04
στο δημοσιο ισχειη το ''ουδης αναντικαταστατος ακομα και με κατωτερο του''
απλα σε κανει να αναρωτιεσε για ενα ποσοστο που δηλωνουν σημερα ανεργοι
ποσοι απο αυτους εχουν παρεγκονιστη απο ''αεργους''που τους εχουν παρει τη
δουλεια.

tzitzikas
14-02-11, 20:12
στο δημοσιο ισχειη το ''ουδης αναντικαταστατος ακομα και με κατωτερο του''
απλα σε κανει να αναρωτιεσε για ενα ποσοστο που δηλωνουν σημερα ανεργοι
ποσοι απο αυτους εχουν παρεγκονιστη απο ''αεργους''που τους εχουν παρει τη
δουλεια.
δεν μπορω να σε καταλαβω.....

-nikos-
14-02-11, 20:18
ενοω το δημοσιο και μονο σε ολες τις βαθμιδες

lepouras
14-02-11, 22:17
παρότι που συμφωνώ με όλους σας μου έτυχε περίπτωση φιλαράκου που σπούδαζε στο εμπορικό ναυτικό να κάνει κάποια εργασία κατασκευής και ανάλυσης κάποιου κυκλώματος σχετικά άσχετο με αυτά που σπούδαζε. φυσικά το παλικάρι δεν ζήτησε να του κάνω η να του βρω μεσάζοντα αλλά του έδωσα καμιά 200 περιοδικά και βιβλία και βρήκε αυτό που ήθελε και έκανε την δουλεία του.

teo_GR
14-02-11, 22:23
Παιδιά δυστυχώς αυτό είναι το σύστημα γράφεις καλά στις πανελλήνιες
Με τις γνώσεις που αγόρασες από το φροντιστήριο μια που έχει συμφωνηθεί στα δημόσια σχολεία να μην στις παρέχουν παρά μονό με πολύ δυσκολία.
Μετά αγοράζεις τις εργασίες ίσως και κάποια μαθήματα από έμπορους καθηγητές στο τέλος αγοράζεις και μια πτυχιακή και έχεις ένα πτυχίο (με την αξία σου) το οποίο θα σε βολέψει σε μια θέση στο δημόσιο που δεν θα σε ακουμπήσει ποτέ κανένας και όλα καλά.
Και εμείς φιλαράκια που γεννηθήκαμε από φτωχά αρ..δια και δεν μπορέσαμε να τα αγοράσουμε (με την αξία μας) τρώμε το μπ..λο .
Δεν θέλω παράπονα μια χαρά ήμαστε.
Υ.Γ.φανταζομαι ότι πολλοί από αυτούς ξέρετε οι (με την αξία μου) θα τρέξουν να με φάνε
Τώρα αλλά εντάξει θα το αντέξω και αυτό.
Να μην τα ισοπεδώνω και όλα υπάρχουν και κάποιοι που πραγματικά ΑΞΙΖΟΥΝ
Τους έχουμε ανάγκη και τους συγχαίρω.
Τέλος ζήτω συγγνώμη αν προσέβαλα κάποιον.

Pefres
14-02-11, 22:44
οντως
υπαρχουν ομως και καποιοι που δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν αξιζουν
(αυτοι που εχουν τελειωσει ηλεκτρολογοι ΕΜΠ και φωναζουν μαστορα στο σπιτι για να αλλαξουν την λαμπα)
τι νοημα εχει να κανεις μιγαδικη αναλυση του ΕΡ και να μην μπορεις να εγκαταστησεις εναν απορροφητηρα???

ειχα εναν καθηγητη, αποφοιτο ΕΜΠ που μου ελεγε(και μαλιστα επιμενοντας) οτι δεν υπαρχει αρνητικη ταση....
τα συμπερασματα δικα σας....

Paris
14-02-11, 22:48
Ώς φοιτητής κι εγώ έχω δεί πολλά... Απο site που μπορείς να παραγγείλεις εργασιές (μέχρι διδακτωρικά!!!!!), απο κομματόπαιδα που με πελατιακές σχέσεις με καθηγητές (και με όποια άλλη λαμογιά) παίρνουν πρώτοι πάντα πτυχίο ενώ έχω διαπιστώσει ότι δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο (απο σχετική κουβέντα κατάλαβα οτι σε πολλά μαθήματα δεν ξέρουνε ούτε τα περιεχόμενα, ενώ άλλοι τα διαβάζουν 3 και 4 φορές για να τα περάσουν!), μέχρι κοπέλες που στο 3ο έτος αποφασίζουν να περάσουν 40 βάλε μαθήματα με αντιγραφη!!! και με εργασίες άλλων και δεν ξέρω γω με ποιον άλλον τρόπο.

Το θέμα είναι οτι ο καθένας όπως στρώσει θα κοιμηθεί... Το δημόσιο δεν υπάρχει πλέον, και όπως είπατε πιο πάνω αυτά τα πτυχία για κορνιζάρισμα θα πάνε...
Αν οι γονείς δεν πιέζανε τα παιδιά να γίνουν με το ζόρι επιστήμονες και κυρίως γιατροι, δικηγόροι κλπ δεν θα βλέπαμε αυτά τα πράγματα σε τέτοιο βαθμό. Η γνώμη μου είναι ο καθένας να κάνει αυτό που του κάνει κέφι και γουστάρει, γιατί τότε μόνο θα γίνεις καλός σ'αυτό...

Pefres
14-02-11, 22:56
'γεια στο στομα σου!!!
Αλλα δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα
υπαρχουν και πολυ καλοι στην δουλεια τους στο δημοσιο....
Αλλα ενα ειναι σιγουρο
Το δημοσιο πρεπει να καθαρισει επιτελους
αυτοι που τα ξυνουν να πανε σπιτια τους
οχι αυριο, ΧΘΕΣ!!!

Paris
14-02-11, 23:03
Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι στο δημόσιο και σίγουρα αν για κάποιο λόγο έχει σταθεί τόσα χρόνια είναι στο φιλότιμο κάποιων που θέλουν να δουλέψουν. Απλά απο αυτά που βλέπω δεν υπάρχει προοπτική πλέον να μπεί κάποιος στο δημόσιο, όπως λέγανε όλοι παλιά, ούτε με τον τίμιο ούτε με τον ανορθόδοξο τρόπο!
Για αυτούς που τα ξύνουν έχω την εξής απορία: αν έπρεπε να δουλέψουν σε μια σοβαρή ιδιωτική εταιρεία για να ζήσουν, θα τα ξύνανε? Θα κλέβανε? Θα αδιαφορούσανε?
Μάλλον όχι... άρα μάλλον δεν φταίνε μόνο αυτοί...

Pefres
14-02-11, 23:06
μα μιλαμε για το αυτονοητο
ΕΛΕΓΧΟΣ
για να πληρωθεις κυριος, δουλεψε....

Paris
14-02-11, 23:11
Τουλάχιστον αν την βγάλουμε καθαρή απο αυτή την ιστορία ελπίζω μερικοί να βάλουνε μυαλό... Αυτή είναι μάλλον και η αισιόδοξη πλευρά...

lepouras
14-02-11, 23:16
μα μιλαμε για το αυτονοητο
ΕΛΕΓΧΟΣ
για να πληρωθεις κυριος, δουλεψε....

δυστυχώς ακόμα και σε αυτό στην Ελλάδα έχεις ελεγκτές που ελέγχουν τους ελεγκτές που έχουν αρμοδιότητα να ελέγχουν αυτούς που ελέγχουν τους αρμόδιους που είναι για τον έλεγχο τον ελεγκτών . άστα να πάνε

Paris
14-02-11, 23:24
ειναι κάτι σαν την λογική του σελοτέιπ, ότι χαλάει το τυλίγεις με σελοτέιπ και φτιάχνει :hahahha::hahahha:

nikop
15-02-11, 01:00
συμφωνω με ολους σας ...
..εκτος απ αυτον που ζηταει τη κατασκευη
και λεω οχι να μη του το φτιαξει κανεις ,
και μενα δεν ειναι η ειδικοτητα μου τα ηλεκτρονικα αλλο σπουδασα,
αλλα αν χρειαστω κατι να φτιαξω δεν το αγοραζω ,
ρωταω μαθαινω σπαω το κεφαλι μου το φτιαχνω και αν δεν το φτιαξω εχω την ικανοποιηση οτι προσπαθησα ξεπερασα της δυνατοτητες μου
ποσο μαλλον οταν σπουδαζει κανεις ...
καλη γνωση του ευχομαι...

TSAKALI
15-02-11, 02:13
Διαφωνω με τον φιλο Μανο , στο οτι εβαλε το θεμα σε λαθος ενοτητα..
επρεπε να το βαλει στις αγγελιες ...ζητηση
..θελω αυτο ,δινω αυτα , τα υπολοιπα (προκειται για εργασια ..) ηταν περιττα
ετσι θα γινοταν η δουλεια του ..και δεν θα απαντουσε κανεις σας.

makis.civ
16-02-11, 18:16
Διαφωνω με τον φιλο Μανο , στο οτι εβαλε το θεμα σε λαθος ενοτητα..
επρεπε να το βαλει στις αγγελιες ...ζητηση
..θελω αυτο ,δινω αυτα , τα υπολοιπα (προκειται για εργασια ..) ηταν περιττα
ετσι θα γινοταν η δουλεια του ..και δεν θα απαντουσε κανεις σας.

πολύ σωστός ο Σάββας!!!!!!!

kentar
16-02-11, 19:15
μα μιλαμε για το αυτονοητο
ΕΛΕΓΧΟΣ
για να πληρωθεις κυριος, δουλεψε....

Μάλλον για πράκτορας της τρόικας μου φαίνεσαι εσύ .:001_tt2:
Να τον προσέχουμε παιδιά!
Αυτός μέχρι και αξιολόγηση θα ζητήσει.

Pefres
16-02-11, 21:42
γιατι ??
περα απο την πλακα,
την τελευταια φορα που χρειαστηκε να πας σε δημοσια υπηρεσια
σε ποση ωρα εξυπηρετηθηκες??



πράκτορας της τρόικας
:lool::lool::lool:
:hahahha::hahahha::hahahha:
φανερος πρακτορ 000
μην ξεχνατε να μου αναβετε το καντηλι
καθε χρονο στις 30 φεβρουαριου!!!!

Για του λογου το αληθες, μαθητης ειμαι
και λεω γω τωρα,
αυτοι που με βαθμολογουν ποιος μου εξασφαλιζει οτι ειναι αξιοι να με βαθμολογουν???
οι εξετασεις του ΑΣΕΠ????
εγω ευτυχως εχω πεσει σε καλα χερια(πραγματικα πολυ καλα χερια
αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις απαραδεκτων καθηγητων....
παντως ευτυχως δεν εχω τετοιους!!!

takhs764
16-02-11, 21:49
χαχαχχαχα πωπω φωστηρες

kentar
16-02-11, 22:21
γιατι ??
Για του λογου το αληθες, μαθητης ειμαι
και λεω γω τωρα,
αυτοι που με βαθμολογουν ποιος μου εξασφαλιζει οτι ειναι αξιοι να με βαθμολογουν???
οι εξετασεις του ΑΣΕΠ????
εγω ευτυχως εχω πεσει σε καλα χερια(πραγματικα πολυ καλα χερια
αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις απαραδεκτων καθηγητων....
παντως ευτυχως δεν εχω τετοιους!!!

Μια και είσαι μαθητής θα σου πω κατι (ισως να το ξέρεις)΄.
Ας αφήσουμε την αξιολογηση.Στο Δημόσιο για οποιες παραβάσεις , ατασθαλίες κλπ των
υπαλληλων επιλαμβάνονται πειθαρχικα συμβουλια.
Λοιπον δεν υπαρχει ουτε μια αποφαση πειθαρχικου στην οποια να εχουν ψηφισει κατα
του ''συναδελφου'' οι συνδικαλιστες που συμμετειχαν στα συμβουλια αυτα.
Κατα την κριση τους ολοι ηταν αθωοι.
Τελεσιδικες αποφασεις της Δικαιοσυνης για χρηματισμό , εγκληματα του ποινικου δικαιου
αυτοι το χαβα τους : ΑΘΩΟΙ!

Ομοιως ολοι οι εξεταστες-κριτες ειναι a priori πανάξιοι δια βιου.
Κατι σαν τον Πάπα δηλαδή.

Pefres
17-02-11, 22:14
καλα, υπαρχουν μερικοι συνδικαλιστες στο δημοσιο,
που δεν εχουν δουλεψει ποτε τους
το παιζουν εργατοπατερες
και αμα τους πεις τιποτα κανουν ολοκληρο χαμο.....

χωρις αυτο να αποτελει κανονα, τετοιες συμπεριφορες αποτελουν γεγονος

kentar
17-02-11, 22:24
καλα, υπαρχουν μερικοι συνδικαλιστες στο δημοσιο,
που δεν εχουν δουλεψει ποτε τους
το παιζουν εργατοπατερες
και αμα τους πεις τιποτα κανουν ολοκληρο χαμο.....

χωρις αυτο να αποτελει κανονα, τετοιες συμπεριφορες αποτελουν γεγονος

Μια και τελικά ο 'συνδικαλιστής' τεινει να γίνει επαγγελμα , μηπως να φτιαξουμε καμμια
ειδικοτητα σε ΑΕΙ να βγαζουμε στελέχη με ανωτατη εξειδικευμένη μόρφωση ?

Pefres
18-02-11, 07:23
ειδικοτητα σε ΑΕΙ
εκει ειναι που την εχουμε πατησει ως χωρα....:lool::lool:

teo_GR
18-02-11, 10:39
Πρόσεχε τη λες !!!
Παίρνουν ιδέες!!!
Αυτοί οι συνδικαλιστές είναι οι ίδιοι που ήταν στις φοιτητικές παρατάξεις στα όποια εκπαιδευτικά ιδρύματα.
Τώρα όσον αφορά το θέμα της τιμωρίας δεν θα υπάρξει μέχρι να το απαιτήσει ο λαός
Που δεν το βλέπω άμεσα. Οι Αιγύπτιοι ξύπνησαν και εμείς ακόμα.
Μάλλον πρέπει να πιάσουμε τελείως πάτο πριν κάνουμε κάτι.

-nikos-
18-02-11, 11:49
.
Μάλλον πρέπει να πιάσουμε τελείως πάτο πριν κάνουμε κάτι.



οχι ΜΑΛΛΟΝ σιγουρα.

kentar
18-02-11, 14:46
Πρόσεχε τη λες !!!
Παίρνουν ιδέες!!!


Δεν ειναι καινουργια ιδεα.Ηγετικα στελεχη του ΚΚΕ εχουν σπουδασει αποκλειστικά στην Κουτβ
την σχολη Κομματικων Στελεχων της Πρωην Σοβιετικης Ενωσης .Μιλαμε για ΤΗΝ εξειδικευση.
Επαγγελματίας Αριστερός με πτυχίο.....

Pefres
18-02-11, 18:52
χαχαχαχα!!!!
ο αδωνις τοτε τι ειναι
Επαγγελματιας δεξιος με πτυχιο???

-nikos-
18-02-11, 19:00
ο αδωνης μας εχει μπερδεψει,τελικα με ποιους ειναι,??
με τους αρχαιους δωδεκαθεηστες??
με τους χριστιανους??
με τους φασιστες και τους ρατσιστες??
με τους δεξιους ??
με τους βασιλικους ??

teo_GR
18-02-11, 19:50
Παιδιά από την άλλη τουλάχιστον οι συνδικαλιστές καθώς και οι του ΚΚΕ φωνάζουν λένε και διεκδικούν για εμάς ακόμα και αν το κάνουν για δικό τους όφελος μια που εμείς κοιμόμαστε. Και φυσικά πληρώνονται .
Ενώ οι της κυβέρνησης και πληρώνονται και τα τρώνε και μας δουλεύουν (ικανότατοι).
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπερασπίζομαι τους πρώτους , τους απεχθάνομαι.
Και οι δυο μας τον ακουμπανε αλλά τουλάχιστον αυτοί βάζουν και λίγο αίσθημα.

kentar
18-02-11, 19:58
ο αδωνης μας εχει μπερδεψει,τελικα με ποιους ειναι,??
με τους αρχαιους δωδεκαθεηστες??
με τους χριστιανους??
με τους φασιστες και τους ρατσιστες??
με τους δεξιους ??
με τους βασιλικους ??
Λίγο απ ολα αυτα ειναι .
Αυτοί που αναφέρεις ειναι η δεξαμενή που αντλεί την πελατεία του.
Πάντως ειναι εξαιρετικός έμπορος (οπως και ο Λιακόπουλος)
Πέτρες να τους δώσεις θα στις πουλήσουν!

kentar
18-02-11, 20:02
Οπως της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ ας πούμε.Επιχορηγήθηκαν απο την Διοικηση της ΔΕΗ με 25 εκ ευρω τα τελευταια 10 χρόνια.Για εμάς φυσικά
οχι για πάρτη τους.

teo_GR
18-02-11, 20:45
Όλα για εμάς γίνονται.

Δεν πιστευω να αμφιβαλεις?

ba99297
18-02-11, 21:42
Παιδιά γει χαρά σε όλους. Δεν έχω σχέση με τα ηλεκτρονικά, τώρα ξεκινάω από καθαρό μεράκι και αγάπη για τα ηλεκτρονικά. Θα ήθελα απλά να σας συγχαρώ όλους όσους πήραν θέση για το θέμα με αφορμή το οποίο ξεκίνησε η συγκεκριμένη ανάρτηση.."κατά παραγγελία εργασία". Όπως καταλάβατε αυτός που έκανε την αρχική ανάρτηση δεν ξανά εμφανίστηκε. Πιστεύω με την στάση σας τον βάλατε στην θέση του, τόσο αυτόν όσο και του "εντολέα" του. Μπράβο λοιπόν σε όλους εσάς που ενώ θα μπορούσατε να το βλέπατε από την άποψη "...έλα μωρέ θα του κάνουμε την εργασία και θα βγάλουμε και ένα χαρτζιλίκι", ωστόσο επιλέξετε με τον τρόπο σας να τον στείλετε. Αν η κοινωνία λειτουργούσε όπως το εν λόγω φόρουμ τα πράγματα θα ήτανε καλύτερα. Αν λοιπόν όλοι μας αντιδρούσαμε στην καθημερινότητά μας όταν βλέπαμε να γίνονται μπροστά στα μάτια μας λαμογιές τότε τα λαμόγια θα κρυβόταν και δεν θα τολμούσαν να βγουν .... Πέρασα και εγώ ότι όπως πολλοί από εσάς από τα ελληνικά πανεπιστήμια και ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω μεταξύ άλλων τι δουλειά έχουν τα κόμματα και οι κομματικές νεολαίες μέσα σε αυτά...Α!!! ξέχασα για να εκλέγουν πρυτάνεις, να οργανώνουν χορούς και να διαχειρίζονται φοιτητικές εστίες. Όσο λοιπόν επιτρέπουμε την λαμογιά να υπάρχει τόσο θα είμαστε υποχρεωμένοι να την ανεχόμαστε γύρω μας. Αν αντιδράσουμε κάποιοι θα καταλάβουν ότι δεν τους πέρνει να λένε και πολλά και θα κρυφτούν στο καβούκι τους. Καλή συνέχεια σε όλους και ειλικρινά πάλι μπράβο για τον τρόπο αντίδρασής σας

dant3
19-02-11, 00:51
Εγω ειμαι της γειτονικης σχολης απο αυτην που εβαλαν αυτην την εργασια,αλλα ο κολλητος μου που ειναι σε αυτη τη σχολη ετυχε να ειναι στο συγκεκριμενο εξαμηνο και να εχει και αυτος τωρα την ιδια εργασια.απο οτι μου εχει πει πολλοι τα πανε σε διαφορους και τους τα φτιαχνουν επ αμοιβης...μενα παντως μου φαινεται απαραδεκτο καθως απο μια τετοια εργασια μονο εμπειρια και γνωσεις μπορεις να αποκτησεις και δεν ειναι χασιμο χρονου.

teo_GR
19-02-11, 12:16
Καλημέρα σκεφτείτε ότι εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα χωρίς να έχουμε σχέση με τα ηλεκτρονικά αναζητάμε μια πρόκληση για να αποκομίσουμε μια εμπειρία και να μάθουμε κάτι παραπάνω και αυτός είχε την ευκαιρία και αδιαφορεί……

Xarry
19-02-11, 12:35
Εγω ειμαι της γειτονικης σχολης απο αυτην που εβαλαν αυτην την εργασια,αλλα ο κολλητος μου που ειναι σε αυτη τη σχολη ετυχε να ειναι στο συγκεκριμενο εξαμηνο και να εχει και αυτος τωρα την ιδια εργασια.απο οτι μου εχει πει πολλοι τα πανε σε διαφορους και τους τα φτιαχνουν επ αμοιβης...μενα παντως μου φαινεται απαραδεκτο καθως απο μια τετοια εργασια μονο εμπειρια και γνωσεις μπορεις να αποκτησεις και δεν ειναι χασιμο χρονου.
Χασιμο χρονου ακριβως δεν ειναι, χασιμο εξαμηνου ισως ειναι...
Δηλαδη ολοι εσεις που κραζετε το παιδι που ζηταει βοηθεια οταν εισασταν στις σχολες σας δεν ειχατε ζητησει ποτε βοηθεια; Δεν ειχατε αντιγραψει ποτε; Και παει λεγωντας.

kentar
19-02-11, 12:46
Ειναι εντελώς διαφορετικο πραγμα το να ζητησει βοηθεια για να φτιαξει κατι (και δεν νομιζω να το αρνηθηκε κανεις)
απο αυτην την αρρωστη νοοτροπια δηλαδη να μην ασχοληθει καθολου και επι πληρωμη να του τη φτιαξουν.

-nikos-
19-02-11, 13:18
Χασιμο χρονου ακριβως δεν ειναι, χασιμο εξαμηνου ισως ειναι...
Δηλαδη ολοι εσεις που κραζετε το παιδι που ζηταει βοηθεια οταν εισασταν στις σχολες σας δεν ειχατε ζητησει ποτε βοηθεια; Δεν ειχατε αντιγραψει ποτε; Και παει λεγωντας.

αν το εφτιαχνε και δεν δουλευε θα τον βοηθουσαμε ολοι μας για να
το κανει να δουλεψει ειμαι σιγουρος ,και θα καταλαβενε καποιες βασικες
αρχες των ιμιαγωγων των πυκνοτων των αντιστασεων που θα τον βωηθουσαν
σε μια απλη επισκευη αν ασ πουμε επιανε δουλεια σαν μαρκονης σε πλοιο και
χαλουσε ο ασυρματος του ,,αντιθετα αν ειναι ασχετος θα εθεται και σε κινδυνο
ολο το πληρωμα, αντιθετα αν δεν ειχε αναγκη να πιασει δουλια ε ασ το χασει
το εξαμηνο να περασει και κανενας αξιος.

KOKAR
19-02-11, 13:26
δηλαδή αν δεν είχε Internet ( όπως δεν είχαμε εμείς ... ) τι θα έκανε ? απο που θα ζητούσε να του το φτιάξουν ?
Ας πούμε τώρα οτι βρίσκει και "αγοράζει" μια κατασκευή απο κάπου, νομίζεις οτι οι καθηγητές τόσο μαλάκες είναι ?
δεν θα καταλάβουν οτι δεν είναι δικιά του η κατασκευή ?
η μήπως θα μπορεί να εξηγήσει - τεκμηρίωση την κατασκευή στους καθηγητές ???

υ.γ
μικρές - απλές σκέψεις....

-nikos-
19-02-11, 13:32
εμεις θελω να πιστευω οτι θα τον βοηθουσαμε αν το
εφτιαχνε και απλα δεν δουλευε.

KOKAR
19-02-11, 13:47
σωστά αλλά το αρχικό ποστ απλά ζητάει "αν κάποιος φίλος μπορεί να αναλάβει μια κατασκευή κυκλώματος σε breadboard"


Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος μπορεί να αναλάβει μια κατασκευή κυκλώματος σε breadboard. Πρόκειται για εργασία και αφορά ραδιόφωνο με τροφοδοτικό, ενισχυτή και vu-meter.
Όλα τα υλικά υπάρχουν καθώς και το σχέδιο (schematic).
Όποιος φίλος μπορεί ας απαντήσει με PM.

Ευχαριστώ

-nikos-
19-02-11, 13:56
μπορει να το φτιαξει και να ξαναεμφανιστει
εξαλου ειναι ακομα μελος,ας μην τον αποθαρινουμε.

KOKAR
19-02-11, 14:07
επειδή του λέμε να βάλει κ..λο κάτω και να κάνει την κατασκευή όπως μπορεί , τον αποθαρρύνουμε ?
να είσαι σίγουρος οτι οι καθηγητές θα εκτιμήσουν περισσότερο μια κατασκευή που έχει κάνει ο ίδιος
και που μπορεί να ειναι ενα μάτσο καλώδια , ακόμα και να μην δουλεύει απο μια κατασκευή γ@μ@τη
και οπτικά αλλά και λειτουργικά ,και αυτο γιατί θα δουν οτι τουλάχιστον το προσπάθησε.

SRF
19-02-11, 16:42
Χασιμο χρονου ακριβως δεν ειναι, χασιμο εξαμηνου ισως ειναι...
Δηλαδη ολοι εσεις που κραζετε το παιδι που ζηταει βοηθεια οταν εισασταν στις σχολες σας δεν ειχατε ζητησει ποτε βοηθεια; Δεν ειχατε αντιγραψει ποτε; Και παει λεγωντας.
ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!

blueriver
19-02-11, 17:19
Ελεος με τις αμπελοφιλοσοφιες,παρακολουθω απο τοτε που ανοιξε το νημα,και ηθελα να δω που θα φτασει η βαλιτσα του μπουρου-μπουρου,ενα θεμα απο το πουθενα το τσιτωνετε και το μακρυγορειται ,τα πολλα λογια ειναι φτωχια ,το σωστο το ανεφερε ο Σαββας ,λαθος thread ,επρεπε να παει στο ζητηση ,δινω τοσα ,ποιος αναλαμβανει,και τελος.

Tolis-Sx
19-02-11, 17:24
το οτι μπαινει κανεις με 19500 μοναδες δεν λεει και κατι....ο Αινσταιν ηταν κατω του μετριου......και απο οτι παρατηρω ο φιλαρακος σου δεν ειναι και φαν του ειδους....χαρτογιακας θα γινει κι αυτος οπως και χιλιαδες αλλοι.....θα πεφτει μια μελετη ...θα παιρνουν την αξια του εργου σε μιζα....δεν θα τελειωνει ποτε στην ωρα του....θα γινεται επαναξιολογηση.....προσθετος διαγωνισμος....νεα μιζα.....και θα βγαινει οχοντρο θοδωρος και θα λεει ....οτι μαζι του τα φαγαμε...τυχαιο? δεν νομιζω....:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

KOKAR
19-02-11, 17:28
Απόστολε , ετσι όπως έχει καταντήσει το δημόσιο σε λιγο δεν θα θέλει κανένας να μπει
πάει να γίνει όπως ηταν μεταπολεμικά, τοτε που λέγανε "αυτός ειναι δημόσιος υπάλληλος και παίρνει τρις και εξήντα !"

blueriver
19-02-11, 17:32
Κωστα παντα αν ηθελε ο αλλος την εκανε την κουτσουκελα ,καλιστα θα πηγαινε παλαιοτερα σε ενα ηλεκτρονικο εργαστηριο που υπηρχαν σε καθε συνοικια,θα εδινε σημερινα λεφτα 30-50 ευρω και θα την εκανε την δουλεια του και τοτε,και ουτε γατα ουτε ζημια,το θεμα ειναι οτι αν καποιος δεν θελει να κοπιασει ,και τα θελει ετοιμα και ευκολα,παντα υπαρχει λυση με το αναλογο αντιτιμο.Θα του ελεγε και παπαγαλία 5 πραματα ο ηλεκτρονικος τι να ξερει για την κατασκευη,θα ελεγε του ηλεκτρονικου μην την κανεις και πολυ καλα εμφανισιακος να φαινεται οτι ειναι δικια μου (δηλαδη του στούρνου) και ολα καλα.



δηλαδή αν δεν είχε Internet ( όπως δεν είχαμε εμείς ... ) τι θα έκανε ? απο που θα ζητούσε να του το φτιάξουν ?
Ας πούμε τώρα οτι βρίσκει και "αγοράζει" μια κατασκευή απο κάπου, νομίζεις οτι οι καθηγητές τόσο μαλάκες είναι ?
δεν θα καταλάβουν οτι δεν είναι δικιά του η κατασκευή ?
η μήπως θα μπορεί να εξηγήσει - τεκμηρίωση την κατασκευή στους καθηγητές ???

υ.γ
μικρές - απλές σκέψεις....