PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τοστιερα



granazias
14-02-11, 13:19
Καλημερα σε ολους.θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με μια τοστιερα.η ισχυς που αναγραφεται επανω της ειναι 1800 βαττ,ομως δεν ψηνει καλα.ο θερμοστατης κλεινει(ανοιγει το κυκλωμα) σε ολες τις σκαλες σχετικα γρηγορα και θελει πανω απο 10 λεπτα να ψησει ενα τοστ ακομα και στη μεγαλη σκαλα.η συσκευη ειναι καινουρια και μαλιστα την εχω ηδη αλλαξει με μια ιδιας μαρκας νομιζωντας οτι η προηγουμενη ειχε προβλημα,αλλα παλι τα ιδια κανει κι αυτη.αν αφαιρεσω το θερμοστατη απο μεσα θα εχω προβλημα?δεν θα ειναι καλυτερα χωρις αυτον?ας εχω μονο και μια σκαλα,δε με νοιαζει.παιρνει πατεντα ο θερμοστατης?Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων,θα περιμενω συμβουλες σας.

xmaze
14-02-11, 13:30
Αν βγάλεις τον θερμοστάτη θα καεί όλο το σπίτι σου αργά η γρήγορα, ο θερμοστάτης υπάρχει για κάποιον λόγο. Οι θερμοσίφωνες έχουν πχ θερμοστάτη ρυθμιζόμενο απο 30 βαθμούς Κελσίου μέχρι 80-90...Δες αν μπορείς να ρυθμίσεις και της τοστεριας τον θερμοστάτη και σε καμιά περίπτωση να μην τον αφαιρέσεις.

granazias
14-02-11, 13:44
Δεν υπαρχει ρυθμιζομενος θερμοστατης εσωτερικα με βαθμιδες θερμοκρασιων,μονο απο εξω το κουμπι με σκαλες 1,2,3.την ανοιξα και ειναι 3 μεταλλικα ελασματα το ενα πανω απο το αλλο χωρισμενα μεταξυ τους με καποιο μονωτικο υλικο.Σ'ευχαριστω πολυ Νικο για την ανταποκριση.

xmaze
14-02-11, 13:58
Μπορείς να τον αντικαταστήσεις με άλλον αλλά δεν ξέρω κατα πόσο εφικτό μπορεί να γίνει διοτι απαιτείτε ηλεκτρολογική γνώση!

leosedf
14-02-11, 14:28
Καλύτερα να αλλάξεις τοστιέρα με μιά καλύτερη.
Δεν αξίζει τον κόπο να το πειράξεις και να ρισκάρεις φωτιά.

xrhstosmp
14-02-11, 21:00
ετσι οπως τα αναφερει ο φιλος μας μαλλον δεν περνει βελτιωση.... μαλλον δε χειριζεται τον θερμοστατη αλλα τον επιλογεα των αντιστασεων 1-2-3. απλα ειναι πολυ μικρη η ισχυς και δε.. φτανει.

paraskevas3
14-02-11, 21:24
Φιλε μου αν θελεις να φας τρια τοστ και περιμενεις μιση ωρα,τα λεφτα που θα δοσης στιν δεη δωστα κλητερα στιν ταβερνα τις γειτονιασου:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::bi ggrin:

nikolaras
14-02-11, 22:41
Αν μιλάμε για επαγγελματική τοστιέρα, αργεί να ζεσταθεί, αλλά αν ζεσταθεί δεν κρυώνει με τίποτα.
Είναι πολύ βαριές και έχουν χονδρά μαντέμια.

Nemmesis
14-02-11, 22:45
Αν μιλάμε για επαγγελματική τοστιέρα, αργεί να ζεσταθεί, αλλά αν ζεσταθεί δεν κρυώνει με τίποτα.
Είναι πολύ βαριές και έχουν χονδρά μαντέμια.

μα αφου λεει οτι:

ο θερμοστατης κλεινει(ανοιγει το κυκλωμα) σε ολες τις σκαλες σχετικα γρηγορα

σπυρος65α
14-02-11, 23:33
το προβλημα σου δημιουργηται γιατι κοβει γρηγορα ο θερμοστατης (δεν τον καταργουμε σε καμια περιπτωση). μπορεις ισωσ να τον ρυθμισεις εαν ειναι περιστροφικος, μεσα στον αξονα υπαρχει μια βιδα που ρυθμιζει την βελονα αλλα θα σου συνιστουσα μιασ και εχεισ εγγυηση να πας στο καταστημα που την αγορασες & να στην αντικαταστησουν η να διορθωση το προβλημα η εταιρια (εχεις 2 χρονια εγγυηση)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
15-02-11, 10:20
Κανονικά έχει έναν θερμοστάτη επαφής εσωτερικά στο πίσω μέρος της πλάκας. Είναι συνήθως κυλινδρικός και στερεώνεται με 2 βιδάκια. "Ανοίγει" συνήθως σε θερμοκρασίες 200°C. Αν αυτός έχει χαλάσει, ανοίγει σε μικρότερες θερμοκρασίες και φυσικά δεν μπορείς να κάνεις δουλειά.