PDA

Επιστροφή στο Forum : Τάση στον ουδέτερο



Γαληνίτης
17-02-11, 01:05
Εδώ και λίγες μέρες, με σβηστό τον ηλεκτρικό φούρνο, το κόκκινο λαμπάκι περιέργως δεν έσβηνε εντελώς αλλά εξακολουθούσε να φέγγει αμυδρά. Αν και ο φούρνος λειτουργούσε κανονικά, για κάθε ενδεχόμενο κατέβασα την σχετική ασφάλεια του στον πίνακα.
Κάποια στιγμή πήγα να βάλω μπροστά το πλυντήριο πιάτων και δεν λειτούργησε, ούτε άναβε κανένα ενδεικτικό λαμπάκι.
Κάλεσα επισκευαστή ηλεκτρικών συσκευών, ο οποίος παρατήρησε έκπληκτος ότι στο πλυντήριο το δοκιμαστικό κατσαβίδι άναβε όχι μόνο στη φάση, αλλά και στον ουδέτερο! Επίσης και μετά το κατέβασμα της σχετικής ασφάλειας στον πίνακα!
Αφαίρεσε τον διακόπτη του πλυντηρίου και μία καμμένη αντίσταση από τον φούρνο και ζήτησε, μέχρι να ξανάρθει την επομένη, να έχω φέρει οπωσδήποτε ηλεκτρολόγο για έλεγχο του πίνακα.
Ο ηλεκτρολόγος, μετά από μετρήσεις και δοκιμές και πολύ προβληματισμό κατέληξε ότι δεν έφταιγε ο πίνακας, αλλά ο ουδέτερος, που έφερνε τάση από το ρολόι της ΔΕΗ. Μέτρησα με το πολύμετρο 225V μεταξύ φάσης και ουδέτερου, 120 V μεταξύ φάσης-γείωσης & 105V μεταξύ ουδέτερου-γείωσης!
Κάλεσα αμέσως τις βλάβες της ΔΕΗ. Ακούγοντας ότι ήδη "έχει καεί ένας φούρνος και ένα πλυντήριο" είπαν "ερχόμαστε αμέσως!". Κατέφθασαν 2 άτομα με ΙΧ, άνοιξαν τον μετρητή και είπαν ότι η μόνωση κάποιων λεπτών καλωδίων είχε φαγωθεί από ποντίκια και υπήρχε φωλιά μέσα στο ντουλαπι με τον μετρητή. Να το τσιμεντώσω και να ρίξω ποντικοφάρμακο. Και θα ερχόταν μετά τις 3 μμ γερανός να ελέγξει και το καλώδιο στην κολώνα.
Ο γερανός ήρθε στις 5μμ και άρχισαν να με ρωτάνε αν έχω ασανσέρ, εργοταξιακό ή ρεύμα κτλ., καθώς και για τον πύργο με τη ραδιοερασιτεχνική κεραία. Ότι το διόρθωσαν αλλά θα χρειαστεί να ξανάρθουν. Όμως είδα με το πολύμετρο ότι το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Τηλεφώνησα στις βλάβες και μου είπαν ότι ο γερανός βρίσκεται κάπου κοντά και θα ξανάρθουν. Τελικά αργά το βράδυ ξαναήρθαν και μου είπαν ότι επιτέλους βρέθηκε και διορθώθηκε η βλάβη, που ήταν διαρροή σε ένα σπίτι στον από κάτω παράλληλο δρόμο.

navar
17-02-11, 01:50
νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις μέχρι και αποζημίωση για τα "καμμένα " σου !

makis.civ
17-02-11, 14:53
πρίν απο κατι μήνες έγινε ένα πολύ δυνατό βραχυκύκλωμα στην μέση τάση στον υποσταθμό έξω απο το σπίτι μου, αφού κόπηκε το 1 απο τα 3 σύρματα, η τάση στο σπίτι μου ήταν λιγότερο απο 100V (φαντάζομαι δεν ήμουν ο μόνος). τι γίνεται σε περίπτωση που καεί κάποια συσκευή;; ποιός είναι υπεύθυνος;;:hahahha:

Κοπρίτης
17-02-11, 15:13
Απλά, πας το τιμολόγιο-απόδειξη από τον τεχνικό που σου επισκεύασε τη συσκευή που πρέπει να λέει καθαρά "προκλήθηκε από υπέρταση του δικτύου της ΔΕΗ", και κοιτάς να βρεις καποιο παραστατικό από την υπηρεσία βλαβών της ΔΕΗ που να γνωματεύει για το πρόβλημα τοτε.

Γιώργος Ανώνυμος
17-02-11, 15:18
νομίζω πως μπορείς να ζητήσεις μέχρι και αποζημίωση για τα "καμμένα " σου !

Σωστός, η ΔΕΗ όντως αποζημιώνει όταν αποδεδειγμένα η βλάβη είναι δική της (μέχρι και τον μετρητή) σε αντίθεση με τους Δήμους (π.χ. για λακκόυβες) που έχου μάθει το παραμύθι και ζητάνε να τους κάνεις αγωγή με δικηγόρο, παράσταηση κλπ. και έτσι αποτρέπουν τις μικροαποζημιώσεις γιατί κανένας δεν μπαίνει στη διαδικασία. Η ΔΕΗ έχει και τα καλά της!!!

Διεκδίκησε λοιπόν εγγράφως τα... σπασμένα σου!
Καλό απόγευμα!!

FILMAN
17-02-11, 15:42
Τελικά αργά το βράδυ ξαναήρθαν και μου είπαν ότι επιτέλους βρέθηκε και διορθώθηκε η βλάβη, που ήταν διαρροή σε ένα σπίτι στον από κάτω παράλληλο δρόμο.
Αυτή ήταν η βλάβη; Αλίμονο αν ένα πρόβλημα στο δικό μου σπίτι κάνει ζημιές στα άλλα! Η κακή γείωση του ουδέτερου αγωγού ήταν το πρόβλημα!

Nemmesis
17-02-11, 16:09
πολυ σωστα... σκεξου μονο τι διαρροη χρειαζετε για να σηκωθει ο ουδετερο μια περιοχης στα 110V... θα εβλεπες τον καπνο απο το σπιτι πριν ακομα καταλαβεις οτι δεν εχεις ταση... εκτος και αν το προβλημα δεν ηταν σε κοντινο σπιτι αλλα σε καποιο κοντινο υποσταθμο αλλα ετσι θα ειχα ολα τα σπιτια προβλημα..

lepouras
18-02-11, 02:45
σε πολυκατοικία συγγενή κόπηκε ο ουδέτερος από την κολόνα της ΔΕΗ και ακούμπησε την από κάτω φάση. αποτέλεσμα τα 2/3 της εγκατάστασης να φτάσει τα 380. 3φ ρολόγια όλα τα διαμερίσματα. αποτέλεσμα καμένα πλυντήρια στερεοφωνικά που οι οθόνες έγιναν προβολής φώτα που ξημέρωσαν το σπίτι . την γλίτωσαν όσα ήταν στην φάση που έπεσε ο ουδέτερος. αποτέλεσμα μετά από χαμό στη ΔΕΗ που μάλιστα τα ίδια της τα συνεργία επιβεβαίωσαν την ζημία. <<ας είχατε προστασίες στους πίνακες σας>> και αρνήθηκαν κάθε αίτημα αποζημίωσης.
αν το τραβούσε το θέμα πιο βαριά πιστεύω ότι θα κέρδιζε κάτι στο τέλος αλλά δεν το έκανε.

Λυκιδευς
18-02-11, 08:02
<<ας είχατε προστασίες στους πίνακες σας>>

τι προστασιες;

-nikos-
18-02-11, 09:43
με τον μαστορα μου οταν τοποθετουσαμε μια εγγατασταση τριφασικου
και βαλαμε μεσα στον πινακα και ρελε ηλεκτροπληξιας μου λεει οτι ''ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ''
και του λεω ''ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΒΑΖΩΝΤΑς ΜΙΑ ΓΕΦΥΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ???''
ε τι να σας λεω,μολις βαλαμε ενα στραβομενο νιμ μεσα στην πριζα επεσαν οι γενικοι σε ολο
το τετραγωνο, και ηταν και νυχτα,,,ευτιχως δεν εγινε κανενα ατιχημα στη γειτωνια.
μου λεει μετα ''ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΦΑΣΗ ΜΕ ΓΙΩΣΗ'' και του απαντω
''ΤΙ ΛΕς ΞΑΝΑΔΩΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ???'' :lool::lool:φυσικα η δευτερη δωκιμη δεν εγινε ποτες και εχω μινει
με την απορια.:001_rolleyes:

Nemmesis
18-02-11, 09:53
για αυτο λεγεται και ηλεκτροπληξιας... δεν περιοριζει ποσο ρευμα αφηνει να περασει απο την φαση προς τον ουδετερο... απλα κοιταει παντα οσο ρευμα "μπαινει" στο κυκλωμα απο την φαση τοσο να "βγαινει" απο τον ουδετερο... μολις γινει κατι και για καποιο λογο περασει ρευμα απο καπου αλλου πχ καποιος ανθρωπος θα δει οτι στην φαση περναει περισσοτερο ρευμα απο οτι στον ουδετερο γιατι καποιο ρευμα θα περναει μεσα απο τον ανθρωπο τοτε θα πεσει το ηλεκτροπληξιας... απορω κιολας πως δεχτηκε να κανετε ετσι την δοκιμη...

Λυκιδευς
18-02-11, 09:53
ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΦΑΣΗ ΜΕ ΓΙΩΣΗ''

τι εννοεις;η μαλλον καλυτερα τι εννοει;

-nikos-
18-02-11, 10:07
για αυτο λεγεται και ηλεκτροπληξιας... δεν περιοριζει ποσο ρευμα αφηνει να περασει απο την φαση προς τον ουδετερο... απλα κοιταει παντα οσο ρευμα "μπαινει" στο κυκλωμα απο την φαση τοσο να "βγαινει" απο τον ουδετερο... μολις γινει κατι και για καποιο λογο περασει ρευμα απο καπου αλλου πχ καποιος ανθρωπος θα δει οτι στην φαση περναει περισσοτερο ρευμα απο οτι στον ουδετερο γιατι καποιο ρευμα θα περναει μεσα απο τον ανθρωπο τοτε θα πεσει το ηλεκτροπληξιας... απορω κιολας πως δεχτηκε να κανετε ετσι την δοκιμη...

σωστος.-

makis.civ
18-02-11, 14:12
ο διακόπτης διαρροής (κοινώς ρελέ) ουσιαστικά είναι ένας διαφορικός μετασχηματιστής με τορροειδή πυρήνα. έχει 3 τυλυγματα το 1Φ και 5 το 3Φ. δηλ. 1τυλυγμα φάσης+1 τύλιγμα ουδετέρου+1 τύλιγμα με πολύ λεπτό σύρμα που αντιλαμβάνεται το διαφορικό ρεύμα και ενεργοποιεί ένα μικροσκοπικό ηλεκτρομαγνήτη (που πάνω του στηρίζεται με μηχανικό τρόπο η ζεύξη των επαφών του ρελέ).
Για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει το ρεύμα της φάσης να διαφέρει απο το ρεύμα του ουδετέρου, σε αυτή την περίπτωση ενεργοποιήτε ο μικρός η/μ που με τη σειρά του δημιουργεί την απόζευξη.
Το ρελέ αντιλαμβάνεται και διαρροή φάσης και διαρροή ουδετέρου. Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος ΔΕΝ ενεργοποιήτε γιατί η υπερένταση που δημιουργήθηκε είναι συμμετρηκή (ίδιο ρεύμα και απο την φάση αλλά και απο τον ουδέτερο).

Λυκιδευς
18-02-11, 14:26
''ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΒΑΖΩΝΤΑς ΜΙΑ ΓΕΦΥΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ???''
ε τι να σας λεω,μολις βαλαμε ενα στραβομενο νιμ μεσα στην πριζα επεσαν οι γενικοι σε ολο
το τετραγωνο,
αυτο πως γινεται;

FILMAN
18-02-11, 15:36
ο διακόπτης διαρροής (κοινώς ρελέ) ουσιαστικά είναι ένας διαφορικός μετασχηματιστής με τορροειδή πυρήνα. έχει 3 τυλυγματα το 1Φ και 5 το 3Φ. δηλ. 1τυλυγμα φάσης+1 τύλιγμα ουδετέρου+1 τύλιγμα με πολύ λεπτό σύρμα που αντιλαμβάνεται το διαφορικό ρεύμα και ενεργοποιεί ένα μικροσκοπικό ηλεκτρομαγνήτη (που πάνω του στηρίζεται με μηχανικό τρόπο η ζεύξη των επαφών του ρελέ).
Για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει το ρεύμα της φάσης να διαφέρει απο το ρεύμα του ουδετέρου, σε αυτή την περίπτωση ενεργοποιήτε ο μικρός η/μ που με τη σειρά του δημιουργεί την απόζευξη.
Το ρελέ αντιλαμβάνεται και διαρροή φάσης και διαρροή ουδετέρου. Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος ΔΕΝ ενεργοποιήτε γιατί η υπερένταση που δημιουργήθηκε είναι συμμετρηκή (ίδιο ρεύμα και απο την φάση αλλά και απο τον ουδέτερο).
Πολύ σωστή η εξήγηση. Εγώ να πω μόνο πως σε περίπτωση βραχυκυκλώματος το ρ/δ μπορεί πράγματι να πέσει (αν και δεν είναι αυτή η δουλειά του) λόγω μη απόλυτης συμμετρίας των πρωτευόντων τυλιγμάτων του διαφορικού μετασχηματιστή.

FILMAN
18-02-11, 15:37
με τον μαστορα μου οταν τοποθετουσαμε μια εγγατασταση τριφασικου
και βαλαμε μεσα στον πινακα και ρελε ηλεκτροπληξιας μου λεει οτι ''ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ''
και του λεω ''ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ΒΑΖΩΝΤΑς ΜΙΑ ΓΕΦΥΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ???''
ε τι να σας λεω,μολις βαλαμε ενα στραβομενο νιμ μεσα στην πριζα επεσαν οι γενικοι σε ολο
το τετραγωνο, και ηταν και νυχτα,,,ευτιχως δεν εγινε κανενα ατιχημα στη γειτωνια.
μου λεει μετα ''ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΤΟ ΡΕΛΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΦΑΣΗ ΜΕ ΓΙΩΣΗ'' και του απαντω
''ΤΙ ΛΕς ΞΑΝΑΔΩΚΙΜΑΖΟΥΜΕ ???'' :lool::lool:φυσικα η δευτερη δωκιμη δεν εγινε ποτες και εχω μινει
με την απορια.:001_rolleyes:
Τώρα εγώ να ξαναπώ κάτι για τους επαγγελματίες ηλεκτρολόγους, ή...

makis.civ
18-02-11, 17:53
Πολύ σωστή η εξήγηση. Εγώ να πω μόνο πως σε περίπτωση βραχυκυκλώματος το ρ/δ μπορεί πράγματι να πέσει (αν και δεν είναι αυτή η δουλειά του) λόγω μη απόλυτης συμμετρίας των πρωτευόντων τυλιγμάτων του διαφορικού μετασχηματιστή.

αυτό ακριβώς Φίλιππε είναι που έχει μπερδέψει πολλούς ηλεκτρολόγους και θεωρούν πως με το βραχυκύκλωμα το ρελέ είναι "υποχρεωμένο" να πέσει, και παραξενεύονται όταν δεν το κάνει.

-nikos-
18-02-11, 18:28
αυτο πως γινεται;

τι ενοεις??πως γινετε να πεσουν οι γενικοι των σπιτιων της γειτονιας??

Λυκιδευς
18-02-11, 20:29
τι ενοεις??πως γινετε να πεσουν οι γενικοι των σπιτιων της γειτονιας??
ναι πως γινεται;(δεν ρωταω ειρωνικα)

xrhstosmp
18-02-11, 20:34
ε οι γενικοι (διακοπτες) αποκλειεται να πεσουν. ρελαι διαφυγης μπορει ομως, απο απωλεια ουδετερου σε ουδετερωση.

lepouras
18-02-11, 21:20
τι προστασιες;

πάρα πολλές ότι μπορείς να σκεφτείς . ρίξε σε ένα πίνακα ελεγκτές τάσης κάνα αντικεραυνικο κάνα ελεγκτή φάσης και αν έχεις πιάσει το λότο μπορείς να έχεις και κάνα πίνακα γεμάτο ελεγκτές και όργανα για να ίσε σίγουρος ότι δεν θα πάθεις κάτι από την ΔΕΗ


ναι πως γινεται;(δεν ρωταω ειρωνικα)

προφανώς είναι μια υπερβολή για να δηλοσει το μέγεθος του μπαμ που έσκασε στην μούρη τους.:lool:

Ηλιας Α
18-02-11, 21:53
......... κόπηκε ο ουδέτερος από την κολόνα της ΔΕΗ και ακούμπησε την από κάτω φάση. ...........
Καλησπέρα
Μια σωστή ηλ εγκατάσταση από πλευράς γείωσης δε χαμπαρίζει από το << κόπηκε ο ουδέτερος από την κολόνα της ΔΕΗ και ακούμπησε την από κάτω φάση.>> έπρεπε να δράσει αποτελεσματικά και να << καταπιεί >> την ανάπτυξη τάσης στον ουδέτερο.

Ηλιας Α
18-02-11, 22:06
με τον..........
με την απορια.:001_rolleyes: ......... Λάθος ανάρτηση!

Ηλιας Α
18-02-11, 22:20
ναι πως γινεται;(δεν ρωταω ειρωνικα)
Ενδεχομένως να θέλει να πει <<έμεινε η γειτονιά χωρίς ρεύμα >>

xrhstosmp
18-02-11, 22:22
Καλησπέρα
Μια σωστή ηλ εγκατάσταση από πλευράς γείωσης δε χαμπαρίζει από το << κόπηκε ο ουδέτερος από την κολόνα της ΔΕΗ και ακούμπησε την από κάτω φάση.>> έπρεπε να δράσει αποτελεσματικά και να << καταπιεί >> την ανάπτυξη τάσης στον ουδέτερο.

πολυ σωστο! αλλα ισχυει μονο σε περιοχες ουδετερωσης (ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) ΚΑΙ Εφ'ΟΣΟΝ το σφαλμα ειναι ΠΡΙΝ το μετρητη τη δεη που γινεται η γεφυρωση του ουδετερου με τη γειωση.

lepouras
18-02-11, 22:28
Καλησπέρα
Μια σωστή ηλ εγκατάσταση από πλευράς γείωσης δε χαμπαρίζει από το << κόπηκε ο ουδέτερος από την κολόνα της ΔΕΗ και ακούμπησε την από κάτω φάση.>> έπρεπε να δράσει αποτελεσματικά και να << καταπιεί >> την ανάπτυξη τάσης στον ουδέτερο.

όταν λέω κόπηκε ο ουδέτερος, ήτανε της παροχής που πηγαίνει προς την πολυκατοικία. οπότε το θέμα γείωσης δεν στέκει στην προκείμενη περίπτωση γιατί όπως είπαμε στην Αθήνα ο ουδέτερος είναι με την γείωση μόνο στον υποσταθμό και όχι στους μετρητές της ΔΕΗ.

Ηλιας Α
18-02-11, 22:42
πολυ σωστο! αλλα ισχυει μονο σε περιοχες ουδετερωσης (ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) ΚΑΙ Εφ'ΟΣΟΝ το σφαλμα ειναι ΠΡΙΝ το μετρητη τη δεη που γινεται η γεφυρωση του ουδετερου με τη γειωση.

<<πολυ σωστο! αλλα ισχυει μονο σε περιοχες ουδετερωσης (ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) >>….<<(ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) >> .

Και γιατί <<περικαλώ >> το << εκτος αθηνων) >>
Έχει υπογράψει το Ι καμία σύμβαση ότι αν περνά από την Ελευσίνα θα αποβάλει τις φυσικές ιδιότητες;
<< ΚΑΙ Εφ'ΟΣΟΝ το σφαλμα ειναι ΠΡΙΝ το μετρητη τη δεη που γινεται η γεφυρωση του ουδετερου με τη γειωση.>>
Σε τι θα διαφοροποιηθεί αν γίνει μετά;

Ηλιας Α
18-02-11, 22:53
όταν λέω κόπηκε ο ουδέτερος, ήτανε της παροχής που πηγαίνει προς την πολυκατοικία. οπότε το θέμα γείωσης δεν στέκει στην προκείμενη περίπτωση γιατί όπως είπαμε στην Αθήνα ο ουδέτερος είναι με την γείωση μόνο στον υποσταθμό και όχι στους μετρητές της ΔΕΗ.

<<, ήτανε της παροχής που πηγαίνει προς την πολυκατοικία>> μου είναι γνωστό <<είπαμε στην Αθήνα ο ουδέτερος είναι με την γείωση μόνο στον υποσταθμό και όχι στους μετρητές της ΔΕΗ.>>
Το << είπαμε >> δεν με αγγίζει, είναι ξένο προς μένα .

lepouras
18-02-11, 23:01
<<πολυ σωστο! αλλα ισχυει μονο σε περιοχες ουδετερωσης (ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) >>….<<(ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) >> .

Και γιατί <<περικαλώ >> το << εκτος αθηνων) >>
Έχει υπογράψει το Ι καμία σύμβαση ότι αν περνά από την Ελευσίνα θα αποβάλει τις φυσικές ιδιότητες;
<< ΚΑΙ Εφ'ΟΣΟΝ το σφαλμα ειναι ΠΡΙΝ το μετρητη τη δεη που γινεται η γεφυρωση του ουδετερου με τη γειωση.>>
Σε τι θα διαφοροποιηθεί αν γίνει μετά;

Ηλία τα πράγματα είναι απλά. στην Αθήνα ο ουδέτερος με την γείωση ενώνονται μόνο στον υποσταθμό.
ενώ σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις εκτός Αθήνας ενώνετε και στο ρολόι της ΔΕΗ. και μετά σε αυτό που είπα. ο ουδέτερος κόπηκε από την πλευρά της παροχής που πηγαίνει προς την πολυκατοικία, άρα ο ουδέτερος αποκτά το δυναμικό της φάσης που ακούμπησε χωρίς να μπορεί να αποβάλει κάπου αυτό το δυναμικό εφόσον προς την πολυκατοικία καταλήγει μόνο στους πίνακες και κατά συνέπεια στις εγκατάστασις τον διαμερισμάτων χωρίς να παρεμβάλλεται άλλο είδος ένωση όπως γείωση και γενικά κάτι που μπορεί να την αποφορτίσει προς την γη. οπότε ο ουδέτερος πλέον λειτουργεί ως φάση μέσα στην εγκατάσταση.

Ηλιας Α
18-02-11, 23:31
Ηλία τα πράγματα είναι απλά. στην Αθήνα ο ουδέτερος με την γείωση ενώνονται μόνο στον υποσταθμό.
ενώ σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις εκτός Αθήνας ενώνετε και στο ρολόι της ΔΕΗ. και μετά σε αυτό που είπα. ο ουδέτερος κόπηκε από την πλευρά της παροχής που πηγαίνει προς την πολυκατοικία, άρα ο ουδέτερος αποκτά το δυναμικό της φάσης που ακούμπησε χωρίς να μπορεί να αποβάλει κάπου αυτό το δυναμικό εφόσον προς την πολυκατοικία καταλήγει μόνο στους πίνακες και κατά συνέπεια στις εγκατάστασις τον διαμερισμάτων χωρίς να παρεμβάλλεται άλλο είδος ένωση όπως γείωση και γενικά κάτι που μπορεί να την αποφορτίσει προς την γη. οπότε ο ουδέτερος πλέον λειτουργεί ως φάση μέσα στην εγκατάσταση.
Γιάννη
Αν τα παραπάνω τα γράφεις, όπως θα τα έλεγες στο καφενείο και εν απουσία μου, ίσως τα θεωρούσα σωστά- γιατί απλά δε θα τα άκουγα- αν όμως τα λες σαν ένα άτομο που έχει σχέση με τα ηλεκτροτεχνικά θέματα τότε δεν μπορώ να πω τίποτα…………………….. έχασα τη λαλιά μου

lepouras
18-02-11, 23:50
οκ, μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω στο ύφος της γραφής σου. οπότε παραιτούμε του θέματος .

Ηλιας Α
19-02-11, 00:23
Κάλεσα επισκευαστή ηλεκτρικών συσκευών, ο οποίος παρατήρησε έκπληκτος ότι στο πλυντήριο το δοκιμαστικό κατσαβίδι άναβε όχι μόνο στη φάση, αλλά και στον ουδέτερο! Επίσης και μετά το κατέβασμα της σχετικής ασφάλειας στον πίνακα!
Αφαίρεσε τον διακόπτη του πλυντηρίου και μία καμμένη αντίσταση από τον φούρνο και ζήτησε, μέχρι να ξανάρθει την επομένη, να έχω φέρει οπωσδήποτε ηλεκτρολόγο για έλεγχο του πίνακα........././...
Ο ηλεκτρολόγος, μετά από μετρήσεις και δοκιμές και πολύ προβληματισμό κατέληξε ότι δεν έφταιγε ο πίνακας, αλλά ο ουδέτερος, που έφερνε τάση από το ρολόι της ΔΕΗ. Μέτρησα με το πολύμετρο 225V μεταξύ φάσης και ουδέτερου, 120 V μεταξύ φάσης-γείωσης & 105V μεταξύ ουδέτερου-γείωσης!
Κάλεσα αμέσως τις βλάβες της ΔΕΗ. ..................
ο.

Κώστα (Γαληνίτης (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33346))

<<Κάλεσα επισκευαστή ηλεκτρικών συσκευών, ο οποίος παρατήρησε έκπληκτος ότι στο πλυντήριο το δοκιμαστικό κατσαβίδι άναβε όχι μόνο στη φάση, αλλά και στον ουδέτερο>> ..<< το δοκιμαστικό κατσαβίδι >>…………… αποφεύγομε τέτοιους επισκευαστές
<<Αφαίρεσε …..και μία καμμένη αντίσταση από τον φούρνο>>
Έχεις ΔΔΕ και αν ναι έχει γίνει δοκιμή αν συνεργάζεται αυτός με όλη την εγκατάσταση και αν ναι πριν πόσο καιρό;
<< αλλά ο ουδέτερος, που έφερνε τάση από το ρολόι της ΔΕΗ. Μέτρησα με το πολύμετρο 225V μεταξύ φάσης και ουδέτερου, 120 V μεταξύ φάσης-γείωσης & 105V μεταξύ ουδέτερου-γείωσης!>>
Δεν μπορώ να γνωρίζω τι συνέβη αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι φταίει και η εγκατάσταση βλέπε και 23,27,28,29,και31 post.
Αν δε την εγκατάσταση στην έφτιαξε ο << μάστορης >> που σου (έβανε)* και τους Μ/Σ 220/220 V για λόγους ασφάλειας που αναφέρεις εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49322 3 post
τότε η σιγουριά μου είναι πολλαπλάσια της αρχικής μου εκτιμωμένης.
(έβανε)* Αν τους έβανε για λόγους κονόμας τότε υπάρχει περίπτωση να έρθει κάποτε σε σωστό δρόμο, αν γίνει κάποτε οικονομικά ανεξάρτητος – που δε νομίζω -.
Αν τους έβανε από άγνοια τότε η κατάστασή του είναι μη αναστρέψιμος.

gRooV
19-02-11, 10:43
παρακαλώ, αν πρόκειται να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση να μην υπάρχουν ειρωνείες προς τρίτους.
εδώ δεν είμαστε δάσκαλοι με μαθητές... όλοι ανταλλάζουμε απόψεις με το ίδιο βαρόμετρο.

Ηλιας Α
19-02-11, 19:02
παρακαλώ, αν πρόκειται να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση να μην υπάρχουν ειρωνείες προς τρίτους.
εδώ δεν είμαστε δάσκαλοι με μαθητές... όλοι ανταλλάζουμε απόψεις με το ίδιο βαρόμετρο.
Καλησπέρα
Σαν αρχή ζητώ συγνώμη από σένα και τους εμπλεκόμενους σ΄αυτό το θέμα.
Αλλά ζητώ να μου αναγνωρίσετε τα αίτια που με οδήγησαν σε μια τέτοια συμπεριφορά, τα οποία είναι η ελαχιστοποίηση του κινδύνου ηλεκτροπληξίας σε Άνθρωπο (*) , κρίνοντας με επιεικώς.
Επί του προκειμένου, έχω σοβαρές ενδείξεις - χωρίς να είμαι σίγουρος - όπως τόνισα για την πλημμελή λειτουργία της υπό κρίση εγκατάστασης, σ΄ότι αφορά τους όρους ασφάλειας.
Και σ΄άλλα παρόμοια θέματα λέω τα πράγματα με αυστηρότητα όπως π.χ εδω
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51320&page=4 36 post
αλλά ο τότε δημιουργός του θέματος κατά πάσα πιθανότητα τα πήρε αψήφιστα.
Στο παρόν θέμα έκανα υπέρβαση της αυστηρότητας, για να εστιάσω τη σοβαρότητα της περίπτωσης, και ίσως άγγιξα το όριο της παρεκτροπής.
<< εδώ δεν είμαστε δάσκαλοι με μαθητές >> Είμαι μαθητής και θα μαθητεύω για πολλά …μα παρά πολλά χρόνια ακόμη
(*) Όπως και στο παρελθόν έχω τονίσει 60 νεκρούς περίπου από ηλεκτροπληξία μετρά η χώρα μας ετησίως.

lepouras
21-02-11, 20:45
Καλησπέρα
Μια σωστή ηλ εγκατάσταση από πλευράς γείωσης δε χαμπαρίζει από το << κόπηκε ο ουδέτερος από την κολόνα της ΔΕΗ και ακούμπησε την από κάτω φάση.>> έπρεπε να δράσει αποτελεσματικά και να << καταπιεί >> την ανάπτυξη τάσης στον ουδέτερο.
είπες και σου απαντα.


πολυ σωστο! αλλα ισχυει μονο σε περιοχες ουδετερωσης (ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) ΚΑΙ Εφ'ΟΣΟΝ το σφαλμα ειναι ΠΡΙΝ το μετρητη τη δεη που γινεται η γεφυρωση του ουδετερου με τη γειωση.


<<πολυ σωστο! αλλα ισχυει μονο σε περιοχες ουδετερωσης (ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) >>….<<(ολη η ελλαδα εκτος αθηνων) >>

Και γιατί <<περικαλώ >> το << εκτος αθηνων) >>
Έχει υπογράψει το Ι καμία σύμβαση ότι αν περνά από την Ελευσίνα θα αποβάλει τις φυσικές ιδιότητες;
<< ΚΑΙ Εφ'ΟΣΟΝ το σφαλμα ειναι ΠΡΙΝ το μετρητη τη δεη που γινεται η γεφυρωση του ουδετερου με τη γειωση.>>
Σε τι θα διαφοροποιηθεί αν γίνει μετά;
και ξεκινάς και δεν μας λες τι δεν κατάλαβες η δεν καταλάβαμε


<<, ήτανε της παροχής που πηγαίνει προς την πολυκατοικία>> μου είναι γνωστό <<είπαμε στην Αθήνα ο ουδέτερος είναι με την γείωση μόνο στον υποσταθμό και όχι στους μετρητές της ΔΕΗ.>>
Το << είπαμε >> δεν με αγγίζει, είναι ξένο προς μένα .
αφού είναι ξένα τότε ρώτα αλλιώς πες την γνώμη σου.


Γιάννη
Αν τα παραπάνω τα γράφεις, όπως θα τα έλεγες στο καφενείο και εν απουσία μου, ίσως τα θεωρούσα σωστά- γιατί απλά δε θα τα άκουγα- αν όμως τα λες σαν ένα άτομο που έχει σχέση με τα ηλεκτροτεχνικά θέματα τότε δεν μπορώ να πω τίποτα…………………….. έχασα τη λαλιά μου
αλλά κράζεις χωρείς να μας λες τελικά που κάνουμε λάθος η τουλάχιστον πες μας κάτι μήπως κατάλαβες λάθος .

Καλησπέρα
Σαν αρχή ζητώ συγνώμη από σένα και τους εμπλεκόμενους σ΄αυτό το θέμα.
Αλλά ζητώ να μου αναγνωρίσετε τα αίτια που με οδήγησαν σε μια τέτοια συμπεριφορά, τα οποία είναι η ελαχιστοποίηση του κινδύνου ηλεκτροπληξίας σε Άνθρωπο (*) , κρίνοντας με επιεικώς.
Επί του προκειμένου, έχω σοβαρές ενδείξεις - χωρίς να είμαι σίγουρος - όπως τόνισα για την πλημμελή λειτουργία της υπό κρίση εγκατάστασης, σ΄ότι αφορά τους όρους ασφάλειας.
Και σ΄άλλα παρόμοια θέματα λέω τα πράγματα με αυστηρότητα όπως π.χ εδω
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51320&page=4 36 post
αλλά ο τότε δημιουργός του θέματος κατά πάσα πιθανότητα τα πήρε αψήφιστα.
Στο παρόν θέμα έκανα υπέρβαση της αυστηρότητας, για να εστιάσω τη σοβαρότητα της περίπτωσης, και ίσως άγγιξα το όριο της παρεκτροπής.
<< εδώ δεν είμαστε δάσκαλοι με μαθητές >> Είμαι μαθητής και θα μαθητεύω για πολλά …μα παρά πολλά χρόνια ακόμη
(*) Όπως και στο παρελθόν έχω τονίσει 60 νεκρούς περίπου από ηλεκτροπληξία μετρά η χώρα μας ετησίως.
ο πονηρός που θα ψάχνει πάντα να αποδείξει ότι όλοι οι άλλοι είναι κλέφτες και μπορεί και μόνος του τα πάντα ( κλασικός Ελληνας) πάντα θα υπάρχει και ότι και να πεις θα ρωτήσει τον γαλατά της γειτονιά προκειμένου έστω να βρει έναν να του επιβεβαιώσει την άποψή του και να κάνει το δικό του . το συναντάμε συνέχεια και πάμε σε σπίτια που σου λένε ξέρω εγώ, μια χαρά το έκανα κάτι άλλο είναι το πρόβλημα. αλλά με το να αρπάζεσαι και να γίνεσαι απότομος το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τον κάνεις να αυτοεπιβεβαιωθεί ότι τελικά έχει και δίκιο που τα κάνει μόνος του.

Ηλιας Α
22-02-11, 08:13
είπες και σου απαντα.
και ξεκινάς και δεν μας λες τι δεν κατάλαβες η δεν καταλάβαμε
αφού είναι ξένα τότε ρώτα αλλιώς πες την γνώμη σου.
αλλά κράζεις χωρείς να μας λες τελικά που κάνουμε λάθος η τουλάχιστον πες μαςκάτι μήπως κατάλαβες λάθος .
ο πονηρός που θα ψάχνει πάντα να αποδείξει ότι όλοι οι άλλοι είναι κλέφτες και μπορεί και μόνος του τα πάντα ( κλασικός Ελληνας) πάντα θα υπάρχει και ότι και να πεις θα ρωτήσει τον γαλατά της γειτονιά προκειμένου έστω να βρει έναν να του επιβεβαιώσει την άποψή του και να κάνει το δικό του . το συναντάμε συνέχεια και πάμε σε σπίτια που σου λένε ξέρω εγώ, μια χαρά το έκανα κάτι άλλο είναι το πρόβλημα. αλλά με το να αρπάζεσαι και να γίνεσαι απότομος το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τον κάνεις να αυτοεπιβεβαιωθεί ότι τελικά έχει και δίκιο που τα κάνει μόνος του.
Καλημέρα.
Απ΄ότι βλέπω σ΄αυτά: 1)<< και ξεκινάς και δεν μας λες τι δεν κατάλαβες η δεν καταλάβαμε >>, 2)<< αφού είναι ξένα τότε ρώτα αλλιώς πες την γνώμη σου>>,και 3)<< αλλά κράζεις χωρείς να μας λες τελικά που κάνουμε λάθος η τουλάχιστον πες μας κάτι μήπως κατάλαβες λάθος>> .
Διαπιστώνω ότι: το 2 είναι μια παραλλαγή σε νέα έκδοση του 1, και το 3 με τη σειρά του είναι αντιγραφή – σε έννοια – του 2 στην ίδια όμως έκδοση.
Άρα συμπεραίνω αν απαντήσω σε α) << τελικά που κάνουμε λάθος >> και, β) << μήπως κατάλαβες λάθος>>θα καλυφθείς .
α) << τελικά που κάνουμε λάθος >> Έχω απαντήσει: 1) Ευθέως, με το 23 post που τυχαίνει να είναι παράθεση σε μήνυμα σου και για να σου θυμίσω μ΄αυτά << Μια σωστή ηλ εγκατάσταση από πλευράς γείωσης.......................................>> .
2) Με απάντηση – ερώτηση, στο 28 post που είναι παράθεση σε μήνυμα του Xristomp με αυτά << Και γιατί <<περικαλώ >>το << εκτος αθηνων) >>
β) <<πες μας κάτι μήπως κατάλαβες λάθος>> .. <<πες μας κάτι >> Προς το παρόν τουλάχιστον δεν αισθάνομαι τέτοια ανάγκη, θα το πράξω όμως στο μέλλον αν το χρειαστώ

lepouras
22-02-11, 15:01
μάλιστα, τότε απλά κάνω ερώτηση. κόβετε ο ουδέτερος από την παροχή της ΔΕΗ προς ένα σπίτι και ακουμπά την μια φάση. και το σπίτι είναι Αθήνα. τι θα συμβεί? το σπίτι έχει τριφασική παροχή. πολύ καλή γείωση και καλή εγκατάσταση. περιμένω την απάντησή σου.

Ηλιας Α
22-02-11, 21:43
Κλησπέρα
Γιάννη (lepouras (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=48163))
<< μάλιστα, τότε απλά κάνω ερώτηση. κόβετε ο ουδέτερος από την παροχή της ΔΕΗ προς ένα σπίτι και ακουμπά την μια φάση. και το σπίτι είναι Αθήνα. τι θα συμβεί? το σπίτι έχει τριφασική παροχή. πολύ καλή γείωση και καλή εγκατάσταση. περιμένω την απάντησή σου.>>.
Απάντηση
<<πολύ καλή γείωση και καλή εγκατάσταση >> Με το << πολύ καλή γείωση >> που αναφέρεις δεν θα ήταν απαραίτητο να αναφέρεις και αυτό << και το σπίτι είναι Αθήνα >>.. << Αθήνα>> δεδομένου ότι η εγκατάσταση έχει εναρμονιστεί με τις εγκαταστάσεις όλης της επικράτειας που είναι και το σωστό.
Με το << και καλή εγκατάσταση >> που αναφέρεις και αν, εννοείς το καλή όπως εγώ την εννοώ, χονδρικά δεν θα συμβεί τίποτα το ιδιαίτερα δυσάρεστο επ΄αυτού απάντησα έστω λακωνικά βλέπε 23 post με αυτά: << Μια σωστή ηλ εγκατάσταση από πλευράς γείωσης…………………. Και ακόμη με την μη ύπαρξη του δεδομένου << και καλή εγκατάσταση >> γενικότερα
Τώρα για να προσεγγίσω την πλήρη περιγραφή στην ερώτηση σου << . τι θα συμβεί? >> δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις αλλά ούτε και εσύ – πιστεύω – είσαι σε θέση να δώσεις τα απαραίτητα δεδομένα για την παραπάνω απάντηση.
Όμως μια κάποια λεπτομερέστερη εκτός της λακωνικής προσέγγισης του θέματος θα μπορούσα να κάνω αλλά τα στοιχεία που μου έδωσες είναι πενιχρά επομένως δε….
Αν θέλεις δώσε τα απαραίτητα στοιχεία που εσύ νομίζεις ότι θα με βοηθήσουν να προσεγγίσω λίγο καλύτερα το θέμα και ευχαρίστως τα λέμε .

xrhstosmp
22-02-11, 22:49
Κλησπέρα
<<πολύ καλή γείωση και καλή εγκατάσταση >> Με το << πολύ καλή γείωση >> που αναφέρεις δεν θα ήταν απαραίτητο να αναφέρεις και αυτό << και το σπίτι είναι Αθήνα >>.. << Αθήνα>> δεδομένου ότι η εγκατάσταση έχει εναρμονιστεί με τις εγκαταστάσεις όλης της επικράτειας που είναι και το σωστό.
.

φιλε ηλια. σε ολη την ελλαδα πλην της ευρυτερης περιοχης αθηνων(ναι καπου εκει στην ελευσινα ειναι τα ορια) εφαρμωζεται η ουδετερωση (ΤΝ).στην αθηνα υπαρχει αμεση γειωση (ΤΤ)
που ειναι το σωστο?που ειναι το λαθος?
για πια εναρμονιση μιλας?

το τι θεωρουμε σωστο η οχι ο καθενας μας δεν εχει καμοια σημασια πιστευω.. (π.χ εγω θεωρω σωστο να γινει 160 το οριο στις εθνικες οδους αλλα...)

Ηλιας Α
24-02-11, 14:13
φιλε ηλια. σε ολη την ελλαδα πλην της ευρυτερης περιοχης αθηνων(ναι καπου εκει στην ελευσινα ειναι τα ορια) εφαρμωζεται η ουδετερωση (ΤΝ).στην αθηνα υπαρχει αμεση γειωση (ΤΤ)
που ειναι το σωστο?που ειναι το λαθος?
για πια εναρμονιση μιλας?

το τι θεωρουμε σωστο η οχι ο καθενας μας δεν εχει καμοια σημασια πιστευω.. (π.χ εγω θεωρω σωστο να γινει 160 το οριο στις εθνικες οδους αλλα...)
Καλημέρα.
Φίλε Χρίστο (xrhstosmp)
<< (π.χ εγω θεωρω σωστό να γινει 160 το οριο στις εθνικες οδους αλλα...) >>
Αν υλοποιήσεις αυτό που νομίζεις σωστό, και πέσεις στα χέρια του νόμου (τροχονόμο), Θα βεβαιωθεί σε βάρος σου η ποιο κάτω παράβαση.
Παράβαση του άρθρου 20 παραγράφος 12 περί ορίων ταχύτητας > 130 χλμ/ώρα
Όπως ποιο κάτω περιγράφεται
(#)Εκτός κατοικημένων περιοχών τα ανώτατα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας για τις διάφορες κατηγορίες αυτοκινήτων οχημάτων και των συνδυασμών αυτών, ορίζονται στον πιο κάτω πίνακα:


Πίνακας ανώτατων επιτρεπόμενων ορίων ταχύτητας
(αναπροσαρμογή Ν.3542/02.03.2007/ΦΕΚ.50α)

Κατηγορία οχήματος


αυτοκινητόδρομοι



οδοί ταχείας κυκλοφορίας



άλλο οδικό δίκτυο

Επιβατηγά


130



110



90

Και θα έχεις τις ακόλουθες συνέπιες
Με αυτές τις προβλεπόμενες ποινές: 350,00 € , Αφαίρεση ΣΚ (Στοιχείων Κυκλοφορίας) και/ή ΑΟ (Αδειας Οδήγησης) για 60 μέρες. ( # # )

Τώρα στη δική μου περίπτωση:
Στο σπίτι που έχω στον Σκαραμαγκά όταν προ 3 ετών υπέπεσε στην αντίληψη μου, ότι η εταιρία ύδρευσης αντικατέστησε τις μεταλλικές σωλήνες με πλαστικές στην γειτονιά, εγώ νόμισα σωστό να βάλω γειώσεις, και υλοποίησα αυτό που θεώρησα σωστό, με τον τρόπο που φαίνεται στο σηνυμένο.
Σε ρωτώ λοιπόν: α) μείωσα ή όχι, δραστικά -αν δεν εξάλειψα – την ανάπτυξη επικίνδυνης ενδεχόμενα τάσης στον ουδέτερο, β) υπέπεσα σε παράβαση κάποιου νόμου και αν ναι ποιος είναι αυτός ο νόμος, γ) βλέπεις καμιά ουσιώδη κακοτεχνία η οποία είναι εν δυνάμει επικίνδυνος όσο αφορά την ηλεκ/ξία δ) ξέφυγα σε τίποτα από τους άγραφους νόμους της κοινότητας των εγκαταστατών .
Για τα α,β,γ και δ ,αν έχεις να προσθέσεις –παρατηρήσεις κάτι παρακαλώ σοβαρές και μόνο αιτιολογήσεις.

Υ/Γ από δω(#) μέχρι δω ( # # ) από Κ.Ο.Κ

xrhstosmp
24-02-11, 21:18
το μονο που εκανες φιλε ηλια μιας και βλεπω 9 ηλεκτροδια αν ειναι σε καλο χωμα να εχεις μια γειωση 2-3 Ωμ. εμπειρικα το λεω γιατι δεν το μετρησα.ποσο σου εδειξε το γειωσομετρο αληθεια?
επειδη εγω δεν τα παω καλα με τις εκθεσεις, μπορεις να εξηγησεις εσυ πως μειωσες δραστικα αν δεν εξαλειψες τελειως την "αναπτυξη επικινδυνης τασης στον ουδετερο"σε αυτο το σπιτι που βρισκετε στον σκαραμαγκα? εγω παντος πιστευω πως η" επικυνδυνη ταση στον ουδετερο " χορευει και η γειωση που εκανες απλα τις χτυπαει παλαμακια..
ουτε νομους παραβιασες (με επιφυλαξη για την αντισταση γειωσης) ουτε τιποτα απλα πεταξες τα λεφτα σου σε 16αρια.. με 2 πλακες ξεμπερδευες.

lepouras
25-02-11, 00:00
και εγώ ακόμα να καταλάβω τελικό πώς ο Ηλίας σώθηκε με αυτό που λέει γιατί εκτός από παραθέσεις σε αυτά που λέμε δεν μας λέει και τίποτα.
ακομα και στο δικό του σχέδιο δεν μας λέει τελικά αν ο ουδετεροσ του κοπεί και ενωθεί με την φάση πώς θα τον προστατέψει η γείωση του . μάλλον έχει σε όλες τις συσκευές του βιδώσει τον ουδέτερο επάνω στις λαμαρίνες οπότε μάλλον θα δουλέψει αλλιώς μόνο αυτός μπορεί να καταλάβει αυτά που λέει.
Ηλία τελικά μπορείς να μας εξηγήσεις και εμάς πώς γίνετε αυτό που λες χωρίς να μας παραθέσεις τα λόγια μας επιτέλους ?
Α όσο για την γείωση που έδειξες θα πετύχαινες πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν έβαζες ένα Ε χαλκού.

Ηλιας Α
01-03-11, 00:07
Καλησπέρα
Φίλε Χρίστο (xrhstosmp)
<< το μονο που εκανες φιλε ηλια μιας και βλεπω 9 ηλεκτροδια αν ειναι σε καλο χωμα να εχεις μια γειωση 2-3 Ωμ >>.

Το χώμα είναι << φερτώ >> κατάλληλο και για δέντρα, με 9 ηλεκτρόδια Φ 17 * 1500 mm εκτιμώ πως θα είχα 2 ΩΜ αλλά, βάζοντας ηλεκτρόδια Φ 17* (2 *2000 mm )
Δηλαδή 9 ηλεκτρόδια Φ 17* 4000 mm πέτυχα γείωση 0,9 ΩΜ

<< εσυ πως μειωσες δραστικα αν δεν εξαλειψες τελειως την "αναπτυξη επικινδυνης τασης στον ουδετερο">>
Η απάντηση είναι γνωστή σε σένα, και αυτό φαίνεται από το 26 δικό σου post με τη διαφορά πως εκεί υπεστήριζες πως στην Αθήνα δε βάζουν γειώσεις.

<< πεταξες τα λεφτα σου σε 16αρια.. με 2 πλακες ξεμπερδευες>>..
Έχεις δίκιο αλλά αυτά τα υλικά είχα διαθέσιμα και αυτά έβανα

xrhstosmp
01-03-11, 19:09
Καλησπέρα
Φίλε Χρίστο (xrhstosmp)
<< το μονο που εκανες φιλε ηλια μιας και βλεπω 9 ηλεκτροδια αν ειναι σε καλο χωμα να εχεις μια γειωση 2-3 Ωμ >>.

Το χώμα είναι << φερτώ >> κατάλληλο και για δέντρα, με 9 ηλεκτρόδια Φ 17 * 1500 mm εκτιμώ πως θα είχα 2 ΩΜ αλλά, βάζοντας ηλεκτρόδια Φ 17* (2 *2000 mm )
Δηλαδή 9 ηλεκτρόδια Φ 17* 4000 mm πέτυχα γείωση 0,9 ΩΜ


<< εσυ πως μειωσες δραστικα αν δεν εξαλειψες τελειως την "αναπτυξη επικινδυνης τασης στον ουδετερο">>
Η απάντηση είναι γνωστή σε σένα, και αυτό φαίνεται από το 26 δικό σου post με τη διαφορά πως εκεί υπεστήριζες πως στην Αθήνα δε βάζουν γειώσεις.

<< πεταξες τα λεφτα σου σε 16αρια.. με 2 πλακες ξεμπερδευες>>..
Έχεις δίκιο αλλά αυτά τα υλικά είχα διαθέσιμα και αυτά έβανα

κατ'αρχην ειμαι τελειος ασχετος απο ανθοκομια,
στο ποστ 26 ανεφερα οτι σε ολη την ελλαδα πλην αθηνων υπαρχει ουδετερωση. ποτε ειπα οτι στην αθηνα δε βαζουν γειωσεις???????????? δεν γνωριζω τη "μαγικη"απαντηση ασχετα με το τι υποθετεις.

μια απορια ...ηλεκτροδια των 2 μετρων που βρικες?και δευτερο.... 4 μετρα ηλεκτροδιο πως το εβαλες?με βαριά?

theosou
05-03-11, 21:05
φιλε κώστα μήπως έχει βάλει κανένας χέρι στον πίνακα τελευταία???? Δηλαδη μήπως έχεις προσθέσει κανένα led????