PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεσμολογία PID ελέχου θερμοκρασίας



dmitspan
19-02-11, 17:57
Καλησπέρα,
έχω ένα PID Lae Electronic AC1-5JS2RW το οποίο είναι αυτό εδώ (http://www.lae-electronic.com/backend/prodotti/file_upload/scheda1/1001121129100_AC1-5%20Eng.pdf)
Σύμφωνα με τις οδηγίες του άνωθι pdf, το μοντέλο αυτό δίνει εντολή σε ρελέ λυχνίας 8 επαφών και όχι SSR.

Αυτό που θέλω να κάνω εγώ είναι:
να συνδέσω ένα θερμοζεύγος τύπου K και όταν ανοίγει η συσκευή να δίνει εντολή μέσω της εξόδου 1 να λειτουργεί η μία αντίσταση στην προσδιορισμένη θερμοκρασία. Θέλω επίσης πατώντας ένα άλλο κουμπί που βρίσκεται στην συσκευή (καφετιέρα είναι) να ενεργοποιείται η εντολή προς την έξοδο 2 που επιτρέπει στην αντίσταση να αναπτύξει την παραπάνω προσδιορισμένη θερμοκρασία (ατμός)

εάν χρειάζεστε κάποια παραπάνω πληροφορία μήπως βοηθήσει πείτε μου :biggrin:

dmitspan
21-02-11, 15:35
το ρελέ που μου έδωσαν για τη χρήση του είναι αυτό εδώ (http://www.findernet.com/en/products/detail.php?codice=601282300040&lang=en&gruppo=gruppo1), ένα Finder 60.12.8.230.0040 αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να συνδέσω που

dmitspan
28-02-11, 18:59
δε νομίζω ότι δεν υπάρχει ούτε ένας που να μη γνωρίζει τη συνδεσμολογία του ρελέ :001_tt2:
ή μήπως είναι καλύτερα να βάλω 2 SSR 220input/220 output ένα για κάθε εντολή??

picdev
04-03-11, 13:53
Είναι δυνατόν να υπάρχει PID έλεγχος για θερμοκρασία? Η έξοδος του συστήματος τι είναι?ένας διακόπτης που ανοίγει τη θέρμανση?

dmitspan
08-03-11, 15:46
δέχεται θερμοζεύγος για τον έλεγχο της θερμοκρασίας και στη θερμοκρασία που του ορίζεις ανοίγει ρελέ και ελέγχεις ό,τι θες (π.χ. αντίσταση)

herctrap
08-03-11, 16:25
Είναι δυνατόν να υπάρχει PID έλεγχος για θερμοκρασία? Η έξοδος του συστήματος τι είναι?ένας διακόπτης που ανοίγει τη θέρμανση?


γιατι να μην ειναι δυνατον

και εγω εχω φτιαξει εναν conltroller για solder station απλα εχω βαλει triac αντι για ρελε

και η εξοδος ειναι pwm με περιοδο ενα δευτερολεπτο

picdev
08-03-11, 20:36
γιατι να μην ειναι δυνατον

και εγω εχω φτιαξει εναν conltroller για solder station απλα εχω βαλει triac αντι για ρελε

και η εξοδος ειναι pwm με περιοδο ενα δευτερολεπτο

είχα ρωτήσει καθηγητή και μου είχε πει οτί το σύστημα πρέπει να είναι δεύτερης τάξης και πάνω αλλά η εξοδος pwm φενεται οτι κάτι κάνει.
Επειδη θέλω να ασχωληθώ με PID σε μικροελεγκτες και στη σχολή κάτι έχω μάθει μπορεις να με βοηθήσεις?
σαν είσοδος ειναι η θερμοκρασια που θέλεις να πιάσεις,
το σφάλμα σου είναι η διαφορά της εισόδου απο την έξοδο,μετά το σφάλμα
το παραγωγίζεις ,το ολοκληρώνεις και το πολλαπλασιάζεις(αυτά στο πεδίο του s)
μετα τα προθέτεις
τώρα αυτό το άθροισμα πως το χρησημοποιείς? σε ποια συναρτηση μεταφοράς?

herctrap
08-03-11, 22:15
ξεκινα ενα νεο τοπικ μιας και σε ενδιαφερει να το συζητησουμε
μην καταστρεφουμε αυτο