PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή συνεχούς Τάσης



makis135
20-02-11, 14:57
Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστήσω που με δεχτήκατε στο ¨Hlectronika¨! Εχω μια τρελα με τα ηλεκτρονικά και μου αρεσει να κατασκευάζω διαφορα. Θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξής θέμα:
Εχω ενα θερμόμετρο αυτοκινητου το οποίο δουλευει με μπαταρια 1.5 (V) και θέλω να το κανω να δουλέυει με ρευμα απο το αμάξι. Το αμάξι λειτουργει στα 12(V). Σαν πρώτη σκέψη σκέφτηκα να βάλω μια διοδο zener 1,5(V) παράλληλα στην τροφοδοσια του θερμομέτρου αλλά δεν ξερω μη κάνει κανενα ¨μπαμ¨ και μου κάψει τιποτα!!!! Έχει κανένας καμια καλή ιδεα για το πώς θα ρίξω την διαφορά δυναμικού απο 12(V) σε 1,5(V)?
Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε απάντηση!!!

aris285
20-02-11, 15:02
Γινεται με zener αλλα θα πρεπει να βαλεις και νια αντισταση εν σειρα με την τροφωδοσια.

spirakos
20-02-11, 15:03
Αν γνωριζεις τι ρευμα τραβαει βαλε μια αντισταση σε σειρα για περιορισμο ρευματος και υστερα την ζενερ αν υπαρχει 1.5 βολτ

spirakos
20-02-11, 15:07
Μαζι γραφαμε αρη..αν δεν υπαρχει ζενερ 1.5 παρε μια 3.3 και 2 απλες διοδους παλι σε σειρα.-0.7 περιπου η καθεμια κοβει

makis135
20-02-11, 15:19
Επιδη δεν εχω δουλέψει ποτε με μη γραμμικά κυκλωματα(διοδους και τρανζιστορ), την zener θα την πολώσω ανάστρωφα ή ορθα? Υπάρχουν στανταρ zener σε σιγκεκριμένες τάσεις?Κανένας καταλογος?
Με την τάση οκ, θα την πεδεψω λιγακι και θα την βρώ με το ρευμα τι πρέπει να προσέξω?
Το ξέρω οτι ειμαι αρκετα ασχετος αλλά.....προσπαθω!
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!!!

andrewsweet4
20-02-11, 15:33
οι διοδοι ζενερ πωλονωνται παντα αναστροφα. οσο αφορα το ρευμα, μπορεις να μετρησεις ποσο ρευμα τραβαει το θερμομετρο σου εν λειτουργεια με την μπαταρια των 1,5 βολτ? λογικα λιγα μιλιαμπερ θα τραβαει οποτε θα εισαι οκ με τη ζενερ... τωρα οσο αφορα αυτες τις διοδους (ζενερ) βγαινουν σε καποιες συγκεκριμενες τασεις π.χ. 5,1 βολτ, 3,3 βολτ, 10 βολτ κτλ

Pefres
20-02-11, 16:58
αυτο που λες γινεται με τρεις αντιστασεις, ή ενα ποτενσιομετρο(διαιρετη τασης)

http://scitoys.com/board/messages/9/resistors.jpg

στην αποπανω φωτογραφια
βλεπεις αριστερα ενα ρεοστατη και δεξια ενα ποτενσιομετρο
στο ποτενσιομετρο δινεις συνεχη ταση στις ακραιες επαφες
και στην μεσαια επαφη σου δινει το νεο σου + που εχει παντα μικροτερη ταση και μεγαλυτερη ενταση απο την αρχικη πηγη
το - σου ειναι το - της πηγης

μετα το + της νεας σου τασης, καλο θα ειναι να παρεμβαλεις μια αντισταση, ωστε να μειωσεις το ρευμα για λογους προστασιας

Ο ρεοστατης κανει οτι και το ποτενσιομετρο αλλα επηρεαζει την ενταση, οχι την ταση του ρευματος

diamadiss
20-02-11, 18:02
Αυτό τα κύκλωμα πιστεύω θα σου κάνει. Το είχα βάλει και εγώ στο αυτοκίνητο για ενα CD player και δούλευε μία χαρά. Αυτό το regulator μπορεί να δώσει μέγιστο ρεύμα εξόδου 1.5Α. Το θερμόμετρο κάτι mA πρέπει να τραβάει. Ελπίζω να βοήθησα.

LM317 datasheet :
http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf

GeorgeVita
20-02-11, 18:21
Αυτό τα κύκλωμα πιστεύω θα σου κάνει...
Η τιμή της R1 συνήθως είναι 240Ω (βλέπε datasheet) άρα καλύτερα: R1=240Ω και R2=47Ω
Θα καλύπτεται έτσι και η ανάγκη ελάχιστου ρεύματος στην έξοδο για σταθεροποίηση (1.5V/287Ω=5mA)
Για μικρά ρεύματα κάνει και το LM317L (http://www.national.com/profile/snip.cgi/openDS=LM317L) που είναι σε κέλυφος TO92.
G

diamadiss
20-02-11, 18:27
Δεν ισχύει ότι όσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνει ο διαιρέτης τάσης τότέ το υπόλοιπο ρεύμα που βγάζει το regulator στην έξοδο του θα πάει στο φορτίο. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.:001_smile:

GeorgeVita
20-02-11, 18:51
Δεν ισχύει ότι όσο λιγότερο ρεύμα καταναλώνει ο διαιρέτης τάσης τότε το υπόλοιπο ρεύμα που βγάζει το regulator στην έξοδο του θα πάει στο φορτίο;
Γενικά ισχύει για καλύτερη απόδοση αλλά στο LM317 υπάρχει ελάχιστο ρεύμα για σταθεροποίηση 3.5mA (2.5mA στο LM317L). Στα παραδείγματα του datasheet χρησιμοποιούν πάντα αντίσταση 240Ω οπότε αν δεν υπάρχει ειδικός λόγος καλύτερα να ξεκινάμε από εκεί. Επιπλέον στην περίπτωση του Μάκη δεν ξέρουμε και πολλά για τις ανοχές στην τάση τροφοδοσίας του θερμομέτρου, ούτε το ρεύμα που καταναλώνει.
G

diamadiss
20-02-11, 19:24
'Εχεις δίκιο.

FILMAN
21-02-11, 16:03
Ζένερ 1.5V δεν υπάρχει, ξεκινάνε (πια...) από 2.4V. Μπορείς όμως αντί για ζένερ 1.5V να χρησιμοποιήσεις ένα κόκκινο LED! Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το θερμόμετρο θέλει μόνο μερικά mA. Αλλιώς, LM317.

MacGyver
21-02-11, 16:24
Θα πρωτοτυπήσω στην απάντηση βλέποντας το θέμα από άλλη γωνία:
Γιατί οπωσδήποτε θα πρέπει να τροφοδοτηθεί από το αυτοκίνητο?
Αυτή η κατασκευή χρειάζεται ασφάλιση στην παροχή, επιπλέον καλώδια, 'αόρατη' δρομολόγησή τους, κουτί για τον σταθεροποιητή κ.λ.π
Τελικά πόσο συχνά αλλάζει αυτή η μπαταρία ώστε να μπει κανείς σε τέτοια ταλαιπωρία?
Στο ebay (http://shop.ebay.com/i.html?rt=nc&LH_BIN=1&_nkw=LR41&_dmpt=US_Batteries&_fcid=80&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&_trksid=p3286.c0.m301&gbr=1)με 1$ παίρνεις 10 μπαταρίες πχ: LR41
Αν δεν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα (αγοράς μέσω ebay) θα πρότεινα τοποθέτηση μιας μπαταρίας ΑΑ η ΑΑΑ εξωτερικά, στην πίσω πλευρά του θερμομέτρου!
Διάρκεια ζωής ...... πολύ-πολύ μεγαλύτερη, χρόνος εφαρμογής-κόστος...ελάχιστο !!!!

makis135
27-02-11, 00:48
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις που μου δώσατε παιδια. Τελικά το υλοποιησα και δουλέυει "κολασμενα". Τωρα το αμαξακι μου έχει και θερμόμετρο!!!Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Τα λέμε με καινούριες απορίες!!!

GeorgeVita
05-04-11, 14:25
Φίλε Γιώργο γειά. Μήπως μπορείς να μου πεις πιο είναι το ρεύμα IADJ πού λέει στον τύπο που έχει στο datasheet και που το βρίσκουμε ή πως. Ευχαριστώ.
Vout=1.25*(([1+(R2/R1)]+Iadj*R2

Το Iadj έχει να κάνει με το εσωτερικό κύκλωμα και σύμφωνα με το datasheet είναι από 50-100μΑ.
Αν χρειάζεσαι τόση ακρίβεια βάλε Iadj=50μΑ (typical).

19526

G

diamadiss
05-04-11, 16:41
Δηλαδή αυτό είναι το ρεύμα που τραβάει το pin ADJ 50μΑ για να δουλέβει το regulator, ενώ το Minimum Load Current 3,5mA είναι για να δημιουργηθεί η τάση 1,25V στο pin ADJ? Ευχαριστώ για την απάντηση.

GeorgeVita
05-04-11, 17:13
Δηλαδή ...
Γενικά ναι. Οπως λέει στο datasheet
Since the 100μA current from the adjustment terminal represents an error term, the LM117 was designed to minimize IADJ and make it very constant with line and load changes. To
do this, all quiescent operating current is returned to the output establishing a minimum load current requirement. If there is insufficient load on the output, the output will rise.

για να μειώσουν το Iadj και το σφάλμα στη ρύθμιση σχεδίασαν το κύκλωμα σε σχέση με την έξοδο οπότε για σωστή τάση πρέπει να υπάρχει αυτό το ελάχιστο ρεύμα (τυπικά 3.5mA).
G

diamadiss
05-04-11, 17:16
Ok. Ευχαριστώ πολύ.