PDA

Επιστροφή στο Forum : Kύκλωμα ρελέ



Pxelectric
21-02-11, 10:31
Γεια σας
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος φίλος να μου πει αν υπάρχει κάποιο κύκλωμα ηλεκτρονικό να πατάω ένα μπουτόν και να μού βγάζει έξοδο για να οπλίζω από 1 ως 8 ρελέ
Δηλαδή κάθε φορά που πατώ το μπουτόν να οπλίζει ο ρελέ 1 μετά πατώντας πάλι ο ρελές 2 κλπ
Αντί να βάλω ένα μεταγωγικό διακόπτη να το κάνω ηλεκτρονικά

Ευχαριστώ

antonis_x
21-02-11, 11:00
Ο πιο απλός τρόπος για να γίνει αυτό που θες είναι με το ολοκληρωμένο 4017. Λογικά θα έχουν γίνει διάφορες αναφορές και στο φόρουμ γι αυτό το ολοκληρωμένο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Αν θες κάνε μια αναζήτηση πρώτα στο φόρουμ με κλειδιά όπως 4017 ή cd4017.
Το κύκλωμα σου θα είναι περίπου ως εξής: στο clock του 4017 μια pull down αντίσταση πχ 4,7κ, από το clock του 4017 ένα μπουτόν προς το + της τροφοδοσίας σου, κάθε εξοδος από όσες θα χρησιμοποιήσεις θα πηγαίνεις σε μια αντίσταση όπου εκεινη θα καταλήγει στη βάση ενός npn τρανζίστορ όπου ο εκπομπός του θα πηγαίνεις στη γη, το ρελέ θα είναι μεταξύ του + και του συλλέκτη του τρανζίστορ και επίσης μια δίοδος με την άνοδο στον συλλέκτη του τρανζίστορ και την κάθοδο στο +. Αν χρησιμοποιήσεις πχ 5 εξόδους, την έξοδος 6 θα την πας στο reset του 4017 ώστε να επιστρέφει από την αρχή.

Συγνώμη αλλά είμαι από το κινητό στο internet Και δεν είναι και τόσο εύκολο να ψάξω για σχηματικό απο δώ, πόσο μάλλον να σχεδιάσω κιόλας.

Pxelectric
21-02-11, 12:01
Βρήκα το παρακάτω σχέδιο στο Forum όπως είπες στις εξόδους θα οδηγήσω PNP transistor κάποιο bc και μετά τους ρελέδες
ΟΚ
Ευχαριστώ

18623

chip
21-02-11, 12:05
πρέπει να οδηγήσεις NPN τρανζίστορ αφού το 4017 ενεργοποιεί την έξοδο με λογικό 1. (και μην ξεχάσεις και αντίσταση μεταξύ εξόδου 4017 και βάσης του τρανζίστορ)

FILMAN
21-02-11, 15:50
Και φυσικά κύκλωμα απόσβεσης των αναπηδήσεων του μπουτόν, αφού χωρίς αυτό μόνο διαδοχικά δεν θα ενεργοποιούνται τα ρελέ... Και μάθετε επιτέλους να βάζετε πυκνωτές απόζευξης. Επίσης για να γλυτώσεις τις αντιστάσεις σε σειρά με τις βάσεις των τρανζίστορ μπορείς αντί για ΝΡΝ τρανζίστορ να βάλεις μικρά MOSFET καναλιού Ν, π.χ. BS170, ή για να γλυτώσεις και τα MOSFET και τις διόδους, ένα IC σαν τα ULN2003, ULN2803, ULN2004, ULN2804 (ανάλογα με την τάση τροφοδοσίας που θα χρησιμοποιήσεις και τον αριθμό των εξόδων που θες, 7 ή 8 ).

GR_KYROS
22-02-11, 21:35
Ναι βάλε ένα κύκλωμα οδήγησης σαν το παρακάτω,
και μοίρασε μερικούς πυκνωτές 100n στην τροφοδοσία, παράλληλα στον διακόπτη….
Για να μη μας κάνει και παρατήρηση ο φίλιππος:wiink:
18686

chip
23-02-11, 01:51
Σε Φίλιππο και Βαγγέλη:
+++++

Pxelectric
23-02-11, 14:49
Σας ευχαριστώ είδη προχωρεί με την βοήθεια σας

FILMAN
24-02-11, 15:16
Ναι βάλε ένα κύκλωμα οδήγησης σαν το παρακάτω,
και μοίρασε μερικούς πυκνωτές 100n στην τροφοδοσία, παράλληλα στον διακόπτη….
Για να μη μας κάνει και παρατήρηση ο φίλιππος:wiink:
18686
Αμάν ρε Βαγγέλη, δηλαδή υπάρχει ποτέ περίπτωση να δουλέψει χωρίς καθόλου debounce; Δεν έχω κάτι μαζί σου ρε φίλε...

GR_KYROS
24-02-11, 20:04
κανένα πρόβλημα φίλιππε, μου αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι, γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

αλλά ρε φίλε, πολύ θεωρία, δώσε και εσύ κανένα σχέδιο να βοηθήσεις τα παιδιά, και ας μην είναι τέλειο...

BESTCHRISS
24-02-11, 21:13
θα συμφωνησω μαζι σας εκτος απο το clock οι απαριθμιστες χρειαζονται αρνητικο η θετικο κατοφλι για να μετρουν σωστα αλλιως θα κανει τρελα στην εξοδο
χρειαζεται smit trigger πυλη
οπως αυτο το κυκλωμα
18725

FILMAN
28-02-11, 12:32
κανένα πρόβλημα φίλιππε, μου αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι, γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

αλλά ρε φίλε, πολύ θεωρία, δώσε και εσύ κανένα σχέδιο να βοηθήσεις τα παιδιά, και ας μην είναι τέλειο...
Λίγα σχέδια έχω ανεβάσει; Και μάλιστα custom made! Δεν σε πιάνω!

FILMAN
28-02-11, 12:39
θα συμφωνησω μαζι σας εκτος απο το clock οι απαριθμιστες χρειαζονται αρνητικο η θετικο κατοφλι για να μετρουν σωστα αλλιως θα κανει τρελα στην εξοδο
χρειαζεται smit trigger πυλη
οπως αυτο το κυκλωμα
18725
Λάθος, ο μετρητής αυξάνει στο ανερχόμενο ή το κατερχόμενο μέτωπο του clock (στο 4017 έχεις και τις δυο επιλογές) και αδιαφορεί παντελώς γαι τη στάθμη ηρεμίας αν αυτή είναι 0 ή 1. Το schmitt trigger χρειάζεται επειδή η έξοδος του κυκλώματος debounce είναι αναλογική. Αντί να βάλεις εξωτερικές πύλες με δράση schmitt trigger μπορείς να βάλεις ένα 4017 με είσοδο clock που να έχει ενσωματωμένη δράση schmitt trigger. Η PHILIPS βγάζει τέτοια (τώρα λέγεται NXP) και είναι το HEF4017.

BESTCHRISS
28-02-11, 19:31
και το 4017 χρειαζεται schmitt trigger
18863

BESTCHRISS
28-02-11, 19:35
φιλε 5 χρονια στα εργαστηρια διδασκω τους counder για γνωριζω πολυ καλα την συμπεριφορα τους
αν δεν δωσεις σωστα το θετικο η το αρνητικο μετωπο δεν λειτουργουν σωστα

BESTCHRISS
28-02-11, 19:58
και για ασταθη σε counder δουλευω τον cd4047
18864

FILMAN
01-03-11, 11:03
φιλε 5 χρονια στα εργαστηρια διδασκω τους counder για γνωριζω πολυ καλα την συμπεριφορα τους
αν δεν δωσεις σωστα το θετικο η το αρνητικο μετωπο δεν λειτουργουν σωστα
Δηλαδή εσύ πώς θα μπορούσες να δώσεις λάθος το θετικό ή αρνητικό μέτωπο; Εγώ τα χρησιμοποιώ 17 χρόνια όπως λέω, και δουλεύουν άψογα. Και μια και σου αρέσει να λες πως είσαι και καθηγητής, διάβασε και κανένα datasheet:

FILMAN
01-03-11, 11:16
κανένα πρόβλημα φίλιππε, μου αρέσουν οι παρατηρήσεις, διορθώνομαι, γίνομαι καλύτερος άνθρωπος...

αλλά ρε φίλε, πολύ θεωρία, δώσε και εσύ κανένα σχέδιο να βοηθήσεις τα παιδιά, και ας μην είναι τέλειο...
Ορίστε λοιπόν ένα κύκλωμα debounce, made by FILMAN, δοκιμασμένο χρόνια σε διάφορες κατασκευές και με διαφορετικούς τύπους μπουτόν. Οι σταθερές χρόνου είναι πειραματικά βελτιστοποιημένες ώστε:
1) Ένα πάτημα να μην δώσει πάνω από ένα παλμό στην έξοδο,
2) Ένα διπλό πάτημα να μην δώσει μόνο ένα παλμό στην έξοδο,
και αυτά με διαφορετικούς τύπους μπουτόν.

Για κυκλώματα που θα δουλέψουν σε περιβάλλον έντονου θορύβου, δεκαπλασιάστε τον πυκνωτή και υποδεκαπλασιάστε τις αντιστάσεις.

Αν το κύκλωμά σας θέλει κατερχόμενο μέτωπο, αντιμεταθέστε τα άκρα του κυκλώματος debounce που πάνε στην τάση τροφοδοσίας και στη γη.

GR_KYROS
01-03-11, 12:12
Μπράβο φίλιππε, φοβερή πατέντα, να την κατοχυρώσεις…
Και μερικές άλλες που βρήκα τυχαία…
1888118882

BESTCHRISS
01-03-11, 12:40
θα συμφωνησω ως προς της σταθεροτητα λειτουργιας με τα κυκλωματα του κυρου οχι ομως με του φιλιπου
και οσο γιατο datasheet που μου έβαλες φαινεται καθαρα οτι ο counder αλλαζει κατασταση στην εξοδο με το θετικο μετωπο του παλμου(fig.6 timing diagram)
εγω οταν βαζω στον παλμογραφο δεν μου δειχνει τετραγωνικο παλμο αλλα μια ευθεια γραμμη η οποια παει προς τα πανω οταν ειναι θετικό μέτωπο ο παλμος
και αρνητικο παει προς τα κατω
18883

BESTCHRISS
01-03-11, 12:45
Δηλαδή εσύ πώς θα μπορούσες να δώσεις λάθος το θετικό ή αρνητικό μέτωπο; Εγώ τα χρησιμοποιώ 17 χρόνια όπως λέω, και δουλεύουν άψογα. Και μια και σου αρέσει να λες πως είσαι και καθηγητής, διάβασε και κανένα datasheet:

δεν λεω
ειμαι

chip
01-03-11, 13:31
Καλά τα λέει ο φίλιππος!

Όμως ίσως και ο Χρήστος να λέει περίπου τα ίδια.
Υποθέτω οταν λέει να δώσει λάθος το θετικό ή αρνητικό μέτωπο εννοεί με μεγάλο θόρυβο ή bounce ή πολύ αργό rise-fall time. Και φυσικά στον καλό ή κακό παλμό τα πράγματα αλλάζουν από το 4017 που βάζει κανείς γιατί όπως λέει ο Φίλιππας δεν έχουν όλα smith-trigger και ανάμεσα σε αυτά που έχουν smith trigger δεν έχουν όλα την ίδια αναισθησία στα θόρυβο.

lastid
01-03-11, 14:36
Το κύκλωμα που έδωσε ο Bestchriss στο #11 είναι για touch sensor αντί button (διακρίνεται και το σύμβολό του). Όταν έχουμε touch sensor και φέρουμε κοντά το δάχτυλό μας, ουσιαστικά δίνουμε στην είσοδο παλμούς με τη συχνότητα του δικτύου της ΔΕΗ. Άρα χρειάζεται κάτι σαν το κύκλωμα εκείνο για να φιλτράρουμε και να έχουμε "καθαρό" 0 ή 1 στην πίεση ή στην απομάκρυνση.
Όταν αντίθετα έχουμε button, θα συμφωνήσω με το Φίλιππο (και τον Βαγγέλη φυσικά).
Άσχετο: Κύριε καθηγητά, counder ή counter?

FILMAN
01-03-11, 15:21
Μπράβο φίλιππε, φοβερή πατέντα, να την κατοχυρώσεις…
Και μερικές άλλες που βρήκα τυχαία…
1888118882
E, όχι βέβαια, άλλωστε τον τίτλο του Εφευρέτη τον κατέχει από παλιά ο Κύρος Γρανάζης. Δεν διάβαζες Donald Duck μικρός;

Gant
01-03-11, 15:25
... όμως τί κρίμα, τί κρίμα, τί κρίμα ...

Ρε παιδιά, τα εριστικά σχόλια τί τα θέλετε;

FILMAN
01-03-11, 15:26
θα συμφωνησω ως προς της σταθεροτητα λειτουργιας με τα κυκλωματα του κυρου οχι ομως με του φιλιπου
και οσο γιατο datasheet που μου έβαλες φαινεται καθαρα οτι ο counder αλλαζει κατασταση στην εξοδο με το θετικο μετωπο του παλμου(fig.6 timing diagram)
εγω οταν βαζω στον παλμογραφο δεν μου δειχνει τετραγωνικο παλμο αλλα μια ευθεια γραμμη η οποια παει προς τα πανω οταν ειναι θετικό μέτωπο ο παλμος
και αρνητικο παει προς τα κατω
18883Και όταν πέφτει (κατερχόμενο μέτωπο) ή είναι σταθερά πάνω (λογικό 1) ή σταθερά κάτω (λογικό 0), ο μετρητής κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα, δηλαδή τίποτα... Εσύ από την πεντάχρονη πειραματική σου ενασχόληση διαπίστωσες κάτι διαφορετικό; Συγχαρητήρια.

FILMAN
01-03-11, 15:29
Καλά τα λέει ο φίλιππος!

Όμως ίσως και ο Χρήστος να λέει περίπου τα ίδια.
Υποθέτω οταν λέει να δώσει λάθος το θετικό ή αρνητικό μέτωπο εννοεί με μεγάλο θόρυβο ή bounce ή πολύ αργό rise-fall time. Και φυσικά στον καλό ή κακό παλμό τα πράγματα αλλάζουν από το 4017 που βάζει κανείς γιατί όπως λέει ο Φίλιππας δεν έχουν όλα smith-trigger και ανάμεσα σε αυτά που έχουν smith trigger δεν έχουν όλα την ίδια αναισθησία στα θόρυβο.
chip, ναι, με μεγάλο θόρυβο θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ο θόρυβος αυτός με τάση τροφοδοσίας 12V που έχουμε εδώ, θα πρέπει να είναι μερικά ...Volts! Δεν νομίζεις πως είναι λίγο δύσκολο; Από την άλλη, πολύ μεγάλο rise ή fall time δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σε μια schmitt trigger είσοδο. Σε κάθε περίπτωση η έξοδος της βαθμίδας schmitt trigger είναι σαφώς καθορισμένη.

BESTCHRISS
01-03-11, 17:38
Και όταν πέφτει (κατερχόμενο μέτωπο) ή είναι σταθερά πάνω (λογικό 1) ή σταθερά κάτω (λογικό 0), ο μετρητής κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα, δηλαδή τίποτα... Εσύ από την πεντάχρονη πειραματική σου ενασχόληση διαπίστωσες κάτι διαφορετικό; Συγχαρητήρια.

πρωτον δεν μου αρεσει το υφος σου αλλαξε συμπεριφορα(Συνχαρητηρια) αλλιως θα αλλαξω και εγω τακτικη και ξερεις που θα οδηγηθούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!
αυτο αναφερεται και στους υπολοιπους γραψτε οτι εχει σχεση με το θεμα χωρις σχολια και εξυπναδες

και στην πραξη δουλευει αριστα ο counder δουλευει κανονικα και αλλαζει κανονικα στην εξοδο καθε φορα που πατας το μπουτον χωρις προβλημα
εχεις απολυτο λαθος οτι δεν κανει τιποτα δοκιμασε το μετα να βγαζεις συμπερασματα
αν θελεις μπορω να σου συστησω συγκεκριμενο βιβλιο για αν διαβασεις πως δουλευουν οι πύλες smit triger και που χρησιμοποιουνται και που πλεονεκτούν
εγω δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν αλλα κυκλωματα οπως ανεφερε ο φιλος ο κυρος αλλα οχι αυτο το κύκλωμα που αναφερεις εσυ

BESTCHRISS
01-03-11, 18:08
chip, ναι, με μεγάλο θόρυβο θα μπορούσε να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ο θόρυβος αυτός με τάση τροφοδοσίας 12V που έχουμε εδώ, θα πρέπει να είναι μερικά ...Volts! Δεν νομίζεις πως είναι λίγο δύσκολο; Από την άλλη, πολύ μεγάλο rise ή fall time δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα σε μια schmitt trigger είσοδο. Σε κάθε περίπτωση η έξοδος της βαθμίδας schmitt trigger είναι σαφώς καθορισμένη.

απολυτως σωστος

BESTCHRISS
01-03-11, 18:39
σας παραθετω ενα κυκλωλα απαριθμητη επανω-κατω που μετραει απο 000 εως 999 και αναστροφα
και δινω παλμο απο το κυκλωμα που σας ανεφερα και λειτουργει αριστα
18886

chip
01-03-11, 19:24
Φίλιππα μιλούσα γενικά όχι απαραίτητα για 12V και με τη σκέψη οτι μπορεί ο Χρήστος να μην μίλησε για 4017 της philips που έχει schmitt-trigger οπότε ο μέγιστος χρόνος ανόδου-καθόδου έχει σημασία (ιδιαίτερα αν υπάρχει και θόρυβος).
Φυσικά σε 4017 με schmitt-trigger δεν έχει σημασία αυτός ο χρόνος

BESTCHRISS
01-03-11, 19:46
Φίλιππα μιλούσα γενικά όχι απαραίτητα για 12V και με τη σκέψη οτι μπορεί ο Χρήστος να μην μίλησε για 4017 της philips που έχει schmitt-trigger οπότε ο μέγιστος χρόνος ανόδου-καθόδου έχει σημασία (ιδιαίτερα αν υπάρχει και θόρυβος).
Φυσικά σε 4017 με schmitt-trigger δεν έχει σημασία αυτός ο χρόνος

επιτέλους καταλαβετε τι εννοω οτι μεγαλο ρόλο στους μετρητες πεζει ρολο ο χρονος ανοδου-καθοδου με αποτελεσμα να αλλαζει κατασταση στην εξοδου οχι μια φορα με ενα πατημα
αλλα δυο η τρια και ιδιως αν εχει θορυβο χρειαζεται πολυ στενο παλμο οχι duty-cycle 50-50 τετραγωνικο παλμο αλλα 90-10 η οσο πιο στενο γινεται

chip
01-03-11, 22:39
Όταν δεν έχει smith trigger απλά πρέπει να τηρούμε το μέγιστο χρόνο rise και fall time. Αυτό δεν είναι δύσκολο για την οικογένεια 4000. Κυρίως πρόβλημα έχει κανείς σε cpld και fpga που γενικά έχουν κάτω από 40nsec οπότε δε συνεργάζωνται με οικογένεια 4000 και αν συνεργαστούν με TTL και δεν προσέξει κανείς τα pf του φορτίου θα βγει εκτός προδιαγραφών.
Στο 90-10 όχι μόνο δε θα συμφωνίσω αλλά σε υψηλή συχνότητα όσο απομακρύνεται κανείς από το 50-50 κινδυνεύει να βγεί εκτός της προδιαγραφής για setup και hold τιμε όταν οδηγεί registers και για Ton και Τoff στους counter.

FILMAN
02-03-11, 10:08
πρωτον δεν μου αρεσει το υφος σου αλλαξε συμπεριφορα(Συνχαρητηρια)

(Μπα; Και ποιο ύφος σου αρέσει; Γιατί δεν βλέπω να έχεις και κανένα καλύτερο... Ήρθες να μας το παίξεις και καθηγητής... Ποιος σε έκανε ήθελα νά 'ξερα... Όσο για μένα, "σ' όποιον αρέσουμε! Για τους άλλους, δεν θα μπορέσουμε"...)

αλλιως θα αλλαξω και εγω τακτικη και ξερεις που θα οδηγηθούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Όχι, δεν ξέρω, και θά 'θελα να δω... Μήπως στη φάση όπου ολοι θα σου ζητάνε συγγνώμη, ή στη φάση που όλοι θα συμφωνήσουν ότι κάνουν λάθος και μόνο εσύ έχεις δίκιο; )

αυτο αναφερεται και στους υπολοιπους γραψτε οτι εχει σχεση με το θεμα χωρις σχολια και εξυπναδες

(Σε αυτούς τους "υπόλοιπους" περιλαμβάνεται και ο Βαγγέλης ή όχι; )

και στην πραξη δουλευει αριστα ο counder δουλευει κανονικα και αλλαζει κανονικα στην εξοδο καθε φορα που πατας το μπουτον χωρις προβλημα

(Δεν ανέφερα απολύτως τίποτα επ' αυτού.)

εχεις απολυτο λαθος οτι δεν κανει τιποτα δοκιμασε το μετα να βγαζεις συμπερασματα

(Τι κρίμα που το απόλυτο λάθος το έχεις εσύ! Μετρητής που αυξάνει σε π.χ. ανερχόμενο μέτωπο του clock, όταν δέχεται στην είσοδο clock:
1) Κατερχόμενο μέτωπο
2) Σταθερά λογικό 1
3) Σταθερά λογικό 0
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ, ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.
Διάβασε κανα datasheet να ξεστραβωθείς, κάνε και κανα πείραμα. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει.)

αν θελεις μπορω να σου συστησω συγκεκριμενο βιβλιο για αν διαβασεις πως δουλευουν οι πύλες smit triger και που χρησιμοποιουνται και που πλεονεκτούν
εγω δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν αλλα κυκλωματα οπως ανεφερε ο φιλος ο κυρος αλλα οχι αυτο το κύκλωμα που αναφερεις εσυ

Δεν χρειάζεται να μάθω κάτι για τα schmitt trigger, τα ξέρω... (Εσύ πάλι... 2 λέξεις, 3λάθη...) Και μάλιστα τα έμαθα από αυτούς που τα ξέρουν καλύτερα. Δηλαδή από αυτούς που τα φτιάχνουν (datasheets).

Υ.Γ. Το βιβλίο που θες να μου συστήσεις είναι προϊόν δικό σου; Ή είναι κάποιου άλλου καθηγητή σαν εσένα;

FILMAN
02-03-11, 10:10
Φίλιππα μιλούσα γενικά όχι απαραίτητα για 12V και με τη σκέψη οτι μπορεί ο Χρήστος να μην μίλησε για 4017 της philips που έχει schmitt-trigger οπότε ο μέγιστος χρόνος ανόδου-καθόδου έχει σημασία (ιδιαίτερα αν υπάρχει και θόρυβος).
Φυσικά σε 4017 με schmitt-trigger δεν έχει σημασία αυτός ο χρόνος
Σωστός!:001_smile:

FILMAN
02-03-11, 10:11
επιτέλους καταλαβετε τι εννοω οτι μεγαλο ρόλο στους μετρητες πεζει ρολο ο χρονος ανοδου-καθοδου με αποτελεσμα να αλλαζει κατασταση στην εξοδου οχι μια φορα με ενα πατημα
αλλα δυο η τρια και ιδιως αν εχει θορυβο χρειαζεται πολυ στενο παλμο οχι duty-cycle 50-50 τετραγωνικο παλμο αλλα 90-10 η οσο πιο στενο γινεται
Βρε κακομοίρη, ο χρόνος ανόδου και καθόδου έχει σχέση με το duty cycle; Θα πεις πολλές βλακείες ακόμα;

BESTCHRISS
02-03-11, 12:57
εισαι εκτος θεματος και καλα ειναι να μην απαντας με αερολογιες ακι εξυπναδες
τα κυκλωματα εχουν δοκιμαστει στην πραξη εδω και 5 χρονια ειναι φανερο οτι δεν εχεις εμπειρια και σε χαρακτηριζω ασχετο με το θεμα αφου συνεχιζεις με αυτο υφος
στο εγραψα οτι θα αλλαξω τακτικη
μαλλον πρεπει να διαβασεις καποια βιβλια γιατι εχεις πολλα κενα και ιδιως την λειτουργια των σμιτ-τριγκερ

και αντιθετως με επεισε ο chip αλλα εσυ οχι

BESTCHRISS
02-03-11, 13:01
και κατι τελευταιο το συγκεκριμενο κυκλωμα το συστηνει το electror και αυτοι μαλλον ειναι ασχετοι οπως εσυ

FILMAN
02-03-11, 13:03
εισαι εκτος θεματος και καλα ειναι να μην απαντας με αερολογιες ακι εξυπναδες
τα κυκλωματα εχουν δοκιμαστει στην πραξη εδω και 5 χρονια ειναι φανερο οτι δεν εχεις εμπειρια και σε χαρακτηριζω ασχετο με το θεμα αφου συνεχιζεις με αυτο υφος
στο εγραψα οτι θα αλλαξω τακτικη
μαλλον πρεπει να διαβασεις καποια βιβλια γιατι εχεις πολλα κενα και ιδιως την λειτουργια των σμιτ-τριγκερ

και αντιθετως με επεισε ο chip αλλα εσυ οχι
Πραγματικά θα ήμουνα αξιολύπητος αν προσπαθούσα μόνο και μόνο να σε πείσω ότι έχεις άδικο... Βλέπεις, άμα κάποιος είναι ξεροκέφαλος, ό,τι παράδειγμα και να του φέρεις, ό,τι εμπειρία σου και να του πεις, ό,τι datasheet και να του δείξεις, μυαλό δεν θα βάλει, ούτε γνώμη θα αλλάξει. Αφού λοιπόν ο chip σου αρέσει καλύτερα, μια και απ' ότι φαίνεται συμφωνεί περισσότερο μαζί σου παρά μαζί μου, περίμενε να δούμε τι θα γράψει. Ως τότε θα σιωπήσω.

chip
02-03-11, 13:26
Συμφωνώ με τον Φιλιππα 100% όσο αφορά τα θέματα ηλεκτρονικών. (Έχω τις επιφυλάξεις μου όμως για τους ιδιαίτερα υψηλούς τόνους που διατήρησε αν και δεν πρόσεξα αν τους άρχισε ο Φίλιππας ή ο Χρήστος)
Στην αρχή μου δημιουργήθηκε η εντύπωση οτι ο Χρήστος είναι εντελώ λάθος όμως με την εξέλιξη της συζήτησης βγάζω το συμπέρασμα οτι καταλαβαίνει τα προβλήματα αλλά δεν χρησιμοποιεί σωστή ορολογία. Αυτό ναι μεν σημαίνει οτι θα μπορεί να σχεδιάσει ένα κύκλωμα όμως έχουμε ένα θέμα που πρέπει να λύσει δεδομένου οτι όταν διδάσκεις ηλεκτρονικά δεν αρκεί να ξέρεις να σχεδιάσεις αλλά πρέπει να μπορείς να έχεις και καλή επικοινωνία (η επικοινωνία απαιτεί τους ίδιους κώδικες επικονωνίας (ορολογία) από τα δύο μέρη (καθητητής και μαθητής).
Για παράδειγμα μίλησε για duty-cycle 10-90% και έγραψα ποιο πριν οτι δεν συμφωνώ όμως εννοούσε απ΄οτι κατάλαβα τελικά (ο Φίλιππας νομίζω το ειχε κατάλαβει) το χρόνο ανόδου ή το χρόνο καθόδου που αυτός όντως είναι σημαντικός οταν δεν έχουμε schmitt-trigger.

FILMAN
02-03-11, 13:31
Ευχαριστώ chip. Για να δούμε τι έχει να πει τώρα ο Μέγας Καθηγητής...

BESTCHRISS
02-03-11, 14:14
λοιπον ο ρυθμοσ ανοδου ειναι συμαντικος σε counter αυτο ουτε το εχεις λβει υποψει παραθαετοντας ενα απλο κυκλωμα με αντισταση και πυκνωτη
αυτο γινεται σωστα με πυλες smit trigger η με 555 η με 4047 η αλλα αντιστοιχα τσιπακια
smit trigger πλεονεκτηματα ειναι οτι οταν πανε απο high σε low και αντιστροφα το κανουν γρηγορα ετσι ωστε να μην βρεθουν οι εξοδοι σε απροσδιοριστη περιοχη
το σημα που χρειαζεται που χρειαζεται σωστα για να δουλεψει ενας counter ειναι αυτο αλλαζει βεβαια αν χρειαζεται θετικο η αρνητικο μετωπο για να αλλαξει σωστα στην εξοδο
18896

FILMAN
02-03-11, 14:33
Περαστικά σας, κ. Καθηγητά...

FILMAN
02-03-11, 15:21
Και για να τελειώνουμε, ιδού το πλήρες κύκλωμα:
Με κάθε εφαρμογή τάσης τροφοδοσίας, ενεργοποιείται πάντα το ρελαί αρ. 1.
Με κάθε πάτημα του μπουτόν, ενεργοποιείται το επόμενο ρελαί.
Μετά το ρελαί αρ. 8, ενεργοποιείται το ρελαί αρ. 1.

cycler
02-03-11, 16:33
Ναι duty cycle εννοούσε!!!

BESTCHRISS
02-03-11, 18:28
Και για να τελειώνουμε, ιδού το πλήρες κύκλωμα:
Με κάθε εφαρμογή τάσης τροφοδοσίας, ενεργοποιείται πάντα το ρελαί αρ. 1.
Με κάθε πάτημα του μπουτόν, ενεργοποιείται το επόμενο ρελαί.
Μετά το ρελαί αρ. 8, ενεργοποιείται το ρελαί αρ. 1.

μην ανησυχεις οταν χρειαζομαι κυκλωματα θα ρωταω εσενα:001_smile::001_smile:

επεισης θελω να ευχαριστω τον chip εστω και αν διαφωνουμε η συμφωνουμε σε καποια πραγματα
στους υπολοιπους δεν χρειαζεται να απαντησω γιατι απλως δεν γραφουν τιποτα

BESTCHRISS
02-03-11, 20:54
(Σε αυτούς τους "υπόλοιπους" περιλαμβάνεται και ο Βαγγέλης ή όχι; )
οχι δεν αναφερωμαι στον βαγγελη(κυρος)

GR_KYROS
02-03-11, 23:01
αναρτιέμαι μετά από 47 απαντήσεις στο θέμα τι το καινούριο, και συνταρακτικό αποκομίσαμε όσοι το παρακολουθήσαμε, εκτός την (καταξίωση) του φίλιππου.
το σχέδιο παρέμεινε το αρχικό, απλά ο φίλιππος το διατύπωσε καλύτερα προς έκπληξή μου, αν το εφάρμοζε κιόλας θα ήταν συνταρακτικό γεγονός.

όλο σαματά είσαι ρε φίλιππε :001_smile:

FILMAN
03-03-11, 09:40
αναρτιέμαι μετά από 47 απαντήσεις στο θέμα τι το καινούριο, και συνταρακτικό αποκομίσαμε όσοι το παρακολουθήσαμε, εκτός την (καταξίωση) του φίλιππου.
το σχέδιο παρέμεινε το αρχικό, απλά ο φίλιππος το διατύπωσε καλύτερα προς έκπληξή μου, αν το εφάρμοζε κιόλας θα ήταν συνταρακτικό γεγονός.

όλο σαματά είσαι ρε φίλιππε :001_smile:
Συγγνώμη, την επόμενη φορά θα το κατασκευάσω κιόλας, και θα το ταχυδρομήσω στον ενδιαφερόμενο...

BESTCHRISS
03-03-11, 15:06
18919

λοιπον κυριε Φίλλιπα
Έκανες λοιπόν πάλι ένα κύκλωμα με αντίσταση και πυκνωτή
Πατάς λοιπόν του Μπουτόν και αλλάζει κατάσταση του counter στην έξοδο
Και μόλις το αφήσεις θα ξεφορτίσει λογαριθμικά ο πυκνωτής aπό την παράλληλη αντίσταση
δημιουργώντας μια απροσδιόριστη περιοχή στον counter η ακόμη να το βλέπει και ως θόρυβο
Και συνεπώς μπορεί ακόμα και να ανταλλάζει κατάσταση στην έξοδο
Ενώ έπρεπε μόλις αφήσεις το Μπουτόν να πηγαίνει στο μηδέν αμέσως
Κάθετη γραμμή



Εγώ πιστεύω ότι με τον ένα παλμό που δίνεις ανάλογα με την ταχύτητα που το πιέζεις
Θα αλλάζει 2 και 3 ακόμα καταστάσεις στην έξοδο
Ενώ οι smith trigger


ΨΗΦΙΑΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΖΙΟΛΑ
Σελ.144-145

Ας υποθέσουμε ότι παλμοδοτει σωστά τότε θα φθάσει λογικά με το 8 πάτημα θα λειτουργήσει το 8 ρελέ με το 9 πάτημα θα λειτουργήσει 9 έξοδος του counter
(11ποδαρακι έξοδος Ο9) που την εχεισ στον αέρα άρα δεν θα δείξει τίποτα
Και μετά θα κολλήσει γιατί θα χρειαστεί reset αυτό βεβαία μπορεί να γίνει με λογική
Πύλη συνδεμένη στο reset που το παρέλειψες για να αρχίσει να μετράει από την αρχή

Σου παραθέτω και κύκλωμα του chip

18920
https://homepages.westminster.org.uk/electronics/4017.htm
http://www.youtube.com/watch?v=JqlMHh4Jtao




http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/pencil.png

BESTCHRISS
03-03-11, 15:07
18921

ΨΗΦΙΑΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΖΙΟΛΑ
Σελ.144-145

FILMAN
03-03-11, 15:11
Δάσκαλε WORST-CHRISS μόνο εδώ μέσα έχεις πρόβλημα συνεννόησης, ή και αλλού; Ξαναδιάβασε το ποστ 17...

sivadws2
04-03-11, 12:35
Και για να τελειώνουμε, ιδού το πλήρες κύκλωμα:
Με κάθε εφαρμογή τάσης τροφοδοσίας, ενεργοποιείται πάντα το ρελαί αρ. 1.
Με κάθε πάτημα του μπουτόν, ενεργοποιείται το επόμενο ρελαί.
Μετά το ρελαί αρ. 8, ενεργοποιείται το ρελαί αρ. 1.

Αν στο συγκεκριμένο κύκλωμα θέλαμε τα ρελέ να μην παραμένουν ενεργοποιημένα συνεχώς αλλά να παραμένουν ενεργοποιημένα μόνο για κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. 1 sec) ποια αλλαγή θα έπρεπε να γίνει; Μερικά 555 (monostable στο 1 sec) ανάμεσα στο 4017 και 2804 θα ήταν καλή λύση;

FILMAN
04-03-11, 12:42
Όχι, γιατί το 555 θέλει 0 για να σκανδαλιστεί (το 4017 δίνει 1), και επίσης θά 'ταν βλακεία να βάλεις 8 κομμάτια 555 για να κάνεις αυτή τη δουλειά... Μπορείς να βάλεις μόνο ένα μονοσταθή (με 555 ή με άλλες ψηφιακές πύλες schmitt trigger) ο οποίος θα παίρνει από το clock του 4017 και η έξοδός του θα ελέγχει την θετική τροφοδοσία όλων των ρελέ και του ULN2804 μέσω ενός MOSFET καναλιού Ρ ή ενός τρανζίστορ ΡΝΡ.

sivadws2
04-03-11, 12:52
Αστραπιαία απάντηση...
Ευχαριστώ για την πολύ ωραία κατεύθυνση που μου έδωσες να ψάξω!

Gant
04-03-11, 13:02
Ορίστε λοιπόν ένα κύκλωμα debounce, made by FILMAN,

Έφτιαξα το κύκλωμα που προτείνει ο Φιλμαν στην είσοδο ενός 74HCT4094. Παρατήρησα ότι όλες οι έξοδοι ακολουθούν την είσοδο με το πάτημα του μπουτόν μία φόρα, ενώ θα περίμενα οι έξοδοι να ακολουθούν μία μία με κάθε πάτημα του μπουτόν.

Εκεί σκέφτηκα αυτό που είπε ο τσιπ:


Όταν δεν έχει smith trigger απλά πρέπει να τηρούμε το μέγιστο χρόνο rise και fall time.

Έψαξα στο datasheet αλλά δεν γνωρίζω που μπορώ να βρώ αυτήν την προδιαγραφή, ώστε να αλλάξω τις τιμές του debounce κυκλώματος και να είμαι μέσα στα όρια.

Το datasheet:
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/74HCT4094.pdf

agis68
04-03-11, 13:04
Γεια σας
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος φίλος να μου πει αν υπάρχει κάποιο κύκλωμα ηλεκτρονικό να πατάω ένα μπουτόν και να μού βγάζει έξοδο για να οπλίζω από 1 ως 8 ρελέ
Δηλαδή κάθε φορά που πατώ το μπουτόν να οπλίζει ο ρελέ 1 μετά πατώντας πάλι ο ρελές 2 κλπ
Αντί να βάλω ένα μεταγωγικό διακόπτη να το κάνω ηλεκτρονικά

Ευχαριστώ


Ρε παιδες μισό λεπτο εχασα τη μπάλα....Ο ανθρωπος θελει ουσιαστικα να οπλίζονται διαδοχικά καποιοι ρελλεδες μεσω χειριστή (manual) ή εγω δεν κατάλαβα καλα???...

FILMAN
04-03-11, 13:13
Έφτιαξα το κύκλωμα που προτείνει ο Φιλμαν στην είσοδο ενός 74HCT4094. Παρατήρησα ότι όλες οι έξοδοι ακολουθούν την είσοδο με το πάτημα του μπουτόν μία φόρα, ενώ θα περίμενα οι έξοδοι να ακολουθούν μία μία με κάθε πάτημα του μπουτόν.

Εκεί σκέφτηκα αυτό που είπε ο τσιπ:



Έψαξα στο datasheet αλλά δεν γνωρίζω που μπορώ να βρώ αυτήν την προδιαγραφή, ώστε να αλλάξω τις τιμές του debounce κυκλώματος και να είμαι μέσα στα όρια.

Το datasheet:
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/74HCT4094.pdf
Αν προσέξεις στο κύκλωμά μου στην έξοδο τονίζω ότι πρέπει να συνδεθεί σε είσοδο schmitt trigger. Αν το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο που χρησιμοποίησες δεν έχει schmitt trigger στην είσοδό του, θα έχεις πρόβλημα.

Gant
04-03-11, 13:15
ok, μάλλον αυτό θα φταίει, ευχαριστώ ...

FILMAN
04-03-11, 13:15
Ρε παιδες μισό λεπτο εχασα τη μπάλα....Ο ανθρωπος θελει ουσιαστικα να οπλίζονται διαδοχικά καποιοι ρελλεδες μεσω χειριστή (manual) ή εγω δεν κατάλαβα καλα???...
Γιατί, αυτό το κύκλωμα που του έδωσα, αυτό δεν κάνει;

chip
05-03-11, 10:17
Σε πρώτη φάση αύξησε την τιμή του πυκνωτή (ενδέχεται το bouton σου να κάνει bounce για περισσότερο χρόνο).
Αν το πρόβλημα είναι το rise-time λύνεται μόνο με το να βάλεις schmitt-trigger και όχι παίζοντας με τις τιμές των αντιστάσεων και του πυκνωτή.

Gant
05-03-11, 11:14
ευχαριστώ! το δοκιμαζω και βλέπουμε.

BESTCHRISS
05-03-11, 11:22
μπραβο και απο μενα chip

BESTCHRISS
05-03-11, 11:31
(Έφτιαξα το κύκλωμα που προτείνει ο Φιλμαν στην είσοδο ενός 74HCT4094. Παρατήρησα ότι όλες οι έξοδοι ακολουθούν την είσοδο με το πάτημα του μπουτόν μία φόρα, ενώ θα περίμενα οι έξοδοι να ακολουθούν μία μία με κάθε πάτημα του μπουτόν).


φυσικα και δεν δουλευει σωστα εδω και καναμε 60 μυνηματα για να καταλαβει ο φιλιππας οτι χρειαζεται smit trigger αλλα δεν πειραζει μαθαινει σιγα-σιγα!!!!!!!!!!!!!

Gant
05-03-11, 18:25
ευχαριστώ για την απάντηση.
Το chip που χρησιμοποιώ είναι το 74HCT4094. Στο datasheet του

http://www.datasheetcatalog.org/data.../74HCT4094.pdf (http://www.datasheetcatalog.org/data.../74HCT4094.pdf)

δεν βρήκα κάποια προδιαγραφή ότι η μετάβαση από low σε high ή αντίστροφα έχει μία μέγιστη χρονική τιμη, ετσι ώστε να χρειάζεται schmitt trigger.

Από που προκύπτει το :

... φυσικα και δεν δουλευει σωστα ... χρειαζεται smit trigger!!

Παρεπιπτόντως, πώς γράφεται σωστά το schmitt trigger ;

BESTCHRISS
05-03-11, 18:40
Λοιπόν φίλε το δοκίμασα στο ράστερ με αυτό τον παλμό
Με smit trigger δουλεύει καλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις
CD4093B ΟΧΙ ΣΕΙΡΑΣ HEF4093 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
Επίσης μην ξεχάσεις να το βάλεις τροφοδοσία το 7 ποδαράκι στην γείωση
Και στα 12V το 14 ποδαράκι

Επίσης σύνδεσε το ποδαράκι 9 του 4017 στο 15 για κάνει reset
Και να αρχίσει να μετράει από την αρχή

18969

BESTCHRISS
05-03-11, 18:48
Παρεπιπτόντως, πώς γράφεται σωστά το schmitt trigger ;[/QUOTE]

ετσι γραφεται αλλα πολλα site στο internet το γραφουν λαθος
αλλα κανω και εγω λαθος λογο ταχυτητας γραψιματος
η σημασια ειναι η ουσια του κυκλωματος και οχι τα λαθη

BESTCHRISS
05-03-11, 18:51
ξεχασα να βγαλω την R3=10 kΩ βγαλτην

BESTCHRISS
05-03-11, 19:36
Βλέπεις λοιπόν σε αυτό τον shift register
Σου λέει για clock χρειάζεται ένα κάθετο θετικό μέτωπο
Συνεπώς ο παλμός όταν είναι high πρέπει να πάει κάθετα σε low
Χωρίς μεγάλη καθυστέρηση για να μην δημιουργήσει
Απροσδιόριστη περιοχή στον shift register σου
Αυτό δεν μπορεί να γίνει με ένα απλό κύκλωμα με ακρίβεια RC
Γιατί το clock παρακολουθεί την λογαριθμική εκφόρτωση του πυκνωτή
Γιατι δεν μπορεί ο πυκνωτής να κάνει κάθετη εκφόρτωση γρήγορα
Αλλά χρειάζεται Schmitt trigger που είναι ιδανικά για αυτούς τους παλμούς
Μόλις έχουν high στην έξοδο τους αμέσως μόλις αρχίζει να ξεφορτίζει ο πυκνωτής
Και πέσει λίγο το πλάτος του παλμού στην έξοδο πηγαίνει αμέσως στο low χωρίς καθυστέρηση

18970

GeorgeVita
05-03-11, 20:15
... Το chip που χρησιμοποιώ είναι το 74HCT4094 ...δεν βρήκα κάποια προδιαγραφή ότι η μετάβαση από low σε high ή αντίστροφα έχει μία μέγιστη χρονική τιμή, ετσι ώστε να χρειάζεται schmitt trigger.
Καλύτερη "πηγή" των datasheets είναι οι κατασκευάστριες εταιρείες, εδώ: www.nxp.com
Στο datsheet που δείχνεια αναφέρει: For the DC characteristics see “74HC/HCT/HCU/HCMOS Logic Family Specifications (http://ics.nxp.com/support/documents/logic/pdf/family.hcmos.specification.pdf)”

Εκεί αναφέρει:

RECOMMENDED OPERATING CONDITIONS FOR 74HC/HCT
...
tr, tf input rise and fall times except for Schmitt-trigger inputs
74HCT @4.5V 6-500nSec

Οταν σχεδιάζεις με πυκνωτές που φορτίζονται-εκφορτίζονται πρέπει να ελέγξεις και τα σημεία στα οποία το ολοκληρωμένο θεωρεί τυπικά Low το "Low" και High το "High" (στα σημεία αυτά ισχύουν και οι χρόνοι rise/fall):

VIH 74HCT HIGH level input @5V: >2.0V
VIL 74HCT LOW level input @5V: <0.8V
G

Gant
06-03-11, 08:14
BestChris και GeorgeVita σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ακριβώς αυτά τα νουμεράκια έψαχνα !

Μέχρι τωρα έκανα debouncing μεσω λογισμικου (δουλεύω με μΕ) και τώρα μπαίνω στα χωράφια του hardware debouncing.

FILMAN
08-03-11, 11:24
(Έφτιαξα το κύκλωμα που προτείνει ο Φιλμαν στην είσοδο ενός 74HCT4094. Παρατήρησα ότι όλες οι έξοδοι ακολουθούν την είσοδο με το πάτημα του μπουτόν μία φόρα, ενώ θα περίμενα οι έξοδοι να ακολουθούν μία μία με κάθε πάτημα του μπουτόν).


φυσικα και δεν δουλευει σωστα εδω και καναμε 60 μυνηματα για να καταλαβει ο φιλιππας οτι χρειαζεται smit trigger αλλα δεν πειραζει μαθαινει σιγα-σιγα!!!!!!!!!!!!!
Σωστά, βλέπεις εγώ από την αρχή έλεγα ότι δεν χρειάζεται schmitt trigger, ούτε και έγραψα κάτι σχετικό στο κύκλωμα debounce που ανέβασα, ούτε και σου απέδειξα από το datasheet του HEF4017 ότι αυτό έχει ενσωματωμένο schmitt trigger. Ίσως αν έγραφα κινέζικα να καταλάβαινες, γιατί απ' ότι βλέπω με τα Ελληνικά έχεις σοβαρό πρόβλημα...

BESTCHRISS
08-03-11, 12:09
λοιπον το κυκλωμα που προτεινω δουλευει σε ολα τα ttl αλλα και τα cmos που το δοκιμασα στο ραστερ
το δικο σου κυκλωμα ειναι αμφιβολου λειτουργειας και σου εδειξα και site που το δουλευουν παλμο 4093 στο 4017 δες προηγουμενα post μαλλον και αυτοι κανουν λαθος μονο εσυ εισαι σωστος
το κυκλωμα μου το δουλευω σε flip-flop,shift register,counter κλπ ειδη το εχω δωσει σε ενα συναδελφο μου και το δουλευει στα κυκλωματα του στο εργαστηριο.

χρειαζεται το κύκλωμα σου για να δουλεψει σωστα πρεπει να ειναι το RC υψηλης ακριβειας παιζοντας συνεχεια με τιμες αντιστασεων και πυκνωτων αυτο δεν ειναι λυση σοβαρη

FILMAN
08-03-11, 12:21
Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό το μήνυμα τώρα το είδα!


18919

λοιπον κυριε Φίλλιπα
Έκανες λοιπόν πάλι ένα κύκλωμα με αντίσταση και πυκνωτή
(Μάλιστα)
Πατάς λοιπόν του Μπουτόν και αλλάζει κατάσταση του counter στην έξοδο
(Έτσι)
Και μόλις το αφήσεις θα ξεφορτίσει λογαριθμικά ο πυκνωτής aπό την παράλληλη αντίσταση
(Σωστά)
δημιουργώντας μια απροσδιόριστη περιοχή στον counter η ακόμη να το βλέπει και ως θόρυβο
Και συνεπώς μπορεί ακόμα και να ανταλλάζει κατάσταση στην έξοδο
(Λάθος, το schmitt trigger που υπάρχει ενσωματωμένο στο clock input του HEF4017 (και όχι του CD4017) θα προμηθεύσει ένα καθαρό clock για τα εσωτερικά κυκλώματα του IC.)
Ενώ έπρεπε μόλις αφήσεις το Μπουτόν να πηγαίνει στο μηδέν αμέσως
Κάθετη γραμμή
(Ναι, αν ο μετρητής δεν είχε schmitt trigger. Αλλά ξέρεις ποια είναι η διαφορά ρε φίλε; Έχει...)


Εγώ πιστεύω ότι με τον ένα παλμό που δίνεις ανάλογα με την ταχύτητα που το πιέζεις
Θα αλλάζει 2 και 3 ακόμα καταστάσεις στην έξοδο

(Κι εγώ πιστεύω ότι θα παίζει και μουσική. Γιατί δεν το φτιάχνεις να μας το δείξεις; )

Ενώ οι smith trigger


ΨΗΦΙΑΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΖΙΟΛΑ
Σελ.144-145

Ας υποθέσουμε ότι παλμοδοτει σωστά τότε θα φθάσει λογικά με το 8 πάτημα θα λειτουργήσει το 8 ρελέ με το 9 πάτημα θα λειτουργήσει 9 έξοδος του counter
(11ποδαρακι έξοδος Ο9)
(Καλά το πας. Την έξοδο Ο0, πιν3, την έφαγες; )
που την εχεισ στον αέρα άρα δεν θα δείξει τίποτα
Και μετά θα κολλήσει γιατί θα χρειαστεί reset αυτό βεβαία μπορεί να γίνει με λογική
Πύλη συνδεμένη στο reset που το παρέλειψες για να αρχίσει να μετράει από την αρχή
(Αντίθετα το έκανα πολύ σωστά, αφού μετά το τελευταίο ρελέ θα ενεργοποιηθεί το πιν 9 (και όχι το 11 που λες εσύ), και έτσι μέσω της αντίστασης που υπάρχει εκεί πράγματι θα μηδενιστεί ο μετρητής ξαναγυρνώντας στην αρχή...)

Σου παραθέτω και κύκλωμα του chip

18920
https://homepages.westminster.org.uk/electronics/4017.htm
http://www.youtube.com/watch?v=JqlMHh4Jtao




http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/pencil.png
Που βέβαια χρησιμοποιεί το CD4017 και όχι το HEF4017...

BESTCHRISS
08-03-11, 20:11
(Καλά το πας. Την έξοδο Ο0, πιν3, την έφαγες; )
ναι σε αυτο εχεις δικιο
για αυτο το διορθωσα στο κυκλωμα που παρουσιασα με το δικο μου clock

στα υπολοιπα θα δειξει

BESTCHRISS
08-03-11, 20:19
και τελος τζαμπα αχολουμαστε αφου χρησιμοποιει αλλο
chip shift register

FILMAN
09-03-11, 09:34
Όταν λες "το κύκλωμα που παρουσίασες με το δικό σου clock" προφανώς εννοείς το κύκλωμα που προέκυψε από τη "συγχώνευση" αυτού που βρήκες έτοιμο από μένα, και αυτού που βρήκες έτοιμο από το ΕΛΕΚΤΟΡ. Μια και δεν ξέρεις λοιπόν ούτε από κόψε - ράψε (για να μην πω για εξαρχής σχεδίαση...), άφηνε τουλάχιστον τα κυκλώματα όπως είναι. Αυτός που το σχεδίασε, ξέρει. Εσύ, όχι. Και άλλη μια διόρθωση: Το 4017 δεν είναι shift register, αλλά μετρητής τύπου Johnson. Ούτε τις κατηγορίες των ψηφιακών εξαρτημάτων δεν ξέρεις... Αν αυτό είναι το επίπεδο του δασκάλου, φαντάσου ποιο θα είναι το επίπεδο του μαθητή...

BESTCHRISS
09-03-11, 10:57
βρε δεν μιλαω για το 4017
αλλα ο φιλος χρησιμοποιει το 74HCT4094
8-stage shift-and-store bus register
διαβασε προηγουμενα post γιατι εχασες επεισοδια

BESTCHRISS
09-03-11, 11:08
επισης προτιμω κυκλωματα που δουλευουν σίγουρα οχι κατα φαντασιας λειτουργιας
εγω αν δεν δοκιμασω κατι στο ραστερ δεν το υιοθετω με τιποτα
για αυτο εχω ολα τα τευχη του ελεκτορ αλλα και πολλα εκπαιδευτικα βιβλια

το κυκλωμα του παλμου σε ολα τα ολοκληρωμενα που εχω δουλεψει δουλευει καλα
γιατι να δουλεψω αλλα και να παιδευομαι

FILMAN
09-03-11, 11:09
Το τελευταίο θέμα συζήτησης ήταν το CD4017 vs HEF4017, δεν έχασα κανένα επεισόδιο... Εσύ δεν μπορείς να κόψεις τις ασυναρτησίες... Και εν πάσει περιπτώσει αν ήθελες να αναφερθείς σε κάποιο προηγούμενο ποστ, ας έκανες quote.

FILMAN
09-03-11, 11:14
επισης προτιμω κυκλωματα που δουλευουν σίγουρα οχι κατα φαντασιας λειτουργιας
εγω αν δεν δοκιμασω κατι στο ραστερ δεν το υιοθετω με τιποτα
για αυτο εχω ολα τα τευχη του ελεκτορ αλλα και πολλα εκπαιδευτικα βιβλια

το κυκλωμα του παλμου σε ολα τα ολοκληρωμενα που εχω δουλεψει δουλευει καλα
γιατι να δουλεψω αλλα και να παιδευομαι

Αφού λοιπόν δεν ξέρεις, μην εκφέρεις γνώμη. Αυτό που δεν έχεις δοκιμάσει, δεν σημαίνει ότι είναι λάθος ή δεν θα δουλέψει, πολύ περισσότερο όταν ο άλλος σου αποδεικνύει πως δεν έχει λάθη, ενώ ούτε εσύ μπορείς να βρεις κάτι λάθος. Αυτό που δεν έχεις δοκιμάσει εσύ, το έχει δοκιμάσει ο άλλος και είναι Ο.Κ. Και εν πάσει περιπτώσει, γιατί να μην το δοκιμάσεις; Φοβάσαι μήπως δουλέψει;

BESTCHRISS
09-03-11, 11:30
φυσικοτατα και μηπως δεν δουλεψει
γιατι εγω δεν επιτρέπεται να κανω λαθος στο εργαστηριο λογο της θέσης μου
εγω όλα τα κυκλωματα πριν τα παρουσιασω στο εργαστήριο τα δοκιμαζω πρώτα στο ραστερ

το θέμα ειναι οτι ο παλμος που παρεθεσα δουλευει και σε cd4017 και σε hef4017 και στο 74HC4094 κ.λ.π

BESTCHRISS
09-03-11, 11:40
εξαλλου δημοκρατια έχουμε οποιος θελει χρησιμοποιει το δικο σου κυκλωμα
αλλος το δικο μου και βλεπει αναλογα
εγω τελειωσα με το συγκεκριμενο θεμα δεν θα γραψω άλλο
τωρα μπορεις να γραψεις οτι σου αρεσει

FILMAN
09-03-11, 11:45
φυσικοτατα και μηπως δεν δουλεψει

(Ε, τότε γιατί δεν το κάνεις να μου το τρίψεις στα μούτρα; )

γιατι εγω δεν επιτρέπεται να κανω λαθος στο εργαστηριο λογο της θέσης μου

(Σωστά, μόνο στο φόρουμ επιτρέπεται! :lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool::lool: )

εγω όλα τα κυκλωματα πριν τα παρουσιασω στο εργαστήριο τα δοκιμαζω πρώτα στο ραστερ

(Και καλά κάνεις)

το θέμα ειναι οτι ο παλμος που παρεθεσα δουλευει και σε cd4017 και σε hef4017 και στο 74HC4094 κ.λ.π

Δεν έχεις αυξημένη αντίληψη... Κι εγώ ήξερα να βάλω ένα ακόμα ολοκληρωμένο 4093 ή 40106 ή 4584 στο κύκλωμά μου και έτσι να το κάνω να δουλεύει όχι μόνο με το HEF 4017, αλλά και με HCF4017, TC4017, HD4017, CD4017 και όλα τα υπόλοιπα 4017... Ξέρεις ποια είναι η διαφορά ρε φίλε; Το έκανα αξιόπιστο χρησιμοποιώντας κατά 100% μόνο δυο ολοκληρωμένα. Αλλιώς θα ήταν πάλι εξίσου αξιόπιστο, αλλά θα είχε 3 ολοκληρωμένα, εκ των οποίων αν το τρίτο ήταν 4093 θα εχρησιμοποιείτο μόνο κατά 25%, ενώ αν ήταν 40106 ή 4584 θα εχρησιμοποιείτο μόνο κατά 16.6%...

Επίσης στις συσκευές ο έλεγχος είθισται να γίνεται με μπουτόν... Εσύ βάζεις ένα κύκλωμα αφής που βρήκες έτοιμο (και έτυχε να δουλεύει) γιατί δεν ξέρεις να το κάνεις με μπουτόν... Και υποστηρίζεις και τη στάση σου...

BESTCHRISS
09-03-11, 13:49
no comments
continue only for you !!!