PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινητήρας Αντλίας.



alex kris kris
22-02-11, 17:38
Γειά σας και πάλι παιδιά ,συγνώμη για την αναστάτωση που δημιούργησα,είμαι καινούργιο μέλος και δεν ήξερα οτι δεν επιτρέπονται τα greeklish αλλά θα επαπορθώσω βάζοντας και τόνους :P:P:P

Όπως σας και πριν έχω ένα κινητήρα αντλία .

Λοίπον μου φέρανε μια μικρή αντλία νέρου απο Ιταλία είναι καινούργια , ούτε καλώδιο δεν έχει.
Έβγαλα το καπάκι για να συνδέσω ένα καλώδιο 3x1,5 αλλά είχε 3 σήμεια σύνδεσης .Κάτω απο το καπάκι είχε δύο σχέδια σύνδεσης σε τριφασικό και σε μονοφασικό δίκτυο . Με ενδιαφέρει το μονοφασικό. Στο σχέδιο μου δείχνει οτι στο μονοφασικό χρειάζεται και πυκνώτη , επόμενο είναι εξάλλου....

Το προβλημά μου είναι οτι η αντλία πέρα απο τα σχέδια αυτά δεν έχει κανένα ταμπελάκι που να δίνει κάποια στοιχεία παραπάνω.Θα ήθελα να βρώ πόσα watt είναι πόσους hp είναι , γένικα τα στοιχεία της και τι πυκνώτη θα βάλλω ώστε να μου λειτουργήσει σε μονοφασικό δίκτυο χωρίς να μου καεί .

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε .
Ευχασιστώ.





.1. z και u συνδέεται ο πυκνωτής
.2. u και w συνδέεται η γραμμή


MONOFASE

---z
C
---u w
| |
LINEA

xmaze
22-02-11, 18:07
no Greeklish!!

spirakos
22-02-11, 18:32
Α) Γραφουμε ΜΟΝΟ με ελληνικους χαρακτηρες..μου βγηκαν τα ματια να καταλαβω
Β) Μεχρι 1.5KW(2 ΗΡ) μπορεις να βαλεις πυκνωτη για μια εικονικη φαση με τη προυποθεση να το δουλευεις στο 65%.Γενικοτερα ειναι σκετη σπαταλη ενεργειας αυτη η μεθοδος καθως επισης θα εχεις και αναπτυσομενες θερμοκρασιες στο μοτερ ακομα και χωρις να το λειτουργεις
Γ) Καπου διαβασα οτι υπολογιζεται 70μ για καθε KW. Περιμενε ομως να ακουσεις και καποιον πιο εμπειρο

panayiotis1
22-02-11, 18:34
Μας στραβωσες Αλεκοοο!!!

Σε καθε Ηρ (Ιππο) αντιστοιχουν περιπου 50μF ή σε κάθε Κw αντιστοιχουν περιπου 70μF (το ιδιο ειναι στην ουσία). Κρινε απο το 1,5mm καλωδιο που εχεις ή απο τον όγκο του ή δε ξερω απο τί αλλο. Επισης, να ξερεις οτι πανω απο 1,5 ιππο ειναι χαζο να το δουλεψεις μονοφασικα γιατι εχεις απωλειες πανω απο 30%.

leosedf
22-02-11, 19:14
Αλεξ θα πρέπει να επεξεργαστείς το μήνυμα σου και να το ξαναγράψεις στα Ελληνικά.
Κάνε και μια βόλτα απο εδώ. http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

alex kris kris
23-02-11, 01:43
Γειά σας και πάλι παιδιά ,συγνώμη για την αναστάτωση που δημιούργησα,είμαι καινούργιο μέλος και δεν ήξερα οτι δεν επιτρέπονται τα greeklish αλλά θα επαπορθώσω βάζοντας και τόνους :P:P:P

Όπως σας και πριν έχω ένα κινητήρα αντλία .

Λοίπον μου φέρανε μια μικρή αντλία νέρου απο Ιταλία είναι καινούργια , ούτε καλώδιο δεν έχει.
Έβγαλα το καπάκι για να συνδέσω ένα καλώδιο 3x1,5 αλλά είχε 3 σήμεια σύνδεσης .Κάτω απο το καπάκι είχε δύο σχέδια σύνδεσης σε τριφασικό και σε μονοφασικό δίκτυο . Με ενδιαφέρει το μονοφασικό. Στο σχέδιο μου δείχνει οτι στο μονοφασικό χρειάζεται και πυκνώτη , επόμενο είναι εξάλλου....

Το προβλημά μου είναι οτι η αντλία πέρα απο τα σχέδια αυτά δεν έχει κανένα ταμπελάκι που να δίνει κάποια στοιχεία παραπάνω.Θα ήθελα να βρώ πόσα watt είναι πόσους hp είναι , γένικα τα στοιχεία της και τι πυκνώτη θα βάλλω ώστε να μου λειτουργήσει σε μονοφασικό δίκτυο χωρίς να μου καεί .

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε .
Ευχασιστώ.





.1. z και u συνδέεται ο πυκνωτής
.2. u και w συνδέεται η γραμμή


MONOFASE

---z
C
---u w
| |
LINEA

grivaselectric
23-02-11, 02:08
Αν δεν εχεις τα στοιχεια της δεν μπορω να σου πω τι μεγεθος πυκνωτη να χρισιμοποιησεις.Την συνδεσμολογία στην αναφερει.ο ουδετερος συνδεεται ειτε στο z ειτε στο u αλλα αλαζει η φορα του μοτερ.ο πυκνωτης παραλληλα.το u σε σειρα με το w τυλιγμα και συνδεεις την φαση.

vampiris
23-02-11, 02:35
Βάλε μια φωτογραφία όπου να φαίνεται το ακροκιβώτιο του κινητήρα και μια με το σχέδιο που έχει το καπάκι!

-nikos-
23-02-11, 08:45
τι αντλια ειναι
βυθιζωμενη??
επιφανιας??
ακαθαρτων??
ποσιμου νερου??
και ποσο σου στιχυσε??
και γιατι δεν ειχε καλοδιο και πυκνοτη??

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-02-11, 09:02
Αν ξέρεις πόσα λίτρα το λεπτό (στις 1450 rpm) και τί πίεση (bar) δίνει η αντλία μπορείς να βγάλεις κατά προσέγγιση την ισχύ του μοτέρ. Πολλαπλασιάζεις τα λιτ/λεπτό με την πίεση (bar) και διαιρείς με 450. Το αποτέλεσμα είναι ιππους. Διαιρώντας με 1,36 βρίσκεις τα KW. Προσθέτεις 10% επάνω και έχεις την τελική ισχύ του μοτέρ κατά προσέγγιση.

tzem
25-02-11, 12:09
Φορά περιστροφής Δεξιόστροφα
Στο U1 αφήνεις την τάση
U1 με Z2 βάζεις τον πυκνωτή
Ζ1 με U2 το γεφυρώνεις
Και U2 βάζεις τον ουδέτερο.

Φορά περιστροφής Αριστερόστροφα
U1 η τάση
U1 με Ζ1 ο πυκνωτής
U2 Και Ζ2 γέφυρα
U2 βάζεις τον ουδέτερο