PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση βάνας αντλίας με ηλεκτροβάνα.



nathanas
23-02-11, 18:06
Παιδιά θέλω λίγη βοήθεια σχετικά με αντλίες.
Ένας φίλος έχει μια αντλία (3 γραμμές) που πάνω της αναγράφονται:
------------
GEMELS
GE3L G3/4
DN20 PN350
1111AB PE/P
GE3GGT430
-----------

Θέλω η αντλία να ξεκινάει χωρις να ρειάζεται να κουνήσει κανείς τον μοχλό της, οπότε λέω να την αντικαταστήσω με μια ηλεκτροβάνα. Και πόσο περίπου κοστίζει μια τέτοια.
Αλλά δεν ξέρω ποιά είναι η καταλληλότερη ακι δεν μπορώ να βρω datasheet με τα παραπάνω στοιχεία.

panayiotis1
23-02-11, 18:41
Βασικα δεν εχω πολυκαταλαβει τι ακριβως θες να κάνεις και πως δουλευει η αντλία που εχεις, παντως το DN20 ειναι διασταση (τυποποιημενη) σωληνωσεων και το μέγεθος ειναι 3/4''. Αρα αν προκειται για ηλεκτροβαννα σε αυτη τη διατομή ειναι ευκολο να βρεις σε ενα καταστημα υδραυλικών. (Θα ζητησεις ηλεκτροβαννα 3/4''). ...

nathanas
23-02-11, 18:48
Είναι μία βάνα αποφρακτικού που ανοίγει χειροκίνητα, όπως η βάνα σε μια βρύση. Θα αντικατασταθεί με ηλεκτροβάνα, για να δίνω σήμα από ελεγκτή και να ξεκινάει.
Το κύκλωμα για να ξεκινάει θα το φτιάξω εγώ.
Απλώς δεν ξέρω αν πρέπει να την ζητήσω αναλόγως με το πόσα l/min θα περνάνε και τα bar που πρέπει να αντέχει...
Ακριβώς δεν τα ξέρω αυτά. Ίσως να έχει από την άλλη πλευρά και άλλα στοιχεία τυπωμένα η βάνα αλλά δεν μπορώ τωρα να τα τσεκάρω άμεσα.

takis_kor
23-02-11, 22:04
εχω την εντύπωση ότι η ηλεκτροβάνα για τέτοια λειτουργεία είναι πανάκριβη!!!
εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια ηλεκτρουδραυλική μπουκάλα και να την προσαρμόσεις πάνω στην χειροκίνητη βάνα που έχεις και να χειρίζεσαι με τηλεκοντρόλ την μπουκάλα!!!

nathanas
23-02-11, 22:24
Με τηλεκοντρόλ θέλω να το κάνω. Αλλά θα φτιάξω όλο το κύκλωμα και θα χρησιμοποιήσω κάτι RF tranceivers.
Μπορείς να μου δείξεις τί εννοείς? Όσο πιο απλό τόσο το καλύτερο.
Οι ηλεκτρουδραυθλικές μπουκάλες πόσο κοστίζουν? Και πως λέγονται στα αγγλικά? Ακόμη δώσε καμμιά φώτο μήπως και ωγάλω καμμια άκρη. Μπορεί να μου είναι πιο εύκολη η εγκατάσταση με την ηλεκτρουδραυλική, που ξέρεις...

takis_kor
23-02-11, 22:55
ηλεκτρικό έμβολο είναι στην ουσία ή ηλεκτρική μπουκάλα, είχα βρει εκεί στην καβάλας σε μαγαζιά!!!

nathanas
23-02-11, 22:59
Πόσο πάνε περίπου.
Ουσιαστικά θέλω να το κάνω αυτό με το να αντικαταστήσω την κίνηση με το χερι σε δύο πράγματα. Το ένα είναι η βάνα που το ξεκινάει και το άλλο είναι το γκάζι της αντλίας στο αποφρακτικό.
στο γκάζι της αντλίας σκεφτόμουν να βάλω ένα δυνατό servo το οποίο θα κάνει την δουλειά. Αλλά αν είναι και παίξουν τα ηλεκτρικά έμβολα και έτσι κομπλέ είμαι.
Με ενδιαφέρει να δω πως λεγονται όμως γιατί μέσα από google δεν βρήκα τίποτα...

nathanas
13-03-11, 17:54
Βρήκα τελικά ηλεκτρικές μπουκάλες σε αυτόν εδώ στην Καβάλας. Θα κατέβω μια βόλτα από βδομάδα να δω τι μου κάνει καλύτερα.
http://www.athenshydrodynamic.gr/0010000123/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%B1-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1.html