PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική ταινία υποψήφια για OSCAR!



GeorgeVita
25-02-11, 09:48
Τις τελευταίες μέρες άκουσα/διάβασα πολλές φορές ότι μετά από πολλά χρόνια είναι υποψήφια για OSCAR μια Ελληνική δουλειά και συγκεκριμένα η ταινία 'Dogtooth' (κυνόδοντας) στην κατηγορία 'Foreign Language Film' (Ταινία ξένης γλώσσας).

"Είναι σημαντικό για την Ελλάδα που υπάρχει μια εκπροσώπηση σε ένα τόσο μεγάλο θεσμό της 7ης τέχνης", είπε ο ραδιοφωνικός παραγωγός.

Σκέφτομαι λοιπόν τι να είναι αυτή η ταινία;
Μέσω google βρήκα την παρακάτω περίληψη για την υπόθεση της ταινίας (http://www.dogtooth.gr/summary.html):


Ο πατέρας, η μητέρα και τα τρία τους παιδιά ζουν σε μια μονοκατοικία έξω από την πόλη. Γύρω από το σπίτι υπάρχει ένας ψηλός φράχτης. Τα παιδιά δεν έχουν φύγει ποτέ από το σπίτι. Διαπαιδαγωγούνται, ψυχαγωγούνται, βαριούνται και αθλούνται έτσι όπως οι γονείς τους πιστεύουν ότι θα έπρεπε, χωρίς κανένα εξωτερικό ερέθισμα. Τα παιδιά επίσης πιστεύουν ότι τα αεροπλάνα που πετάνε πάνω από το σπίτι είναι παιχνίδια και ότι τα ζόμπι είναι μικρά κίτρινα λουλούδια. Ο μόνος άνθρωπος που μπαίνει μέσα στο σπίτι είναι η Χριστίνα, η οποία δουλέυει σαν φρουρός security στο εργοστάσιο του πατέρα. Ο πατέρας κανονίζει τις επισκέψεις της στο σπίτι με σκοπό να κατευνάζει τις σεξουαλικές ορμές του γιού. Όλη η οικογένεια, και ιδιαίτερα η μεγάλη κόρη, λατρεύει την Χριστίνα. Μια μέρα η Χριστίνα κάνει δώρο στην μεγάλη κόρη μια στέκα για τα μαλλιά ζητώντας της κάτι άλλο σε αντάλλαγμα.

Το "λογότυπο" από την αφίσα της ταινίας:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/dogtooth.jpg

Καθώς και τις υπόλοιπες συμμετοχές:

www.oscar.com 83rd Annual Academy Awards, February 27th, 2011 (http://oscar.go.com/)

'Foreign Language Film (http://oscar.go.com/#category_foreign-language-film)
Biutiful
Dogtooth
In a Better World
Incendies
Outside the Law (Hors-la-loi)

Φιλικά,
Γιώργος

spyropap
25-02-11, 11:26
Πολύ ενδιαφέρον σενάριο. Να δούμε αυτήν την ταινία και να στηρίξουμε την προσπάθεια.

Nemmesis
25-02-11, 11:45
πριν κανα 2 βδομαδες ειχε αφιερομα για την ταινια στην τηλεωραση... προκειται για εναν πατερα που στην ουσια δημιουργει φοβιες στα παιδια του για τον εξω κοσμο προσπαθοντας να τα κρατησει ετσι σπιτι για παντα... παντος οπως ειδα εγω απο κατι σκηνες ειναι απο τις λιγο "αρρωστες" ταινιες.. πχ σε μια σκηνη που τρωνε ολη μαζι στο τραπεζι λεει η κορη "παρακαλω δωσε μου το τηλεφωνο" και η μανα της δινει την αλατιερα... δειχνοντας και καλα ποσο εχει στρεβλοσει ο πατερας την πραγματικοτητα των παιδιων του...

spyropap
25-02-11, 18:39
Καλοο.. Πολύ προχω.. Να το δω οποσδήποτε (μην ξεχάσω να πάρω τα χάπια μου).

http://www.youtube.com/watch?v=7kYN5Y8sok4 (http://www.youtube.com/watch?v=7kYN5Y8sok4)

Είχα για ένα φεγγάρι μια γυναίκα που την έλεγαν Μαριλίζα.
Εγώ την έλεγα Χρυσούλα. Αυτή κοκκίνιζε.
Τότε της έλεγα “φαντάζεσαι να σε φώναζα Ασημίνα; θα ήταν πολύ χειρότερα”
Και αυτή δεν με έλεγε Σπύρο. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μου είχε πει πολλά ονόματα..
Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλει να με ξέρει ???

GeorgeVita
25-02-11, 19:20
Γιατί όμως έχει τα ημίτονα στο λογότυπο; Βιορυθμοί δεν είναι πάντως ...
Αν έχει δει κανείς την ταινία ας μας "φωτίσει" λίγο. Τι εργοστάσιο είχε ο πατέρας;

G

leosedf
25-02-11, 21:44
Εγώ το μόνο που πρόλαβα να δώ ήταν κάτι μπικίνι και λίγο τσόντα, αν ισχύει θα την δώ.

JOHNY+
26-02-11, 02:09
Γιατί όμως έχει τα ημίτονα στο λογότυπο; Βιορυθμοί δεν είναι πάντως ...
Αν έχει δει κανείς την ταινία ας μας "φωτίσει" λίγο. Τι εργοστάσιο είχε ο πατέρας;

G

Καλα τι ψαχνεις να βρεις και εσυ ρε γιωργο , μπορει να ηρθε φλασια στον σκηνοθετη εκεινη την στιγμη .
Οι pink floyd ξερω εγω , πως εχουνε για λογοτυπο το πρισμα .

Παντως η ταινια πρεπει να αξιζει .

Nemmesis
26-02-11, 10:10
Εγώ το μόνο που πρόλαβα να δώ ήταν κάτι μπικίνι και λίγο τσόντα, αν ισχύει θα την δώ.
αληθεια? και εγω πιστευα πως δεν θα εχει τετοια... γμτ.. τωρα απο περιεργια και μονο θα την δω... χαχαχα

Λυκιδευς
26-02-11, 10:16
ειναι μια παραγωγη χαμηλου κοστους εχει ανεβει στα διαφορα torrent ,την ειδα και ειναι χαμενος χρονος!

Hary Dee
26-02-11, 15:23
Ναι σίγουρα... θέλει OSCAR, όσο ήθελε και χρυσό φοίνηκα το Dogville*. Γιατί μιλάμε για τέτοιας τάξης σαχλαμάρα. Να με συγχωρείτε όσοι σας άρεσαν, γνώμη μου πάντα.

* Από τότε είχα να δω τέτοια αποτυχία, δεν ασχολούμαι με το άθλημα.

spyropap
26-02-11, 19:53
Δεν είναι μια ταινία για οσκαρ. Δεν έχει τίποτα από όσα θα ήθελε κάποιος να δει.
Ωστόσο δεν είναι κακή ταινία για τα δεδομένα της.
Θα έδινα στην ταινία ένα μικρό βραβείο για το πρωτότυπο σενάριο και επειδή με
ελάχιστο κόστος παραγωγής παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον.

Και συγκεκριμένα ο μόνος λόγος ύπαρξης αυτής της ταινίας είναι για να μεταφέρει
στους θεατές προβληματισμούς σχετικά με κοινωνικά θέματα.
Στο τέλος της ταινίας αυτό που μένει είναι σκεπτικισμός για τα αποτελέσματα
που μπορεί να φέρει ορισμένη συμπεριφορά των γονέων στα τέκνα τους.

Γνωστό είναι ότι η υπέρμετρη φροντίδα που μεταφράζεται και ως αρρωστημένη συμπεριφορά μπορεί να οδηγήσει σε λάθος δρόμο με το αντίθετο αποτέλεσμα.
Έτσι μεταφράζω και τον συμβολισμό της ταινίας με τα ημίτονα. Αυτά μπορεί να δει κάποιος και σαν κυνόδοντα..

Πολλά παραδείγματα έχω πως ο υπέρ προστατευτισμός προκαλεί ανίκανους για επιβίωση χαρακτήρες και πως η αγάπη των γονέων μπορεί να καταστρέψει την ζωή των παιδιών τους.
Άλλωστε αρκετοί γονείς είναι αυτοί που με κίνητρα το προσωπικό τους όφελος κάνουν παιδιά για την ευχαρίστηση τους και τα αποτελέσματα γυρίζουν πίσω μπούμεραγκ σε αυτούς και την κοινωνία.

Όπως οι ξαδέρφες μου που ήταν πριγκίπισσες αλλά όταν βγήκαν έξω από το σπίτι έκαναν τα ακόλουθα.
Η μία παντρεύτηκε έναν αμερικάνο έγινε αμερικάνα έκανε αμερικανάκια και μετέφερε ξεπούλησε όλο το μερίδιο της προς αμερική, η άλλη πήγε για σπουδές στην Βουλγαρία και κατέληξε παντρεμένη να ζει στη Γερμανία.
Και οι δύο πολυαγαπημένες κόρες εγκλωβίστηκαν στις επιλογές τους και δεν γύρισαν να κοιτάξουν τους γονείς τους που πέθαναν μόνοι και παραπονεμένοι. Όσο για τους κόπους του πατέρα τους δεν το σκέφτηκαν, πούλησαν ότι μπόρεσαν και τώρα ζουν σαν σκλάβες προς όφελος ανθέλληνων.

Και για το εργοστάσιο της ταινίας μάλλον για παρασκευή πλαστικών προϊόντων μου φέρνει έτσι όπως το είδα. Λεπτομέρεια.

GeorgeVita
28-02-11, 08:50
Τελικά το βραβείο πήρε η ταινία "In a Better World" (Haeven) από τη Δανία

Περίληψη:
Η ταινία "Σε έναν καλύτερο κόσμο" καταγράφει στοιχεία από ένα στρατόπεδο προσφύγων στην Αφρική ως την γκρίζα μονότονη καθημερινότητα σε μια επαρχιακή πόλη της Δανίας. Οι ζωές δύο οικογενειών Δανών διασταυρώνονται δημιουργώντας μια ιδιαίτερη, ασυνήθιστη αλλά και επικίνδυνη φιλία. Η μοναξιά, η αδυναμία και η θλίψη καιροφυλακτούν και σύντομα η φιλία μετατρέπεται σε μια επικίνδυνη συμμαχία και ένα αγώνα επιβίωσης όταν η ζωή είναι σε κίνδυνο.

G

Phatt
28-02-11, 11:25
Κατα την δικη μου αποψη ο Σπυρος ειρθε πιο κοντα απο ολους στην δικη μου προσεγγιση για την ταινια αυτη.Και μονο που ειχε προταθει ειναι μεγαλο επιτευγμα, πιστευω.Για μενα αξιζουν οχι μονο το καινοτομο σεναριο αλλα ιδιαιτερα το οτι καταφερνει οντως με μικρο budget να κανει κατι που κραταει τον θεατη.Εχοντας κουραστει γενικα απο την κλασικη αμερικανικη σχολη που θελει τα παντα σε υπερβολικο βαθμο σκοπευοντας σχεδον μονιμα στην γενετησια αντιδραση θαυμασμου του ανθρωπου ως προς την υπερβολη(των εφφε, σεξουαλικη, χρηματικη, οτιδηποτε), προσπαθω οσο μπορω να στοχευω σε παραγωγες που θα καταφερουν να με κρατησουν χρησιμοποιοντας αλλους τροπους, πιο αξιολογους κατα την αποψη μου, οπως το σεναριο, η σκηνοθεσια, η ηθοποιια.Πιστευω οτι την ταινια αξιζει να την δεις, δεν ειναι και κανενα μοναδικο αριστουργημα, αλλα εχει κατι το διαφορετικο σαν καλλιτεχνικη αντιληψη που εκτιμω οτι αξιζει να το συμπεριλαβουμε στις καλλιτεχνικες μας εμπειριες σαν θεατες.Παρομοια προσπαθεια αλλα με τραγικο για τα δικα μου δεδομενα αποτελεσμα, ειναι το "Σπιρτοκουτο", οποιος το εχει δει, τον συλλυπουμαι, οποιος δεν το εχει δει, καλο ειναι να το αποφυγει.

Αλλες ξενες παραγωγες που μου φανηκαν πολυ αξιολογες ειναι η αργεντινικη "Los secretos de los ojos"(Το μυστικο στα ματια τους) του 2009 καθως και η γαλλικη "Ne le dis a personne"(Μην το πεις σε κανεναν) του 2006.

Οσο για το λογοτυπο με τις κυματομορφες, ουσιαστικα ειναι οι κυνοδοντες σε εικονοπαιγνιο ως κυματομορφες διαρκους συχνοτητας, με στοιχεια απο νευρολογικο διαγραμμα των δοντιων, με μια δοση φαντασιας οπωσδηποτε.