PDA

Επιστροφή στο Forum : LED για τους διακόπτες του σπιτιού



Filippos Pantazis
25-02-11, 10:05
Ένα πολύ απλό κυκλωματάκι, ακόμα και στη λειτουργία του.
Είναι μια δίοδος, μια αντίσταση και ένα LED σε σειρά που βραχυκυκλώνουν τις επαφές του διακόπτη.
Η δίοδος κόβει την αρνητική ημιπερίοδο, δεν υπάρχει λόγος να την τρώει το LED( δίοδος και LED πρέπει να έχουν την ίδια φορά)
η αντίσταση υποβιβάζει την τάση στα άκρα του LED (από εκεί κοντρολάρουμε την φωτοβολία του LED)
Όταν το φως είναι σβηστό το κύκλωμα του LED θα έχει στα άκρα του, από τη μια την φάση και από την άλλη μεριά, μέσω της λάμπας στο ταβάνι τον ουδέτερο. Οπότε με τη δια φορά δυναμικού θα ανάβει το LED.
Όταν θα ανάψουμε το φως τότε το LED θα σβήσει. Γιατί θα περάσει η φάση και από την άλλη μεριά του διακόπτη. Ίδιο δυναμικό και από τις δύο μεριές.
Αν η λάμπα στο ταβάνι καεί τότε το LED δεν θα ανάβει.


Επομένως,
το βράδυ που δεν βλέπουμε μπροστά μας φαίνεται το LED και δεν χουφτώνουμε τον τοίχο δεξιά και αριστερά.
Αν ανάψουν τα φώτα δεν σε νοιάζει να φωτοβολεί το LED.
Στην περίπτωση που έχεις κλειστά παντζούρια βλέπεις αν έχεις ξεχάσει τα φώτα του μπαλκονιού αναμμένα.
Και σε περίπτωση που σου καεί η λάμπα, τότε το LED δεν θα δει ουδέτερο και δεν θα ανάψει


Η εφαρμογή αυτή ενδεχομένως να υπάρχει ήδη στο εμπόριο από τις διάφορες εταιρίες ηλεκτρολογικού υλικού. Δεν το ξέρω αυτό. Αν κατάλαβα καλά ο legrand που έχω έχει θέση και το σχηματάκι για λυχνία νέον. Χωρίς βέβαια δεν έχει τις συνδέσεις.


Το θέμα είναι οτι είναι πάμφθηνη η κατασκευή αυτή με 2-3 Ευρώ αγόρασα υλικά για 20 διακόπτες.
Και το σημαντικότερο είναι κάτι που το έφτιαξα εγώ!

tzem
25-02-11, 11:16
Πολύ καλή η κατασκευή.
Μπράβο.

GEOELECTRIC
25-02-11, 13:50
πολυ ωραια δουλεια φιλε μου μπραβο σε παρακαλω πες μου εαν μπορεις τι αντισταση εβαλες και τι διοδο?

Filippos Pantazis
25-02-11, 14:21
Η δίοδος, μια απλή 1Ν4003 πχ. Όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Όσο για την αντίσταση, έχω βάλει 47Κ.
Στο σκοτάδι είναι ικανοποιητική η ένταση του LED πίσω από το πλαστικό καπάκι του διακόπτη (στην φωτο δεν υπάρχει το καπάκι του διακόπτη το οποίο πατάμε...).
Και την ημέρα το κοκκινάκι δεν φαίνεται με αυτή την αντίσταση.
Αν θες να φέγγει περισσότερο βάλε μια μικρότερη, όχι πολύ μικρότερη. Μη πέσεις κάτω από τα 40Κ.

FILMAN
25-02-11, 14:39
Και μερικές παρατηρήσεις:

1) Η αντίσταση ρυθμίζει το ρεύμα που περνάει από το LED και όχι την τάση στα άκρα του.
2) Παράλληλα με το LED πρέπει να μπει μια αντίσταση σχετικά μεγάλης τιμής (π.χ. 470kΩ), ή μια δίοδος 1Ν4148 αντιπαράλληλα. Κι αυτό γιατί έτσι όπως είναι το κύκλωμα, ο περιορισμός της ανάστροφης τάσης στα άκρα του LED συντελείται μόνο αν το ανάστροφο ρεύμα του LED είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό της 1Ν4003, πράγμα άγνωστο.
3) Το κύκλωμα αυτό πολύ πιθανόν να δημιουργήσει προβλήματα στο φωτιστικό που ελέγχει ο διακόπτης, αν το φωτιστικό αυτό έχει ηλεκτρονικές λάμπες οικονομίας (όταν ο διακόπτης είναι σβηστός η λάμπα ίσως αναβοσβήνει).
4) Η αντίσταση των 47kΩ καταναλώνει περίπου 0.56W. Μη βάλετε λοιπόν αντίσταση 1/4W.

Κατά τα άλλα η λογική της χρήσης είναι σωστή. Τέτοια λαμπάκια έχουν μερικές σειρές διακοπτών του εμπορίου, μόνο που συνήθως είναι λαμπάκια αίγλης.

Filippos Pantazis
25-02-11, 17:56
Α, ναι η αντίσταση περιορίζει το ρεύμα το οποίο δημιουργεί μια πτώση τάση στα άκρα της αντίστασης. Οπότε η διαφορά δυναμικού που απομένει μέχρι τα 220 είναι η τάση στα άκρα της LED. Οπότε με την εφαρμογή της τάσης στα άκρα της προκύπτει ένα ρεύμα λειτουργίας της LED.
Ή, η αντίσταση σε σειρά θα αυξήσει τη συνολική αντίσταση του βρόγχου και άρα θα περιορίσει το ρεύμα του βρόγχου.
Με λίγα λόγια δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης!!!
δεν χρειάζεται απολύτως κανένα επιπλέον εξάρτημα για να λειτουργήσει, ούτε παράλληλα ούτε αντιπαράλληλα.
Δουλεύει ήδη στο σπίτι μου άψογα. Και όχι μόνο, αλλά και σε οπλικά συστήματα της THALES για την επιτήρηση της τάσης τροφοδοσίας, χρόνια τώρα, πολύ πριν γεννηθούμε εμείς.
Όσο για την λάμπα οικονομίας, το δοκίμασα και αυτό. Γιατί δεν είναι απλά μια αντιστασούλα εκαι μέσα!!
παίζει και με λάμπα οικονομίας.
Τώρα αν υπάρχουν και κάποιες λάμπες που να παρουσιάζουν αυτό φαινόμενο, βάλτε άλλες λάμπες!



Όσο για τα βατ της αντίστασης΄
ναι έχω βάλει το ενός βάτ, ή του μισού, δε θυμάμαι.
Ίσος να φαίνεται στη φωτό, ότι τουλάχιστον δεν είναι 1/4

xrhstosmp
25-02-11, 18:13
η καινουργια "μοδα" στα λαμπακια διακοπτων ειναι να λειτουργουν με φαση-ουδετερο δλδ πρεπει να κατεβαζουμε και ουδετερο στο κουτι διακοπτη. ο λογος ειναι πως τα απλα λαμπακια των εταιριων δε δουλευουν σωστα με τις νεες λαμπες οικονομιας. τωρα για το συγκεκριμενο κυκλωμα διατηρω τις επιφυλαξεις μου αν δουλευει σωστα με τετοιες λαμπες. η δικια μου ενσταση ειναι μονο για τα γυμνα υπο ταση στοιχεια που υπαρχουν πισω απο τους διακοπτες.παντως οτι κανει ο καθενας καλο ειναι:001_smile:

navar
28-02-11, 12:07
κατα αρχήν μπράβο !
αλλα αν θέλεις βάλε μας και καμία φώτο απο ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα , να δούμε το μόντα έχεις κάνει και στον διακόπτη και πως φαίνεται σε σκοτάδι !

FILMAN
28-02-11, 12:11
Α, ναι η αντίσταση περιορίζει το ρεύμα το οποίο δημιουργεί μια πτώση τάση στα άκρα της αντίστασης. Οπότε η διαφορά δυναμικού που απομένει μέχρι τα 220 είναι η τάση στα άκρα της LED. Οπότε με την εφαρμογή της τάσης στα άκρα της προκύπτει ένα ρεύμα λειτουργίας της LED.
Ή, η αντίσταση σε σειρά θα αυξήσει τη συνολική αντίσταση του βρόγχου και άρα θα περιορίσει το ρεύμα του βρόγχου.
Με λίγα λόγια δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης!!!
δεν χρειάζεται απολύτως κανένα επιπλέον εξάρτημα για να λειτουργήσει, ούτε παράλληλα ούτε αντιπαράλληλα.
Δουλεύει ήδη στο σπίτι μου άψογα. Και όχι μόνο, αλλά και σε οπλικά συστήματα της THALES για την επιτήρηση της τάσης τροφοδοσίας, χρόνια τώρα, πολύ πριν γεννηθούμε εμείς.
Όσο για την λάμπα οικονομίας, το δοκίμασα και αυτό. Γιατί δεν είναι απλά μια αντιστασούλα εκαι μέσα!!
παίζει και με λάμπα οικονομίας.
Τώρα αν υπάρχουν και κάποιες λάμπες που να παρουσιάζουν αυτό φαινόμενο, βάλτε άλλες λάμπες!



Όσο για τα βατ της αντίστασης΄
ναι έχω βάλει το ενός βάτ, ή του μισού, δε θυμάμαι.
Ίσος να φαίνεται στη φωτό, ότι τουλάχιστον δεν είναι 1/4
1) Άλλο τάση, άλλο ρεύμα
2) Πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η μέγιστη ανάστροφη τάση στα άκρα του LED δεν ξεπερνάει τη μέγιστη τιμή που αντέχει αυτό (συνήθως 5V). Έτσι όπως το έχεις, ΔΕΝ το εξασφαλίζεις. Πρέπει να προσθέσεις τη δίοδο ή την αντίσταση που είπα.

Filippos Pantazis
28-02-11, 14:05
Στο πρώτο μήνυμα έχω ανεβάσει φωτό του διακόπτη.
Θα σου βγάλω και μια την νύχτα, αν τα καταφέρω!

makis.civ
01-03-11, 16:27
ο FILMAN έχει δίκιο. μπορείς απλά να βάλεις άλλο ένα led αντιπαράλληλα και να εκμεταλλεύεσαι και την αρνητική ημιπερίοδο, υπολογίζοντας ξανά τα στοιχεία του κυκλώματος.

FILMAN
01-03-11, 16:29
Ναι, κι αυτό γίνεται. Μάλιστα έτσι θα έχεις δυο φορές εντονότερο φως. Βέβαια θα έχεις και τη διπλάσια κατανάλωση ισχύος στην αντίσταση!

Filippos Pantazis
09-03-11, 11:58
Λοιπόν,
και για να το κλείσουμε το θέμα σας ανεβάζω και μερικές φωτό κατά την λειτουργία του.
Απο την φωτοβολία που βλέπετε δεν διαφέρει η πραγματικότητα.
Είναι ικανή να μήν φαίνεται τη μέρα αλλά να φαίνεται πολύ καλά το βράδυ.
Φιλιά

FILMAN
09-03-11, 12:02
Με το πλήκτρο του διακόπτη να λείπει; Τουλάχιστον βάλε ένα πράσινο LED και πάρε ένα διπλό φωτιζόμενο διακόπτη Valena που τα καπάκια του θα ταιριάζουν με το δικό σου, αλλά στο σημείο που είναι το LED έχουν ένα πράσινο τζαμάκι...

Filippos Pantazis
09-03-11, 12:34
Τι είπες τώρα....
σοβαρά, το εννοείς?
Λες να έχω αφήσει όλους τους διακόπτες στο σπίτι μου γυμνούς!
Την περίπτωση να έβγαλα το καπάκι για την φωτό και μόνο, δεν σου πέρασε από το μυαλό;
το αριστερό τμήμα που είναι άλλος διακόπτης και έχει από πίσω του ενα άλλο LED δεν το είδες.
Με τρομάζεις!

FILMAN
09-03-11, 12:38
Γιατί, φαίνεται κάτι να ανάβει πίσω από το πλήκτρο; Εσύ αν έβλεπες μια τέτοια φωτο πού θα πήγαινε το μάτι σου;

tzem
11-03-11, 15:31
Πάντος δεν φαίνεται καθόλου στον αριστερό διακόπτη το led.

button
11-03-11, 20:56
Τι είπες τώρα....
σοβαρά, το εννοείς?
Λες να έχω αφήσει όλους τους διακόπτες στο σπίτι μου γυμνούς!
Την περίπτωση να έβγαλα το καπάκι για την φωτό και μόνο, δεν σου πέρασε από το μυαλό;
το αριστερό τμήμα που είναι άλλος διακόπτης και έχει από πίσω του ενα άλλο LED δεν το είδες.
Με τρομάζεις!

χαχαχαχ!!! εκεί που χούφτωνες το τοίχο τώρα θα τρως και σφαλιάρα

ΓΙΑΟΥΤΣ
20-03-11, 17:36
Πιστευω πως θα φαινεται το βραδυ ...
εμενα μου αρεσε

ΓΙΑΟΥΤΣ
23-03-11, 11:14
Μια ερωτηση ... στο διακοπτη εχεις μονο την φαση ... ετσι δεν ειναι?
Ο ουδετερος δεν ειναι καπου διπλα ...

Filippos Pantazis
23-03-11, 11:36
Όχι δεν έχω ουδέτερο μέσα στην πρίζα μου.
Τον ουδέτερο τον βλέπω μέσω του φορτίου, δηλαδή το φωτιστικό στο ταβάνι.
Γι’ αυτό και ξέρεις αν σου κάηκε η λάμπα (πυρακτώσεως) αν δεν ανάβει το LED.
Με την οικονομίας ακόμα δεν έτυχε να καεί, μπορεί και να συνεχίσει να ανάβει το LED.
Αυτό σημαίνει ότι ένα πολύ μικρό ρεύμα, το ρεύμα του LED, διαρρέει και την λάμπα σου.
Κάποιες λάμπες οικονομίας τις κάνει να αναβοσβήνουν. Μου έτυχε σε δύο μάρκες, οπότε τις άλλαξα με άλλη μάρκα και όλα καλά.
Εννοείται, ότι οι πυρακτώσεως δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

mcmanos
06-11-11, 12:58
Καλησπέρα σε ολους έχω ένα “θέμα” με το θέμα αυτό,
εγώ έχω βάλει φωτάκι θερμοσίφωνα στο διακόπτη
(ποιο εύκολο στην προσαρμογή- έτοιμη κατασκευή)
Το θέμα είναι ότι όταν ανάβω τα φωτά το φωτάκι σβήνει, και όταν,
κλείνω τα φώτα ανάβει το φωτάκι, θέλω το αντίθετο γίνεται???

GeorgeVita
06-11-11, 13:11
... έχω βάλει φωτάκι θερμοσίφωνα στο διακόπτη ... όταν ανάβω τα φωτά το φωτάκι σβήνει, και όταν κλείνω τα φώτα ανάβει το φωτάκι, θέλω το αντίθετο γίνεται;
Γειά σου Μάνο, καλώς ήλθες σε αυτό το forum!
Συνήθως το λαμπάκι τοποθετείται για να βρίσκουμε εύκολα το διακόπτη στο σκοτάδι. Το λαμπάκι ΝΕΟΝ ανάβει με τη μικρή διαρροή μέσα από την αντίσταση του νήματος της λάμπας. Για να ανάψει σαν "ενδεικτικό ON" πρέπει να το συνδεσμολογήσεις παράλληλα με την λάμπα, δηλαδή μεταξύ "εξόδου" του διακόπτη και του Ουδετέρου. Αν υπάρχει δίπλα μία πρίζα μπορείς να βρεις τον Ουδέτερο.
G

spiroscfu
06-11-11, 14:15
Δηλ. έχουμε 220V με duty cycle 50% (μια ημιπερίοδος) που μας κάνει 110Vdc rms και με 47ΚΩ έχουμε ρεύμα 110/47000=2mA και η ισχύ της αντίστασης 2mA^2*47000=~1/4W.

Υ.γ.
Ωραίο tip!



edit:
220/0,707=311 άρα εκεί που γράφω 110Vdc θα είναι 311/2=160V και ρεύμα 160/47000=3,5mA,

edit2:
αυτό όμως θα είναι το peak το rms θα είναι μάλλον ~2mA και πάλι (γράψτε λάθος στο πρώτο edit!).

GeorgeVita
06-11-11, 14:20
Δηλ. έχουμε ...

Συναφές του: Χρήση LED σε μπουτόν κλιμακοστασίου
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50848)
G

mcmanos
06-11-11, 22:01
σας ευχαριστω

Ηλιας Α
06-11-11, 23:46
Καλησπέρα.
Σαν προβληματισμό θα ήθελα να γράψω: μήπως – λέω μήπως - όλα αυτά που γράφτηκαν για την ένδειξη της κατάστασης του διακόπτη είναι εν δυνάμει επικίνδυνα για ατυχήματα γενικά ή ηλεκτροπληξία ειδικότερα; Σε συνδυασμό και με άλλες παρατυπίες της εγκατάστασης.

mrelectro
07-11-11, 17:25
Θα διαφωνήσω με τον Ηλία και να πω ένα μπράβο στον Φίλιππο που "ψάχτηκε" καλά πρίν βγάλει την πατέντα του στο Forum.
""εν δυνάμει επικίνδυνα για ατυχήματα γενικά ή ηλεκτροπληξία ειδικότερα"" μπορεί να γίνει μόνο από κακοτεχνία του κατασκευαστή της εργασίας αυτής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα μπορούσαν να έχουν τοποθετηθεί μερικές μονώσεις στα εξαρτήματα...
Σε γενικές γραμμές οι ιδέα του εμπλουτίζει την παρούσα σελίδα !
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΙΠΠΕ...

Filippos Pantazis
08-11-11, 14:40
Σε ευχαριστώ Μιχάλη
Και με την ευκαιρία
Χρόνια σου Πολλά.

Ηλιας Α
08-11-11, 21:11
Θα διαφωνήσω με τον Ηλία και να πω ένα μπράβο στον Φίλιππο που "ψάχτηκε" καλά πρίν βγάλει την πατέντα του στο Forum.
""εν δυνάμει επικίνδυνα για ατυχήματα γενικά ή ηλεκτροπληξία ειδικότερα"" μπορεί να γίνει μόνο από κακοτεχνία του κατασκευαστή της εργασίας αυτής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα μπορούσαν να έχουν τοποθετηθεί μερικές μονώσεις στα εξαρτήματα...
Σε γενικές γραμμές οι ιδέα του εμπλουτίζει την παρούσα σελίδα !
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΙΠΠΕ...

<< Θα διαφωνήσω με τον Ηλία >>
Αναφαίρετο δικαίωμά σου όμως, δε ρώτησες υπό ποιες προϋποθέσεις << είναι εν δυνάμει επικίνδυνα για ατυχήματα γενικά ή ηλεκτροπληξία ειδικότερα >>
<< και να πω ένα μπράβο στον Φίλιππο που "ψάχτηκε" καλά πρίν βγάλει την πατέντα του στο Forum. >>
Τα περί Φιλίππου είναι γνωστά αυτά σε μένα αλλά, δεν παύω να σχολιάζω κάτι που το βλέπω λάθος, έστω και αν αποδειχτεί ότι έκανα κακή εκτίμηση.
Φιλικά Ηλίας

Filippos Pantazis
09-11-11, 11:58
Αν και έχω κάποιους ενδοιασμούς για το αν θα πρέπει να γράψω κάτι. Ότι ήταν να γράψω το έγραψα. Ενώ αυτή η φαγωμάρα που συναντώ σε πάρα πολλές συζητήσεις, στην κοινότητα μας, μου είναι πολύ δυσάρεστη. Γι' αυτό άλλωστε και τα 30 μηνύματα μόνο, εδώ και τρία χρόνια τώρα.


Λοιπόν το τι είναι επικίνδυνο και τι δεν είναι είναι κατά κάποιο τρόπο υποκειμενικό.
Από την στιγμή που ο διακόπτης είναι πλήρως συναρμολογημένος δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.
Τον διακόπτη δεν θα τον ανοίξει κάποιος ''μη σχετικός'', πχ η μάνα μου ή κόρη μου 4αρων ετών.
Αν ανοιχτεί η διακόπτης θα πρέπει πρώτα να έχουμε ρίξει πρώτα την ασφάλεια (του) στον πίνακα. Επομένως δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.
Αν ανοιχτεί ο διακόπτης και δεν έχουμε ρίξει προηγουμένως την ασφάλεια τότε ναι υπάρχει κίνδυνος αλλά θα είναι το ίδιο επικίνδυνη η εργασία μας γιατί τα μονόκλωνα καλώδια που θα βγάλουμε από τον διακόπτη και θα κρέμονται στον τοίχο θα είναι υπό τάση. Και πείτε μου σας παρακαλώ ποιος δεν έχει δουλέψει έστω και μια φορά έτσι!!
Για την μάνα μου λοιπόν σε οποιαδήποτε περίπτωση διατρέχει κίνδυνο.
Η κόρη μου και μόνο να τον κοιτάξει, διατρέχει κίνδυνο.
Εγώ που έκανα την μετατροπή και ξέρω τι να περιμένω πολύ μικρότερο κίνδυνο.
Και πάει λέγοντας...


Ναι θα μπορούσα να γεμίσω – καλύψω τα γυμνά σημεία με σιλικόνη. Αλλά θεωρώ ότι θα μου δημιουργούσε προβλήματα στο μέλλον έπρεπε να επέμβω στον διακόπτη. Αναφέρομαι στο μπροστινό τμήμα όπου βρίσκεται το L.E.D. Αλλά άντε άλλαξε το αν στο μέλλον χρειαστεί!


Καλές οι παρατηρήσεις και πρέπει να υπάρχουν για να βελτιωνόμαστε. Άλλωστε γιαυτό και ανεβάζουμε τις ''ιδέες'' μας εδώ.
Ναι λοιπόν στις παρατηρήσεις και στις συγκεκριμένες προτάσεις και όχι στις γενικότητες και στις εξυπνάδες, απλά για να γράψουμε κάτι, που συμβαίνει συνέχεια!!
Αλλά, παιδιά όχι φαγωμάρα.
Αυτό που είδα να γίνεται στο θέμα : μίνι ηλεκτροσυγκόλληση ινβέρτερ, μου γύρισε τα άντερα!
Το ίδιο έχει αρχίσει να συμβαίνει και στο θέμα : Αυτοματισμός τέντας. Όπου το θέμα έχει ποδοπατηθεί!

Για τα δεδομένα του Ηλία αυτές οι γυμνές επαφές δεν πρέπει πρέπει να υπάρχουν καν, γιατί..... κάτι.
Και καλά κάνει.
Ο καθένας ας πάρει την ιδέα και να την κόψει και να την ράψει στα μέτρα του.
Αλλά να πει και σε μας τι αλλαγές έκανε!


Με εκτίμηση
Φίλιππος Πανταζής

GeorgeVita
09-11-11, 12:21
.. Γι' αυτό άλλωστε και τα 30 μηνύματα μόνο, εδώ και τρία χρόνια τώρα...
Προσωπικά το θεωρώ λάθος ή έστω "έλλειψη" για το forum. Γράφεις και παρουσιάζεις κατανοητά τις τεχνικές ιδέες σου οπότε σε "επίπεδο forum ηλεκτρο-χ" είναι χρήσιμες. Την προστασία που πρέπει να λάβει ο καθένας αν το φτιάξει θα την λάβει μόνος του. Το forum απευθύνεται σε τεχνικούς (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες) και δεν είναι πρακτικό να ... λαμβάνουμε όλα τα πιστοποιητικά ασφαλείας για κάθε ιδέα που δείχνουμε.

Η υπογραφή του Ηλία ισχύει για όλα τα μέλη σε forums παγκοσμίως:

ΠΡΟΣΟΧΗ
Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά. Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Εξάλλου το αναγράφει και η σημείωση στο πάνω μέρος της σελίδας:

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

Φιλικά,
Γιώργος

CLOCKMAN
09-11-11, 13:09
Φίλιππε μπράβο
Ωραία πατέντα και βασικά ΑΠΛΗ και λειτουργική.
Ο καθένας φτιάνει κατασκευές με τα δικά του δεδομένα και γνώσεις. Αυτό που μετράει είναι η ιδέα και η κατασκευή
Δεχόμαστε παρατηρήσεις για να γινόμαστε καλύτεροι αλλά όχι "εξυπνάδες" άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη (το αναφέρω για κάποιους που για να φτιάξουν κάτι πρέπει να το περάσουν από πιστοποίηση ISO αλλιώς δεν είναι σωστό, και πρέπει να βάλεις και αυτό, και δε δουλεύει, και θα ανατιναχτούμε, και δεν έχει CE, και ποιός είσαι συ που θα φτιάξεις τέτοιο πράμα, και τι έχεις σπουδάσει, και, και, και, και.......)

Το ζήτημα είναι να κάνεις τη δουλειά σου απλά φτηνά και πάνω απ'όλα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΥΓ
άμα δουλεύει μη το πειράζεις

FILMAN
09-11-11, 13:27
Δεχόμαστε παρατηρήσεις για να γινόμαστε καλύτεροι αλλά όχι "εξυπνάδες" άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη (το αναφέρω για κάποιους που για να φτιάξουν κάτι πρέπει να το περάσουν από πιστοποίηση ISO αλλιώς δεν είναι σωστό, και πρέπει να βάλεις και αυτό, και δε δουλεύει, και θα ανατιναχτούμε, και δεν έχει CE, και ποιός είσαι συ που θα φτιάξεις τέτοιο πράμα, και τι έχεις σπουδάσει, και, και, και, και.......)

Το ζήτημα είναι να κάνεις τη δουλειά σου απλά φτηνά και πάνω απ'όλα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ΥΓ
άμα δουλεύει μη το πειράζεις
Κι εγώ έτσι έλεγα κάποτε. Τελικά αντιλήφθηκα ότι δεν ήμουνα καλός ούτε στη θεωρία ούτε στην πράξη. Δυστυχώς στην πραγματικότητα είναι απαραίτητη η γνώση και των δυο αν θέλει κανείς να φτιάξει κάτι δικό του. Αν κανείς δεν ξέρει από θεωρία τότε το πολύ - πολύ να συναρμολογήσει κάτι με βάση ένα σχέδιο που έφτιαξε κάποιος άλλος. Αλλά πώς θα εντοπίσει τα πιθανά λάθη στο σχέδιο; Και τι θα κάνει αν αυτό που χρειάζεται, απλά δεν υπάρχει; Η απόσταση θεωρίας - πράξης είναι πολύ μικρή. Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο είτε δεν ξέρει θεωρία, είτε δεν ξέρει από πράξη, είτε και τα δύο. Τέταρτη περίπτωση δεν υπάρχει. Οι κατασκευές δεν γίνονται βάζοντας υλικά στην τύχη. Όσοι το κάνουν είναι κομπογιαννίτες. Από την άλλη ένα τέλειο σχέδιο πάνω στο χαρτί είναι εντελώς άχρηστο, γιατί αν συνδέσεις καλώδια πάνω στο χαρτί δεν δουλεύει. Επίσης το γεγονός ότι έκανε κανείς μια κατασκευή η οποία "δουλεύει" δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει λάθη, και πολύ σοβαρά μάλιστα. Εγώ έχω μια λάμπα 220V που τη δουλεύω στα 250 και ανάβει μια χαρά. Να την αφήσω;

Ηλιας Α
09-11-11, 20:05
Λοιπόν το τι είναι επικίνδυνο και τι δεν είναι είναι κατά κάποιο τρόπο υποκειμενικό.

Από την στιγμή που ο διακόπτης είναι πλήρως συναρμολογημένος δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.
Τον διακόπτη δεν θα τον ανοίξει κάποιος ''μη σχετικός'', πχ η μάνα μου ή κόρη μου 4αρων ετών.
Αν ανοιχτεί η διακόπτης θα πρέπει πρώτα να έχουμε ρίξει πρώτα την ασφάλεια (του) στον πίνακα. Επομένως δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.
Αν ανοιχτεί ο διακόπτης και δεν έχουμε ρίξει προηγουμένως την ασφάλεια τότε ναι υπάρχει κίνδυνος αλλά θα είναι το ίδιο επικίνδυνη η εργασία μας γιατί τα μονόκλωνα καλώδια που θα βγάλουμε από τον διακόπτη και θα κρέμονται στον τοίχο θα είναι υπό τάση. Και πείτε μου σας παρακαλώ ποιος δεν έχει δουλέψει έστω και μια φορά έτσι!!


Φίλιππος Πανταζής

Καλησπέρα.
Απ΄ότι κατάλαβα, όταν ο διακόπτης είναι σε θέση ανοιχτός, και τα πρόσθετα εξαρτήματα (αντίσταση, δίοδος, lent) συνεχίζουν να έχουν αρχικές τιμές αντιστάσεων, φτάνει στον λαμπτήρα μια τάση 230 Volt βεβαίως όμως ανίκανη να προκαλέσει ηλεκτροσόκ ή ηλεκτροπληξία σε κάποιον που θα έρθει σε επαφή με κάποιο στοιχείο του κυκλώματος.
Ερωτώ λοιπόν αν τα παραπάνω εξαρτήματα – π.χ λόγω γήρανσης -μειώσουν τις τιμές αντιστάσεων, και αρχίσουν να επιτρέπουν να περάσει μια ικανή ένταση και τύχη η κυρά Κατίνα προκειμένου να αντικαταστήσει τον λαμπτήρα ανοίξει (κλείσει για αυτήν ) τον διακόπτη (*), έρθει σε επαφή με τον κοχλία του βιδωτού λαμπτήρα, πριν αυτός – ο κοχλίας – έρθει σε επαφή με τον ουδέτερο, δεν θα φάει την καταπακιά;
(*) Όπως αρκετές φορές συνηθίζεται.
Φιλικά Ηλίας

CLOCKMAN
09-11-11, 20:34
Κι εγώ έτσι έλεγα κάποτε. Τελικά αντιλήφθηκα ότι δεν ήμουνα καλός ούτε στη θεωρία ούτε στην πράξη. Δυστυχώς στην πραγματικότητα είναι απαραίτητη η γνώση και των δυο αν θέλει κανείς να φτιάξει κάτι δικό του. Αν κανείς δεν ξέρει από θεωρία τότε το πολύ - πολύ να συναρμολογήσει κάτι με βάση ένα σχέδιο που έφτιαξε κάποιος άλλος. Αλλά πώς θα εντοπίσει τα πιθανά λάθη στο σχέδιο; Και τι θα κάνει αν αυτό που χρειάζεται, απλά δεν υπάρχει; Η απόσταση θεωρίας - πράξης είναι πολύ μικρή. Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο είτε δεν ξέρει θεωρία, είτε δεν ξέρει από πράξη, είτε και τα δύο. Τέταρτη περίπτωση δεν υπάρχει. Οι κατασκευές δεν γίνονται βάζοντας υλικά στην τύχη. Όσοι το κάνουν είναι κομπογιαννίτες. Από την άλλη ένα τέλειο σχέδιο πάνω στο χαρτί είναι εντελώς άχρηστο, γιατί αν συνδέσεις καλώδια πάνω στο χαρτί δεν δουλεύει. Επίσης το γεγονός ότι έκανε κανείς μια κατασκευή η οποία "δουλεύει" δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάνει λάθη, και πολύ σοβαρά μάλιστα. Εγώ έχω μια λάμπα 220V που τη δουλεύω στα 250 και ανάβει μια χαρά. Να την αφήσω;

Φυσικά χρειάζεται και θεωρία "δάσκαλε" και με συγχωρείς που ήμουνα ασεβής και κομπογιαννίτης.
όσο για τη λάμπα μπορείς να την αφήσεις άμα σου αρέσει να την αλλάζεις τακτικά.

Filippos Pantazis
09-11-11, 23:12
Ηλία,
αν αρχίσουν να έχουν διαρροή τα εξαρτήματα και κατά συνέπεια αυξηθεί το ρεύμα που τα διαρρέει τότε θα δεις την λάμπα σου να φωτοβολεί και ας έχεις τον διακόπτη κλειστό (ανοιχτές επαφές).
Ε! δεν θα ψυλλιαστείς τοτε οτι κάτι τρέχει;
για να μή σου πώ οτι με λίγο παραπάνω ρεύμα κάποιο απο τα τρία εξαρτήματα θα ανοίξει σαν γαρίφαλο.

Ηλιας Α
10-11-11, 09:42
Ηλία,
αν αρχίσουν να έχουν διαρροή τα εξαρτήματα και κατά συνέπεια αυξηθεί το ρεύμα που τα διαρρέει τότε θα δεις την λάμπα σου να φωτοβολεί και ας έχεις τον διακόπτη κλειστό (ανοιχτές επαφές).
Ε! δεν θα ψυλλιαστείς τοτε οτι κάτι τρέχει;
για να μή σου πώ οτι με λίγο παραπάνω ρεύμα κάποιο απο τα τρία εξαρτήματα θα ανοίξει σαν γαρίφαλο.
<< αν αρχίσουν να έχουν διαρροή τα εξαρτήματα και κατά συνέπεια αυξηθεί το ρεύμα που τα διαρρέει τότε θα δεις την λάμπα σου να φωτοβολεί και ας έχεις τον διακόπτη κλειστό (ανοιχτές επαφές).>>
<< λάμπα σου να φωτοβολεί >>
Δεν είναι απαραίτητο να φωτοβολεί η λάμπα για να γίνει το κακό.
<< Ε! δεν θα ψυλλιαστείς τοτε οτι κάτι τρέχει;>>
Εσύ ναι!, ίσως και εγώ, αλλά η κυρά Κατίνα μάλλον όχι, αυτό θέλω να τονίσω με την παρέμβαση μου, και όχι να γράψω κάτι, απλά για να δείξω στην πεθερά μου ότι έμαθα να γράφω σε τούτα τα <<μηχανήσματα >>.
Φιλικά Ηλίας.

FILMAN
10-11-11, 10:05
Φυσικά χρειάζεται και θεωρία "δάσκαλε" και με συγχωρείς που ήμουνα ασεβής και κομπογιαννίτης.
όσο για τη λάμπα μπορείς να την αφήσεις άμα σου αρέσει να την αλλάζεις τακτικά.Δεν κατάλαβα την ειρωνεία, αλλά δεν πειράζει...

CLOCKMAN
10-11-11, 13:02
Δεν κατάλαβα την ειρωνεία, αλλά δεν πειράζει...

Απλά θα ήθελα να δω καμιά κατασκευή σου γιατί βλέπω οτι είσαι σε όλα μέσα, άρα έχεις πολύ ανεβασμένο επίπεδο, δείξε μας κάτι ή αν έχεις σε κανά παλιότερο ποστ για να έχουμε και μεις να πούμε κανά καλό λόγο. Βλέπω ότι έχεις πάρα πολλά πόστ παντού, μήπως πρέπει να σε ρωτάμε πρώτα αν είναι να φτιάξουμε κάτι για να είναι καλύτερο.

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση
Γιώργος

FILMAN
10-11-11, 13:20
Απλά θα ήθελα να δω καμιά κατασκευή σου γιατί βλέπω οτι είσαι σε όλα μέσα, άρα έχεις πολύ ανεβασμένο επίπεδο, δείξε μας κάτι ή αν έχεις σε κανά παλιότερο ποστ για να έχουμε και μεις να πούμε κανά καλό λόγο. Βλέπω ότι έχεις πάρα πολλά πόστ παντού, μήπως πρέπει να σε ρωτάμε πρώτα αν είναι να φτιάξουμε κάτι για να είναι καλύτερο.

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση
Γιώργος
Σου έχω κάτι καλύτερο, έλα απ' το σπίτι μου να δεις τις κατασκευές μου live. Συνάντηση κατόπιν επικοινωνίας με Π.Μ.

katmadas
10-11-11, 14:43
Ρε παιδια δεν ειναι κακο να διαβασεις τι λεει ο αλλος που μπορει να ξερει κατιτις παραπανω απο σενα!
Το πολυ πολυ αν εχεις εμπαθεια με καποιον μην διαβαζεις τα μηνηματα του.
Στην τελικη μονο χαζος πρεπει να ειναι καποιος για να γραψει κατι σε ενα ποστ και να θελει το κακο σου.
Νομιζω οτι εδω μεσα δεν υπαρχουν εμπαθειες και θα πρεπει ολοι να βοηθαμε ολους!
Απο τον φιλιππα παντως εχω μορφωθει λιγο παραπανω.Οποτε για μενα καλο ειναι να γραφει παντου οταν ξερει!

picdev
10-11-11, 20:19
για να μην τσακώνεστε σας έχω μετασχηματιστή 2*2*2cm δεν χωράει στο πίσω μέρος του διακόπτη?:biggrin:
αλήθεια ο μετασχηματιστής με φάση μόνο μπορεί να ανάψει το led ή θέλει ουδέτερο?
http://www.uxcell.com/40ma-secondary-current-03va-power-encapsulated-transformer-pe2006m-p-138807.html
http://www.uxcell.com/03va-rated-load-power-encapsulated-transformer-pe2006m-p-150237.html


(http://www.uxcell.com/03va-rated-load-power-encapsulated-transformer-pe2006m-p-150237.html)

Ηλιας Α
10-11-11, 21:50
για να μην τσακώνεστε ...........................................
(http://www.uxcell.com/03va-rated-load-power-encapsulated-transformer-pe2006m-p-150237.html)
Μάταια προσπαθώ να καταλάβω το σκοπό της εισαγωγής, θα μπορούσες να με βοηθήσεις;
Ευχαριστώ

picdev
10-11-11, 22:01
Μάταια προσπαθώ να καταλάβω το σκοπό της εισαγωγής, θα μπορούσες να με βοηθήσεις;
Ευχαριστώ

Αστείο-χιούμορ για να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα(εξού και το smile) ,
ταυτόχρονα έκανα και μία ερώτηση για το αν μετασχηματιστής δουλεύει με φάση μόνο χωρίς ουδέτερο.
Ελπίζω να βοήθησα

Filippos Pantazis
10-11-11, 23:01
εννοήται πως θες και τον ουδέτερο
απλα θα τον βρείς μεσο του φωτιστικου στο ταβάνι.
δλδ θα βάλεις το προτεύον του αντί για το κυκλωματακι.
αλλα επηδη η τιμή του πηνιου είναι πολυ μικρη σε ωμ, το φωτιστικό σου θα ανάβει συνέχεια, οπου και να έχεις τον διακόπτη.
δεν εξεταζω τι θα γίνει με το ρευμα και τη διατομή του προτεύοντος.......

αν και οι διασταση 2εκ θεωρώ οτι είναι μεγάλη


Ρε!
μη πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας και πει για την περίπτωση τριφασικου να πέρναμε τις δυο φάσεις!!!

lepouras
11-11-11, 01:16
Ρε!
μη πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας και πει για την περίπτωση τριφασικου να πέρναμε τις δυο φάσεις!!!
Να πω κάτι?
Σε περίπτωση τριφασικού να παίρναμε τις 2 φάσεις?:lool::001_tt2::lool::001_tt2::biggrin:

Ηλιας Α
11-11-11, 08:38
Αστείο-χιούμορ για να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα(εξού και το smile) ,

Ελπίζω να βοήθησα

<< Ελπίζω να βοήθησα >>
Αρκετά! και πάλι ευχαριστώ.

Filippos Pantazis
11-11-11, 09:41
μεταξύ δυο φάσεων θα έχεις 380

Αλλά δεν νομίζω να βρεις διακόπτη που να διαχειρίζεται δυο φάσεις

selectronic
11-11-11, 09:46
Υποθετικά μιλάμε έτσι?

Ο διακόπτης μάλλον θα αντέξει πρακτικά και για κάποιον διάστημα τουλάχιστον, αλλά η σύνδεση φάση-φάση είναι λάθος, δεν μιλάμε για μοτέρ εδώ.

Χώρια που δεν υπάρχει περίπτωση να πηγαίνουν δύο διαφορετικές φάσεις στον διακόπτη.

lepouras
11-11-11, 09:50
ωχ πλάκα πήγα να κάνω και εγώ αλλά μάλλον απέτυχα. μήπως να αφήσουμε στην άκρη τα τριφασικά?

Filippos Pantazis
11-11-11, 09:54
380 θα έχεις στα σίγουρα


τώρα, όλα τα υπόλοιπα ας είναι μόνο φαντασία.
Αν ο διακόπτης σου ήταν διπλός και έστελνε τη μια φάση σε ένα φωτιστικό και την άλλη σε άλλο φωτιστικό και αν και αν....


Και όπως είπες μόνο σε βιομηχανικό επίπεδο, κάνα ηλεκτρικό μοτέρ κτλ.

selectronic
11-11-11, 10:09
Παιδιά συνεχίστε καλύτερα στο σοβαρό την συζήτηση, θα κάνεις κανείς search στο Google και θα βγει στην σελίδα 5 και θα βάλει φωτιά στο σπίτι του (στην καλή περίπτωση):biggrin::001_unsure:

materatsi
11-11-11, 10:16
Τωρα μου θυμισατε διακοπτες φωσφοριμου,αραγε τους εμπορευοντε ακομα ;

FILMAN
11-11-11, 12:19
Μπαααα....