PDA

Επιστροφή στο Forum : χρωματισμος καλωδιων



fm344
25-02-11, 12:01
καλημερα.
σε καλωδιο μονοφασικοκαι τριφασικο,,με την νεα χρωματολογια ,πιο εινια το +και πιο το -?
στη μπιζα,στο Ν και στο l,πιο συνδεεται?

tzem
25-02-11, 12:18
Στην πρίζα κανονικά στο L βάζεις την τάση και στο Ν τον ουδέτερο , αλλά όπως και να
συνδέσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σύμφωνα με το Πρότυπο ΕΛΟΤ HD384 στην παράγραφο 514.3 το πράσινο-κίτρινο για τη γείωση, και το ανοιχτό μπλέ- μπλέ για τον ουδέτερο.
Σαν χρώμα αγωγού φάσης μπαίνει το γκρί ενώ το κόκκινο δεν αναφέρεται πουθενά επομένως καταργείται.
Υπάρχει τώρα διαφοροποίηση ανάλογα με τα 3πολικά, 4πολικά και 5πολικά καλώδια.Για παράδειγμα στο παρελθόν ένα 5πολικό καλώδιο τύπου ΝΥΜ έβγαινε με δύο μαύρα ένα καφέ ένα γκρι και ένα κίτρινο τώρα κατασκευάζεται με ένα μαύρο, ένα καφέ, ένα γκρί (αντικατέστησε το δεύτερο μαύρο), ένα μπλέ(ουδέτερος) και ένα κιτρινοπράσινο (γείωση).

ΓΙΑΟΥΤΣ
25-02-11, 12:33
καφε - μαυρο - γκρι στο τριφασικο για τις φασεις και μπλε ουδετερος ... κιτρινοπρασινο γη

fm344
25-02-11, 12:43
Στην πρίζα κανονικά στο L βάζεις την τάση και στο Ν τον ουδέτερο , αλλά όπως και να
συνδέσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σύμφωνα με το Πρότυπο ΕΛΟΤ HD384 στην παράγραφο 514.3 το πράσινο-κίτρινο για τη γείωση, και το ανοιχτό μπλέ- μπλέ για τον ουδέτερο.
Σαν χρώμα αγωγού φάσης μπαίνει το γκρί ενώ το κόκκινο δεν αναφέρεται πουθενά επομένως καταργείται.
Υπάρχει τώρα διαφοροποίηση ανάλογα με τα 3πολικά, 4πολικά και 5πολικά καλώδια.Για παράδειγμα στο παρελθόν ένα 5πολικό καλώδιο τύπου ΝΥΜ έβγαινε με δύο μαύρα ένα καφέ ένα γκρι και ένα κίτρινο τώρα κατασκευάζεται με ένα μαύρο, ένα καφέ, ένα γκρί (αντικατέστησε το δεύτερο μαύρο), ένα μπλέ(ουδέτερος) και ένα κιτρινοπράσινο (γείωση).
...........
οκ,ευχαριτω

fm344
25-02-11, 12:44
καφε - μαυρο - γκρι στο τριφασικο για τις φασεις και μπλε ουδετερος ... κιτρινοπρασινο γη
............
σε ευχαριστω

FILMAN
25-02-11, 14:48
Δεν υπάρχει + και - στο εναλασσόμενο...

-nikos-
25-02-11, 18:18
καλημερα.
σε καλωδιο μονοφασικοκαι τριφασικο,,με την νεα χρωματολογια ,πιο εινια το +και πιο το -?
στη μπιζα,στο Ν και στο l,πιο συνδεεται?

ακομα και με την νεα χρωματολογια 3 η 4 μαυρα καλωδια με αριθμους
το μπλε[ουδετερος] και το κιτρινο [γειωση]
εξακολουθουν να ισχειουν
-
-
Υ.Γ.βαλε και το δωκιμαστικο πριν απλοσεις χερακι,δεν ειναι κακο.
μπορει να τυχεις σε επιστροφη.

FILMAN
28-02-11, 12:25
Επίσης το παιδί λέει ότι είναι Κύπρο, δεν ξέρω τι χρώματα δουλεύουν εκεί...

GREG11
28-02-11, 13:19
http://www.copper.org.gr/contents.asp?category=31&id=282

Τα χρώματα ειναι συγκεκριμένα, ειναι θέμα συνήθειας – επαγγελματικής συνείδησης του εκάστοτε ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη

hukgys
28-02-11, 14:37
άμα είναι για Κύπρο θα τα βάλεις όπως πρέπει τα χρώματα γιατί η πρίζα (τοίχου) έχει και διακόπτη, και ασφάλεια στη φύσα (καλώδιο)
τα χρώματα στο τριφασικό δεν τα ξέρω

FILMAN
01-03-11, 15:42
http://www.copper.org.gr/contents.asp?category=31&id=282

Τα χρώματα ειναι συγκεκριμένα, ειναι θέμα συνήθειας – επαγγελματικής συνείδησης του εκάστοτε ηλεκτρολόγου εγκαταστάτηΔηλαδή το γεγονός ότι στην Αμερική η φάση είναι μαύρη και ο ουδέτερος είναι άσπρος, οφείλεται στη διαφορετική επαγγελματική συνείδηση των αμερικανών ηλεκτρολόγων; Δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν στην Κύπρο ισχύει ό,τι και εδώ, πάντως σε κάποιο θέμα είχα δει μια φωτο ενός βγαλμένου επίτοιχου διπλού διακόπτη από Κύπρο, και όλα τα καλώδια από πίσω ήταν κόκκινα.

hukgys
02-03-11, 13:00
στη κύπρο έχουμε για το μονοφασικό κόκκινο-μαύρο ή καφέ-μπλέ(γαλάζιο) για το τριφασικό θα σε γελάσω

fm344
02-03-11, 16:47
στη κύπρο έχουμε για το μονοφασικό κόκκινο-μαύρο ή καφέ-μπλέ(γαλάζιο) για το τριφασικό θα σε γελάσω
.............
και στην κυπρον,ισχυν οτι και στην ελλαδα.
τα χρωματα ειναι ιδια.η διαφορα που υπαρχει με την ελλαδα,εινια πως εδω στην κυπρον ,υσχυν το αγγλικο συστημα εγκαταστασεις και στην ελλαδα το γερμανικον.
εξου και το οτιν η μπριζεσ εχουν και διακοπτη,τα φις ασφαλεια 13Α,τα φις ειναι με 3 ακροδεκτες(ολοι τους,δεν υπαρχουν με 2 ακροδεκτες)και χρειαζεσε ανταπτορ αν εχεις φις με 2 ακροδεκτες.:001_tt2::001_tt2:
το φις που εχει ασφαλεια 13Α,9ΜΕΡΙΚΕς ΣΥΣΚΕΥΕς ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ 5Α),ειναι καλο γιατι προστατευε τη συσκευη απο καταστροφη.:001_tongue::001_tongue::001_tongue::00 1_tongue::001_tongue:

-nikos-
02-03-11, 18:01
μου φεραν κατι κοριτσια απο την κυπρο ενα φωρτιστη κινιτου
που ειχε μια πριζα αλιοτικη [ειχαν ερθει για διακοπες] και ψαχναν για ανταπτορα
τους λεω
''εχετε αλλο φωρτιστη στην κυπρο ?'' μου λενε ''ναι''
περνω και εγω το κοφτακι και τσακ κοβω τη πριζα και τους
εβαλα μια δικια μας
και τους λεω ''οριστε ,τωρα θα εχετε και εναν για την ελλαδα''
δεν πολυευχαριστηθηκαν με την λυση......
μαλον λογω εμφανισης
--[εκοψα τους ακροδεκτες και συμπλιρωσα λιγο καλοδιο ασπρο ε χρειαστικε
και λιγη μονοτικη ταινια :001_tongue: ]--

lepouras
02-03-11, 20:17
γιαυτό υπάρχουν και οι ανταπτορες. παίρνεις ένα από universal σε σούκο και τελειώνεις.

gregpro
23-06-14, 16:37
καλημερα.
σε καλωδιο μονοφασικοκαι τριφασικο,,με την νεα χρωματολογια ,πιο εινια το +και πιο το -?
στη μπιζα,στο Ν και στο l,πιο συνδεεται?

Φάση:καφέ,μαύρο,κόκκινο.
Ουδέτερος:μπλε ανοιχτό,παλιότερα ήταν γκρί.
Γείωση:πράσινο - κίτρινο.

gregpro
23-06-14, 16:46
Φυσικά οι χρωματισμοί είναι για την Ελλάδα.

Dragonborn
23-06-14, 16:50
Στην Ελλάδα (και λοιπή ΕΕ) οι φάσεις είναι καφέ-μαύρο-γκρί, με βάση το πρότυπο HD 308S2 και το ΦΕΚ Β470/2004.

gregpro
23-06-14, 16:53
Για το τριφασικό λες;Εγώ έγραψα γενικά για τους χρωματισμούς.

Dragonborn
23-06-14, 17:02
Γρηγόρη, στην Ελλάδα έχουμε τριφασικό. Αν έχεις μια μόνο φάση τότε είναι σχεδόν πάντα καφέ.

Το κόκκινο υπήρχε παλιά στον βρετανικό κανονισμό, σήμερα δεν χρησιμοποιείται ούτε εκεί. Σε νέες εγκαταστάσεις θα το βρεις μόνο σε γραμμές διανομής DC (12V ή 24V, κυρίως SELV).

gregpro
23-06-14, 17:16
Το έψαξα.Όντως.