PDA

Επιστροφή στο Forum : ντουί GX53



zoran
26-02-11, 19:58
Έχω ένα φως εξωτερικού χώρου το οποίο είναι φτιαγμένο για να παίρνει λάμπες g9, όμως ακριβώς το ίδιο βγαίνει και για να φιλοξενεί λάμπες που μπαίνουν σε ντουί gx53. Παρόλαυτα επειδή δεν το είχε αυτό με τις GX53 αρκέστηκα στο να πάρω αυτό με τη G9 και θα έκανα την αλλαγή μόνος μου. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι πως θα κάνω τη συνδεσμολογία στο ντουί των gx53.
Παρακάτω παραθέτω μια φωτό από τα εσώψυχα του φωτιστικού και μια άλλη από το ντουί GX53 και όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει!
1883018831

FILMAN
01-03-11, 16:39
Πού είναι το ντουΐ G 5.3;

lepouras
01-03-11, 16:58
στις φωτογραφίες που έβαλες στο λευκό δαχτυλίδι εκεί που είναι το λαμακι στα 2 άκρα έχει από μια τρύπα . πρέπει με ένα μονόκλωνο καλώδιο διατομής και 1 έως 1.5 το γδέρνεις περίπου 1 πόντο και το σπρώχνεις μέσα από την μια τρύπα και σφηνώνει μέσα. το ίδιο κάνεις και στο δεύτερο λαμακι που δεν έχεις ανοίξει το καπάκι. αν θελήσεις να το βγάλεις το καλώδιο λόγο λάθους το τραβάς με περιστροφικές κινήσεις και ξανά βγαίνει. ελπίζω να είναι αυτά που ζητάς και να σε βοήθησα.

φιλμαν αυτό το λευκό είναι το ντουι και παίρνει λάμπες http://lampini.gr/gx53-11w-lumen.html κουμπώνουν σαν τις gu10 είναι τύπου σταρτερ αλλά σε μεγαλύτερη απόσταση τα ποδαράκια τους.

zoran
01-03-11, 19:54
στις φωτογραφίες που έβαλες στο λευκό δαχτυλίδι εκεί που είναι το λαμακι στα 2 άκρα έχει από μια τρύπα . πρέπει με ένα μονόκλωνο καλώδιο διατομής και 1 έως 1.5 το γδέρνεις περίπου 1 πόντο και το σπρώχνεις μέσα από την μια τρύπα και σφηνώνει μέσα. το ίδιο κάνεις και στο δεύτερο λαμακι που δεν έχεις ανοίξει το καπάκι. αν θελήσεις να το βγάλεις το καλώδιο λόγο λάθους το τραβάς με περιστροφικές κινήσεις και ξανά βγαίνει. ελπίζω να είναι αυτά που ζητάς και να σε βοήθησα.

φιλμαν αυτό το λευκό είναι το ντουι και παίρνει λάμπες http://lampini.gr/gx53-11w-lumen.html κουμπώνουν σαν τις gu10 είναι τύπου σταρτερ αλλά σε μεγαλύτερη απόσταση τα ποδαράκια τους.
φίλε είσαι ειδήμων, σωστά τα λες κ τα καταλαβαίνω, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί το κάθε λαμάκι έχει δυνατότητα για σύνδεση με 2 μονόκλωνα καλώδια, μήπως για να συνδέσω κιάλλα φωτιστικά στη συνέχεια;

lepouras
01-03-11, 20:13
ναι μπορείς να συνδέσεις και άλλα παράλληλα αλλά δεν έχει σημασία που έχει και άλλες τρύπες. πολλά ντουι με τέτοιο είδος σύνδεση άλλοτε έχουν και δεύτερες τρύπες και άλλοτε όχι οπότε δεν δίνεις σημασία.
αν από το φωτιστικό αυτό φεύγει και η παροχή για το επόμενο φωτιστικό και δεν έχεις κλεμα μέσα στο κέλυφος τότε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις. αν έχεις κλεμα μέσα τότε δεν χρειάζεται.

zoran
01-03-11, 21:14
ναι οκ κατάλαβα, εντάξει δεν έχω άλλο φωτιστικό, μόνο αυτό

επίσης θέλω να ρωτήσω εάν ξέρεις, με ποιό τρόπο μπορώ να στεγανοποιήσω το φωτιστικό μου; έκανα μια προσπάθεια άχαρη με σιλικόνη αλλά δεν μου αρέσει!

lepouras
01-03-11, 21:35
καταρχήν η επιφάνεια που θέλεις να το τοποθετήσεις είναι επίπεδη, σαγρέ, καμπύλη? σε επίπεδη επιφάνεια με πολύ μικρές ανωμαλίες 1-2 mm το πολύ ,μπορείς να βάλεις σιλικόνη πίσω στην βάση γύρο από το σημείο που θα μπουν οι βίδες και η είσοδος του καλωδίου και όχι στο εξωτερικό μέρος που έβαλες εσύ. έτσι αισθητικά δεν θα φαίνεται και ουσιαστικά έχεις κάλυψη τα ευαίσθητα μέρη που μπορεί να μπει νερό.. να υποθέσω ότι το μπροστά τμήμα που βιδώνει έχει λάστιχο στεγανοποίησης.

zoran
01-03-11, 21:59
1. η επιφάνεια στην οποία θα μπεί είναι ένας καθρέπτης
2. το μπροστά τμήμα ναι έχει λάστιχο στεγανοποίησης
λες δηλαδή μόνο στις βίδες να βάλω σιλικόνη για μόνωση;

lepouras
01-03-11, 22:08
ναι μόνο στις βίδες.ίσως και στην είσοδο του καλωδίου αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λάστιχο της εισόδου. ουσιαστικά δεν σε ενδιαφέρει αν περάσει νερό πίσω από το φωτιστικό αλλά να μην μπει μέσα σε αυτό .

zoran
01-03-11, 22:19
Θέλω να το μονώσω γιατί φοβάμαι μην μείνει νερό μέσα, γιατί μετά ίσως το χαλάσει/μουχλιάσει εσωτερικά... τί λες;

lepouras
01-03-11, 23:15
αν μπει από πίσω το νερό τότε με τον ίδιο τρόπο θα βγει. αν το φωτιστικό σου είναι κάθετα τοποθετημένο τότε κανε μια μικρή εγκοπή με ένα πριονάκι 1 mm στο κάτω μέρος του ώστε αν μπει νερό από επάνω τότε θα βγει εύκολα από κάτω.

zoran
02-03-11, 21:54
φλάντζα βελανιδόχαρτο μπορώ να φτιάξω ή κάποιο άλλο υλικό;

lepouras
02-03-11, 22:09
δεν γνωρίζω και δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ να βάλω σε τέτοια φωτιστικά . συνήθως άμα κάνουν καλή εφαρμογή στην επιφάνεια στήριξης και βιδώσεις και δεν καταστρέψεις την τάπα εισαγωγής του καλωδίου δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

zoran
02-03-11, 22:14
Λογικά δεν θα κάνει τόσο καλή εφαρμογή γιατί πρόκειται για 2 πολύ λείες επιφάνειες, χρωμιομένο μέταλλο και καθρέπτης, γιαυτό θέλω να κάνω καλή στεγανοποίηση

lepouras
02-03-11, 22:18
που θα τοποθετήσεις το φωτιστικό τελικά σε μπάνιο η σε εξωτερικό χώρο?

zoran
02-03-11, 22:21
σε μικρό WC, που είναι και ντουζιέρα μαζί, γιαυτό θέλω να το μονώσω καλά όσο το δυνατόν περισσότερο!
εάν πρόσεξες επίτηδες έγινε και επιλογή χελώνας εξωτερικού χώρου για να αντέξει σε υγρασία κλπ. και ταυτόχρονα είναι κ λουξάτο (χρώμιο) ώστε να ταιριάζει σε WC
:wiink:

lepouras
02-03-11, 22:41
τότε κανε αυτό που σου είπα στο #8 εγώ αυτό θα έκανα και πίστεψε με δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. αν το φωτιστικό είναι προδιαγραφών ΙΡ 64 και άνω τότε δεν χρειάζονται ούτε αυτά που λέμε απλά τα κάνεις για δικιά σου εξασφάλιση.

zoran
02-03-11, 23:08
δεν είναι IP64 αυτό είναι το πρόβλημα είναι IP44 γιαυτό είμαι επιφυλακτικός!

lepouras
02-03-11, 23:25
18910κανε ότι είπαμε απλά σιγουρέψου ότι το μπροστά τμήμα έχει σφραγίσει καλά .