PDA

Επιστροφή στο Forum : 9v to 500v converter



nio-4-
03-03-11, 18:15
Γεια σας,

Θελω και εγω να κανω ενα κύκλωμα για να παρω 500V. Εχω κανει τα κυκλωματακια που αναφερονται σε διαφορα θεματα και εχω βρει και αλλα. Το θεμα ειναι οτι με τον 555 επιτυγχανω την μετατροπη σε εναλλασομενο μαλιστα μου δινει το διπλασιο στην εξοδο 18v περιπου και δεν μπορω να παρω ομως τα 500 περιπου volt για να τροφοδοτισω μια G-M. Εχω κολλησει με αυτην την μεθοδο και αυτο το κυκλωμα γιατι σε μια δοκιμη πηρα την ταση που ηθελα, μου εβγαλε την υψηλη ταση αλλα μετα καϊκε το 555 και το FET το οποιο εχω αντι για το BUZ71 το IRF530Α λογο του οτι το εδωσα πολη ρευμα...

επισυναπτω το κυκλωμα και το δευτερο το οποιο λειτουργει αλλα το πηνιο δεν προσφερει καποια ταση επιπλεον στην εξοδο

Thanos10
03-03-11, 18:27
Θα πρεπει να βαλεις μια διοδο παραλληλα με το πηνιο,για να μην καει το φετ.

nio-4-
03-03-11, 18:38
οκ, μου βγαζει 8v στο συνεχες και 18v στο εναλλασομενο...παλμικο...


επισυναπτω ενα απλο κυκλωμα και θελω μια αναλυση αν μπορει καποιο να κανει σχετικα με το πηνίο του σχήματος....γιατι δεν καιγετε? η μπαταρία θα ξεφορτίζει γρήγορα?

pol465
03-03-11, 18:43
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.jaycar.com.au/images_uploaded/dcdcconv.pdf)

nio-4-
03-03-11, 22:37
εχω παρατηρησει οτι με οποιοδηποτε πηνιο και διαφορετικη ταση μου διπασιάζει στην εξοδο την ταση εισοδου επίσης η τάση που μου δειχνει η διπλάσια το πολυμετρο όταν το εχω στο εναλλασόμενο είναι παλμική σωστά? μπορω να την χρησιμοποιήσω, να τροφοδοτήσω? η πρεπει να κανω καποιου ειδους ανόρθωση?

επισυναπτω το σχήμα που έβαλα καταλαθος στο προηγούμενο μηνυμα και μαλλον δεν το είδατε ...


επισυναπτω ενα απλο κυκλωμα και θελω μια αναλυση αν μπορει καποιο να κανει σχετικα με το πηνίο του σχήματος....γιατι δεν καιγετε? η μπαταρία θα ξεφορτίζει γρήγορα?