PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεμα με ασφαλεια..



Peristerofolias
05-03-11, 22:27
Παιδια στο δωματιο μου εχω συνδεσει αρκετα μαραφετια..(PC,hi-fi,printer,tv,dvd player και εναν μικτι) το θεμα μου ειναι οτι μολις αναβω και τον επαγγελματικο μου δυκαναλο ενισχυτι πεφτει η ασφαλεια του δωματιου στον πεινακα αλλα αυτο δεν γεινετε παντα..μπορω να κανω εγω κατι καποια παρεμβαση στον πινακα ι κατι αλλο εκτοσ το να κλισω καπια αλλη συσκευη απο το δωματιο..?? Μια λυση που κσερω καθ' οτι το κατηε δωματιο εχει δικι του ξεχωριστη ασφαλεια ειναι να φερω ρευμα απο αλλο δωματιο μονο για τον ενυσχιτι αλλα θελω να αποφυγω τα καλωδια... Παιδια τα φωτα σας.... Ευχαριστωωω:001_rolleyes::001_rolleyes:

makis.civ
05-03-11, 23:19
Κυριάκο, μπορείς να καλέσεις ηλεκτρολόγο και να του πείς το πρόβλημα. η λιγότερο "αναίμακτη" λύση που θα σου προτείνει είναι να σου αλλάξει την ασφάλεια με μία "κίνησης" στα ίδια Αμπέρ.

Peristerofolias
06-03-11, 00:32
Ευχαριστω Μακη για την συμβουλη σου θα το πσαξω και με εναν ηλεκτρολογο..να 'σαι καλα..Ξεχασα να σε ρωτησω ποια ι διαφοτα τις απλης με την κινησης..τη κανει ακρηβως.??

tzem
06-03-11, 11:18
Απλώς θα μπορέσει να κρατήσει ποιο πολύ και να μην πέσει τόσο γρήγορα όσο η απλή.
Βέβαια η σωστή λύση δεν είναι αυτή.Κανονικά πρέπει να αλλαξεις γραμμή η να την κάνεις ενισχυμένη.

vampiris
06-03-11, 11:24
Το πρόβλημα είναι στο ρεύμα εκκίνησης του ενισχυτή ( ; ) ή ότι:


Παιδια στο δωματιο μου εχω συνδεσει αρκετα μαραφετια..(PC,hi-fi,printer,tv,dvd player και εναν μικτι) το θεμα μου ειναι οτι μολις αναβω και τον επαγγελματικο μου δυκαναλο ενισχυτι πεφτει η ασφαλεια του δωματιου στον πεινακα αλλα αυτο δεν γεινετε παντα..

theosou
06-03-11, 11:42
μπορεί σε αυτήν την ασφάλεια να μην έχει συνδέσει μόνο την γραμμή του δωματίου σου αλλά και κάποια αλλή γραμμη ,που παεί να πει μεγαλύτερο φορτίο στην ίδια ασφάλεια,σε αυτην την περίπτωση μπορείς να βάλεις την αλλή γραμμη σε αλλή ασφάλεια.....αλλά πρώτα πρέπει να τσεκάρεις οτί δεν έιναι μόνο η γραμμη του δωματίου σου πάνω σε αυτην την ασφαλεια ,πριν κάνεις το οτιδήποτε.....

kosg
06-03-11, 14:19
Μια ακόμα λύση αν υπάρχει μεσοτοιχία με άλλο δωμάτιο και υπάρχει ήδη στην άλλη μεριά του τοίχου μια πρίζα(εφόσον παίρνει ρεύμα από διαφορετική ασφάλεια απ' αυτή του δωματίου σου) είναι:

1. Κατεβάζεις την ασφάλεια που παίρνει ρεύμα η πρίζα, και ξεβιδώνεις την πρίζα.
2. Κάνεις μια τρύπα(μέσα στο κουτί διακόπτη της πρίζας) προς το δωμάτιο σου.
3. Περνάς μέσα από την τρύπα ένα καλώδιο ΝΥΜ 3χ1,5, το συνδέεις με την υπάρχουσα πρίζα, και βιδώνεις την πρίζα στο κουτί.
4. Απ' την μεριά του δωματίου σου συνδέεις μια εξωτερική πρίζα σούκο με το καλώδιο που έφερες από το διπλανό δωμάτιο.

Peristerofolias
06-03-11, 14:49
Μια ακόμα λύση αν υπάρχει μεσοτοιχία με άλλο δωμάτιο και υπάρχει ήδη στην άλλη μεριά του τοίχου μια πρίζα(εφόσον παίρνει ρεύμα από διαφορετική ασφάλεια απ' αυτή του δωματίου σου) είναι:

1. Κατεβάζεις την ασφάλεια που παίρνει ρεύμα η πρίζα, και ξεβιδώνεις την πρίζα.
2. Κάνεις μια τρύπα(μέσα στο κουτί διακόπτη της πρίζας) προς το δωμάτιο σου.
3. Περνάς μέσα από την τρύπα ένα καλώδιο ΝΥΜ 3χ1,5, το συνδέεις με την υπάρχουσα πρίζα, και βιδώνεις την πρίζα στο κουτί.
4. Απ' την μεριά του δωματίου σου συνδέεις μια εξωτερική πρίζα σούκο με το καλώδιο που έφερες από το διπλανό δωμάτιο.


Σωστο αυτο αλλα να τωρα θελει ιστορια για να το κανω να τριυπισω τοιχο..κτλ ευχαριστω παντος..

KarlBarks
06-03-11, 14:59
αυτο ειναι η ποιο εύκολη λύση και οταν μιλαμε για τρυπα μιλαμε για 1 cm και τελειωσες

Peristerofolias
06-03-11, 15:11
μπορεί σε αυτήν την ασφάλεια να μην έχει συνδέσει μόνο την γραμμή του δωματίου σου αλλά και κάποια αλλή γραμμη ,που παεί να πει μεγαλύτερο φορτίο στην ίδια ασφάλεια,σε αυτην την περίπτωση μπορείς να βάλεις την αλλή γραμμη σε αλλή ασφάλεια.....αλλά πρώτα πρέπει να τσεκάρεις οτί δεν έιναι μόνο η γραμμη του δωματίου σου πάνω σε αυτην την ασφαλεια ,πριν κάνεις το οτιδήποτε.....

Φιλε μου το τσεκαρα αυτο που λες και τελικα στην ειδια ασφαλεια περα απο το δοματιο μου ειναι και τα φωτα του σαλονιου δηλαδη 4 λαμπες και ακομα 2 λαμπες του χολ και της εξωπορτας.. μπανιο που εχει το πληντηριο ειναι σε αλλη οπος και η κουζινα και το πσυγειο ειναι σε διαφορετικες... σου δινω και μια φοτο απο τον πινακα μου με πεσμενει την ασφαλεια..και να σου πω οτι δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα μηχανολογος φοιτιτης αλλα εχω καποιες γνωσεις που σηγουραθα καταφερω να αλλαξω της γραμμες με μια απλη καθοδογηση....18974 και αλλη μια με τα φορτια του δωματιου μου + μια TV που δεν φενετε..μηπως και σε βοηθεισουν περισοτερο.ευχαριστω..18975

Peristerofolias
06-03-11, 15:14
αυτο ειναι η ποιο εύκολη λύση και οταν μιλαμε για τρυπα μιλαμε για 1 cm και τελειωσες


Ειναι πολυ ευκολα αλλα ειμαι φοιτητης και δεν εχω ουτε εργαλεια για κατι τετοιο αλλα ουτε δικο μου σπιτι και δεν το επειχιρω καθοτι ο Ιδιοκτητης ειναι μυστιριος...

theosou
06-03-11, 17:39
Τον πίνακα τον άνοιξες???? Αυτό που κατά την γνώμη πρέπει να κάνεις είναι η γραμμή που είναι το σαλονιού να την βγάλεις απο αυτην την ασφάλεια που είναι μαζί με το δωμάτιο και να την βάλεις σε μια άλλη 10 ,δηλαδή σε μια απο τις 2 που σου μένουν,σε ποια ακριβώς δεν μπορω να σου πω ,αλλά αυτο το δοκιμάζεις και βλέπεις σε ποιά αντέχει.....Πριν κάνεις το οτιδήποτε κλείσε το γενικό και πρόσεχε φίλε γιατι με το ρεύμα δεν παίζουμε και στο λέω απο προσωπική εμπειρία.....Καλύτερα να πάρεις έναν ηλεκτρολογό και να του πείς αυτά παρά να έχεις τπτ άσχημα περιστατικά....

Peristerofolias
06-03-11, 17:58
Τον πίνακα τον άνοιξες???? Αυτό που κατά την γνώμη πρέπει να κάνεις είναι η γραμμή που είναι το σαλονιού να την βγάλεις απο αυτην την ασφάλεια που είναι μαζί με το δωμάτιο και να την βάλεις σε μια άλλη 10 ,δηλαδή σε μια απο τις 2 που σου μένουν,σε ποια ακριβώς δεν μπορω να σου πω ,αλλά αυτο το δοκιμάζεις και βλέπεις σε ποιά αντέχει.....Πριν κάνεις το οτιδήποτε κλείσε το γενικό και πρόσεχε φίλε γιατι με το ρεύμα δεν παίζουμε και στο λέω απο προσωπική εμπειρία.....Καλύτερα να πάρεις έναν ηλεκτρολογό και να του πείς αυτά παρά να έχεις τπτ άσχημα περιστατικά....

Ευχαριστω πολυ για τιν συμβουλη σου θα προσπαθησω να βρω εναν ηλεκτρολογο...Ευχαριστω και παλι...

theosou
06-03-11, 18:59
Ευχαριστω πολυ για τιν συμβουλη σου θα προσπαθησω να βρω εναν ηλεκτρολογο...Ευχαριστω και παλι...

Να σαι καλά....

makis.civ
07-03-11, 14:28
φίλε Κυριάκο, το πρόβλημα σου είναι το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης που "τραβάει" ο ενισχυτής σου. Με αυτό που σου πρότεινα (#2) θα λύσεις το πρόβλημα. Η μόνη διαφορά με τώρα θα είναι οτι η νέα ασφάλεια θα έχει μεγαλύτερο χρόνο αντίδρασης. Αυτές οι ασφάλειες ενδείκνυνται σε κινητήρες που το ρεύμα εκκίνησης είναι πολλαπλάσιο του ονομαστικού για λίγα ms. Δεν τίθεται θέμα ασφαλείας δικής σου ή της εγκατάστασης απο την στιγμή που την μετατροπή θα την κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.

Φιλικά.
Μάκης.

Peristerofolias
08-03-11, 03:21
φίλε Κυριάκο, το πρόβλημα σου είναι το στιγμιαίο ρεύμα εκκίνησης που "τραβάει" ο ενισχυτής σου. Με αυτό που σου πρότεινα (#2) θα λύσεις το πρόβλημα. Η μόνη διαφορά με τώρα θα είναι οτι η νέα ασφάλεια θα έχει μεγαλύτερο χρόνο αντίδρασης. Αυτές οι ασφάλειες ενδείκνυνται σε κινητήρες που το ρεύμα εκκίνησης είναι πολλαπλάσιο του ονομαστικού για λίγα ms. Δεν τίθεται θέμα ασφαλείας δικής σου ή της εγκατάστασης απο την στιγμή που την μετατροπή θα την κάνει επαγγελματίας ηλεκτρολόγος.

Φιλικά.
Μάκης.

Φιλε μακη με επισες θα το επυχιρησω..Ευχαριστω..

Hulk
08-03-11, 03:56
Γεια σου Κυριακο και απο εμενα, οπως σωστα ειπε και ο Θανος οι ασφαλειοδιακοπτες εχουν και ενα γραμμα μαζι με τα αμπερ που αναγραφουν. πχ αν λεει Β10 ειναι ασφαλεια φωτισμου και πεφτει ευκολα γιατι τα φωτα δεν εχουν εκκινηση. Αν βαλεις μια Κ10 ή C10 ειναι κινησεως και στιγμιεα μπορει να περασει περισοτερο απο αυτο που αναγραφει.
Οταν ο ενισχυτης σου αναβει τη στιγμη εκεινη τραβαει εως και 5 φορες το ρευμα που αναγραφει και το προβλημα το κανουν οι πυκνωτες εξομαλυνσεις στο τροφοδοτικο, οταν ειναι εκφορτισμενοι εντελως στο αναμμα συμπεριφεροντε σαν βραχυκυκλωμα. Αν αλλαξεις την ασφαλεια σε κινησεως Κ ή C και εχεις ακομα προβλημα μπορεις να φτιαξεις ενα κυκλωμα ομαλης εκκινησης δικτυου αν και δεν νομιζω να χρειαστεις γιατι ειπες οτι δεν στο κανει παντα οποτε σιγουρα θα κανεις δουλεια μονο με την ασφαλεια.

geronimo
08-03-11, 09:14
Φιλε κυριάκο το κύκλωμα της ασφάλειας Β10 Α του δωματίου με τα φορτία σου (απο οτι βλέπω στην φώτο ένας υπολογιστής μαζι με το monitor 200 W περιπου, ένας μίκτης 10 W,μια tv 80W,βάλε και τον hi-fi ενισχυτή τέρμα το volume άλλα 200 W,μαζί με ότι άλλο πχ cd,dvd άλλα πες 50W)όλα αύτα είναι στα 1000W κατανάλωση,βέβαια όταν δουλευουν όλα μαζί ταυτόχρονα.Βάλε και τις 6 λάμπες που λες ότι έχεις τσεκάρει ότι πέρνουν από το ίδιο κύκλωμα 6*40W =240W μαζί με τα 1000W μας κάνουν 1240W όλα αναμένα.Τό κύκλωμα της ασφάλειας είναι 230*10=2300W.Δέν δικαιολογεί λοιπόν να σου ρίχνει την ασφάλεια όχι πάντος σε τέτοια φορτία.Εκτος αν υπάρχει και κάτι άλλο στην γραμή του κυκλώματος και την επιβαρήνει,π.χA/C.Αν οχι μάλον θέλει αλλαγή η ασφάλεια και πάντα στο ίδιο ρεύμα και όχι παραπάνω αυτή άλωστε είναι και η μόνη προστασία απο υπερθέμανση των γραμμών.Βέβαια το σωστό είναι η γραμμή να πηγαίνει στο δωμάτιο σου και μόνο αλλά εργολαβικές δουλειές και οικονομία υλικών τέτοια αποτελέσματα έχουν.

FILMAN
08-03-11, 09:50
Η σωστή απάντηση δόθηκε ήδη από τους Hulk και makis.civ. Η ασφάλεια όπως φαίνεται στη φωτο είναι Β10, αυτό σημαίνει ότι διακόπτει μαγνητικά το πολύ στα 50Α. Αν το ρεύμα εκκίνησης του ενισχυτή είναι κάπου εκεί κοντά, μερικές φορές θα πέφτει. Αλλάζοντάς τη με μια C10 (η οποία διακόπτει μαγνητικά το πολύ στα 100Α), το πρόβλημα πιθανότατα θα λυθεί. Θέμα προστασίας των καλωδίων δεν τίθεται: τόσο η Β10 όσο και η C10 έχουν ακριβώς την ίδια θερμική συμπεριφορά. Απλώς η C10 θα αφήσει να περάσει περισσότερη ενέργεια προς τη γραμμή σε περίπτωση βραχ/ματος. Γι αυτό είναι καλό όπου δεν χρειάζονται ασφάλειες καμπύλης C να βάζουμε καμπύλες Β.

Peristerofolias
08-03-11, 14:16
Η σωστή απάντηση δόθηκε ήδη από τους Hulk και makis.civ. Η ασφάλεια όπως φαίνεται στη φωτο είναι Β10, αυτό σημαίνει ότι διακόπτει μαγνητικά το πολύ στα 50Α. Αν το ρεύμα εκκίνησης του ενισχυτή είναι κάπου εκεί κοντά, μερικές φορές θα πέφτει. Αλλάζοντάς τη με μια C10 (η οποία διακόπτει μαγνητικά το πολύ στα 100Α), το πρόβλημα πιθανότατα θα λυθεί. Θέμα προστασίας των καλωδίων δεν τίθεται: τόσο η Β10 όσο και η C10 έχουν ακριβώς την ίδια θερμική συμπεριφορά. Απλώς η C10 θα αφήσει να περάσει περισσότερη ενέργεια προς τη γραμμή σε περίπτωση βραχ/ματος. Γι αυτό είναι καλό όπου δεν χρειάζονται ασφάλειες καμπύλης C να βάζουμε καμπύλες Β.


Οκ τοτε θα αλλαξω την ασφαλεια..πιστευω οτι μπορω να το κανω αυτο ευκολα και μονος μου....οποτε πεταγομαι και αγωραζω μια ασφαλεια C10..Ευχαριστω παιδια..

FILMAN
08-03-11, 14:23
Μπορείς. Κλείσε βέβαια πρώτα τον γενικό διακόπτη. Και για να έχεις λιγότερα προβλήματα πάρε μια ίδια σαν αυτές που έχεις. Από ότι είδα, έχεις τις παλιές Beta της Siemens με το βάθος των 55mm που δεν βγαίνουν πια.

Peristerofolias
08-03-11, 21:08
Πιαδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλεσ σας μολις αλλαξα την ασφαλεια με μια C10 κινησης και ολα δουλευουν αψογα εχω ανοικτα ολα τα φορτεια της ασφαλεια ανοιγω μετα τον ενισχιτι μου και δεν πεφτει η ασφαλεια ολα ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ...Ευχαριστω και παλι παιδια...:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thum bup::thumbup::thumbup:

Peristerofolias
09-03-11, 00:11
1902719028 Τελικα εβαλα αλλη μαρκα ασφαλεια γιατι δεν βρεικα ιδια με τις αλλες.. οριστε και οι φοτο..:001_rolleyes:

zevooazaz
29-08-13, 14:14
1902719028 Τελικα εβαλα αλλη μαρκα ασφαλεια γιατι δεν βρεικα ιδια με τις αλλες.. οριστε και οι φοτο..:001_rolleyes:

καλησπέρα παίδες...
το ίδιο θέμα εχω και γω με τον τελικό μου και ησασταν διαφωτικότατοι.

Το θέμα μου είναι ότι εγω τον τελικό τον παίρνω μαζί μου και το κάνει πάντα την πρώτη φορά.
Στο δευτερο άναμα αφου σηκώσω την ασφάλεια δουλεύει οκ εώς το τέλος χωρίς εως τώρα να έχει δημιούργησει θέμα (να την ξαναρίξει).

Επειδή είμαι όμως "γυρνάω" όπως είπα με τον ενισχυτή ... υπάρχει κατι "φορητό" που να αποτρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο??? (το ρωτάω γιατι μερικές φορές με κοιτάνε στραβά λες και δεν έχει ξαναπεσει ασφάλεια στο σπίτι τους)

ευχαριστώ

FILMAN
02-09-13, 16:34
Πρέπει να τον εφοδιάσεις με κάποιο κύκλωμα περιορισμού του ρεύματος εκκίνησης. Αυτό μπορεί στην απλούστερη μορφή του να είναι μια λάμπα π.χ. 220V 500W σε σειρά με την παροχή των 220V που πάει στον ενισχυτή, την οποία λάμπα αμέσως μετά το άναμμα του ενισχυτή τη βραχυκυκλώνεις εσύ χειροκίνητα με ένα διακόπτη.