PDA

Επιστροφή στο Forum : vga to rca/svideo



oxide
06-03-11, 15:54
Παιδιά καλησπέρα,

αγόρασα πρόσφατά ένα pico projector ο οποίος δέχεται εικόνα και ήχο (?) μέσω jack
18986
Το πρόβλημα είναι ότι το netbook βγάζει μόνο vga...
Βρήκα αυτό
18987

και δοκίμασα αν το netbook υποστηρίζει tv-out (το έβαλα με vga-vga στην tv, δεν ξέρω αν είναι σωστό σαν τεστ).

Λέτε να παίξει? Είναι πολύ φτηνό αλλά εχω τα απαραίτητα υλικά και έλεγα να το κάνω εγώ αλλά δεν βρήκα κάνενα σχηματικό με το ποιά pins πάνε που...:001_smile:

Ευχαριστώ:001_smile:

Mihos
06-03-11, 15:59
Θα βόλευε πολύ αν υπήρχε ο αντάπτορας της φωτογραφίας αλλά... Θα χρειαστεί να βρεις ενεργό μετατροπέα από VGA σε composite ή svideo.

oxide
06-03-11, 16:22
Δεν ξέρω αν δεν κάνει για την συγκεκριμένη χρήση αλλα οτι υπάρχει υπάρχει σίγουρα.

BESTCHRISS
06-03-11, 22:26
Παιδιά καλησπέρα,

αγόρασα πρόσφατά ένα pico projector ο οποίος δέχεται εικόνα και ήχο (?) μέσω jack
18986
Το πρόβλημα είναι ότι το netbook βγάζει μόνο vga...
Βρήκα αυτό
18987

και δοκίμασα αν το netbook υποστηρίζει tv-out (το έβαλα με vga-vga στην tv, δεν ξέρω αν είναι σωστό σαν τεστ).

Λέτε να παίξει? Είναι πολύ φτηνό αλλά εχω τα απαραίτητα υλικά και έλεγα να το κάνω εγώ αλλά δεν βρήκα κάνενα σχηματικό με το ποιά pins πάνε που...:001_smile:

Ευχαριστώ:001_smile:

μαλον τα εχεις λιγο μπερδεμενα vga netbook to vga στην τηλεόραση γινεται απευθειας χωρις προβλημα
tv out στο netbook αποκλειται να εχει(av out)

τωρα τι ακριβωσ θελεις vga to av http://cgi.ebay.com/PC-VGA-TV-AV-RCA-ADAPTER-CONVERTER-VIDEO-SWITCH-BOX-/290540127154?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a58a83b2
η av to vga http://cgi.ebay.com/RCA-Composite-S-video-VGA-VGA-Monitor-Converter-/120619073385?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1574ff69

Pefres
08-03-11, 22:29
Δεν ξέρω αν δεν κάνει για την συγκεκριμένη χρήση αλλα οτι υπάρχει υπάρχει σίγουρα.

αν δεν υπηρχε μαζι με το λαπτοπ σου, δεν υπαρχει
υπαρχουν λαπτοπ που για εξοικονομηση στη συσκευασια βγαζουν σημα svideo και composite μεσα απο ελευθερα pins στο vga
αλλα μαλλο η καρτα σου δεν το υποστηριζει...

oxide
15-03-11, 20:41
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα έβαλα λίγο σε μια σειρά.

molotov
21-03-11, 23:45
καλησπέρα φίλε μου. ίσως σε βοηθήσουν :

BESTCHRISS
22-03-11, 23:37
αν δεν υπηρχε μαζι με το λαπτοπ σου, δεν υπαρχει
υπαρχουν λαπτοπ που για εξοικονομηση στη συσκευασια βγαζουν σημα svideo και composite μεσα απο ελευθερα pins στο vga
αλλα μαλλο η καρτα σου δεν το υποστηριζει...

ναι τα παλια laptop ειχαν εξοδο vga και διπλα svideo οπως ειναι το δικο μου
αλλα τα νεοτερα εχουν vga και hdmi εξοδο

materatsi
25-03-11, 12:55
Παιδιά καλησπέρα,

αγόρασα πρόσφατά ένα pico projector ο οποίος δέχεται εικόνα και ήχο (?) μέσω jack
18986.
netbook βγάζει μόνο vga...
Βρήκα αυτό
18987

και δοκίμασα αν το netbook υποστηρίζει tv-out (το έβαλα με vga-vga στην tv, δεν ξέρω αν είναι σωστό σαν τεστ).

Λέτε να παίξει? Είναι πολύ φτηνό αλλά εχω τα απαραίτητα υλικά και έλεγα να το κάνω εγώ αλλά δεν βρήκα κάνενα σχηματικό με το ποιά pins πάνε που...:001_smile:

Ευχαριστώ:001_smile:
Γεια απο'μενα,απο vga σε rca η γενικα video να στειλουμε σημα η και το αντιστροφο,θα χρειαστει διαμορφωση.Λογος του οτι ναι μεν υπαρχει στο vga RGB,ομως πρεπει να δεχτει σωστο παλμο συγχρονισμου ωστε να φτασουμε στο επομενο ερωτημα που ειναι θεμα συχνοτητας.Υπαρχει κυκλωμα που μπορεις να δημιουργησεις αν το θελησεις

BESTCHRISS
31-03-11, 00:05
τι σχεση εχει to vga to vga με vga to av
λοιπον για να τελειωνουμε για να συνδεσεις το laptop με τον προτζεκτορα χρειαζεσαι μετροπεα vga το av δεν γινεται αλλιως
το πρωτο καλωδιο του προτζεκτορα ειναι σωστο το κιτρινο ειναι για εικονα το ασπρο left και το κοkκινο right αλλα το δευτερο δεν κανει χρειαζεται αυτο να αγορασεις και τελειωσες
http://cgi.ebay.com/PC-VGA-TV-AV-RCA-ADAPTER-CONVERTER-VIDEO-SWITCH-BOX-/290540127154?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a58a83b2
και τον ηχο θα το δωσεις απο την εξοδο του ηχου απο το laptop (μπαινει ενα καρφι stereo )στο left και right του προτζεκτορα

BESTCHRISS
31-03-11, 00:12
στην εξοδο του laptop του ηχου ειναι συνηθως πρασινο jack θα βαλεις αυτον τον ανταπτορα και θα συνδεσεις το καλωδιο του ηχου του προτζεκτορα στο ασπρο και το κοκκινο
19459