PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να ξεγελασω το canbus στο αυτοκινητο?



furtune
08-03-11, 13:06
Γεια σας παιδια.Ξερει κανενας καποιο απλο τροπο ωστε να παρακαμψω τον ελεγχο των φωτων στο αυτοκινητο γιατι θελω να παρεμβαλω ενα δικο μου κυκλωμα αναμεσα ωστε να μπορω να ελεγξω τα φωτα οπως θελω εγω. Τα φωτα που θελω να ελεγξω ειναι το τριτο στοπ (η λεντοσειρα που αναβει μαζι με τα φρενα) και τα πισω αλάρμ. Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτα τα ελεγχει ο εγκεφαλος ωστε να παρεμβω απευθειας ή θα πρεπει να παρακαμψω το can bus.

tgi
08-03-11, 16:32
Πίκρα φίλε..... πολύ πίκρα!!!
να φανταστώ ότι έχει ένα Citroen????
μάλλον δεν γίνετε τίποτα!!!
έχει ξανανοίξει το θέμα αλλα τίποτα!!!

Αν βρείς πάντως τίποτα.... σφίρα!

ultra
08-03-11, 16:48
Βαλε εναν ηλεκτρολυτικο 4700/16V και κατα πασα πιθανοτητα θα εισαι ΟΚ

GeorgeVita
08-03-11, 21:37
... κάποιο απλό τρόπο ώστε να παρακάμψω τον έλεγχο των ... τρίτο στοπ και τα πίσω αλάρμ ... can bus.
"Παράκαμψη" φαντάζομαι εννοείς να αλλάζεις την κατάστασή τους δηλαδή να τα ανάβεις όταν είναι σβηστά και το αντίθετο.

"Απλός τρόπος" είναι να μετάγεις ένα ισοδύναμο κύκλωμα με ρελέ έτσι ώστε τα κυκλώματα ελέγχου να νομίζουν ότι όλα είναι σωστά και εσύ να ανάβεις κατά βούληση τα πραγματικά "λαμπάκια" με κλασσικό τρόπο.

"Ισοδύναμο" λάμπας είναι μια αντίσταση ισχύος και για την σειρά LED μια άλλη σειρά LED ή δίοδοι ή zener (αυτά με ή χωρίς αντίσταση παράλληλα για ρύθμιση του "σωστού ρεύματος").

"Σύνθετος" τρόπος είναι να βρεις μεταχειρισμένα περιφερειακά canbus (ίδιου τύπου) και να τα "αναβαθμίσεις" με την ιδέα σου (πιθανά προβλήματα με αξιοπιστία και εγγύηση).

G

tgi
09-03-11, 00:27
Βαλε εναν ηλεκτρολυτικο 4700/16V και κατα πασα πιθανοτητα θα εισαι ΟΚ
Το έχω δοκιμάσει αυτό και δεν δουλεύει!

tgi
09-03-11, 00:31
"Ισοδύναμο" λάμπας είναι μια αντίσταση ισχύος και για την σειρά LED μια άλλη σειρά LED ή δίοδοι ή zener (αυτά με ή χωρίς αντίσταση παράλληλα για ρύθμιση του "σωστού ρεύματος").
μπορείς λίγο να το κάνεις πιο λιανά???
ιδίως αυτό με τις zener......


"Σύνθετος" τρόπος είναι να βρεις μεταχειρισμένα περιφερειακά canbus (ίδιου τύπου) και να τα "αναβαθμίσεις" με την ιδέα σου (πιθανά προβλήματα με αξιοπιστία και εγγύηση).
Αυτό πως μπορεί να γινει???

Εγώ έχω βάλει αντιστάσεις ισχύος αλλά αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι! τραβάνε πολύ φορτίο για το τίποτα και ζεσταίνονται και καίνε ότι είναι δίπλα τους!!!

Κοπρίτης
09-03-11, 01:01
Γραψε μερικές λεπτομέρειες, μοντέλο αυτοκινήτου, έτος κυκλοφορίας και τι θες να κάνεις με σχετική λεπτομέρεια

tgi
09-03-11, 01:08
Citroen C4 Grand Picasso 2007 model
Έχω βάλει xenon για λάμπες πορείας και led για αρχικές λάμπες
και φυσικά μου βγαίνουν όλα τα μηνύματα ότι έχω σφάλμα στις λάμπες !!!

Κοπρίτης
09-03-11, 01:34
Νομίζω πως απλά θέλεις μια επίσκεψη σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο που έχει το Proxia tester ή κάποιο άλλο παρόμοιο διαγνωστικό, καθώς οι αλλαγές που έχεις κάνει πρέπει να προγραμματιστούν ξανά, έτσι ώστε ο εγκέφαλος να ξέρει αν θα σου χαλάσουν και πότε. Είναι ή ίδια διαδικασία σαν να θέλεις να βάλεις πίσω φίσα και κοτσαδόρο για τρέιλερ. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο, εκτός από το να βάλεις πίσω τις παλιές λάμπες και να ησυχάσεις

GeorgeVita
09-03-11, 08:51
μπορείς λίγο να το κάνεις πιο λιανά ... Αυτό πως μπορεί να γίνει;
Το "ισοδύναμο" κύκλωμα πρέπει να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά με το κανονικό, δηλαδή να έχει ίδια πολική τάση (Vf στα LED) και να καταναλώνει παρόμοιο ρεύμα. Η zener μπορεί να "φτιάξει" πιο σύντομα (ένα εξάρτημα) τμήμα της Vf. Με το "σύνθετο" τρόπο εννοώ να πειράξει κάποιος το module για να ανιχνεύει ή να αναφέρει "ΟΛΑ ΟΚ!". Αν είναι για μετατροπή σε λάμπες είναι θέμα που πρέπει να το έχουν λύσει οι ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων (ή οι έμποροι των νέων φωτιστικών).
G

αντωνης147
26-03-11, 14:05
φιλε τασο ειμαι μηχανικος αυτοκινητων σε εταιρεια αυτοκινητων στην αθηνα.αυτο που χρειαζεσαι ειναι να ρωτησεις εκει που αγοαρασες τα XENON για ενα ανταπτορα που μπαινει μαζι με τις καινουργιες λαμπες που εβαλες.ολοι ετσι κανουμε με τα xenon.οτι χρειαστεις εδω ειμαι.

tgi
28-03-11, 09:17
φίλε Αντώνη,
έβαλα το κύκλωμα που μου πρότειναν οι άνθρωποι που εγκατέστησα τα xenon αλλά δεν δούλεψε!
ενώ στο άναμα των φώτων δεν έβγαζε κανένα μήνυμα στο cadran το αυτοκινήτου, στο σβήσιμο μου έγραφε ότι έχουν πρόβλημα οι λάμπες μου!!!
σημειωτέων δε ότι έβαλα blaster 35 W ενώ οι λάμπες οι κανονικές του αυτοκινήτου είναι 55W
μήπως αυτό φταίει???

Tomari
28-03-11, 12:13
Citroen C4 Grand Picasso 2007 model
Έχω βάλει xenon για λάμπες πορείας και led για αρχικές λάμπες
και φυσικά μου βγαίνουν όλα τα μηνύματα ότι έχω σφάλμα στις λάμπες !!!

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω θα σου πρότεινα να ξηλώσεις τα xenon. τα φανάρια σου δεν είναι σχεδιασμένα για τέτοιες λάμπες. Η δέσμη που διαφεύγει όταν πατάς λακκούβες / είσαι φορτωμένος / αλλάζεις ταχύτητα κλπ τυφλώνει τους οδηγούς απέναντι ακόμη και αν ρυθμίσεις τα φώτα τέρμα κάτω. Τα κάτοπτρα στα φανάρια σου είναι σχεδιασμένα για κλασσικές λάμπες. Δεν είναι τυχαίο που ΟΛΑ τα αυτοκίνητα με εργοστασιακό xenon έχουν αυτόματη ρύθμιση δέσμης δεξιά αριστερά πάνω κάτω.
Δεν είναι πλέον μαγκιά είναι καγκουριά.
αν θες να μετατρέψεις τα φώτα σου αγόρασε τα αυθεντικά ανταλλακτικά (φανάρια / λάμπες μπαλλαστ και ότι συνεπάγεται και για την αυτόματη ρύθμιση δέσμης) και δεν θα έχεις ούτε λαμπάκια στο καντράν ούτε τίποτα.
Αντί να βελτιώνεις την ασφάλειά σου την ελαττώνεις και θέτεις σε κίνδυνο και τους υπόλοιπους οδηγούς

ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ