PDA

Επιστροφή στο Forum : φορτιση μπαταριας



Bobiras
10-03-11, 03:09
καλημερα παιδια εχω ενα μικρο προβλημα που μου εχει σπασει το κεφαλι.
επεσε στα χερια μου ενα stun gun το οποιο το καρφωνεις στην πριζα και φορτιζη επηδει χρειαζοταν να αλαξω μπαταριες ειπα να το φορτιζω με φορτιστη απο ενα τροφοδοτικο ενος εξωτερικου δισκου γτ τα μεταλικα ποδαρακια που εμπεναν στην πριζα ηταν κατεστραμενα. το αποτελεσμα ομως ειναι με το τροφοδοτικο που το φορτιζω στα 15 το πολυ λεπτα οι μπαταριες βραζουν και ζεματανε ετοιμες να σκασουν. το τροφοδοτικο ειναι 5v 2Α και οι μπαταριες 3,6v 350mΑ. παλια που το φορτιζες κατευθειαν στην πριζα δεν ειχε τετοια θεματα και πολλες φορες το αφηναν και 1 μερα στην πριζα να φορτιζη. μεσα πριν ειχε μια γεφυρα ανορθοσεις και ενα πυκνωτη(αυτον εδω http://www.hellotrade.com/zhejiang-lantian-electronic/capacitor-cbb21-mpp-400v474j.html ).
τη να κανω?? αν το ξεχασω καποια στηγμη και κανει το ΜΠΑΜ....???:cursing::cursing:
μηπως φταει που το φορτιζω με 5ν και οι μπαταριες ειναι 3,6ν?? αλλα πριν φορτιζε με πανο απο 230ν (γτ νομιζω οτι μετα την ανορθοσει η ταση ανεβενη η κανω λαθος??)

FILMAN
10-03-11, 10:45
Ο πυκνωτής που λες ήταν ΣΕ ΣΕΙΡΑ με την παροχή, περιορίζοντας το ρεύμα που πήγαινε προς τις μπαταρίες... Πώς σου ήρθε ότι μπορούσες να κάνεις αυτό που έκανες, δεν μπορώ να καταλάβω... Λες να έστελνε 325V στις μπαταρίες;

dalai
10-03-11, 15:21
Ειναι οπλο αυτο που κρατας στα χερια σου και μπορει να μπλεξεις ασχημα...

Bobiras
10-03-11, 15:26
Ο πυκνωτής που λες ήταν ΣΕ ΣΕΙΡΑ με την παροχή, περιορίζοντας το ρεύμα που πήγαινε προς τις μπαταρίες... Πώς σου ήρθε ότι μπορούσες να κάνεις αυτό που έκανες, δεν μπορώ να καταλάβω... Λες να έστελνε 325V στις μπαταρίες;
ναι πρεπει να εχεις δικιο αλλα το ρευμα ειναι αυτο που καταφερνει και ζεστενεις τις μπαταριες και οχι η ταση? γτ με φορτιστη 5ν 100mA και οχι 2Α οι μπαταριες φορτιζουν αλλα θελουν πολλες ορες

Bobiras
10-03-11, 15:32
Ειναι οπλο αυτο που κρατας στα χερια σου και μπορει να μπλεξεις ασχημα...
το ξερω καλα αυτο αλλα επηδει ομως οι καταστασει εχουν ξεφυγη ο καθενας κοιταει να την βγαλει καθαρη σκοτονουν για 10 ευρο και εμενα θα με νοιαξει αν ειναι παρανομο το stun gun?? οχι ρε παιδια ο καθενας παιρνει τα μετρα του και αυτο ειναι ειναι κατι που ΙΣΩΣ βοηθειση και ειναι τεσταρισμενο ;)

FILMAN
10-03-11, 16:10
ναι πρεπει να εχεις δικιο αλλα το ρευμα ειναι αυτο που καταφερνει και ζεστενεις τις μπαταριες και οχι η ταση? γτ με φορτιστη 5ν 100mA και οχι 2Α οι μπαταριες φορτιζουν αλλα θελουν πολλες ορες

Και τα 2

ΓΙΑΟΥΤΣ
10-03-11, 22:17
Απο οτι γνωριζω(δεν ειμαι απολυτος) τις μπαταριες τις φορτιζεις με ρευμα περιπου 20% απο το μεγιστο που μπορουν να σου δωσουν (στιγμιαια) και με ταση 25 με 35 % παραπανω απο την ονομαστικη της
Δηλαδη μια μπαταρια 12v 10Α την φοτριζεις με φορτιστη 15v 2Α

FILMAN
11-03-11, 15:46
Δεν είναι έτσι...

ΓΙΑΟΥΤΣ
12-03-11, 14:12
Πως ειναι το ιδανικο?

FILMAN
14-03-11, 12:05
Να τις φορτίζεις με ένα φορτιστή κατάλληλο για τις ίδιες. Π.χ. γενικά, το ρεύμα φόρτισης είναι 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας αλλά όχι πάντα, και ανάλογα με το είδος της μπαταρίας (μολύβδου, Ni-MH, Li ion, κ.λ.π.) χρησιμοποιούνται διάφορες μέθοδοι ελέγχου φόρτισης με μετρήσεις ΔV/Δt, θερμοκρασίας, χρόνου, κ.λ.π., κ.λ.π....

thanasis 1
23-08-11, 20:43
Παιδια εχω μια μπαταρια 3,7 βολτ στα 2000mA επαναφωρτιζομενη και τη φορτιζω με εναν μετασχηματιστη των 5 βολτ στα 2000mA κανει ή οχι?

FILMAN
29-08-11, 16:04
Φορτίζεις μπαταρία λιθίου ενώνοντάς την σε τροφοδοτικό;

thanasis 1
01-09-11, 16:09
Φορτίζεις μπαταρία λιθίου ενώνοντάς την σε τροφοδοτικό;
Αυτο ακριβως.

Panoss
01-09-11, 16:49
Φορτίζεις μπαταρία λιθίου ενώνοντάς την σε τροφοδοτικό;
Αυτο ακριβως.
Νομίζω αυτό είναι επικίνδυνο, υπάρχει κίνδυνος έκρηξης της μπαταρίας.
Οι λιθίου θέλουν ειδικούς φορτιστές.
Ας μας πει και κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

FILMAN
05-09-11, 14:55
Αυτο ακριβως.
Έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου κάποια υποψία του τι θα μπορούσε να συμβεί;