PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπάκια νέον



haris_216
10-03-11, 19:18
μου έχει κάνει εντύπωση εδώ και χρόνια το θέμα "φωτεινότητα" στα ενδεικτικά λαμπάκια νέον. άλλες φορές είναι ζωηρό, σε άλλες λάμπες είναι πιο αχνό, κάποτε δείχνει να τρεμοπαίζει. στον πίνακα του σπιτιού μου για παράδειγμα τα ενδεικτικά πάνω στον γενικό τριφασικό διακόπτη (τα οποία μπήκαν την ίδια μέρα και ώρα και έχουν τις ίδιες ώρες λειτουργίας) έχουν τρία διαφορετικά επίπεδα φωτεινότητας.
τι φταίει;

tzem
11-03-11, 15:28
Αυτό το παθαίνουν τα λαμπάκια ειδικά μέσα σε πίνακες απο τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία - επαγωγικά που δημιουργούνται απο τα καλώδια.
Τα led έχουν μια ορισμένη τάση που θέλουν για να ανάψουν , μπορεί να έχεις 200 volt και να ανάβουν με λιγότερη φωτεινότητα.

FILMAN
11-03-11, 15:52
Αυτό το παθαίνουν τα λαμπάκια ειδικά μέσα σε πίνακες απο τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία - επαγωγικά που δημιουργούνται απο τα καλώδια.
Τα led έχουν μια ορισμένη τάση που θέλουν για να ανάψουν , μπορεί να έχεις 200 volt και να ανάβουν με λιγότερη φωτεινότητα.
Εμ άμα πίνεις και μετά γράφεις...

Καμία σχέση. Απλώς οι κατασκευαστές, για να είναι ζωηρό το φως, βάζουν σε σειρά υπερβολικά μικρές αντιστάσεις περιορισμού. Το μεγάλο ρεύμα που περνάει από το λαμπάκι έχει ως αποτέλεσμα μεταφορά ατόμων μετάλλου από τα ηλεκτρόδια προς το εσωτερικό τοίχωμα του γυαλιού, με αποτέλεσμα να μαυρίζει το λαμπάκι και φυσικά να μη βγαίνει εύκολα το φως έξω. Το ίδιο παθαίνουν και οι λυχνίες nixie αν τις οδηγείς πολύ καιρό με μεγάλο ρεύμα.

tzem
11-03-11, 15:57
Ρε filman εσυ θα μας τρελάνεις....
Και πως γίνεται η μεταφορά ατόμων μετάλλου απο τα ηλεκτρόδια μόνη της???
Τι λέω παραπάνω....

FILMAN
11-03-11, 16:00
Καμία σχέση με μαγνητικά πεδία, και καμία σχέση με LED...

tzem
11-03-11, 16:04
τα ενδεικτικά πάνω στον γενικό τριφασικό διακόπτη δεν έχουν σχέση με τα μαγνητικά πεδία ?

FILMAN
11-03-11, 16:05
Καμία απολύτως.

tzem
11-03-11, 16:07
Ωραίος....
Συνέχισε έτσι εσυ θα πας μπροστά.

FILMAN
11-03-11, 16:10
Ευχαριστώ. Γιατί δεν μας λες εσύ τι σχέση υπάρχει;

tzem
11-03-11, 16:15
Εγώ σου είπα. Δεν χρειάζεται να σου πώ κάτι άλλο .

johnnkast
11-03-11, 16:56
με το συμπαθειο ρε Θανο!!....για λαμπακια ΝΕΟΝ εγραψε το παλικαρι κι οχι για LED....οσο για το μαυρισμα εχει δικιο ο Φιλιππος ετσι ακριβως ειναι...να μην τα μπερδευουμε τα πραματα

tzem
11-03-11, 17:07
Λάθος μου ρε Φίλιππα.
Απλώς εγώ έγραψα για λάμπάκια που έχουν επίδραση απο την επαγωγική - ηλεκτρομαγνητική .

haris_216
11-03-11, 17:13
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις αλλά και για το ενδιαφέρον σας να λυσετε την απορία μου

tzem
11-03-11, 17:23
Εδώ μπερδευτήκαμε εμείς....
Τουλάχιστον να πούμε κάτι να βοηθήσει.

FILMAN
14-03-11, 10:13
Θάνο σκέψου το εξής: Σε ένα παλιό πίνακα το ενδεικτικό της παροχής και το ενδεικτικό της κουζίνας ανάβουν αμυδρά και τρεμοπαίζουν, ενώ το ενδεικτικό του θερμοσίφωνα πάντα ανάβει δυνατά και σταθερά. Πιστεύεις ότι σε όλους τους πίνακες κατά διαβολική σύμπτωση το ενδεικτικό του θερμοσίφωνα είναι στο σημείο του πίνακα με το μικρότερο μαγνητικό πεδίο;

JOUN
14-03-11, 12:20
Ολα αυτα καλα που γραφετε αλλα κανενας δεν απαντησε στο ερωτημα του πρωτου ποστ: Γιατι σε ενδεικτικα τριφασικης παροχης τα λαμπακια αναβουν με διαφορετικη φωτεινοτητα;

FILMAN
14-03-11, 12:24
Γιατί το κάθε κομμάτι έχει τη δικιά του προσωπικότητα! Και επίσης είναι άγνωστο αν κάποια απ' αυτά αλλάχτηκαν, και πότε...

haris_216
14-03-11, 13:34
σχετικά με τα δικά μου να πω ότι κανένα δεν αλλάχθηκε ποτέ. φαντάζομαι όμως ότι η διαδικασία που εξήγησε ο filman δεν εξελίσεται σε όλες τις λάμπες με την ίδια ταχύτητα
αυτό με την φωτεινότητα το κατάλαβα. για το τρεμοπαίξιμο όμως τι εξήγηση υπάρχει;

FILMAN
14-03-11, 13:38
Η εκκένωση χορεύει γύρω από το ηλεκτρόδιο αντί να το καλύπτει τελείως και συνέχεια.

haris_216
14-03-11, 13:44
Η εκκένωση χορεύει γύρω από το ηλεκτρόδιο αντί να το καλύπτει τελείως και συνέχεια.
ταχύτατος και επεξηγηματικός. ευχαριστώ πολύ

tzem
15-03-11, 10:29
Θάνο σκέψου το εξής: Σε ένα παλιό πίνακα το ενδεικτικό της παροχής και το ενδεικτικό της κουζίνας ανάβουν αμυδρά και τρεμοπαίζουν, ενώ το ενδεικτικό του θερμοσίφωνα πάντα ανάβει δυνατά και σταθερά. Πιστεύεις ότι σε όλους τους πίνακες κατά διαβολική σύμπτωση το ενδεικτικό του θερμοσίφωνα είναι στο σημείο του πίνακα με το μικρότερο μαγνητικό πεδίο;

Όντως αυτό δεν το είχα σκεφτεί.....
Απο ότι ξέρω έχουν κάποια αντίσταση , όπως έγραψαν και παραπάνω.Αυτό πάντα παίζει ρόλο.
Αλλα δεν το είχα σκεφτεί....ότι παντου γίνεται το ίδιο.