PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 router σε ίδια τηλ.γραμμή.



liferange
10-03-11, 23:43
Θέλω να συνδέσω στο internet 2 υπολογιστές σε 2 απομακρυσμένα δωμάτια του σπιτιού. Επειδή δεν θέλω ασύρματη σύνδεση, έχω ένα router αχρησιμοποίητο. Η ίδια σύνδεση δηλαδή να μοιράζεται σε 2 router σε 2 διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες.Γίνεται κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!(έστω και με κάποια ρυθμισει)

jimaras1979
10-03-11, 23:59
δεν γινεται αυτο φιλε μου

Xarry
11-03-11, 00:01
Δεν το εχω κανει αλλα μου φαινεται αδυντατο να παιρνεις 2 ΙΡ απο την ιδια γραμμη.

jimaras1979
11-03-11, 00:09
δεν γινεται τεχνικα αυτο ειναι αδυνατον

Phatt
11-03-11, 00:13
Γιατι δεν κοιταζεις αυτην (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616663) την λυση;

herctrap
11-03-11, 00:17
επισης για κοιτα τι καλωδιο εχει περασει ο ηλεκτρολογος στην γραμμη τηλ

αν εχεις δυο ελευθερα καλωδια τοτε μπορεις να εχεις ενα δικτυο 10mbs

tao
11-03-11, 00:32
Θα αγοράσεις αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505881 . τι κάνει απλά (ενσωματώνει το ιντερνετ στο υπάρχον ηλεκτρολογικό δίκτυο) το ένα το συνδέεις σε μια θήρα του σουτέρ και το κούμπωνες σε μια πρίζα πας στο Άλο δωμάτιο βάζεις το αντίστοιχο στην Αλή πρίζα και τι lan Πάνο στο pc σου αυτό είναι όλο
Αυτό που σκέφτηκες δεν γίνετε!!

popeye68
11-03-11, 10:09
Θέλω να συνδέσω στο internet 2 υπολογιστές σε 2 απομακρυσμένα δωμάτια του σπιτιού. Επειδή δεν θέλω ασύρματη σύνδεση, έχω ένα router αχρησιμοποίητο. Η ίδια σύνδεση δηλαδή να μοιράζεται σε 2 router σε 2 διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες.Γίνεται κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!(έστω και με κάποια ρυθμισει)

Αυτό που λες παραπάνω γίνεται αλλά δεν μπορούν οι υπολογιστές να είναι συνδεδεμένοι στο internet ταυτόχρονα. Δηλαδή για να δουλέψεις στον έναν πρέπει να κλείσεις τον άλλον. Κι αυτό γιατί η IP είναι μία. Σε ποιόν υπολογιστή να πρωτοπάει;

Εάν το router σου έχει παραπάνω από μία θύρα ethernet, τότε συνδέεις ένα δεύτερο καλώδιο σε κάποια άλλη θύρα και το "στέλνεις" στον δεύτερο υπολογιστή.
Έτσι θα μπορούν να λειτουργούν και οι δύο υπολογιστές ταυτόχρονα φυσικά με μια μικρή απώλεια στην ταχύτητα της σύνδεσης (όταν είναι συνδεδεμένοι ταυτόχρονα οι υπολογιστές).
Ο δεύτερος τρόπος είναι αυτός που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω. Μέσω της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης (Powerline (http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Powerline.htm)).

liferange
11-03-11, 14:42
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

gorgos
20-03-11, 22:18
Θέλω να συνδέσω στο internet 2 υπολογιστές σε 2 απομακρυσμένα δωμάτια του σπιτιού. Επειδή δεν θέλω ασύρματη σύνδεση, έχω ένα router αχρησιμοποίητο. Η ίδια σύνδεση δηλαδή να μοιράζεται σε 2 router σε 2 διαφορετικές τηλεφωνικές πρίζες.Γίνεται κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!(έστω και με κάποια ρυθμισει)


φίλε το router σού δεν παίρνει πάνω του δυο υποδοχές lan??????????????

liferange
31-03-11, 18:45
Sorry για την καθυστερημένη απάντηση.

ΝΑΙ έχει 4 lan,αλλά εγώ θέλω δυο ρούτερ στην ίδια τηλεφωνική γραμμή.

popeye68
31-03-11, 20:48
Sorry για την καθυστερημένη απάντηση.

ΝΑΙ έχει 4 lan,αλλά εγώ θέλω δυο ρούτερ στην ίδια τηλεφωνική γραμμή.
Αυτό δεν γίνεται. Όπως σου εξηγώ και στο post #8 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55398&p=420047&viewfull=1#post420047) ή ο ένας υπολογιστής θα είναι συνδεδεμένος στο internet ή ο άλλος. Ταυτόχρονα και οι δύο δεν γίνεται γιατί σε μία τηλεφωνική γραμμή αντιστοιχεί μία και μόνο μία IP.

kpap
01-04-11, 10:11
Δεν είναι θέμα IP, απλά δεν μπορούν δύο modems να χρησιμοποιήσουν ταυτόχρονα την ίδια γραμμή, επειδή θα χρησιμοποιούσαν το ίδιο φάσμα συχνοτήτων. Η σύνδεση ADSL και η δρομολόγηση των IP πακέτων είναι δύο διαφορετικά πράγματα, απλά συνήθως γίνονται από το ίδιο μηχάνημα (το modem/router). Θα μπορούσες να συνδέεσαι με ένα modem και δύο διαφορετικά routers σε δύο διαφορετικούς παρόχους, πάνω στην ίδια σύνδεση, αν το υποστήριζαν οι πάροχοι (μπορεί και να το υποστηρίζουν, αλλά δεν το έχω ακούσει).
Επίσης, μπορείς να έχεις πάνω από μία διεύθυνση IP από τον ίδιο πάροχο, αρκεί να το ζητήσεις/πληρώσεις.

Τι θες να κάνεις ακριβώς όμως; Γιατί μπορεί να υπάρχει άλλη λύση στο πρόβλημα.