PDA

Επιστροφή στο Forum : sony ericsson k550i



xrhstos1978
12-03-11, 09:19
Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα sonyericsson k550i και η αλήθεια είναι ότι έχει φάει πολλές τούμπες! Κάποια στιγμή πρόσεξα ότι δεν δουλεύει η δόνηση, το μοτερακι δεν είναι καμένο, το δοκίμασα με ξεχωριστό ρεύμα, υπάρχει περίπτωση να επισκευάζετε?

rep
12-03-11, 09:45
λογικα ναι.θα δω μετα το service manual και θα σου πω.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-03-11, 09:54
Εδω είναι μια σελίδα , που με πλάγιο τρόπο μαθαίνεις, εάν δέχεται ή Sony να επισκευάσει το μοντέλο σου,
μιας και κατά καιρούς πετάνε έξω μοντέλα από το θέμα υποστήριξης.

http://emma.extranet.sonyericsson.com/releases.php

Πριν τα βάψεις μαύρα , είναι προτιμότερο να κάνεις ενα Master reset στην συσκευή,
ίσως επαναφέρει την λειτουργία , αλλά θα σβήσουν ότι δικό σου έχεις στην συσκευή.
To perform a master/hard reset on your Sony Ericsson K550i you will need to:Menu > Settings > scroll down to master reset > reset all
( Εαν ζητήσει κωδικό , συνήθως είναι 0000 )

Για να κάνεις Backup τα τηλέφωνα που έχεις στην λίστα ,
μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το πρόγραμμα ... είμαι ο επίσημος Ελληνας μεταφραστής του, μιας και το πρόγραμμα είναι Γερμανικό.

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

xrhstos1978
12-03-11, 10:24
Ευχαριστώ για της άμεσες απαντήσεις, του έχω κάνει αναβάθμιση αλλά δεν άλλαξε τίποτα!

leosedf
12-03-11, 11:40
Κυριάκο το EMMA περιέχει 0 πληροφορίες για κόσμο που δεν το έχει. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τί επισκευάζει η εταιρία, σαφέστατα επισκευάζει τα πάντα αρκεί να πληρώνεις.

Αυτό που μπορεί να κάνει αρχικά είναι να ελέγξει την πλακέτα κοντά στη δόνηση για οτιδήποτε σπασμένο η μή φυσιολογικό και να βγάλει μερικές φωτογραφίες καθαρές ωστε να δούμε κι εμείς.
Μετά έλεγχο μέσω εγχειριδίου επισκευής.

GeorgeVita
12-03-11, 11:45
...Μετά έλεγχο μέσω εγχειριδίου επισκευής.
Γειά σου Κωνσταντίνε,
τα εγχειρίδια επισκευής "κυκλοφορούν" ή διανέμονται κατόπιν ζήτησης από την εταιρεία κατασκευής; Εχουν κόστος; Δίνονται σε "συνεργάτες" ή γενικά σε όσους δηλώνουν επισκευαστές;
G

rep
12-03-11, 11:50
καμια εταιρια δεν δινει SERVICE MANUALS αν δεν εισαι εξουσιοδοτιμενο service ,παρολα αυτα παρα πολλα forum εχουν γινεσαι μελος και αναζητας αυτο που θελεις.

GeorgeVita
12-03-11, 12:05
καμία εταιρία δεν δίνει SERVICE MANUALS ...
Ευχαριστώ!
G

leosedf
12-03-11, 12:12
Η απλά αν έχεις πρόσβαση στο server της κάθε εταιρίας (ΕΜΜΑ, Nokia Online κλπ κλπ).
Συνήθως μπορείς να αποκτήσεις λογαριασμό πληρώνωντας σε τρίτους.

rep
12-03-11, 12:25
οι εταιριες απο οσο εχω ψαξει δεν δινουν προσβαση στα αρχεια τους.καποιοι μεταπωλητες εχουν στους δικους τους server μερικα ,οχι ολα και οσο περνεις απο αυτους σε αφηνουν να κατεβαζεις.

leosedf
12-03-11, 12:36
Και απ' ευθείας πρόσβαση μπορείς να βρείς αλλα κοστίζει αρκετά.
Βγαίνουμε εκτός θέματος βέβαια, ας μας πεί ο φίλος τί έκανε για να δούμε.

GeorgeVita
12-03-11, 12:41
Η ιδέα είναι να κάνει κανείς πραγματική ανακύκλωση μετατρέποντάς τα σε GSM module. Με το service manual γίνεται σωστά αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει εμπορικά τον κατασκευαστή.
G

rep
12-03-11, 12:51
για καποιο λογο που δεν ξερω δεν μπορω να καλω upload το service manual.

leosedf
12-03-11, 12:54
Περιορισμός μεγέθους, χρησιμοποίησε εξωτερική υπηρεσία (rapidshare, hotfile κλπ).

edit

Το είχα ανεβασμένο στο rapid στο θέμα με τα manuals. http://rapidshare.com/files/415498432/K550_W610.rar

rep
12-03-11, 12:59
http://www.mediafire.com/?jdmmjvoemh5

http://www.gsmindia.in/forum/sony-ericssion-hardware-repair-section/16750-k550-schematic.html

xrhstos1978
12-03-11, 13:04
Δεν φαίνετε τίποτα! Η πλακέτα δεν δείχνει ραγισμένη, μάλλον δεν θα μπορώ να κάνω και τίποτα εγώ στο τηλεφωνακι μου. Δεν θέλω να κάνω καμια πατάτα και να χαλάσει τελείως!!
Πάντως είναι το καλύτερο τηλέφωνο που πέρασε από τα χέρια μου. Άλλαξα την οθόνη γιατί μου έβγαλε πρόβλημα και έχω παραγγιλει και πρόσοψη από eBay.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-03-11, 14:20
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα :wiink:
Εχω έρωτα με το V600i ( το κατά κόσμο Κ600i ) αγόρασα και δεύτερο απο ebay V600i, αλλά είναι κλειδωμένο σε Αγγλικές κάρτες,
θα ήθελα να γίνει Ελληνας και ξεκλείδωτο, αλλά δύσκολο το κόβω , και τα νούμερα που άκουσα για μετατροπή ήταν περίεργα.

rep
12-03-11, 14:22
15 ευρουλακια...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-03-11, 14:26
Κυριάκο το EMMA περιέχει 0 πληροφορίες για κόσμο που δεν το έχει. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τί επισκευάζει η εταιρία, σαφέστατα επισκευάζει τα πάντα αρκεί να πληρώνεις.


Μάλλον δεν έχεις χαμπάρι από ότι λες ..... διότι χωρίς το ΕΜΜΑ δεν έχει αναβάθμιση Firmware .. πράγμα βασικό για την αντιμετώπιση προβλημάτων που πατάνε στο software.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-03-11, 14:28
15 ευρουλακια...

Στείλε μου ένα ΠΜ με το τηλέφωνο σου.

leosedf
12-03-11, 14:53
Μάλλον δεν έχεις χαμπάρι από ότι λες ..... διότι χωρίς το ΕΜΜΑ δεν έχει αναβάθμιση Firmware .. πράγμα βασικό για την αντιμετώπιση προβλημάτων που πατάνε στο software.

Αγόραρε έχω το ΕΜΜΑ, κάτι που δεν θα το δείς ποτέ σε λειτουργία απο κοντά. Όπως επίσης έχω και άλλα τρίτων όπως το setool.
Όσο για το V600 απλά του κάνεις flash με αρχεία του Κ600 και unlock και έτοιμο ελληνικό και ξεκλειδωμένο.
Το ΕΜΜΑ δεν μπορεί να κάνει cross flashing και repair (στην περίπτωση αυτή) και πρέπει να γίνει με τρίτου κατασκευαστή. Αλλα υποθέτω το ήξερες μιας και είσαι ειδικός στα sonyericsson.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-03-11, 15:16
Αγόραρε έχω το ΕΜΜΑ, κάτι που δεν θα το δείς ποτέ σε λειτουργία απο κοντά.

Μου αρέσει που υποθέτεις , είχα δικό μου άνθρωπο ως τεχνικό στο τοπικό sonyericsson service , και έγινε η αίτια που αγόρασα την βάση DSS 20,
εκεί την είδα, που σε συνεργασία με την ΕΜΜΑ έκανε τις αναβαθμίσεις.

Και άλλη φορά να φυλάγεσαι πριν πουλήσεις εξυπνάδα .:laugh:

leosedf
12-03-11, 15:22
Κι εγώ έχω άτομα κλαίν απλά έχω δικό μου EMMA.
Δεν έχεις καταλάβει ακόμα οτι το EMMA κάνει μόνο αναβαθμίσεις και δεν έχει σχέση με το ποιά μοντέλα επισκευάζει η εταιρία?

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
12-03-11, 15:32
Εφόσον το ΕΜΜΑ δεν αναγνωρίζει πλέον τα δικά μας μοντέλα, παραδέξου ότι πέταξες μπαρούφα , για να νοιώσεις καλύτερα.
Οσο για απλές επισκευές τις κάνουν και τα 12χρονα , αλλαγη ηχείου ή πληκτρολόγιο.

leosedf
12-03-11, 15:36
Καλά είσαι χαζός? Ποιός σου είπε οτι δεν αναγνωρίζει τα "δικά" μας μοντέλα? Παλαιότερη έκδοση χρησιμοποιείς.
Δεν καταλαβαίνω πώς συμπέρανες οτι δεν επισκευάζει η εταιρία κάποια τηλέφωνα επειδη γράφει στο extranet οτι δεν υποστηρίζονται απο συγκεκριμένες εκδόσεις.

Ο φίλος σου έτσι λέει στον κόσμο? Οτι δεν το φτιάχνει?
Αν του πάω ένα Τ68 και του πληρώσω όσα θέλει δεν θα το κάνει επειδή το EMMA το έχει εκτός λίστας?

rep
12-03-11, 19:04
κυριακο το τηλ ειναι στο κατω μερος τις απαντησης στο site μου.για μερικα πραγματα μην επιμενεις δεν τα ξες καλα τα γραμματα....

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
14-03-11, 11:49
Εγω ξέρω ότι η Sony Erricson έφτασε στο σημείο , δίνει και δωρεάν πλατφόρμα Web upgrade firmware , και πριν μερικούς μήνες σταμάτησε να δουλεύει.
Την κατάργησαν .

Και για να βγει και κάτι θετικό ..
εχω firmware R2T002 prgCXC_1250074_EU_2_MI R2T002

Στην τελευταία αναβάθμιση μπηκε το R2T004 VFE_1

Έχει βγει νεότερο ?

rep
14-03-11, 12:01
αναβαθμησεις γινονται και σημερα απο το web χωρις προβλημα, και απο οτι θυμαμε πρωτη η S/E το ξεκηνησε αυτο και μετα ακολουθησαν και ολοι οι υπολοιποι.Η σκεψη λογικα ηταν οτι λογο του μεγαλου ογκου πλεον των κινητων και τον πολλων προβληματων λογισμικου που εχουν τα τηλεφωνα θα επρεπε να εχουν πολλους παραπανω υπαληλους για να κανουν κατι το οποιο θα μπορει να κανει ευκολα ο τελικος χρηστης οποτε μιωση κοστους...

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
14-03-11, 12:17
http://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/topic/updateserviceapplication/v600i?cc=gr&lc=el

leosedf
14-03-11, 19:44
Κυριάκο αν θέλεις να σου ανεβάσω το setool lite (και το λογισμικό) που είναι free και να περάσεις πάνω την αναβάθμιση του Κ600 για να το κάνεις και debrand.
Δεν κοστίζει τίποτα. Θα πρέπει να ψάξω λίγο.