PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα φωτισμού κουζίνας



magicdek
12-03-11, 09:28
Καλημέρα σε όλους,

Έχω ξεκινήσει κ φτιάχνω την κουζίνα του καινούριου μου σπιτιού κ θα ήθελα να μάθω τι πατέντα μπορώ να κάνω για να πετύχω αυτό :

19062
19063

Ξέρω πως είναι μια ταινία LED αυτοκόλλητη και γι αυτό το λόγο έχω αφήσει κενό ανάμεσα στον πάγκο και στο πορτάκι της κουζίνας βάζοντας διπλή πατούρα. Όλα καλά μέχρι εδώ..

Μπορεί να μου πει κάποιος πως θα κολλήσω το αμμοβολλημένο, αν δεν κανω λάθος, plexi-glass ή εν πάσει περιπτώσει το τζαμάκι που θα καλύψει την ταινία LED??

Η κουζίνα κάνει γωνία, και είναι 4μ. από την μια πλευρά κ γύρω στα 2μ. από την άλλη! Επομένως θα χρειαστώ γύρω στα 6μ. LED και γύρω στα 6μ. τζάμι/plexi-glass αμμοβολλημένο για να μην διακρίνεται από μέσα η αυτοκόλλητη ταινία!

Είμαι από επαρχία κ όπου έχω πάει κάνεις δεν μπορεί να βοηθήσει.Υπάρχει στο εμπόριο ολοκληρωμένο αυτό το σύστημα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!!

Phatt
12-03-11, 10:17
Το μονο που μπορω να καταλαβω, εαν δεν ειναι κατι ετοιμο βιομηχανοποιημενο, ειναι το plexi glass που θα κοψεις να εχει διακενο με το αυλακι μικροτερο απο ενα χιλιοστο, ωστε να εχεις ωραια εφαρμογη.Θα προτεινα στο πανω και κατω μερος να μπει κολλα προσεκτικα, ελαχιστη για να μην ξεχειλισει.Εναλλακτικα μπορεις να το κανεις ακριβως στις ιδιες διαστασεις, και να παει σφηνωτα.Σε καθε περιπτωση, και ειδικα στην δευτερη θα πρεπει κατα ολο το μηκος της κατασκευης να υπαρχει μεγαλη ακριβεια στις διαστασεις.

mariosm
12-03-11, 13:40
Είμαι από επαρχία κ όπου έχω πάει κάνεις δεν μπορεί να βοηθήσει

Το προβλημα σου ειναι το κολλημα ή η ευρεση των υλικων;

magicdek
12-03-11, 13:44
Μπορει ομως να σταθεροποιηθει το plexi glass πανω στην πατουρα, οταν μιλαμε για παχος ενα χιλιοστο??
κι επειτα, σκεφτομαι, πως αν καει η ταινια ή χαλασει μερος αυτης θα πρεπει να ξηλωθει ολη η κατασκευη για να μπει το ανταλλακτικο!Υπαρχει πιθανοτητα να καει η ταινια?Μηπως θα επρεπε απο καποια μερια το plexi glass να μεινει ανοιχτο ετσι ωστε να χωραει να μπει χερι μεσα??Μιλαω προφανως για την κατω μερια.

magicdek
12-03-11, 13:48
Το προβλημα σου ειναι το κολλημα ή η ευρεση των υλικων;

Κυριως ειναι το κολλημα κ πως γινεται η ολη κατασκευη!

Απο τα υλικα εχω βρει την ταινια μεμονωμενα αλλα αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει και ολοκληρο το συστημα (ταινια LED-plexi glass) ετσι ωστε να μπει και να βγει ολο μαζι σε περιπτωση που καει/σπασει κτλ.

mariosm
12-03-11, 14:02
Νομιζω οτι αν βαλεις μια κοντινη φωτογραφια απο την κατασκευη σου θα δοθουν συγκεκριμενες απαντησεις.
Ετοιμο σετ δεν νομιζω να βρεις, και αν βρεις μαλλον θα εχεις προβλημα χωρου και τοποθετησης μια και η κουζινα εχει ηδη κατασκευαστει.

magicdek
12-03-11, 14:14
Ετοιμο σετ δεν νομιζω να βρεις, και αν βρεις μαλλον θα εχεις προβλημα χωρου και τοποθετησης μια και η κουζινα εχει ηδη κατασκευαστει.

Απο ετοιμο σετ εχω βρει αυτο

http://angelatos.gr/eshop/led/category-239/category-241/category-237/dip-led-10w.html,

το οποιο ειναι 1cm.Χωρις να το εχω μετρησει πιστευω πως και το κενο που εχω αφησει ειναι το ιδιο.Το συγκεκριμενο ομως ειναι μονο 1μ.!
Βεβαια δεν ειναι αμμοβολλημενο μπροστα και οταν η μπαρα δεν θα ειναι αναμμενη θα φαινεται ασχημο.

Οπως επισης κ αυτο

http://www.roll-x.gr/item.php?itid=9

tzem
12-03-11, 17:13
Εγώ έχω βάλει led ταινία, είχα πάρει 2 καρούλια των 5 μέτρων και όπου θέλεις τις κόβεις.
Είναι πολύ λεπτές και βγάζουν πολλά χρώματα.
Αν πάρεις απο μαγαζί σου δίνουν και τον μετασχηματιστή-τροφοδοτικό που χρειάζεται για να ανάβει.
Κάτι σαν αυτες εδώ (http://www.soundservice.gr/led_lights_rgb_3.htm) είναι .
Ή αυτή http://www.smart-cover.gr/product_info.php?products_id=168

Phatt
13-03-11, 13:12
Κωστα, εαν εκει που λες για 1 χιλιοστο εννοεις τα δικα μου λεγομενα, ειπα 1 χιλιοστο να ειναι ΤΟ ΔΙΑΚΕΝΟ αναμεσα στο ξυλο και στο plexi glas για να παει σχεδον σφηνωτα, οχι 1 χιλιοστο το παχος στο ντουλαπι.Επισης το καλυτερο ειναι να ερθει το plexi glas προσωπο με το ντουλαπι γιατι σε βαθος χρονου αυτο το πραγμα κραταει βρωμια μεσα.

tiger135
13-03-11, 15:57
Κωστα εαν θέλεις να ειναι επισκέψιμη η κατασκευή σου και να μην ειναι φιξ , θα σου πρότεινα μια λύση απο αυτές . Ισως με οδηγό τις διαστάσεις που εχουν τα προφιλ, θα μπορούσες να κάνεις τις πατούρες και να εχεις αριστο αισθητικό αποτέλεσμα h..p://www.acdcshop.gr/aluminiumledtapecovers-c-1_63.html

magicdek
14-03-11, 10:44
Ισως με οδηγό τις διαστάσεις που εχουν τα προφιλ, θα μπορούσες να κάνεις τις πατούρες και να εχεις αριστο αισθητικό αποτέλεσμα h..p://www.acdcshop.gr/aluminiumledtapecovers-c-1_63.html

Μπράβο Γιάννη!!:thumbup::wiink::001_cool:Κάτι τέτοιο έψαχνα να βρω!!Λογικά σ αυτό η ταινία μπαίνει "σπρώχνοντας" αφού τοποθετηθεί το αλουμίνιο, ή κομμάτι κομμάτι μαζί με το αλουμίνιο αν το τελευταίο δεν το πάρεις μια διάσταση κατά μήκος, σωστά??

Όπως ανέφερα η κουζίνα κάνει γωνία, επομένως ή θα πάρω δύο ξεχωριστά για το μήκος της μιας κ της άλλης πλευράς ή θα πρέπει στην γωνία που κάνει, να προσθέσω ένα κομμάτι αλουμίνιο για να γίνει "κούρμπα" να γλιστρήσει η ταινία (αν δεν είναι αυτοκόλλητη) και να μην σκαλώσει και διπλώσει εκεί έτσι ώστε να συνεχίσει κ προς την άλλη πλευρά!

Εφικτό??Υπάρχει άλλη ιδέα??

tiger135
14-03-11, 21:46
Κώστα απο οτι ξέρω, μπαινει το αλουμίνιο, μετά βαζεις την ταινία με τα led ( της οποίας το μέγιστο μήκος ειναι 5 m και μπορεις να την κόψεις σε κομματι ανα 3 led) και κατόπιν μπαίνει κουμπωτά η' συρταρωτά το πλαστικό κάλυμα. Πλαστικό κάλυμα εχει σε διαφανές , σε γαλακτερό και σε ενα αλλο διαφανες με γραμμωσεις .Οσο για την γωνια , η ταινια ειναι αρκετά ευκαμπτη, και το αλουμίνιο θα το κοψεις με φαλτσο.