PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΛΥ ΕΥΚΑΠΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ



Hulk
13-03-11, 22:11
Εχω προβλημα στη δουλεια μου με καποιες αντιστασεις οι οποιες ειναι κινουμενες και με το χρονο κοβοντε τα καλωδια στα σημεια που ειναι οι ακροδεκτες. Τους βαζω καινουργιους ακροδεκτες και ξανα κοβοντε μετα απο καιρο. Αυτα που ειχε απο τη μανα του ηταν διατομη 6 και ψαχνω να βρω στο εμποριο καποιο παρωμιο αλλα δεν βρηκα. Το καλωδιο που ειχε ηταν με περισσοτερα συρματακια απο ενα κοινο ευκαπτο. Ειχα παραγγειλει απο την κατασκευαστικη εταιρια που ειναι η μηχανη και μου εστειλαν μονο ετοιμα με τους ακροδεκτες και τα πληρωσα χρυσα!!!!!!

Την βοηθεια σας οποιος ξερει κατι!

gsmaster
13-03-11, 23:06
Ψάξε για σιλικονούχο καλώδιο.

Hulk
13-03-11, 23:16
Εψαξα και βρηκα σιλικονουχο αλλα και παλι ειναι σκληρο για την δουλεια που θελω. Ειναι απο αντιστασεις που κολλανε σακουλακια και κανει κινηση πανω κατω 50 φορες το λεπτο,
θελει πολυ ευκαπτο και σιλικονουχο. Αν ενα απλο καλωδιο εχει 20 συρματα αυτο εχει 50.

gsmaster
13-03-11, 23:47
Δεστο με κάτι (δεματικά ταινία) στο σημείο που κόβεται, έτσι ώστε να μην κινείται και κόβεται στο αδύνατο σημείο που είναι ο ακροδέκτης.
Αν δεν μπορείς να το στερεώσεις κάπου, τύλιξε με μπόλικη ταινία ή πέρνα ένα σωληνάκι αέρα σφηνωτά στο κος και για 3-4 cm στο καλώδιο, και πιάστο με ταινία για να μην φεύγει.

Για κάλώδιο δες και σε αξεσουάρ αυτοκινήτου.
Επίσης δες το ενδεχόμενο αντί για 6αρι να βάλεις 3*2,5 ενωμένα.

Hulk
14-03-11, 00:00
Καλη ιδεα φιλε Γιαννη, θα το δοκιμασω αυτες τις μερες να δω πως θα παει.

Neuraxia
14-03-11, 01:18
Δοκίμασε πάλι σε κάποιο γνωστό κατάστημα Ηλ/κού υλικού και ζήτα υπερέυκαμπτο ή για ηλεκτροσυγκόλληση
ο κωδικός πρέπει να είναι NYAF. Λογικά θα έχουν κάτι να δείς επιτόπου αν σου κάνει.

Κοπρίτης
14-03-11, 01:45
πρέπει να σκληρύνεις το σημείο της ενώσης με τον ακροδέκτη, δοκιμασε να πρεσσάρεις τμήμα της μόνωσης του κωλωδίου μέσα στον ακροδέκτη ή να περάσεις ένα σκληρο θερμοσυστελόμενο που να καλύπτει ακροδέκτη και καλώδιο σφικτά. Βέβαια πρέπει να υπολογίσεις τη βυρίνα του καλώδιου ώστε να μην τραβιέται και να μην ταλαιπωρεί τον ακροδέκτη

tzem
16-03-11, 14:05
Πρέπει να πάρεις υπερεύκαμπτο καλώδιο, σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού θα σου πουν τον κωδικό του.
Υπάρχουν και πολύκλωνα και μονόκλωνα καλώδια για τέτοιες χρήσεις.

kpap
17-03-11, 13:45
Πρέπει να πάρεις υπερεύκαμπτο καλώδιο, σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού θα σου πουν τον κωδικό του.
Υπάρχουν και πολύκλωνα και μονόκλωνα καλώδια για τέτοιες χρήσεις.

Υπάρχουν υπερεύκαμπτα μονόκλωνα;

sembel
17-03-11, 20:21
Υπάρχουν υπερεύκαμπτα μονόκλωνα; Μπαααααααα !!!! :cursing:
Υπάρχει το : NYAF από 1*0,50 εώς 1*16
Υπάρχει το : NSLF πιό έυκαμπτο (ηλεκτροσυγκόλλισης που είπε και ο Πάνος ) που δέν νομίζω να σου κάνει γιατί έχει διατομές από 1*25 εώς 1*120
και το πιό κατάλληλο νομίζω για την περίπτωσή σου είναι το : H07RN-F (καουτσούκ) από 2*1,5 εώς 5*10
σιλικόνης δεν κάνει γι'αυτήν την δουλειά σπάει έυκολα η μόνωση τους. Βασικά ότι και να βάλεις Σάββα αφού κάνει 50 κινήσεις το λεπτό δεν θα αντέξει για πολύ, μόνο αν καταφέρεις κάπως να σταθεροποιήσεις τα πολύ ευαίσθητα σημεία .

xsterg
17-03-11, 21:40
φιλε γεια σου.
καθε ποτε παρουσιάζεται αυτο το προβλημα? αν αλλαξεις σημερα τα καλωδια μετα απο ποιο χρονικο διαστημα ξαναεμφανιζεται το προβλημα? μηπως η λυση στο προβλημα σου ειναι η προληπτικη αλλαγη των καλωδιων πριν αυτα εμφανισουν σημεια κοπωσης? παντως σε παρομοια μηχανηματα που εχουν αντιστασεις δεν εχω ακουσει παρομοιο προβλημα. απο τι μηχανη ειναι? εννοω ειναι flow pack η κατι αλλο? προκειται για τις αντιστασεις που ειναι στις σιαγονες? σε ρωταω γιατι η προηγουμενη δουλεια μου ηταν βιομηχανικοι αυτοματισμοι και ξερω καποια πραγματα.

Hulk
18-03-11, 02:54
Φιλε xsterg η μηχανη που λεω ειναι ενα συσκευαστικο μηχανημα για μαντηλια, ειναι απο τους σιαγονες οπως ειπες που ανεβοκατεβενουν περιπου 50 φορες το λεπτο.
Τους αλλαζω το κος περιπου καθε 2 εβδομαδες με αποτελεσμα μετα απο λιγο καιρο να κονταινει το καλωδιο και δεν φτανει. Εκανα την ερωτηση εδω στο φορουμ γιατι
εχω ρωτησει σε κανα 2 ηλεκτρολογεια και μου εδειχναν απλο σιλικονουχο. Μεχρι τωρα τα καλωδια τα περναμε απο Γερμανια ετοιμα με τα φισακια τους αλλα δεν συμφαιρει
καθολου! Γι΄αυτο ειπα μηπως μου ανοιξετε τα ματια.

FILMAN
18-03-11, 09:33
Μήπως να έψαχνες να βρεις πλεγμένο σύρμα σαν αυτό που βάζουν στα μεγάφωνα;

xsterg
18-03-11, 12:29
καπου αλλου ειναι το προβλημα σου φιλε μου. δεν μπορει με τον ρυθμο που μου λες οτι δουλευεις να χαλαει μεσα σε δυο εβδομαδες. παντως πρεπει να λαβεις υπ οψιν και τον παραγοντα θερμοκρασια.

lepouras
20-03-11, 19:58
εγώ αυτό που καταλαβαίνω και μπορώ να σου πω είναι ότι όσο μικραίνει το καλώδιο τόσο πιο εύκολα κόβετε . μια λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το δυνατόν μακρύτερο καλώδιο έτσι ώστε να μειωθεί όσο περισσότερο γίνετε το τσάκισμα που κάνει στο κινητό μέρος έτσι ώστε να μην κόβετε εύκολα. μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο σαν τον ηχείων η πλεχτό καλώδιο. άλλα πρέπει να του αφήνεις την μεγαλύτερη καμπυλότητα που μπορείς και σου επιτρέπει ο χώρος . μπορείς να βάλεις καμιά φώτο από το σημείο που είναι να μπορέσουμε να το δούμε ή ένα βίντεο ώστε να φαίνεται η κινήσει που κάνει στο σημείο ?