PDA

Επιστροφή στο Forum : Τερματικα γκαραζοπορτας



nick2crete
15-03-11, 12:27
Χαιρετω την παρεα,
Εχω λοιπον μια γκαραζοπορτα 10ετιας + με ενσωματωμενα τα τερματικα στο μοτερ ,στην 1η κακοκαιρια που εκανε φετος και τις συνεχεις διακοπες ρευματος τα τερματικα δεν δουλευαν οπως πριν δηλ να σταματανε την πορτα στις προκαθορισμενες θεσεις ,
ηρθε ενα παιδι τα ρυθμισε εκ νεου αλλα παλι μετα απο μερικες μερες το πανω στοπ δεν σταματησε εκει που πρεπει αλλα συνεχισε να τυλιγει την πορτα με κινδυνο να την τυλιξει εντελως μεσα στο κουτι με οτι συνεπειες ..το κατω στοπ δουλευει τελεια
Ρωτησα σε μια εταιρια και μου ειπαν οτι θα πρεπει να αλλαχτει το μοτερ με τερματικα που εχουν πλακετα και δεν ειναι ενσωματωμενα στο μοτερ
Απο την στιγμη που το μοτερ δουλευει κανονικα και το κοστος νεου μοτερ τοποθετημενου ειναι πανω απο 350ευρω τι αλλο θα μπορουσα να κανω μπας και γλυτωσω αυτα τα χρηματα ?
καποια ιδεα ?

nick2crete
15-03-11, 17:47
Ας βοηθησει καποιος αν ξερει ..κριμα αφου το μοτερ δουλευει κανονικα να δωσω κερατιατικα 350ευρω ,με εξωτερικο τερματικο θα κανω δουλεια ?

xmaze
15-03-11, 18:02
Αν εβαζες καμία φώτο απο τις πλακέτες μπορεί να καταλαβαιναν τα παιδιά του φορουμ κάποιο ενδεχόμενο πρόβλημα.

Κοπρίτης
15-03-11, 18:10
Αλλάζεις τα τερματικά ή βάζεις κάποιο εξωτερικά, αυτό θέλει γνώσεις της δουλειάς

nick2crete
15-03-11, 18:25
Αν εβαζες καμία φώτο απο τις πλακέτες μπορεί να καταλαβαιναν τα παιδιά του φορουμ κάποιο ενδεχόμενο πρόβλημα.
Θα το κανω το συντομοτερο ,ηδη πηρα τηλ να ξανα ρυθμιστει το πανω τερματικο απλα κοστιζει

Αλλάζεις τα τερματικά ή βάζεις κάποιο εξωτερικά, αυτό θέλει γνώσεις της δουλειάς
Φιλε Κοπριτη ,τα τερματικα αλλαζουν με το μοτερ μαζι ,το εξωτερικο (1 θελω,του ανεβασματος ) τι απαιτησεις εχει ?
Βοηθηστε παιδια ,μοιραστειτε τις γνωσεις σας :001_smile:

klik
15-03-11, 19:45
...Βοηθηστε παιδια ,μοιραστειτε τις γνωσεις σας :001_smile:
τα μηχανικά μέρη μπορούν να προκαλέσουν βλάβες ή τραυματισμούς. Δεν είναι τόσο απλό να κάνεις κάτι μόνος σου αν δεν έχεις τις ανάλογες γνώσεις.

-nikos-
15-03-11, 20:04
να παρεις μονο πλακετα-αυτοματισμο,μονο 100ευρο θα σου βγει μαζι με τα
τηλεκοντρολ.
ασε που μαλλον τα τερματικα εχουν πιασει αρκ και πιθανον
να χρειαζωνται αντικατασταση μονο αυτα,βγαλτα και ψαξε
για καινουρια ασ ειναι και παραπλησια.

nick2crete
15-03-11, 21:16
τα μηχανικά μέρη μπορούν να προκαλέσουν βλάβες ή τραυματισμούς. Δεν είναι τόσο απλό να κάνεις κάτι μόνος σου αν δεν έχεις τις ανάλογες γνώσεις.
Μοναχος δεν μπορω ουτως η αλλως ?ουτε τις γνωσεις εχω ουτε τα εργαλεια


να παρεις μονο πλακετα-αυτοματισμο,μονο 100ευρο θα σου βγει μαζι με τα
τηλεκοντρολ.
ασε που μαλλον τα τερματικα εχουν πιασει αρκ και πιθανον
να χρειαζωνται αντικατασταση μονο αυτα,βγαλτα και ψαξε
για καινουρια ασ ειναι και παραπλησια.
Νικο τελικα αφου ειναι ενσωματωμενα αλλαζουν η οχι τα τερματικα?
Αυτο ειναι το θεμα μου !

tzem
16-03-11, 14:03
http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από klik http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=421037#post421037)
τα μηχανικά μέρη μπορούν να προκαλέσουν βλάβες ή τραυματισμούς. Δεν είναι τόσο απλό να κάνεις κάτι μόνος σου αν δεν έχεις τις ανάλογες γνώσεις.

Όπως ανέφερε και ο klik θέλει ανάλογες γνώσεις και λογικά κάποια πατέντα για να μπορέσεις να προσαρμόσεις εξωτερικό τερματικό σε ήδη υπάρχον μοτερ.


Νικο τελικα αφου ειναι ενσωματωμενα αλλαζουν η οχι τα τερματικα?
Αυτο ειναι το θεμα μου !

Αλλάζουν.

nick2crete
16-03-11, 18:34
Όπως ανέφερε και ο klik θέλει ανάλογες γνώσεις και λογικά κάποια πατέντα για να μπορέσεις να προσαρμόσεις εξωτερικό τερματικό σε ήδη υπάρχον μοτερ.



Αλλάζουν.




[/INDENT]
Θα το εκανα με φιλο ηλεκτρολογο ..
Τωρα αν αλλαζουν λυνονται τα χερια μου και σωνεται η τσεπη μου ,εχεις καποιο λινκ σε παρακαλω να ξερω που θα βρω τι ..
Σ'ευχαριστω

thm
17-03-11, 11:38
Εάν μιλάμε για ρολλό με κεντρικό μοτέρ, σε σχεδόν κάθε μοτέρ που γνωρίζω, οι τερματικοί διακόπτες είναι 2 μικροδιακόπτες κολλημένοι σε μία μακρόστενη πλακέτα, όπως στο σχήμα (οι τερματικοί είναι μέσα στους πράσινους κύκλους και η πλακέτα είναι κάτω από το κίτρινο κάλυμμα).

Ανταλλακτικοί μικροδιακόπτες βρίσκονται εύκολα στην αγορά αλλά το να τους αλλάξει μόνος του κανείς δεν είναι η προτεινόμενη λύση (κυρίως λόγω της δυσκολίας να πετύχει κόλληση αντίστοιχη με την εργοστασιακή από πλευράς μηχανικής αντοχής). Η προτεινόμενη λύση είναι να αλλάξει κανείς όλη την πλακέτα με τους τερματικούς (αυτή με τον αριθμό 12 στο σχέδιο).

19185

tzem
17-03-11, 12:33
Πρέπει να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το μοτέρ, και αν είναι δυνατόν βάλε και καμια φώτο να δουμε πως είναι.
Βέβαια και αυτό που λέει ο karagroup καλό είναι, να αλλάξεις αν μπορέσεις την πλακέτα με τα τερματικά.

nick2crete
17-03-11, 13:32
Παιδια το μοτερ κοντευει 15ετια κι απ'οσο εχω δει τα τερματικα του ειναι με ροδελλες κι οχι οπως στην φωτο του φιλου πιο πανω ..κι εδω ισχυριζονται οτι Δεν αλλαζουν παρα μονο μαζι με το μοτερ
Τεσπα τις επομενες μερες θα ανεβασω φωτο ωστε να δουμε ακριβως τι μπορει να γινει

ΧαρηςΑθηνα
18-03-11, 18:32
Επειδή είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα το έλησα χρησιμοποιώντας 2 τερματικά μπουτόν 5 Αμπέρ 250 Βολτ, ένα στην κάθοδο και ένα στην άνοδο, τοποθετόντας τα στην έξοδο της πλακέτας προς το μοτέρ. Αυτό μπορεί να στο φτιάξει ένας φίλος ηλεκτρολόγος με κόστος υλικών περίπου 25 ευρώ. Εαν υπάρχει πλακετα με τηλεχειρισμό καλή επιτυχία. !!!

nick2crete
18-03-11, 19:32
Ευχαριστω Χαρη ,θα δουμε

nick2crete
22-03-11, 19:24
Oριστε παιδια σημερα τα ξαναρυθμισαμε ,τι λετε υπαρχουν τα ιδια και που ? η τι αλλο μπορει να γινει ?

tzem
23-03-11, 10:24
Αυτα απο ότι βλέπω είναι πολύ εύκολο να του κάνεις μια πατέντα να του βάλεις δυο εξωτερικά τερματικά και να σου κόβουν το κύκλωμα.

BESTCHRISS
24-03-11, 12:19
Αυτα απο ότι βλέπω είναι πολύ εύκολο να του κάνεις μια πατέντα να του βάλεις δυο εξωτερικά τερματικά και να σου κόβουν το κύκλωμα.
ο φιλος εννοει τους οριακους διακοπτες αν δε κανω λαθος

19338

nick2crete
05-04-11, 15:39
Τελικα αλλαχτηκε το μοτερ σημερα με συνολικο κοστος 300 ευρω ,ολα δειχνουν καλα ,δεν κανει καθολου θορυβο στο πανω-κατω οπως πριν
Σας ευχαριστω ολους σας και ιδιως τον φιλο diskjohn (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30926) για το ενδιαφερον !