PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικός ανιχνευτής bobby 1673



SunScorpion21
16-03-11, 16:40
19165

Έχει κάποιος γνώμη/εντυπώσεις για το συγκεκριμένο ανιχνευτή?

chs
17-03-11, 21:03
έχω εγκαταστήσει τέτοιους ανιχνευτές χωρίς προβλήματα στην λειτουργία τους το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι ότι δεν μπορούν να στρίψουν τόσο ώστε να πιάνουν ακριβός την ευθεία του τοίχου......οπός ο optex vx402 ή o crow eds3000
αφήνουν 15 μοίρες ακάλυπτο χώρο από τον τοίχο που τοποθετούνται.........

SunScorpion21
17-03-11, 22:48
Ευχαριστώ chs!
Μπορεί να λυθεί/μειωθεί με κάποιο αποστάτη?
Το αγόρασα ήδη γιατί μου φαίνεται πιο τεχνολογία από το VX

chs
18-03-11, 00:11
τεχνολογικά είναι ποιο καλό λόγο της τριπλής ανίχνευσης αλλά ποιοτικά το vx είναι καλλίτερο
το πρόβλημα θα το λύσης όχι με αποστάτη αλλά με μια βάση η οποία θα σου δώσει κλήση 20 μοίρες προς την πλευρά που θες να καλύψεις
ποιο πάνω σου έγραψα ότι ο vx είναι ποιο ποιοτικός αλλά και εγώ τον bobby θα προτιμούσα.......

konstask
07-05-11, 00:11
Καλησπέρα, πρόσφατα έκανα μία εγκατάσταση και πέρα απο τις μπάρες σε πόρτες και παράθυρα έβαλα σε δυο μπαλκόνια και 2 Bobby, όλα καλά στην λειτουργία τους και τις ρυθμίσεις σε όλα τα τεστ ανίχνευσης που έκανα αλλα δίνουν ψευδοσυναγερμούς. Πόσο πολύ επηρεάζονται απο την υγρασία και τον ήλιο (έχουν χτυπήσει και μεσημέρι και νύχτα) λόγο τριπλής ανίχνευσης έπεισα τον πελάτη να τα βάλει για να χουμε ήσυχο το κεφάλι μας αλλα βρήκα τον μπελά μου. Πείτει τρόπους εντοπισμού του προβλήματος. Ενημερωτικά είναι συνδεμένοι σε πίνακα Paradox MG5050 με διπλασιασμό ζωνών. Επ[ισης τα καλώδια που έχει περάσει ο ηλεκτρολόγος ήταν FTP και έχω γειώση τα πλενταζ στην μεριά του πίνακα.

chs
07-05-11, 15:05
τα DIP SWITCH πωσ τα εχεις ρυθμισμενα????
το πρωτο που εγκατεστησα τα ειχα για αρχη 1off 2on 3off 4off στην συνεχεια ο πελατησ το ηθελε πιο εβεστιτο και το ρυθμισα καπος ετσι 1off 2on 3on 4on και μεχρι και τωρα δουλεβει χορισ κανενα προβλιμα.......
σημερα τοποθετησα ενα ακομα με ολα ταSWITCH στην θεση off για τον λογο οτι εχει κατοικιδιο........... και βλεπουμε.....

konstask
09-05-11, 00:42
Στην αρχή τα είχα 1off 2off 3on 4off 1off 2off 3off 4off και τα MW στη μέση,
Πιό αναίσθητο δεν γίνεται νομίζω, η τάση είναι 12,7~13V αν θυμάμαι καλά.
Τί συμβαίνει δεν καταλαβαίνω.


τα DIP SWITCH πωσ τα εχεις ρυθμισμενα????
το πρωτο που εγκατεστησα τα ειχα για αρχη 1off 2on 3off 4off στην συνεχεια ο πελατησ το ηθελε πιο εβεστιτο και το ρυθμισα καπος ετσι 1off 2on 3on 4on και μεχρι και τωρα δουλεβει χορισ κανενα προβλιμα.......
σημερα τοποθετησα ενα ακομα με ολα ταSWITCH στην θεση off για τον λογο οτι εχει κατοικιδιο........... και βλεπουμε.....

SunScorpion21
09-05-11, 14:21
Κώστα,
Εγώ το τοποθέτησα εδώ και ένα μήνα χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Η τοποθέτηση έγινε σε μπαλκόνι που το χτυπάει ο ήλιος από τις 13:00 έως να πέσει. Επίσης είναι σε βουνό, όπου έχει πολύ υγρασία.
Στην αρχή είχα τέρμα ευαίσθητο το ΜW και είχα ρυθμίσει να δίνει συναγερμό με MW+P1 or P2. Μου έδωσε ένα ψευδοσυναγερμό την προηγούμενη εβδομάδα, ημέρα που είχε πολύ δυνατό άνεμο (κοίταγε σε μία τέντα που πιθανόν ταλαντευόταν). Άλλαξα τα Dip Switch για να δίνει συναγερμό με MW+P1+P2. Από τότε είναι άψογο!

Κάτι που ίσως σε βοηθήσει είναι ο τρόπος τοποθέτησης. Δεν το έχω τοποθετήσει απ'ευθείας στον τοίχο αλλά με τη βοήθεια μίας μεταλλικής γωνίας. Κατόπιν έστρεψα τα αισθητήρια σπρος την επιφάνεια πουήθελα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην "τυφλώνεται" από τον ήλιο αφού μέρος τον αισθητηρίων δεν έρχεται καν σε επαφή με το ηλιακό φως.

Επίσης, (εάν έχει χρησιμοποιηθεί) το antimask output είναι ευαίσθητο σε μεταλλικές επιφάνειες. Μήπως υπάρχει κοντά και εντός περιοχής κάλυψης κάποιο ογκώδες μεταλλικό αντικείμενο?


Στην αρχή τα είχα 1off 2off 3on 4off 1off 2off 3off 4off και τα MW στη μέση,
Πιό αναίσθητο δεν γίνεται νομίζω, η τάση είναι 12,7~13V αν θυμάμαι καλά.
Τί συμβαίνει δεν καταλαβαίνω.

konstask
09-05-11, 15:44
Ευχαριστώ Άρη, εμένα βλέπει όλο το μπαλκόνι δεν το έχω στρέψει προς τον τοίχο καθόλου για ποιο γρήγορη ανίχνευση παραβίασης. Προς το παρόν τα έχω απενεργοποιήσει μέχρι να επιστρέψει ο ιδιοκτήτης για να αρχίσουμε τις δοκιμές.

chs
09-05-11, 22:01
σου στέλνω ένα σχεδιάκι αν έχεις τοποθετήσει τον ανιχνευτή κάπως έτσι τότε δεν καλύπτεις σωστά την βεράντα.....
20118

konstask
09-05-11, 23:16
Η εγκατάσταση είναι έτσι: 20121
γυρισμένο προς τις μπαλονόπορτες λιγο όχι τοσο πολύ.

chs
10-05-11, 00:11
να το γυρισεις προς τις μπαλκονοπορτες οσο παει βεβαια το μικροκυμα θα επηρεαζετε απο την κινηση μεσα στο σπιτι οταν υπαρχει κοσμος........

konstask
10-05-11, 00:26
Εν αναμονή λοιπόν για δοκιμές, ευχαριστώ Χρήστο.
Άλλο εξωτερικό radar έχεις χρησιμοποιήσει? εμπειρίες?

chs
10-05-11, 00:53
τα optex τα vx40 και bx80 οπος και τα eds3000 της crow τα bobby και τα spider dual της avs electronics
τα spider μου εδιναν αρκετους ψευδοσυναγερμους
τα bx80 σου τα συστηνω σε σχεση με τα vx40
τα eds3000 εχουν αρκετα καλη ανιχνευση οπως και ποιοτητα κατασκευης μην ξεχνασ οτι οι ανιχνευτες της crow φημιζονται σαν τους καλυτερους ανιχνευτες
εξι που τοποθετησα σε μια τριπατη μεζονετα δεν ειχα κανενα προβλημα, τωρα ομως που τοποθετησα αλους τεσσερις οι δυο απο αυτους μου δινουν τα πρωινα με ηλιοφανια
και τελος o πρωτος bobby που εβαλα πριν κανα εξαμηνο δεν εχω προβληματα και με ρυθμιση mw+pir1 or pir2
σημερα εβαλα σε λειτουργια και τον δευτερο bobby και περιμενω αποτελεσματα.........