PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός Φωτισμού!



vaggelis25
16-03-11, 20:43
Λοιπόν...

Έστω ότι πρέπει να φωτίσω ένα γήπεδο. Το γήπεδο έστω 'οτι έχει ύψος 15 μέτρα μήκος 250 μέτρα και πλάτος 140 μέτρα(το κτίριο μαζί με κερκίδες και τον αγωνιστικό χώρο).Αν έχω 4 προβολείς ( 1 σε κάθε γωνία)Τι λάμπες και πόσα συνολικά Watt ,πρεπει να βάλω έτσι ώστε να φωτίζω με 1400 lx .Παίρνοντας μέτρηση από το κέντρο του γηπέδου?Πόσα μέτρα ύψος πρέπει να έχουν οι προβολείς?

mariosm
16-03-11, 22:00
Βαγγελη πολυ απιθανο σεναριο αυτο. Δεν υπαρχει τετοιος προβολεας ουτε προκειται να υπαρξει.
Απο 15 μετρα υψος να φωτισεις 240 μετρα μηκος και 140 πλατος!!!!;

Μπες στο site www.dial.de και "κατεβασε" το dialux. Ειναι free και θα βρεις λυση οχι βεβαια με ......4 προβολεις στις γωνιες.

vaggelis25
16-03-11, 23:59
Δικό μου λάθος!Σίγουρα πρέπει να χρησιμποιήσω συστοιχία.Δεν εννούσα έναν προβολέα σε κάθε γωνία

thelegr
17-03-11, 00:33
αν υπολογισεις οτι θες περι τα 700 λουξ, 4 συστοιχειες που θα φωτιζουν εναν χωρο 525000 μ^3 θες τουλαχιστον 91875000 λουμενς ανα συστοιχια

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! ΥΠΟΛΟΓΗΣΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ;;;

vaggelis25
17-03-11, 08:48
Ναι έκανες κάτι λάθος.Η μέτρηση για την ένταση του φωτός γίνεται στην σέντρα.οπότε και οι 4 συστοιχίες πρέπει αθροιστικά να βγάζουν την απαιτούμενη ένταση.Πως το υπολόγισες?ποιος είναι ο τύπος?

mariosm
17-03-11, 15:06
Δικό μου λάθος!Σίγουρα πρέπει να χρησιμποιήσω συστοιχία

Βαγγελη ακομα και ετσι δεν γινεται να φωτισεις απο τεσεερις γωνιες απο 15 μετρα υψος.
Αν και εχουν περασει παρα πολλα χρονια που εκανα γεωμετρια υπολογισα οτι απο τη γωνια μεχρι το κεντρο
εχεις 143 μετρα. Αν τοποθετησεις ενα προβολεα που η δεσμη του να σκοπευει στο κεντρο η κλιση του προβολεα
θα πρεπει να ειναι περιπου 85 μοιρες. Δηλαδη σχεδον καθετα. Αρα οσοι ειναι απεναντι απο τον προβολεα εχουν ....εξουδετερωθει.
Για 70 μοιρες χρειαζεσαι 50 μετρα υψος πυλωνα.
Θα πρεπει πρωτα να επιλεξεις ποσο κοντα πρεπει να ειναι το φως στο γηπεδο και ποση πρεπει να ειναι η ωφελιμη επιφανεια οπου ο φωτισμος πρεπει να ειναι ομοιομορφος.
Ολα αυτα σε συναρτηση με τα χαρακτηριστικα του προβολεα που θα επιλεγει (μοιρες, φωτιστικη αποδοση) θα βοηθησουν στον ακριβη υπολογισμο της ποσοτητας των φωτιστικων και το υψος τοποθετησης.

vaggelis25
17-03-11, 19:25
Κατ'αρχην ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Τι μπορώ να κάνω για να φωτίσω με αυτήν την ένταση τον αγωνιστικό χώρο που είναι 120 επί 90?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
17-03-11, 20:22
Βαγγέλη 1 τα γήπεδα φωτίζονται ανάλογα με την κατηγορία που ανήκουν για να υπολογίσεις πόσα lumen χρίζεσαι πρέπει να ξέρεις εάν το γήπεδο θα χρησιμοποιηθεί για τηλεοπτικούς αγώνες και τι κατηγορία . 2 εάν χρησιμοποιηθούν μόνο τέσσερεις πυλώνες δεν κάνει για τηλεοπτικούς λόγους εάν δεν σε ενδιαφέρει αυτό και πάλλει πρέπει να επιλέξεις τον τύπο του προβολέα που θες (αφορά τα οικονομικά )μετά ανάλογα με το που θα τον κατευθύνεις έχοντας το σχέδιο του πυλώνα και τα μέτρα πρέπει να υπολογίσεις και τοις μοίρες του φωτιστικού και άλλα πολλά που δεν θέλω να σε κουράσω . αυτές τοις δουλειές τοις αναλαμβάνουν μεγάλες εταιρίες με ειδικά προγράμματα φωτισμού ,δεν είναι να σου πούμε με έναν απλό τύπο τη κάνεις και βέβαια μέτρα ασφαλείας για αέρα και καιρικές συνθήκες δεν ξέρω εάν σε βοηθάνε αυτά που σου γράφω έτσι είναι όμως

vaggelis25
18-03-11, 00:21
Δεν έχω αναλάβει τέτοιο έργο απλά για να με δεχτούν σε ένα μεταπτυχιακό μου έδωσαν αυτήν την εργασία και όσο κι αν το ψάξω δεν μπορώ να βρω άκρη.¨εχω φτιάξει όλο το ηλεκτρολογικόσχέδιο του γηπεδου και μου μένει αυτό το τελευταίο .Τα χαρακτηριστικά που ανέφερες ήταν πολύ βοηθητικά για την μελέτη μου.¨οτι πληροφορία μου δώσετε θα βοηθήσει πολύ

Σημ. Το γήπεδο είναι κατηγορίας ελίτ και πρεπει να καλύπτεται και τηλεοπτικα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-03-11, 01:30
Για να ξεκινήσεις από κάτι θα σου πω ότι τα σύγχρονα στάδια φωτίζονται περιμετρικά από τι σκεπή αυτό για τρις λόγους ο ένας είναι να αποφύγουμε όσο μπορούμε το προσπίπτων φως στους θεατές ο δεύτερος λόγος είναι η διαρρύθμιση των καμερών και έχουμε όλες τις γωνίες φωτισμού σε σχέση με αυτές ο τρίτος λόγος είναι ότι το μοίρασμα αυτό των φωτιστικών έχει μικρότερες αποστάσεις με τα σημεία φωτισμού .Τώρα τα φωτιστικά είναι τύπου HQI 2 KW έχει και η osram και η philips μπορείς να ενημερωθείς και να πάρεις και σχεδιαστικό πρόγραμμα βέβαια απλό προτίμησε τον τύπο R1 γιατί είναι ποιο ελαφριά για τι σκεπή , επίσης δες τοις μοίρες και υπάρχουν δυο τύποι λάμπας 22Οv 4800k και 380v 6500K εγώ σου συνιστώ τον δεύτερο έχει μικρότερες διατομές καλωδίων και μεγαλύτερη φωτεινότητα .

vaggelis25
18-03-11, 08:35
Το σχεδιαστικό πρόγραμμα που προτείνεις ποιο είναι?

mariosm
18-03-11, 11:29
Το σχεδιαστικό πρόγραμμα που προτείνεις ποιο είναι?

Βαγγελη εγω σου προτεινα στο πρωτο post το πιο πληρες που ξερω.
Απλα οταν επιλεξεις φωτιστικα πρεπει να κατεβασεις και τα plugins της εταιριας για το προγραμμα αυτο.
Σχεδον ολες οι εταιριες φωτιστικων υποστηριζουν αυτο το προγραμμα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
18-03-11, 11:31
Εάν απευθυνθείς σε εταιρείες που ανέγραψα θα σου δώσουν χωρίς χρήματα κάποιο demo νομίζω έχει και η Siemens .Σε κατάσταση αγοράς είναι πολλή ακριβά[Stardraw@stardraw.com]

vaggelis25
18-03-11, 14:24
mariosm πραγματικά είναι πολύ καλό το πρόγραμμα αλλά δεν βγάζω άκρη,με το αρχιτεκτονικό σχέδιο δεν τα πήγαινα ποτέ καλα:001_tongue: