PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή λυχνιάς NIXIE (split από: Προγραμματισμός Microcontroller)



chip
18-03-11, 11:01
Σ' ευχαριστώ Γιώτα για την απάντηση σου, δυστυχώς δεν μένω στη Θεσσαλονίκη. Είμαι στην Κέρκυρα, θα μπορούσα και εδώ να μου δείξει κάποιος που ξέρω όμως θέλω να μάθω περισσότερα από το πως φτιάχνεται ο σωλήνας νέον δεδομένου οτι αυτό που σκέφτομαι θα απαιτεί την κατασκευή των εξαρτημάτων της λυχνίας από την αρχή (πχ από τι υλικά πρέπει να φτιαχθεί η άνοδος οι κάθοδοι απο τι υλικά θα φτιαχθούν οι ακροδέκτες, δημιουργία πλεγματος κλπ).
Για να καταλάβεις τι θέλω να φτιάξω δες αυτό
http://cgi.ebay.com/IN-18-NIXIE-TUBE-6-NEW-FULLY-TESTED-TUBES-RARE-/250662408680?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5ca4d1e8

Η γνώμη μου είναι οτι σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο που σου είπα οτι διδάσκεται στα σχολεία για να έχεις τις βασικές γνώσεις.
Αν τώρα θέλεις να προγραμματίσεις σε C τότε πιστεύω οτι οι AVR είναι καλύτερη περίπτωση και θα πρότεινα να έβλεπες αυτό το βιβλίο
http://www.smileymicros.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=26

giotalm
18-03-11, 11:15
Σ' ευχαριστώ Γιώτα για την απάντηση σου, δυστυχώς δεν μένω στη Θεσσαλονίκη. Είμαι στην Κέρκυρα, θα μπορούσα και εδώ να μου δείξει κάποιος που ξέρω όμως θέλω να μάθω περισσότερα από το πως φτιάχνεται ο σωλήνας νέον δεδομένου οτι αυτό που σκέφτομαι θα απαιτεί την κατασκευή των εξαρτημάτων της λυχνίας από την αρχή (πχ από τι υλικά πρέπει να φτιαχθεί η άνοδος οι κάθοδοι απο τι υλικά θα φτιαχθούν οι ακροδέκτες, δημιουργία πλεγματος κλπ).
Για να καταλάβεις τι θέλω να φτιάξω δες αυτό
http://cgi.ebay.com/IN-18-NIXIE-TUBE-6-NEW-FULLY-TESTED-TUBES-RARE-/250662408680?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5ca4d1e8

Η γνώμη μου είναι οτι σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο που σου είπα οτι διδάσκεται στα σχολεία για να έχεις τις βασικές γνώσεις.
Αν τώρα θέλεις να προγραμματίσεις σε C τότε πιστεύω οτι οι AVR είναι καλύτερη περίπτωση και θα πρότεινα να έβλεπες αυτό το βιβλίο
http://www.smileymicros.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=26


μην τολμησεις καν να μπεις στην διαδικασια να φτιαξεις αυτο το πραγμα γιατι μονο τα μηχανηματα που θελεις για να δημιουργησεις ηλεκτροδια ,να δημιουργησεις κενο μεσα στο γυαλι , για να λιωσεις τα γυαλια ,να τα κολλησεις... κτλ κτλ ... θελεις πανω απο πεντε χιλιαδες ευρω στην καλυτερη. η λυση που σου προτεινω ειναι να πας να τους δειξεις την ιδεα σου και να σου το κανουν αυτοι.. τωρα φανταζομαι οτι θα σου βγει πολυυυυυυυυυυυ φθηνοτερα απο το να την κατασκευαζες μονος σου..εκτοσ αν θελεις να παραγεις μερικες χιλιαδες απο αυτες οποτε αξιζει η επενδυση σε μηχανηματα!by the way ο αδερφος μου σπουδαζει κερκυρα! ισως να μπορω να σου βρω εγω καποιον να πας αν δεν ξερεις κανεναν εκει!

FILMAN
18-03-11, 16:49
Σ' ευχαριστώ Γιώτα για την απάντηση σου, δυστυχώς δεν μένω στη Θεσσαλονίκη. Είμαι στην Κέρκυρα, θα μπορούσα και εδώ να μου δείξει κάποιος που ξέρω όμως θέλω να μάθω περισσότερα από το πως φτιάχνεται ο σωλήνας νέον δεδομένου οτι αυτό που σκέφτομαι θα απαιτεί την κατασκευή των εξαρτημάτων της λυχνίας από την αρχή (πχ από τι υλικά πρέπει να φτιαχθεί η άνοδος οι κάθοδοι απο τι υλικά θα φτιαχθούν οι ακροδέκτες, δημιουργία πλεγματος κλπ).
Για να καταλάβεις τι θέλω να φτιάξω δες αυτό
http://cgi.ebay.com/IN-18-NIXIE-TUBE-6-NEW-FULLY-TESTED-TUBES-RARE-/250662408680?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5ca4d1e8

Η γνώμη μου είναι οτι σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο που σου είπα οτι διδάσκεται στα σχολεία για να έχεις τις βασικές γνώσεις.
Αν τώρα θέλεις να προγραμματίσεις σε C τότε πιστεύω οτι οι AVR είναι καλύτερη περίπτωση και θα πρότεινα να έβλεπες αυτό το βιβλίο
http://www.smileymicros.com/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=26
Μα κι εσύ βρε παιδί μου θες τις ΙΝ-18 που είναι πανάκριβες! Δεν σου κάνουν οι μικρότερου μεγέθους ΙΝ-8 που είναι φτηνές; Πάντως νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει ιδιοκατασκευή. Πώς θα φτιάξεις τα ηλεκτρόδια, πώς θα τα στηρίξεις, και πώς θα τα μονώσεις μεταξύ τους;

chip
18-03-11, 18:35
Αν είναι να φτιάξω nixie θα το κάνω για εμπορικούς σκοπούς, γι αυτό διάλεξα και την IN-18 που είναι ακριβή και θα είχε αξία να κατασκευαστεί. Λυχνίες όπως οι IN-12 δεν υπάρχει λόγος γιατί υπάρχουν ακόμα μεγάλα αποθέματα και είναι πάμφθηνες σε αντίθεση με τις IN-18 που είναι μικρά τα αποθέματα και τις θέλουν πολλοί.
Αν ήταν μόνο 5000 ευρώ δεν θα το συζητούσα θα άνοιγα σήμερα επιχείριση (η τουλάχιστον θα έκανα εντατική έρευνα για να μου λυθούν οι απορίες για την κατασκευή της).
Μόνο η βάση της λυχνίας μάλλον φτιάχνεται με injection molding οπότε μόνο για τη μηχανή χύτευσης γυαλιού υπό πίεση τα ποσά ξεφεύγουν... Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κατασκευαστεί μια μηχανή μικρής παραγωγής όμως τότε μάλλον θα υπήρχε πρόβλημα για την απόκτηση της άδειας λειτουργείας της επιχείρησης (είπαμε στην Ελλάδα όλα σταματάνε στην απόκτιση της άδειας λειτουργείας)
Ίσως βέβαια είναι καλύτερη λύση ένα ταξίδι στην Κίνα και παραγγελία σε μια εταιρεία που κατασκευάζει λυχνίες όμως αν ανοίξεις στους Κινέζους την όρεξη η ίδια εταιρεία θα κατασκευάζει την άλλη μέρα για πάρτυ της και θα πουλάει NIXIE.
Πάντως πιστεύω οτι το ποιο μεγάλο πρόβλημα είναι η απόκτηση τεχνογνωσίας. Στην Κέρκυρα απ΄οσο ξέρω ένας υπάρχει που φτιάχνει neon και τον ξέρω όμως θα ήθελα περισσότερες θεωρητικές γνώσεις απο αυτές που έχει ένας κατασκευαστής από νεον σωλήνες.
Ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα φίλε filman τα ηλεκτρόδια οι μονώσεις κλπ. Οι μονώσεις λογικά φτιάχνονταν από μικα πιστεύω οτι σήμερα θα μπορούσαμε να τις κάνουμε και απο εποξικό υλικό.
Αυτό που ψάχνω είναι ποιο είναι το κράμα μετάλου που έχουν τα πιν της λυχνίας εκεί που ενωνονται με το γυαλί. Στις απλές λυχνίες υπάρχει ένα συγκεκριμένο κράμα (είχα ακούσει το όνομα του) αλλά απο την άλλη στις Nixie δεν ξέρω αν απαιτείται κάτι ειδικό αφού δεν ζεσταίνονται.
Επίσης δεν ξέρω τι μέταλα χρησιμοποιούν και αν θα έπρεπε να βάλω μαζί με το νεον και υδράργυρο. Νομίζω άλλες έχουν και άλλες όχι και έχει σχέση με τη ζωή της λυχνίας.

FILMAN
21-03-11, 12:15
chip σε ένα ρολόι nixie που έχω φτιάξει με τις GNP-7 της ITT (λάφυρα της πρακτικής άσκησης...), τα μονωτικά των ηλεκτροδίων μοιάζουν να είναι πορσελάνινα. Το υλικό επίστρωσης των καθόδων λογικά πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που μπαίνει στα ηλεκτρόδια των λυχνιών αίγλης με ΝΕΟΝ (οι nixie που ανάβουν κόκκινες έχουν ΝΕΟΝ μέσα). Δεν νομίζω ότι έχουν υδράργυρο. Βασίζονται στο φαινόμενο αίγλης και όχι στην αγωγιμότητα αερίων όπως π.χ. οι λαμπτήρες φθορισμού. Έχεις δει το ρώσικο datasheet των ΙΝ-18; Είναι πολύ πιθανόν να λέει τα υλικά που χρησιμοποιούνται, καθώς και την ποσότητα του καθενός. (Νομίζω το αντίστοιχο των ΙΝ-8 που έχω, τα λέει). Τα πόδια στις λυχνίες γενικά, απ' όσο ξέρω, κατασκευάζονται από χρωμιούχο σίδηρο. Το υλικό αυτό έχει τον ίδιο συντελεστή διαστολής με το γυαλί, και έτσι τα σύρματα που διαπερνάνε το γυαλί δεν ξεκολλάνε από αυτό καθώς η λυχνία ζεσταίνεται. Τώρα όπως είπες κι εσύ οι nixie δεν ζεσταίνονται πολύ, οπότε δεν ξέρω αν εκεί θα αρκούσε ένα απλό σύρμα.

chip
21-03-11, 13:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Ναι δεν αποκλίεται η πορσελάνη, τα ποιό συνιθυσμένα είναι η μίκα και η αλουμίνα.
Η άνοδος και κάθοδος μάλλον φτιάχνονται από νικέλιο και ίσος και από χάλυβα χωρίς άνθρακα (βέβαια για να ονομαστεί κάτι χάλυβας νομίζω είναι υποχρεωτική η περιεκτικότητα σε άνθρακα έως 0,3% απ οτι θυμάμαι). Το μέταλο παίζει ρόλο στη ζωή του λαμπτήρα και λογικά πρέπει να είναι το ίδιο που βάζουν στα λαμπάκια Νέον. Το μέταλο στα ποδαράκια των λυχνιών νομίζω είναι ένα κράμα που λέγεται constantan.
Έχω διαβάσει οτι κάποιες έχουν υδράργυρο, όπως υδράργυρο έχουν οι λαπτήρες ΝΕΟΝ στις επιγραφές.
Βασικά υπάρχει ένα βιβλίο υδικό για το πως φτιάχνονται οι λυχνίες ψυχρής καθόδου και το ψάχνω (μεταχειρισμένο)

ΠΑΞΙΜΑΔΗΣ
21-03-11, 14:02
Καλησπέρα και από εμένα. Από όσο ξέρω για το θέμα, οι λυχνίες NIXIE περιέχουν ένα μίγμα αερίων αλλά δεν θυμάμαι αναλογίες. Για να ξεκινήσεις να κάνεις παραγωγή λυχνιών πιστεύω ότι θα χρειαστείς πολαααααά λεφτουδάκια. Έχεις κάνει μια έρευνα αγοράς για την ζήτηση αυτών των λυχνιών? Δεν σου κρύβω ότι θα γούσταρα να έχω στην κατοχή τέτοιες λυχνίες μιας και με κάποιες μικρότερες που έχω, έχω πάθει πλάκα. Όσο γι' αυτό που έλεγες για το αν θα άνοιγες την όρεξη στους κινέζους για να παράγουν και αυτοί αυτές τις λυχνίες πιστεύω ότι αν είχαν τόσο εμπορική αποδοχή και κέρδος έχω την εντύπωση ότι θα τις παρήγαγαν ήδη. Όταν έψαχνα το θέμα για αγορά λυχνιών είδα ότι υπάρχουν μόνο αποθέματα από την πρώην Σοβιετική Ένωση. Δεν νομίζω να παράγονται πλέον μαζικά. Αν τελικά το βάλεις μπρός ειδοποίησε και που ξέρεις μπορεί να με έχεις πελάτη.

chip
22-03-11, 10:05
Οι λυχνίες περιέχουν ΝΕΟΝ και μια μικρή ποσότητα ΑRGON (για να ρίχνει την τάση στην οποία ανάβει η λυχνία).
Σε αυτή τη φάση δεν σκέφτομαι να κάνω επένδιση στην παραγωγή nixie όμως εξετάζω σε πρώτη φάση τη θα απαιτούσε αυτή η παραγωγή. Nixie δεν παράγονται καθόλου σήμερα και ότι υπάρχει είναι αποθέματα από την πρώην σοβιετική ένωση κατασκευασμένα κυρίως τη δεκαετία του 70 και του 80 και τα τελευταία κάπου στο 1991 ή 92.
Η αγορά των IN-18 είναι μικρή αυτή τη στιγμή όμως και η τιμή τους είναι πολύ υψηλή (γύρω στα 40 δολάρια η μία. Πιστέυω οτι αν έπεφτε η τιμή γύρω στα 10 δολάρια η μία η αγορά τέτοιων λυχνιών θα αύξανε δραματικά. Επίσης τα αποθέματα των ΙΝ-18 είναι μικρά και θα αυξάνεται συνέχεια η τιμή τους.
Την επένδιση σε πλήρη εξοπλισμό κατασκευής λυχνιών Nixie δεν θα μπορούσα έτσι κι αλλοιώς να την κάνω ακόμα και αν έπερνα κάποια επιδότηση. Πιστεύω οτι η καλύτερη περίπτωση θα ήταν κατασκευή όλων των εξαρτημάτων τους στην Κίνα και στην καλύτερη περίπτωση συναρμολόγηση στην Ελλάδα πράγμα που θα μπορούσε να γίνεται από μόνο ένα-δύο άτομα (Άλλωστε η ζήτηση και η παραγωγή δεν θα είναι πολύ μεγάλη για να δικαιολωγήσει μαζική παραγωγή).
Η σκέψη θα ήταν να παράγωνταν το γυαλί μαζί με τη βάση της λυχνίας από εταιρείες που φτιαχνουν λυχνίες στην Κίνα, τα μεταλικά εξαρτήματα από εταιρείες που φτιάχνουν μηχανολογικά εξαρτήματα, τα κεραμικά μέρη από εταιρεία που φτιάχνει κεραμικά υλικά και στην Ελλάδα να γίνεται συναρμολόγηση, κόληση των εξαρτημάτων στη βάση της λυχνίας κόληση των δύο γυάλινων μερών της λυχνίας, γέμισα με αέριο και στεγανοποίηση τής.
Βέβαια ακόμα δεν ξέρω αν τα μεταλικά μέρη είναι καλύτερα να φτιάχνονται με λιθογραγικές μεθόδους, με Laser ή με πρέσα.
Όπως και να έχει δεν πιστεύω καθόλου στην δημιουργεία παραγωγικών μονάδων στην Ελλάδα.

Φυσικά θα μπορούσαν να κατασκευάζονται ακόμα μεγαλύτερες λυχνίες από την ΙΝ-18 για εξωτερικούς χώρους όπως τα ψηφιακά ρολόγια θερμόμετρα που βλέπουμε στο δρόμο.

FILMAN
22-03-11, 10:12
chip είσαι σίγουρος για το μίγμα αερίων neon - argon; Νομίζω ότι χρησιμοποιείται σκέτο neon. Το σκέτο argon κάνει τη λυχνία να ανάβει με μωβ χρώμα και χρησιμοποιείται στα starter, στη Ρώσικη dekatron ΟΓ-8 (άλλη αρρώστια αυτές!!! ), κ.λ.π. Ένα μίγμα neon - argon με συγκεκριμένη αναλογία πράγματι ελαχιστοποιεί την τάση έκσπασης της εκκένωσης (νομίζω λέγεται μίγμα Penning), αλλά οι nixie δεν πρέπει να έχουν κάτι τέτοιο. Δεν είμαι όμως και 100% σίγουρος.

chip
22-03-11, 11:10
έτσι έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα και έτσι λέει και στο Wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Nixie_tube
απο κει και πέρα δεν έχω κάποια καλύτερη πηγή προς το παρόν.